AUDIO Sebastian Lazaroiu: In 2013 vom avea o mare coalitie la guvernare intre PDL si PSD. Plus: Cum a ajuns Lazaroiu la Realitatea TV

de D.T.     HotNews.ro
Luni, 28 noiembrie 2011, 16:37 Actualitate | Politic


"In 2013 vom avea o mare coalitie la guvernare intre PD-L (dreapta) si PSD (stanga). Sau cum se vor fi numind cele doua partide pana atunci", sustine fostul ministru al muncii, Sebastian Lazaroiu, intr-un editorial publicat in Evenimentul Zilei. Lazaroiu a explicat, intr-un interviu pentru HotNews.ro, ca este nevoie de aceasta coalitie pentru a obtine in viitorul Parlament majoritatea de 2/3 necesara modificarii Constitutiei. "In acest context foarte tulbure international, toata lumea vorbeste numai despre asa ceva: revizuirea tratatelor, revizuirea actelor constitutive, pentru ca se da peste cap ordinea institutionala si e nevoie de o reasezare", a mai spus fostul ministru al Muncii.

Presedintele PSD, Victor Ponta a declarat pentru Hotnews.ro ca scenariul lui Sebastian Lazaroiu este unul ireal si nu merita comentat. "Domnul Lazaroiu a terminat cu Alba ca Zapada si a trecut la Danila Prepeleac. Nu am ce sa comentez mai mult, pot eu sa-l contrazic pe angajatul lui Sorin Ovidiu Vantu !?!", a declarat Ponta.

Asculta interviul cu Sebastian Lazaroiu



"Conditia esentiala pentru a avea o coalitie PSD-PDL este acea de a revizui Constitutia, sunt multe lucruri de revazut", afirma Lazaroiu. El a adaugat ca n-a avut discutii cu seful statului si ca nu stie daca Traian Basescu ar accepta un asemenea scenariu. "Eu judec doar prin prisma unui obiectiv foarte important pentru Romania si prin prisma calculelor aritmetice care tin de ecuatia parlamentara si practic nu ajuta in nici un fel sa avem o majoritate omogena din punct de vedere ideologic si in acelasi timp suficient de mare pentru a revizui Constitutia", sustine fostul ministru al muncii.

Lazaroiu mai spune ca, pentru ca aceasta coalitie "contra naturii" din punct de vedere ideologic sa fie digerabila, trebuie ca cele doua partide componente sa arate altfel in 2013 decat arata acum: "Curatenia a inceput deja in ambele partide. Mai ajuta si DNA-ul, mai ajuta si justitia si partidele insele tin sau nu tin cont de aceste actiuni. Dar se pare ca o sa tina cont din ce in ce mai mult. Important e ca liderii celor doua partide sa aiba vointa sa elimine aceste personaje. De pilda in PSD, Ponta pare destul de determinat, mai ales ca acum a capatat mai multa autoritate prin excluderea lui Geoana, sa mearga mai departe. Si probabil ca va urma Adrian Nastase. In PDL am avut cazul de la Cluj si nu doar acela, in teritoriu, cu primari intrati in vizorul DNA si indepartati din partid." In opinia fostului ministru, ar fi mult mai greu de scos un partid din USL dupa alegeri.

Cum a ajuns realizator de emisiuni la Realitatea TV

  • Lazaroiu: Cred ca e oarecum o confuzie. Eu am discutat de la inceput cu cei de la Realitatea. Eu la aceasta emisiune nu particip in calitate de analist politic, pentru ca nu ma mai consider analist politic, ci mai degraba de politician mai analitic. Politician inseamna dupa parerea mea un om care are convingeri si le exprima public.
  • Sunt invitat permanent, dar nu e un contract pe perioada nedeterminata. Oricand, daca emisiunea nu merge bine, putem sa renuntam la aceasta colaborare. Dar deocamdata e in regula, sunt multumit. Emil Hurezeanu este un om pe care-l respect, un om echilibrat cu care chiar se poate discuta pe continut. Nu stiu cine e patronul, nu ma intereseaza atat de mult, cred ca am dovedit in timp ca eu nu am un stapan indiferent cine ma plateste. Pe mine ma intereseaza ca nimeni sa nu-mi impuna ce sa spun in emisiunea respectiva, spun ceea ce cred eu acolo. Si asta am facut intotdeuna indiferent unde m-am aflat.


