VIDEO Geoana vrea partid la Tribunal in prima parte a lui 2012 si grupuri parlamentare de 20-25 de deputati si senatori pana in martie - surse

de A.N.     HotNews.ro
Vineri, 25 noiembrie 2011, 20:37 Actualitate | Politic


Mircea Geoana
Foto: AGERPRES
Fostul presedinte al PSD Mircea Geoana, exclus din partid la inceputul acestei saptamani, vizeaza in proiectul sau politic constituirea unei formatiuni care sa fie inscrisa la Tribunal in prima parte a anului 2012 si care pana in martie sa aiba grupuri parlamentare proprii, au declarat surse parlamentare, citate de Mediafax. Geoana a anuntat joi, la Dabuleni, ca va lansa o noua forta politica menita "sa insanatoseasca Romania", fara a preciza numele si programul noii constructii.

Sursele au precizat ca Geoana vrea ca pana in martie 2012 la noua formatiune sa adere 20-25 de parlamentari, deputati si senatori, astfel incat sa se constituie grupuri parlamentare proprii. Pentru constituirea unui grup parlamentar e nevoie de sapte senatori si 12 deputati.

Totodata, la noua formatiune a lui Mircea Geoana este prevazut sa adere patru sau cinci presedinti de Consilii judetene pana in februarie-martie 2012.

Geoana a anuntat joi, la Dabuleni, ca va lansa o noua forta politica menita "sa insanatoseasca Romania", fara a preciza numele si programul noii constructii.

Mircea Geoana declara miercuri seara, la Realitatea TV, ca episodul excluderii sale din partid l-a marcat, insa nu considera ca va ramane singur. "Sunt multi care ma vor urma, daca ma voi hotari sa formez un nou partid politic", a spus Geoana.

"Cred ca e nevoie de un alt proiect politic pentru Romania", a spus Geoana, precizand ca opozitia nu are prea multe sanse sa devina, in viitor, mai credibila. "Nu pot spune ce formatiune, dar ceea ce simt e ca exista o asteptare imensa pentru ceva diferit fata de ce inseamna partidele actuale", a adaugat el.



Citeste mai multe despre   


















2709 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    Partidul prostanacilor? (Vineri, 25 noiembrie 2011, 20:54)

    Bogdan C [anonim]

    Ca idee.
    • +9 (9 voturi)    
      Bostanul rosu (Vineri, 25 noiembrie 2011, 21:13)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan C

      e sigla noului partid.
    • +2 (2 voturi)    
      da (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 6:07)

      acer [anonim] i-a raspuns lui Bogdan C

      si sa mearga la Vantu care e sfetnicul sau de incredere sa-i spuna ce are de facut...oricum finantarea o are asigurata
  • +7 (7 voturi)    
    UDMR-ul lui Geoana (Vineri, 25 noiembrie 2011, 21:13)

    hot news [utilizator]

    Ce vrea de fapt Mircea Geoana este sa isi faca un partid gen UNPR, sau UDMR, care sa fie suficient de mare incat sa intre in Parlament si apoi sa "santajeze" partidele mari.

    In acest fel, Geoana si alti 2-3 acoliti ai lui pot obtine niste functii in stat indiferent de cine va guverna.
    • +1 (3 voturi)    
      Geoana poate reusi numai daca, (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 10:01)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui hot news

      Daca Geoana va tine un discurs politic si nu golanesc cum fac actualii lideri ai USL,are sanse sa rupa mare parte din actualul USL.Nu vedeti ca foarte multi nu sunt langa Ponta si Antonescu,dar nu pleaca din USL.Multi din USL nu accepta stilul de discurs a lui Ponta si Antonescu si de aceia nu-i vezi sa participe impreuna cu acestia la dezbateri.De fapt liderii actuali ai USL nu fac dezbateri.Ei insulta,ameninta,se comporta anarhist si in USL,ca in majoritatea partidelor sunt oameni cu carte care nu imbratiseaza un astfel de comportament golanesc.In aceste conditii ii doresc succes lui Geoana.Nu sunt un om de stanga,dar sunt pentru un discurs demn,civilizat din partea oamenilor politici.Nu-mi place politica de centura .
    • -1 (5 voturi)    
      Hotnews il promoveaza insistent pe Geoana (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 10:10)

      Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui hot news

      Dar, mai lasati-ma cu Geoana asta, ca m-am saturat...
      Nu-i de capul lui, ce nu pricepeti?
      Daca reuseste sa rupa cateva voturi de la USL ...a nimerit "cartea castigatoare" (ca sa folosesc limbajul DNA) si cineva o sa aiba grija si de el...cel putin asa crede fraierul asta.
      A reusit sa piarda alegeri de nepierdut, a fortat excluderea sa din PSD (asa scria in scenariu) si acum are misiunea sa faca cat mai mult zgomot.
      Este sustinut de cei interesati. Daca rupe ceva parlamentari (mi se pare imposibil, dar mai stii...) Basescu se linisteste cu suspendarea, daca face un partid, cat de mic, se vor pierde ceva voturi de la ametiti...cu ce mai pacaleste OTV-ul, Noua Republica , Miscarea Populara etc.USL-ul poate nu atinge 50% si Basescu s-a scos, face mai departe ce vrea cu tara asta.
      Fain.
      Hotnews, daca vreti sa va demonstrati neutralitatea si obiectivitatea, uitati de Geoana.
      O ancheta a afacerilor exsecretarului general al guvernului si a mafiei din care face parte mi se pare o idee mai buna.
      Va bagati?
  • +6 (8 voturi)    
    geoana si partidul lui (Vineri, 25 noiembrie 2011, 21:38)

    giulesteanu [anonim]

