UNPR: In 2010, Ponta isi facuse bagajele sa plece din PSD la UNPR, probabil cu gandul la un fotoliu ministerial

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 27 noiembrie 2011, 17:33 Actualitate | Politic


Uniunea Naţională pentru Progresul României a criticat, duminică, declaraţiile liderului social-democrat Victor Ponta, considerând ''incalificabilă'' atitudinea acestuia de a-şi ataca foştii colegi şi ''reamintindu-i'' acestuia că înainte de Congresul din 2010, ''probabil cu gândul la un fotoliu ministerial'', îşi ''făcuse bagajele ca să plece din PSD'' şi să se alăture progresiştilor, potrivit Agerpres.

''Când strugurii sunt prea sus, Victor Ponta spune că sunt acri. Aceasta este explicaţia recentei declaraţii pe care imaturul preşedinte al PSD a făcut-o cu privire la UNPR. După cum se ştie, Victor Ponta a vrut să facă parte din formaţiunea despre care vorbeşte astăzi în termeni care nu-l onorează. Probabil cu gândul la un fotoliu ministerial, actualul preşedinte PSD a făcut demersuri de a se alătura UNPR - parte a coaliţiei de guvernare. Prin urmare, îi reamintim lui Victor Ponta că înainte de congresul din 2010 îşi făcuse bagajele ca să plece din PSD şi să pună umărul la construirea partidului pe care astăzi îl denigrează prin minciuni'', susţine UNPR într-un comunicat remis duminică.

UNPR considera că Ponta ''şi-a dat arama pe faţă'' iar atitudinea sa demonstrează că ''nu este mânat în politică decât de propriul interes şi că nu are capacitatea să adune o echipă în jurul lui''.

''Este absolut incalificabilă atitudinea lui Victor Ponta care îşi atacă foştii colegi cu atâta vehemenţă şi ipocrizie. Cum se face că, atâta vreme cât au fost în PSD, aceşti oameni, pe care îi numea prieteni, erau buni, iar acum, au devenit brusc răi? Explicaţia nu poate fi decât una singură: nu oamenii s-au schimbat, ci Victor Ponta şi-a dat arama pe faţă. A arătat că nu are niciun respect pentru vreunul dintre foştii sau actualii colegi, că nu este mânat în politică decât de propriul interes şi că nu are capacitatea să adune o echipă în jurul lui'', susţine UNPR în comunicat.

Potrivit sursei citate, ''oamenii nu vin alături de el ci, dimpotrivă, pleacă dezamăgiţi din PSD din cauza prestaţiei politicianului Ponta''. ''În acest ritm şi cu acest stil de conducere lipsit de responsabilitate şi de inteligenţă, bancul care circulă prin politică va deveni realitate, iar PSD va însemna în scurt timp doar Ponta - Sârbu (Ilie) - Daciana'', adaugă UNPR.

Progresiştii spun că ''persistenţa în atacuri mincinoase, care nu-i aduc niciun beneficiu, este o marcă a politicii imature şi iresponsabile pe care o duce Victor Ponta''. ''Vrea să dovedească probabil că are stomac pentru politică. Dar ar trebui să-i spună cineva că, pentru a fi adevărat lider, mai ai nevoie şi de cap'', se mai arată în comunicat.

Reacţia UNPR vine în urma declaraţiilor preşedintelui PSD, Victor Ponta, făcute la sfârşitul acestei săptămâni, la Bruxelles, unde a afirmat că nu vrea să mai plece nimeni din PSD şi că ''cei cu rea credinţă au plecat la UNPR'': ''Cei cu rea credinţă au plecat la UNPR, la domnul Oprea. Vorba domnului Cristian Tudor Popescu, este bine să existe un tomberon politic, dacă nu le dai o funcţie imediat, pleacă'', a spus Ponta.

Preşedintele PSD a afirmat, în context, că nu consideră că aceia care au plecat, de exemplu, la UNPR au reprezentat o pierdere, "pentru că este rău să ai în interior oameni doar cu numele".



















