Adrian Nastase: Recordul national a fost stabilit. Saptamana asta mi s-au fixat 5 termene de judecata in toate cele trei dosare aflate la ICCJ

de I.C.     HotNews.ro
Vineri, 25 noiembrie 2011, 17:06 Actualitate | Politic


Presedintele Consiliului National al PSD, Adrian Nastase, scrie intr-o postare pe blogul personal ca saptamana aceasta i-au fost fixate 5 termene de judecata, in cele trei dosare aflate la ICCJ stabilindu-se astfel un "record national".

"Intr-adevar, recordul national a fost stabilit. Pentru a se arata Grupului de lucru ce redacteaza Raportul MCV - si care s-a aflat pana astazi in Romania -, ca elevul Basescu isi face temele si ca merita sa primeasca o coronita anul viitor la alegeri, saptamana asta mi s-au fixat 5 (cinci) termene de judecata (luni, marti, miercuri, joi si vineri), in toate cele trei dosare aflate la ICCJ. Au continuat audieri cu zeci de martori (dimineata si dupa-amiaza) iar joi, in dosarul Melinescu (mai cunoscut ca dosarul Matusa Tamara), imediat dupa audierea ultimului martor, s-a trecut la prezentarea concluziilor pe fond (ar fi fost, evident, necesar un termen de cateva zile pentru avocati, sa-si pregateasca pledoariile). Dar... Graba mare, mon cher", scrie Nastase in postarea intitulata "Recordul national a fost stabilit!"

Presedintele CN al PSD sustine ca dosarul a fost folosit ca instrument politic si inainte de 2000 (partial) si dupa 2004. "Dosarul acesta a fost judecat in 2006, atunci cand DNA a dat pe surse, informatiile mincinoase despe acest dosar si pentru ca opinia publica nu parea suficient de convinsa, a dat drumul, in Evenimentul zilei si in Romania libera, unor facsimile din dosarul despre care se spunea ca mi-ar fi fost dat de catre Melinescu. E ca intr-un film cu prosti. Daca dosarul respectiv era la mine, l-as fi dat eu la EVZ? Dar daca nu l-am dat eu, atunci cine putea sa-l dea Emiliei Sercan, cunoscuta ziarista de la EVZ , specializata in scurgerile de la DNA? Iata o grea dilema pentru judecatori", sustine Nastase.

Acesta sustine ca dosarul a fost deja judecat in 2006 cand colegii lui au hotarat in urma informatiilor citite in ziare, sa ii retraga sprijinul politic, miscare ce a rezultat in demisia lui Nastase de la presedintia Camerei Deputatilor. In consecinta, "acum nu se face decat reconstituirea dosarului", scrie Nastase, adaugand ca "ideea de a da mita cuiva printr-o hotarare de guvern e aberanta".

"Faptul ca folosesti personaje din lumea interlopa - Genica Boierica - arestat in perioada cat eram premier, pentru a face un autodenunt din puscarie (fiind eliberat pe aceasta baza), faptul ca martorii principali si-au modificat in instanta declaratiile, aratand ca s-au facut presiuni asupra lor la DNA, faptul ca nu exista nicio proba impotriva mea ci doar «simple exercitii de logica (in doua parti)» din partea procurorilor, dovedeste rea-credinta, de la inceput si pana la sfarsit. [...] Din pacate, cinci ani de zile, DNA-ul - un instrument eminamente politic - «si-a facut treaba» in justitie (citez, desigur, din fostul procuror ceausist si actual sinecurist al lui Traian Basescu, Monica Macovei), afectand imaginea adversarilor politici", scrie presedintele CN al PSD.

"Tocmai bine ca DNA sa lanseze «dezbaterea publica» privind dosarul finantarii campaniei electorale din 2009, a lui Geoana, pentru a acoperi tema disponibilizarilor masive anuntate pentru anul viitor si iesirea in strada a celor nemultumiti de scaderea puterii lor de cumparare. Evident, campaniile electorale ale lui Basescu din 2004 si din 2009 nu prezinta interes pentru DNA, pentru ca ele s-au facut fara banii de la Videanu, Blaga, Berceanu, ci doar din salariul de bugetar al lui Basescu", incheie Nastase.

Citeste mai multe pe blogul lui Adrian Nastase.