    Mircea asta nu e sanatos la cap !
    Cine dracu se va lua dupa un arivist inrait, care ar fi in stare sa vanda si propria mama ca sa nu isi pierde scaunul de mare senator.
    Ar trebui ca oamenii cu scaun la cap sa ii faca scaunul de parlamentar o podina de ridicat sub streang si sa ii dea branci in negurile istorisirilor cu paranoici si obsedati de putere
  • +4 (6 voturi)    
    Geoana are mai mult decit tupeul lui Nastase (Vineri, 25 noiembrie 2011, 21:46)

    CeTePe [anonim]

    Din al doilea om in Stat , te-ai trezit un neica nimeni in chiria modica la reappepese.
    Calci apasat pe urmele lui Petre Roman.
    Doar ca la tine e invers, te lasa: afacerile, afaceristii, soacra, cumnatu, Mihaela, dabunleniii si puterile(sua&rusii).
  • +1 (3 voturi)    
    omu asta (Vineri, 25 noiembrie 2011, 22:00)

    ady [anonim]

    nu realizeaza cat de penibil e.. in spatele palavrelor e doar un pampalau care ar ramane somer daca nu s-ar aciua prin institutiile statului
  • +2 (2 voturi)    
    bostanarii (Vineri, 25 noiembrie 2011, 22:11)

    vasile [anonim]

    A inceput sa fie tare glumet. Poate, cu pepenii nevanduti din Dabuleni, sa reuseasca. Geona de felul sau e perseverent, inca mai spera la peresedentie.
  • +3 (5 voturi)    
    Ce caraghios. (Vineri, 25 noiembrie 2011, 22:17)

    Bolsevicu [anonim]

    A uitat ca n-a castigat niciodata nimic si a iesit invins din toate confruntarile. Penibil, de fapt acum, cand nu se mai poate ascunde in spatele unei functii, isi arata adevarata valoare, nula.Vezi fraiere ca pierzi si casa.
    • 0 (0 voturi)    
      Cine e caraghiosul! (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 16:14)

      radu [anonim] i-a raspuns lui Bolsevicu

      Geoana este singurul pesedist care l-a infrint intr-o confruntare democratica pe d-l Iliescu... De aici i se si trage "prostanacului". Iliescu a preferat sa riste in 2004 si apoi in 2007, 2008, 2009 sa ingroape partidul decit sa il lase din mina in favoarea lui Nastase, respectiv Geoana.
  • 0 (4 voturi)    
    Platforma de la Dabuleni (Vineri, 25 noiembrie 2011, 22:23)

    lica [anonim]

    Partidul Prostanacilor va avea pe linga Geoana ca mentor pe Sorin Ovidiu Vantu cu sala de Spa. Retardatul de Joaiana va avea ca secretara pe ....
  • +4 (4 voturi)    
    Denumire (Vineri, 25 noiembrie 2011, 22:31)

    Vizitiul [utilizator]

    Sa-i zica partiful "Roza Vanturilor" :)
    • 0 (0 voturi)    
      Mai bine "rozeta vanturilor"... (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 18:20)

      hatru [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

      .
  • +3 (3 voturi)    
    Aceeasi Marie.... (Vineri, 25 noiembrie 2011, 22:45)

    coco04 [anonim]

    In politica mioritica pe toti ii apuca dorinta de nou doar atunci cand au probleme personale.
    Revolutionarul Dan Diaconescu a anuntat ca isi face partid imediat dupa ce au inceput problemele sale cu justitia .
    Revolutionarul Geoana anunta si el partid nou, dupa ce si-a pierdut functia si apartenenta la PSD.
  • +10 (10 voturi)    
    Hahahahahaha (Vineri, 25 noiembrie 2011, 23:03)

    Cataleya [utilizator]

    Noul partid de Dabuleni se va numi:
    P.P.N.
    • +4 (4 voturi)    
      tare (Vineri, 25 noiembrie 2011, 23:35)

      ady [anonim] i-a raspuns lui Cataleya

      asta a fost tare..sau P.P.N.R
      R - rosu
  • +2 (2 voturi)    
    Geona la Dabuleni !!! (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 9:24)

    Lau-Bau [anonim]

    Cat de patetic poate sa fie pacaliciul acesta!!
    Pai ce le-a promis alora?
    Ca trimite totii pepenii la export??
    Geoana!! Pleaca dreacu de aici!!!
    Sunt apolitic-fiindca nu am pe nimeni la inima din clasa politica a Romaniei,dar cand il vad pe acest prostanac,ma cutremur!!!
  • +1 (3 voturi)    
    O veste buna (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 10:11)

    Lucian [anonim]

    Orice partid si-ar face Geoana nu poate sa fure voturi decat de la USL. Probabil ca n-o sa intre in Parlament dar oricum o sa mai diminueze procentele Aliantei Rosii. In concluzie, HAI GEOANA!!!!
  • 0 (2 voturi)    
    de ce? (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 12:11)

    Demigod [utilizator]

    De ce promovam in presa si media tot felul de prostanaci? Asta e mort politic, dar inca nu realizeaza. Voi cei din presa ii alimentati sperantele aiurea.

    Promovati altceva. Scrieti despre altceva. Ceva interesant.