Eckstein-Kovacs Peter: Daca exista un consens al comunitatilor etnice dintr-o regiune pentru autonomie, Bucurestiul nu mai are ce sa spuna

de I.C.     HotNews.ro
Vineri, 25 noiembrie 2011, 18:33 Actualitate | Politic


Fostul consilier prezidential Eckstein-Kovacs Peter a declarat vineri, intr-o conferinta de presa la Sfantul Gheorghe, ca, in cazul in care exista un consens intre comunitatile etnice dintr-o zona, respectiv intre romani, maghiari si romi, in privinta autonomiei, inclusiv a celei teritoriale, "Bucurestiul nu ar mai avea ce sa spuna", informeaza Mediafax. Liderul UDMR Sfantu Gheorghe, Antal Arpad, a reamintit vineri, in cadrul unei conferinte de presa, ca UDMR nu va face compromisuri in privinta Tinutului Secuiesc si a regiunii Partium.

"Eu sunt un mare autonomist, am spus-o public si cand am fost consilier prezidential. (...) Deci autonomie «da», autonomie teritoriala «da», dar in baza unui consens intre comunitatile etnice dintr-o regiune, respectiv intre comunitatea romana, maghiara si roma. Daca ele se inteleg, Bucurestiul nu mai are ce sa spuna", a declarat Eckstein-Kovacs Peter in cadrul dezbaterii "Reorganizarea teritorial-administrativa a Romaniei, intre vointa politica si necesitati socio-economice" organizata de Catedra de Administratie Publica Locala din Sfantu Gheorghe a Universitatii "Babes-Bolyai", la initiativa PNL Covasna.

Subiectul reorganizarii teritoriale a fost adus in discutie vineri si de liderul UDMR Sfantu Gheorghe, Antal Arpad, potrivit Mediafax. In cadrul unei conferinte de presa, Antal Arpad s-a declarat convins ca UDMR nu va face compromisuri in privinta reorganizarii administrative a Romaniei si, in acelasi timp, deranjat de "reactia de teama" a unor politicieni fata de eventuala regiune Partium.

"Sunt convins ca UDMR nu va face compromisuri in aceasta privinta. A fost exprimat foarte clar punctul de vedere fata de interesul nostru UDMR si am argumentat inclusiv cu tratate europene, internationale, semnate si ratificate de Romania", a declarat liderul UDMR Sfantu Gheorghe.

"Este evident ca in propunerea noastra sunt doua regiuni, zona Tinutului Secuiesc si zona Partium, unde nu putem face compromisuri. Pe mine ma deranjeaza reactia de teama a unor politicieni fata de o eventuala regiune Partium. Nu cred ca cineva care se gandeste serios la o anexare a acesteia de Ungaria", a subliniat Antal Arpad.


Citeste mai multe despre   
















1348 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Matematica (Vineri, 25 noiembrie 2011, 18:47)

    daniel [anonim]

    Cat la suta din populatie sunt maghiari? pe baza caror pincipii se cere autonomia? Liderii maghiari nu vor decat sa semene ura intre etnii prin faptul ca cer autonomie. Ce dreptuiri le sunt incalcate maghiarilor? nici unul. Din aceste considerente cred ca ar trebui sa stea linistiti in banca lor
  • +3 (5 voturi)    
    patrium? de ce nu si Tigania? (Vineri, 25 noiembrie 2011, 18:48)

    marius [anonim]

    pai hai sa facem domnilor peste tot regiuni cu "consens"! stiu eu niste rromi multi la Ploiesti si la Buzau, facem o ripublica si acolo! Romanii din secuime nu vor fi niciodata de acord cu proiectul UDMR, asa ca pa pa consens.
    • +3 (3 voturi)    
      Si la mine (Vineri, 25 noiembrie 2011, 18:52)

      marte [anonim] i-a raspuns lui marius

      La mine in bloc suntem majoritari de etnie macatori de seminte, cerem autonomie si facem o republica?
    • +2 (4 voturi)    
      Lasa-l ca nu stie ce vorbeste (Vineri, 25 noiembrie 2011, 19:02)

      ogi [anonim] i-a raspuns lui marius

      de ani de zile astia tot aceeasi pretentie au .Eu unul m-am cam plictisit si le-as cere sa isi faca bagajele si sa se duca la budapesta .Acolo e mai bine pt ei .
      Asta-i culmea! din bugetul statului sint platiti nemernicii astia de la udmr .
      Da doamne sa se ridice pragul electoral peste 5%
  • +2 (4 voturi)    
    Hai, nu fiti rai ca nu e cazul. (Vineri, 25 noiembrie 2011, 19:53)

    Cataleya [utilizator]