3895 vizualizari

  • +8 (12 voturi)    
    Declaratii UNPR (Duminică, 27 noiembrie 2011, 17:49)

    costel [anonim]

    Cei care sunt acum in UNPR sau sunt independenti,au plecat din cauza ca s-au saturat de atmosfera si de sistemul de conducere,de minciunile pe care le promovau partidele de unde au plecat.Poate nu sunt ei tradatori poate treburile nu mergeau cum trebuie in partid,ei a sesizat si nu i-a luat nimeni in seama si atunci au plecat.Supararea USL este ca UNPR aduna foarte multi adepti de la USL,iar in Parlament,daca s-ar face din nou proportiile s-ar apuca cu miinile de cap USL.Romanii nu mai vor sa li se spuna minciuni,nu mai vor vorbarie goala,nu mai vor hoti si mincinosi care sa le dea de pomana.Ei vor sa li se spuna adevarul in fata,care acum nu-i placut,dar il pot face placut pentru copii lor.Tot ce propune USL inseamna marirea deficitului si implicit datoria copiilor nostri.PDL vrea sa muncim.
    • -8 (10 voturi)    
      gura pacatosului (Duminică, 27 noiembrie 2011, 21:16)

      miss [anonim] i-a raspuns lui costel

      Da, PDL vrea ca "noi" sa muncim, iar ei sa profite, sa-si angajeze sotii si fiicele, sa-si promoveze lipitorii de afise samd.
    • -1 (3 voturi)    
      de aia a plecat Miki Spaga? (Duminică, 27 noiembrie 2011, 21:18)

      filios [anonim] i-a raspuns lui costel

      aflu lucruri noi.
      • -1 (1 vot)    
        nu (Duminică, 27 noiembrie 2011, 23:17)

        nu [anonim] i-a raspuns lui filios

        nu, stie orisicine ca miki spaga a plecat din cauza ca i s-a facut, brusc, rusine de probitatea morala a celor din psd...
  • +4 (8 voturi)    
    cei care (Duminică, 27 noiembrie 2011, 18:07)

    banateanul. [utilizator]

    au plecat; nu au reprezentat o pierdere. Si nu a mintit,fiindca cei care au plecat nu-i mai stau in cale in drumul spre varful partidului
  • +10 (12 voturi)    
    de multe ori (Duminică, 27 noiembrie 2011, 18:12)

    filica [anonim]

    avem tendinta de a spune despre semenii nostri ca, de cand au ajuns nu stiu ce, s-au schimbat. Nimic mai eronat. Oamenii nu se schimba. Diferitele momente ale vietii ii obliga pe foarte multi sa fie oameni. Adevaratul caracter se vede doar atunci cand ai putere. Ponta nu s-a schimbat. El nu a fost niciodata altfel: MOJIC, OPORTUNIST, LAS, GROBIAN, DELATOR. Am avut ocazia sa discut, cu ceva ani in urma, cu o persoana care a lucrat cu ponta, pe vremea cand era procuror. Te ingrozesti la ce tertipuri se deda, doar pentru a nu-si pune semnatura pe niciun dosar, de a nu pune rezolutii, pentru a nu permite finalizarea anchetelor. Un las de cea mai joasa speta. Omul traieste si acum, si poate va avea vreodata curajul sa vorbeasca. Spre binele romanilor. In rest, doar un sentiment de greata la fiecare remarca a lui ponta, de genul....cand eram eu procuror.....
  • +2 (4 voturi)    
    unpr (Duminică, 27 noiembrie 2011, 18:38)

    danarad [anonim]

    daca nu ma insel, a mai schimbat un ,,ciolan'' de cind a intrat micul timpitescu in politica.
  • -11 (13 voturi)    
    "incalificabila"? (Duminică, 27 noiembrie 2011, 19:17)

    minus [anonim]

    ma faceti sa plang dramatismul "situatiunii"....

