VIDEO Coalitia de guvernamant il sustine pe Vasile Blaga la sefia Senatului

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Luni, 28 noiembrie 2011, 11:41 Actualitate | Politic


Vasile Blaga
Foto: HotNews / DP
Coalitia de guvernamant a decis sa-l sustina pe Vasile Blaga pentru functia de presedinte al Senatului, au declarat pentru HotNews surse politice.

UPDATE (14.30) Purtatorul de cuvant al PDL, Sever Voinescu, a anuntat oficial ca BPN al partidului a votat ca Vasile Blaga sa fie candidatul PDL pentru presedintia Senatului. "Este un lider politic solid, cu experienta", a spus Voinescu despre Blaga.

UPDATE Biroul Permanent al PDL a stabilit ca Vasile Blaga sa fie candidatul democrat-liberalilor pentru sefia Senatului, potrivit unor surse.

"PDL e cel mai mare partid, are cel mai mare numar de senatori, e firesc sa aiba si presedintia Senatului", a declarat Elena Udrea, la finalul sedintei coalitiei de guvernare, intrebata cum a fost convins UDMR sa sustina candidatul PDL.

Elena Udrea, vicepresedinte al PDL, a precizat ca in coalitie s-a stabilit ca propunerea pentru postul de presedinte al Senatului sa fie din partea PDL. Ea a adaugat ca pentru aceasta candidatura sunt in discutie, in prezent, Vasile Blaga si Radu Berceanu.

Potrivit unor surse oficiale citate de Agerpres, UDMR s-a opus initial propunerii de a-l sustine pe Vasile Blaga.

Sursele citate afirma ca UDMR a incercat sa negocieze alte functii in stat, spunand ca urmeaza sa ia o decizie privind candidatura de la Senat in grupul parlamentar. In cele din urma, insa, UDMR a precizat ca va sustine candidatul stabilit de PDL.

Potrivit surselor HotNews.ro, conducerea PDL s-a intalnit duminica seara si a stabilit ca Vasile Blaga va fi propunerea cu care vor merge in sedinta Coalitiei. Decizia nominalizarii lui Blaga pentru sefia Senatului nu este o surpriza dupa ce saptamana trecuta mai multi liderii PDL si-au declarat sustinerea pentru acesta.

Nominalizarea lui Blaga este un semn de pace intre conducerea PDL si garda veche a partidului si detensioneaza relatiile dintre cele doua tabere, sustin sursele citate. In acelasi timp, Blaga este apreciat atat de senatorii UDMR cat si cei ai Opozitiei si ar fi validat cu usurinta in plen.



Crin Antonescu: Coalitia are prima sansa, daca are candidat unic

Crin Antonescu a admis luni dimineata ca puterea are prima sansa la obtinerea presedintiei Senatului in cazul in care coalitia de guvernamant va reusi sa aiba un candidat unic. Adrian Nastase a afirmat insa ca in mod normal celelalte grupuri parlamentare nu ar trebui sa propuna un candidat, postul cuvenindu-se grupului caruia i-a revenit de la inceput, relateaza Agerpres.

"Daca cei din coalitia de guvernare vor reusi sa ajunga la un candidat unic, atunci au prima sansa, dar oricum este un raport de forte foarte echilibrat. Cum deocamdata nu este foarte clar daca pot ajunge la un candidat unic, cred ca jocul ramane deschis", declarase luni dimineata Crin Antonescu.

Adrian Nastase a subliniat insa ca, in mod normal, ar trebui respectata regula de a nu fi prezentat un candidat de catre celelalte grupuri parlamentare.

"Cred ca celelalte grupuri parlamentare nu ar trebui sa isi depuna un candidat, asa cum se intampla si la comisiile permanente atunci cand se schimba un presedinte, ramane in continuare afectat sau alocat acel post pentru grupul parlamentar caruia i-a revenit postul respectiv de la inceput", a spus Nastase.

Intrebat daca se va depune contestatie la Curtea Constitutionala in caz ca functia va fi obtinuta de coalitia de guvernare, Nastase a precizat ca in sedinta USL de luni se discuta tocmai modul in care se va actiona cu privire la acest subiect.