Citeste mai multe despre   


















3906 vizualizari

  • -4 (10 voturi)    
    hahahaha (Luni, 28 noiembrie 2011, 16:48)

    justin [utilizator]

    Asta e viitorul basescu? Maretul politruc facut dupa chipul si asemanarea lui? Pai l-ati lasat pe drumuri de semneaza contracte cu televiziunile mogulilor cei rai? O sa ajunga ca mama omida aia de la otv care citeste in ceasca de cafea...

    Tot e bine ca el nu e tonomat. El spune tot ce are pe inima chit ca primeste salarul de la vantu.

    Dupa gioana, asta e alt politician terminat.
    • 0 (4 voturi)    
      Sa inceput verificarea statelor Realitatea tv. (Luni, 28 noiembrie 2011, 18:13)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui justin

      Tu nu ai aflat cine-i noul patron al Realitatea tv?Au inceput verificarie statelor de plata si alte inscrisuri cu cei care au primit bani prin intermediul Realitatea tv.Se spune ca Ponta ar fi primit circa 800.000 euro,bani care nu au fost declarati pentru a plati impozite.Altii spun ca ar fi bani pentru campania electorala a lui Geoana sterpeliti de Ponta(ca un borfas).Dupa pierderea sefiei Senatului,Ponta ar trebui sa plece din politica.Duce PSD in derizoriu.
  • -2 (8 voturi)    
    NENEA LAZAROIU ! (Luni, 28 noiembrie 2011, 16:55)

    pointless man [utilizator]

    Cu privire la Hurezeanu: ori esti... "naiv", ori te prefaci. Cu asta ti-ai taiat craca in ochii mei (pe jumatate era taiata de mult).
  • +5 (7 voturi)    
    Hurezeanu (Luni, 28 noiembrie 2011, 17:13)

    buha [utilizator]

    Hurezeanu e cu picioarele pe pamant, dar din cand in cand trge in anumite directii.
    Tipul e mai dezghetat si mai obiectiv decat 90% din ce vad la tv
    • 0 (0 voturi)    
      obiectiv ? :) (Marţi, 29 noiembrie 2011, 10:13)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui buha

      este dezghetat ... da .
      dar de obiectiv ... poate doar daca obiectivul sau sunt banii .. in rest ...
  • 0 (0 voturi)    
    ...ati descoperit si voi ca apa curge ...! (Luni, 28 noiembrie 2011, 17:22)

    bm [anonim]

    ...marea coalitie...!..si de ce nu i-ati lua si pe liberali...!
    ...sa terminati odata cu circul asta politic sa-i lasati pe romani sa se organizeze...!...Expresia : La munca ! ..nu la-ntins mana ! e mai valabil decat oricand..!
  • +1 (1 vot)    
    e posibil (Luni, 28 noiembrie 2011, 17:38)

    panfilie [anonim]

    dar cu o conditie, joana sa revina la conducerea psd, care, sa se reuneasca cu unpr, sau cum se va mai numi.
    sa ne amintim ca, diaconescu, marian sarbu, n'au dorit ruperea aliantei de guvernare.
    joana, prost sfatuit, americaneste, a luat'o pe calea vintului.
    joana, daca sedea in banca lui, acum se putea pregati de prezidentiale in 2014. cu sprijinul lui base, ar fi fost sigur, al patrulea prezident post lovirutional.
    orice si totul este posibil.
    traim in romania, taramul lui dracula si'al frunzei marca elena.