    Ponta a avut o atitudine incalificabila, Diaconescu a avut o atitudine calificabila? care anume?
    In PSD si-a retras candidatura cand a realizat ca nu are nicio sansa, apoi a devenit apoi "prezident" de UNPR- si asta l-a "calificat", iar pe Ponta l-a "incalificat"?
    Ah, dar domnul Diaconescu nu-si facuse bagajul si a trebuit sa plece? Asa este, ar trebui ca cei plecati din PSD sa-si ia la plecare haznaua cu ei, asta ar mai reduce din datoria PSD...

    Da' tari mai sunteti, nepretuitilor!
    Doar ca "incalificabila" este doar atitudinea clasei politice, de orice "culoare"...ce pana la urma miroase tot ca substanta maro!
  • +2 (4 voturi)    
    din timp in timp (Duminică, 27 noiembrie 2011, 20:01)

    buha [utilizator]

    temperatura in partide creste in anumite momente si situatia depinde foarte fluida, si anumite persoane iau forma vaselor in care le torni
  • +1 (3 voturi)    
    ! (Duminică, 27 noiembrie 2011, 20:05)

    chiuaua [utilizator]

    fotoliu ministerial poate la buda,
    cu sofer o paparuda
    secretar sa-i fi fost mopul,
    iar consilier horoscopul .
    foaie verde-n bulevarde, tot 'nainte la petarde.
  • -8 (12 voturi)    
    Tinand cont cine este UNPR, o facatura basista.... (Duminică, 27 noiembrie 2011, 20:07)

    Wizard of Oz [anonim]

    Toate spusele lor sunt lovite de muuuulta suspiciune.
    Toti sunt tradatori, in frunte cu "seful mafiei lui Nastase", resapatul, pardon, reevaluatul ministru plimbaretz cu elicopterul....
    Sa ma mir ca ataca opozitia?
    Sa ma mir ca se baga fitile nonstop, doar, doar se cearta partenerii din USL si se razgandesc catziva din electorat?
    Asemenea metode.....jalnic !
    Cand ma gandesc ca nici nu suntem inca in an electoral si apar asemenea manevre....ma ingrozesc ce vor face la anu '!


    !
    • +6 (8 voturi)    
      Vezi ca te-ai aprins prea rau. (Duminică, 27 noiembrie 2011, 20:55)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Wizard of Oz

      Haida-de cu tradatorii din UNPR.Aici se discuta despre Ponta.Sau nu-l cunosti si atunci arunci sageti in alta directie.Zici ca nu stii ce a facut Ponta in dec.2009 in timpul campaniei pentru alegerile prezidentiale?Si ce a spus dupa anuntarea rezultatelor alegerilor?Si ca nu are nici-o raspundere pentru pierderea alegerilor?Si ce a spus cand sa lansat pentru sefia PSD?Si pe cine acuza de pierderea alegerilor prezidentiale?Si pe cine acuza de pierderea alegerilor parlamentare?Si cu cine se pupa acum?Si ce a spus despre excluderea lui Geoana cu trei zile inainte?Si cum sa intors cu 180 grade dupa ce a primit instructiuni precise?Si zici ca Ponta conduce PSD?
    • 0 (0 voturi)    
      "tradatori" (Luni, 28 noiembrie 2011, 17:20)

      cinic [anonim] i-a raspuns lui Wizard of Oz

      daca faci liste hai sa te ajut: Severin, Duvaz, Babiuc, Sassu, Melescanu, Sorica Nicolai, recentul senator PSD Badescu... Mai continui? A fi postac nu e rau, dar cand te lasa memoria....
  • -1 (5 voturi)    
    ..pleac-ai nostri vin ai nostri...! (Duminică, 27 noiembrie 2011, 21:11)

    bm [anonim]

    ...noi ramanem tot ca prostii...!
  • +2 (4 voturi)    
    zau? (Duminică, 27 noiembrie 2011, 22:28)

    gogu [anonim]

    nu pot sa cred asa ceva, e clar, o minciuna .Ponta-i ca papagalii, isi iau perechea pe viata, chiar daca-i la a doua nevasta.