Citeste mai multe despre   


















4357 vizualizari

  • +19 (23 voturi)    
    pentru ca opozitia sa aiba vreo sansa la functie.. (Luni, 28 noiembrie 2011, 12:04)

    popcorn monta [utilizator]

    sa-l propuna pe domnul senator catalin voicu...cred ca e cel mai in masura sa ocupe aceasta functie...
  • -11 (15 voturi)    
    !!! (Luni, 28 noiembrie 2011, 12:09)

    catalin_mattei [utilizator]

    In acest moment este de inteles de ce M Geoana era brusc un "om politic matur" in viziunea presedintelui... Dl Blaga este mult mai incomod exact pt seful statului care l-a dorit plecat din pozitiile de putere ale PDL... in suma cu cele intamplate urora din membrii locali marcanti ai PDL pe canal DNA, am putea spune ca Grupul Blaga se intoarce in forta la putere .. Felicitari d-le Blaga!!!
    • +13 (15 voturi)    
      era brusc, (Luni, 28 noiembrie 2011, 12:29)

      mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

      matur,in comparatie cu copi lotul Ponta si cu Antonescu
      • -2 (6 voturi)    
        mei, (Luni, 28 noiembrie 2011, 13:18)

        catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

        cum de toti care sunteti fani pdl-isti simtiti o dragoste asa mare ( a se citi respect) fata de M Geoana?... Omul matur politic este matur politic .. nu se analizeaza in comparatie cu X sau Y.. pe mine asta ma sperie: ca PDL-ul si T Basescu sunt speriati de plecarea lui M Geoana cand de fapt ar trebui sa se bucure... problema echipei Boc_ Udrea pastoriti de T Basescu este ca Senatul la nivel de PDl este oarecum dominat de dl Blaga, unul din putinii politicieni care nu fac doar sluj in fata sefului de la Cotroceni si deci este greu de manevrat... Clasa politica actuala este profund imorala, coruptia fiind generalizata.. de ce afirm asta?.. pt ca si politicienii si cei ce ii sustin, afirma mereu la orice caz nou de maculare ca ceilalti sunt si mai rai in loc sa aiba o pozitie normala de excludere a celor patati din randul partidelor. Se joaca un teatru ieftin si foarte prost din care raman cu buza umflata aia care spera intr-o Romanie curata.. chiar si figuri care bat mereu tobele cu lupta lor anticoruptie ( gen Macovei, Preda) se complac in mizeria unei guvernari alaturi de unii ca Michi Spaga, Solomon, Piedona ( care se regasesc sub cupola PUNR). De ce ma bucura venirea lui Blaga?.. pt ca mu este genul de politician carpa ce a fost promovat de PDL pana acum.. ca poate spune NU unei cereri tembele marca Cotroceni.. de ULS nu vorbesc caci ce au facut s-a vazut. si a fost criticat si sanctionat la vot ( separat pe PNL si PSD in 2008).. asa ca.. eu nu mai votez cu X doar pt ca este mai curat cu Y.. ori este alb ori este negru... fara semicorupti in politica romaneasca ca ni s-a luat de atatia ani
        • +2 (4 voturi)    
          Incepi sa produci scarba. (Luni, 28 noiembrie 2011, 15:15)

          mircea [anonim] i-a raspuns lui catalin_mattei

          Unde vezi tu atata dragoste pentru Geoana?In schimb tu cu sustinerea prostiei lui Ponta,incepi sa provoci scarba.PSD au pierdut sefia Senatului ,datorita prostiei lui Ponta si Antonescu.Si motivele debarcarii lui Geoana sunt prostesti.
          • -1 (1 vot)    
            Dragul meu... (Luni, 28 noiembrie 2011, 16:21)

            catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui mircea

            esti dus pe apa sambetei.. unde este sustinerea mea pt Ponta?.. oricum gradul tau de educatie este atat de mic incat cred ca faci de rusine adevaratii sustinatori ai pdl-ului ( aia care au idei in cap si nu doar bolborosesc aiurea in tranvai). Esti patetic cu stilul asta de a jigni... tu ai idei sau doar esti pus sa faci sluji si sa injuri?
    • -10 (12 voturi)    
      322 se intoarce.. (Luni, 28 noiembrie 2011, 12:32)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

      Cu Blaga sef la senat pedeleii speriati de DNA vor vota debarcarea lui Basescu la prima ocazie.
      • 0 (8 voturi)    
        PDL (Luni, 28 noiembrie 2011, 12:52)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        fara Basescu este varza.

        Daca ar putea sa-l suspende si sa ramana la putere, ar face-o, dar nu se poate pentru ca in 2012 USL o sa ia mai mult decat PDL.