    sa traiti bine, mai daraga !
  • +4 (4 voturi)    
    Ha ha... (Luni, 28 noiembrie 2011, 17:56)

    Gigi Kent [utilizator]

    ...vesnicele aberatii ale domnului Lazarescu. Un personaj haios... :))
  • 0 (2 voturi)    
    Viclean (Luni, 28 noiembrie 2011, 19:36)

    Andrei [anonim]

    Viclean nenea Lazaroiu... imi place. Tot mai mult!...
  • +1 (1 vot)    
    PDL-PSD? Si sacalii...? (Luni, 28 noiembrie 2011, 23:08)

    roman diaspora [utilizator]

    Si ce constitutie va iesi? Una pe care o vor modifica dupa o luna?
    Cu o conditie - fara sacali. D-l Lazaroiu ar trebui sa "actioneze" mai critic pentru "purificarea" celor doua partide. Cu vesnicii sacali (Iliescu- criminal, Nastase-corupt, etc.) nu vom face o Romanie moderna. E nevoie mai intai de schimbarea mentalitatilor si innoirea garniturii, iar aici D-l Lazaroiu are un rol ft. mare. E nevoie de analiza situatiei politice si economice EU si in lume, de nevoile si de disponibilitatile noastre (se poate face in mass-media). Nu subestimati potentialul tinerilor care au nevoie de sprijinul dvs. Avem tineri straluciti, dar trebuie sprijiniti cat mai sunt entuziasti.
  • +1 (1 vot)    
    S-a mai spulberat un mit, o poveste, un basm... (Marţi, 29 noiembrie 2011, 3:20)

    zexe [anonim]

    Dat afara de presedinte, nu stim motivul real, dat afara din Guvern de catre premier, nu stim bine care sunt motivele adevarate, Lazaroiu isi gaseste locul la Realitatea. In fond, chiar daca locul lui a fost intotdeuna langa Hurezeanu, trebuie sa recunoastem ca traseul lui Lazarica a fost spectaculos si ca s-a dus multa munca informativa pe urmele fachirului pentru a descoperi ca patul sau de cuie nu este tocamai pat si nici cuiele nu sunt tocmai cuie, asa precum nici chiar Lazaroiu nu este tocmai om politic, asa cum ii place lui sa se recomande.
    S-a mai spulberat un vis, o poveste, un basm cu preacurati si personaje de adormit copiii. Acum, cand s-a aflat ca este platit de oamenii lui Vantu ca sa comenteze "liber", ma intreb daca primeste suficient de multi bani ca sa se simta suficient de liber, adica mai liber decat la Cotroceni sau la Guvern.
    • 0 (0 voturi)    
      Exagerezi putin cu epopeea... (Marţi, 29 noiembrie 2011, 21:27)

      Prostu' satului [anonim] i-a raspuns lui zexe

      La drept vorbind, nu cred ca prea multi oameni destepti l-au luat vreodata foarte in serios pe dl. Lazaroiu. Nu l-am luat eu, care, vorba aia, uite cine sunt...
      E totusi un ins simpatic, aduce, asa, o pata de culoare... ca un fel de pacalici, sau de clovn la circ.
  • 0 (0 voturi)    
    Cu un amendament.. (Marţi, 29 noiembrie 2011, 13:02)

    Dianora [utilizator]

    Si eu cred intr-o larga cualitie, cu un amendament; sa mai treaca 6 luni dupa alegeri. Pana atunci Ponta, prim ministru sau nu va constata ca nu numai ca n-a trecut criza dar s-a agravat si nu numai ca nu pot fi tinute promisiunile din campanie ci trebuie luate masuri si mai dure. Si atunci fie face o larga cualitie, fie urmeaza exemplele Papandreu si Berlusconi. Si ei aveau majoritate si girul parlamentului si tot au demisionat! Evident mai e o solutie: iesim din UE si intram in Uniunea Euro-Asiatica cu Rusia..
  • 0 (0 voturi)