    Tinutul ala Secuiesc este al lor deja de sute de ani prin simplul fapt ca acolo traiesc mult mai multi unguri decat romani.
    Nu s-ar pune deloc problema instrainarii "pamantului romanesc" daca ungurii n-ar vrea cu orice pret sa conduca acea zona fara sa mai dea socoteala la Bucuresti.
    De-acolo pleaca toate aceste dispute.
    Ei au deja administratia pe mana lor pt ca e normal ca un sat, comuna, judet sa aiba primari si consilieri unguri din moment ce ponderea populatiei maghiare este de 90%.
    Dar lor nu le ajunge acest lucru.
    Ei vor un fel de "prefect, rege, imparat, presedinte" numai al lor, care pe viitor sa nu mai raspunda comenzilor de la Bucuresti si, cumva sa vorbeasca de pe picior de egalitate cu premierul si presedintele Romaniei.
    Asa ceva bineinteles ca nu se va intampla in viitorul apropiat dar, politicienii unguri se supun si ei exact acelorlasi legi electoral-populiste ca si restul politicienilor lumii.
    Acum, in prag de alegeri, preseaza din nou cu autonomia, crezand ca astfel mai pacalesc totusi cativa maghiari sa-i voteze in continuare, mai ales ca acum a aparut si partidul lui Tökes.
    In rest e doar apa de ploaie ceea ce vor ungurii.
    Trebuie avut mare grija ca nu cumva extremistii (atat maghiari cat si romani) sa nu castige teren si sa nu se ajunga iar la batai in strada si la alte acte de brutalitate.
    In rest, n-au decat sa tot ceara si sa tot faca referendumuri pana le iasa pe ochi.
    Constitutia Romaniei este cat se poate de clara..macar din acest punct de vedere!
    • -1 (1 vot)    
      vorbesti de la Bucuresti, probabil.... (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 16:58)

      costica [anonim] i-a raspuns lui Cataleya

      stii ceva despre ce se intampla aici in Seciume ?!
      Cum afirmi ca "e doar apa de ploaie" daca nu stii nimic?!
      Stii macar ca toate functiile in Secuime, exceptie cateva, sunt conduse de maghiari, stii ca romanii nu au nici o sansa sa fie angajati in administratia publica stii ca la Primaria din Sfantu Gheorghe(unde locuiesc si stiu bine) NU lucreaza nici un roman?!
      Iar Primarul orasului spune ca e normal ?!
      Stii ca romanii care lucrau in fabricile judetului fac naveta la Brasov pentru ca dupa falimentul fabricilor ceausiste nu au vrut investitori in zona ca sa nu strice componenta etnica a zonei, asa cum a facut Ceausescu in '80?!
      Primarul de Sfantu Gheorghe repeta mereu acest lucru si spune ca e "pamantul lor" unde romanii nu erau la anul 1000.
      Stii ca inclusiv Prefectul care este reprezentantul Guvernului Romaniei este maghiar?
      Stii ca maghiarii din zona au tot felul de structuri de organizare(CNMT sau CNS sau CRTM) si maine poimaine cand vor obtine autonomia teritoriala(si e sinpla chestiune de timp, te rog sa retii asta, pana o vor obtine) vor reusi bine mersi sa se autoguverneze, asa cum si spune UDMR, ca obiectivul lor este autoguvernarea in zonele unde sunt majoritari.
      Stii ca romanii nu vor avea viata usoara aici, asa cum nu au avut nici cand aici era fosta Regiune Mures-Autonoma Maghiara ?!
      Sunt pasi marunti, asa si spun ca ei au obtinut pana acum tot ceea ce si-au propus prin politica pasilor marunti...
      Urmareste si vei vedea ca stiu foare bine ce vor si cum sa obtina, spre deosebire de politicienii romani din toate partidele care cad mereu in plasa lor si uite-asa maine poimaine in Secuime va fi si de JURE autonomie cade FACTO exista deja...
      Citeste daca nu stii ce inseamna cele 2 cuvinte si vei vedea ca nu spun aiureli... Traiesc in zona de peste 30 de ani, de la terminarea facultatii, sotia mea este din Ardeal....
  • 0 (0 voturi)    
    capra si mazarea (Vineri, 25 noiembrie 2011, 20:46)

    honved slobozia [anonim]

    Ca sa fie amandoua impacate, sa se stabileasca administratia tinutului secuiesc la Constanta, cu sediul in Brazilia.
  • +1 (1 vot)    
    Principalii vinovati suntem noi, romanii. (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 0:49)

    Raluca [anonim]

    Noi, romanii, suntem cei care, la fiecare alegeri, bagam udemereul in parlament...pentru ca noi suntem, nu-i asa, mai importanti si mai smecheri, n-avem timp sa mergem la vot, tre sa spargem seminte si sa ascultam o manea, sa ne plimbam tartitza prin moluri, niciun politician nu e bun pentru noi, ce destepti si ce tari suntem!...
  • +1 (1 vot)    
    dupa (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 3:11)

    luci30 [anonim]

    aceasta logica a consensului intre cele trei etnii,in putin timp tinutul partium pe care mai nou il vreti in gulasul vostru,ar putea trece mult mult mai repede sub pulpana ungariei....tinutul secuiesc,tinutul partium,v-am tinut prea mult in brate....pe bani romanesti.,voi faceti jocul iredentismului si sovinismului maghiar.....d-lor ungaria are nevoie de voi,acum la ani grei de criza ,cimpia panoniei este mare ,puteti bate cimpii cit vreti pe acolo,aveti si un moise care sa va calauzeasca-,,eroul tokes,,-pe calea desertaciunii umane si morale