        Ai dreptate dintr-o singura perspectiva: Basescu nu-i iubit nici de o mare parte din PDL :))
  • +14 (16 voturi)    
    n-are cum! (Luni, 28 noiembrie 2011, 12:32)

    razvan [anonim]

    N-are cum sa declare Crin Antonescu nimic luni dimineata! Luni seara,da ca era inainte de partida obisnuita de poker. Dar...dimineata: sunteti dezinformati :-)
  • -4 (10 voturi)    
    Regele (Luni, 28 noiembrie 2011, 12:34)

    pascu [anonim]

    Regele vamilor va fi al doilea om in stat.
  • -8 (10 voturi)    
    Daca Base e suspendat, cine e presedinte?? (Luni, 28 noiembrie 2011, 12:39)

    gigi [anonim]

    Blaga n-a uitat jignirile lui Basescu si ale lui Boc!
    Nu degeaba i se spunea buldogul! Base il va regreta pe Geoana....

    De aia e USL linistit!
  • -3 (13 voturi)    
    Aoleu ? Blaga ? ! Care facea afaceri cu gineri-su (Luni, 28 noiembrie 2011, 12:40)

    Porumbelul Pacii [anonim]

    O multime de lume a scris editoriale prin
    februarie-martie-aprilie ca sa explice
    de ce NU trebuia sa ajunga Blaga sef la PDL.
    *
    Acuzatiile de corupte erau argumentele cele mai blande.
    Diversi tovarasi au avansat pana la a afirma ca mitingul chipielor...”iesi afara , conducator de tzara”...a fost organizat din umbra de Blaga ca un fel de lovitura de stat.
    *
    Abia astept sa citesc articolelele acelorasi
    cetateni referitoare la meritele lui Blaga
    pentru a ajunge nr. 2 in Stat.
    *
    Parerea mea e ca PDLul ar fi trebuit
    sa il sustina in continuare pe Geoana la Sefia Senatului, intrucat
    in viata lui nu le-a facut vreun rau .
  • -2 (6 voturi)    
    tupeu (Luni, 28 noiembrie 2011, 13:00)

    gigi [anonim]

    tupeu fantastic sa iasa cu coruptii in fata, oare tot asa o sa faca si la alegeri? cred ca oamenii au memoria chiar atat de scurta?
  • -3 (5 voturi)    
    vamesul Blaga? (Luni, 28 noiembrie 2011, 13:24)

    yo [anonim]

    DEspre care PDL spunea ca e corupt, spion al lui Voiculecu, cu afaceri necurate?

    Ala care nu a fost bun pentru PDL e bun pentru Senat??
  • -1 (3 voturi)    
    Primul atac la Basescu. (Luni, 28 noiembrie 2011, 13:40)

    Claude [anonim]

    Contestatia aia la CC se face la misto, ca sa nu mirosim noi planurile de alianta PSD si PDL (aripa escroaca). Asteptam un fulger a lui Base in capul vamesului. Bafta!
  • -1 (3 voturi)    
    daca nu are doua Anastase...:P (Luni, 28 noiembrie 2011, 14:26)

    Bogdan [anonim]

    Probabil va avea si ultimul bastion al Opozitiei, dar ce-o sa mai zica atunci de parlamentari?? Nu vor mai fi niste nesimtiti, nu? Ca doar vor vota cum va dori presedintele, iar daca ei nu vor vota cum trebuie va numara Blaga cum trebuie, nu-i asa ?:P
    P.S.
    Ar fi insa foarte amuzant daca va fi suspendat Basescu si Blaga ii va locul... voi muri de ras. Pentru ca Basescu va fi mort d.p.v. politic, asa ca Blaga ar avea un bun prilej sa se razbune, daca dovedeste acelasi caracter ranchiunos...
  • +4 (4 voturi)    
    deci sunt bou si nu inteleg (Luni, 28 noiembrie 2011, 14:50)

    nasoa [anonim]

    astia (psd+pnl+cine mai era pe acolo) aveau pozitia numarul 2 in stat. si le-o fac cadou bucurosi astora de la putere.

    ce au fumat frate astia? sau asa sunt ei.
    • -1 (1 vot)    
      ai dreptate! (Luni, 28 noiembrie 2011, 15:26)

      jiji [anonim] i-a raspuns lui nasoa

      nu te contrazic.

      PS.
      Si ce facea USL cu ”pozitia 2 in stat”??
      • 0 (0 voturi)    
        Pai... (Luni, 28 noiembrie 2011, 15:49)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui jiji

        ...facea balamucul cu care ne-a obisnuit!
    • 0 (0 voturi)    
      decat... (Luni, 28 noiembrie 2011, 16:23)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui nasoa

      decat un Geoana mai bine nimic... daca Ponta si Antonescu erai niste lideri in adevaratul sens al cuvantului era salutara aceasta pozitie.. asa este ok doar din perspectiva unei normalitati in viata politica a unei tari: majoritatea detine sefia Parlamentului