Citeste mai multe despre   
















1633 vizualizari

  • +20 (20 voturi)    
    Dupa atatia ani... (Vineri, 25 noiembrie 2011, 17:11)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    ... de amanari si solicitare de termene, era cazul sa mai bage si carbuni, intru celeritatea actului de justitie pe care il asteptam demult...
    • +9 (9 voturi)    
      intr-adevar ar trebui sa se termine ! (Vineri, 25 noiembrie 2011, 18:40)

      toma [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      cate 25 de ani de parnaie pentru fiecare proces si iaca 75 de ani de parnaie ar fi un record si mai frumos !
  • +19 (19 voturi)    
    da...da (Vineri, 25 noiembrie 2011, 17:14)

    hehe [anonim]

    Adriane, tu tot timpul ai stabilita recorduri...ar fi cazul sa faci si parte integranta din ele...ai vazut amicul Severin ce conferentiaza la greu...va dati meditatii unul altuia?
    • +11 (11 voturi)    
      Buna asta cu meditatiile (Vineri, 25 noiembrie 2011, 17:31)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui hehe

      Ce se mai plange Nastase ca-l iau astia prea repede...
    • +2 (2 voturi)    
      recordul mondial la nesimtire (Vineri, 25 noiembrie 2011, 23:50)

      paraipan [anonim] i-a raspuns lui hehe

      asta e povestea cu matusa Tamara!
  • +15 (15 voturi)    
    mai scapa si el de plictiseala (Vineri, 25 noiembrie 2011, 17:15)

    panfilica [anonim]

    ca doar e jurist de marca.
    io ii urez succes si sa nu'l dezamageasca pe tatucu, sau sa'i dea prilej carlanului sa'l matraseasca, >-)
    ca de'o fi sa ia o condamnare, tonta n'o sa aiba incotro...
  • +17 (17 voturi)    
    pacat... (Vineri, 25 noiembrie 2011, 17:17)

    Ionut [anonim]

    ...ca nu-l cheama si sambata si duminica.
    Si daca tot il tin ocupat, macar sa-i ofere si cazare, undeva la Rahova, aici aproape, unde sa-l putem vizita.
    • 0 (0 voturi)    
      Chiar (Duminică, 27 noiembrie 2011, 9:22)

      banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui Ionut

      tiai pierde timpul sal vizitez un nimeni in drum la parnae ?
  • +20 (20 voturi)    
    Recordul ala ar putea fi batut (Vineri, 25 noiembrie 2011, 17:18)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    daca ai fi condamnat peste doua saptamani!
    Pentru vreo 20 de ani!
  • +15 (15 voturi)    
    Formidabil (Vineri, 25 noiembrie 2011, 17:22)

    George [anonim]

    Este formidabil cum poate bombonel sa faca pe victima...
  • +15 (15 voturi)    
    Sper...... (Vineri, 25 noiembrie 2011, 17:23)

    polonyca [utilizator]

    ....din suflet ca toata conducerea USL ,in semn de adanca .....solidaritate,sa te insoteasca pana pe scarile DNA !!!! Stiu inca de la Bivolaru ca la voi , asa se procedeaza !!!
  • +16 (16 voturi)    
    Record dupa record (Vineri, 25 noiembrie 2011, 17:26)

    nano2k [utilizator]

    Pai dupa recordurile negative de tergiversari an dupa an, era cazul si de un record pozitiv, nu?
  • +13 (13 voturi)    
    normal (Vineri, 25 noiembrie 2011, 17:31)

    Traian [anonim]

    A ajuns Nastase sa faca misto de justitie. Azi maine o sa o dea in judecata, ca il paseza de atata amar de vreme, si o sa ceara si daune cateva milioana de euro.
  • +9 (9 voturi)    
    se strange latul (Vineri, 25 noiembrie 2011, 17:33)

    Durlida [utilizator]

    Atat timp cat sunteti direct interesat fiind partea acuzata in proces e cam greu(imposibil) sa fiti credibil.

    E normal ca va aparati dar faceti-o doar in sala de judecata iar in public gasiti pe altcineva sa va apere de exemplu pe Ponta sau(si) Antonescu.

    Nu sunt ei cei mai de incredere destepti si cei mai cinstiti si cei mai si cei mai...? Desi numai acum vreo 2 ani incercau sa ni-l bage si aproape au reusit pe domnul Geoana alt amic al dvs.

    Iar domnul Geoana s-a vazut ce poama e, cine a putut a vazut demult (chiar si inainte de 2000) dar acum s-a dat rau de tot in stamba. Doar orb si surd ai mai putea sa mergi vreodata pe mana lui sau pe mana celor care l-au sprijinit.
  • +7 (7 voturi)    
    galant din cale afara (Vineri, 25 noiembrie 2011, 17:35)

    gica_contra [utilizator]

    domnul bombonel s-a gandit sa ne faca o bucurie aducandu-ne la cunostiinta aceasta veste. ar trebui sa se bucure si dumnealui, de vreme ce se considera curat ca lacrima. cu cat se termina mai curand, cu atat mai repede va putea sa-si reia linistit numaratoare oualor. daca se dovedeste contrariul, o sa avem noi zilele mai linistite. deci este a win-win situation. curat-murdar.
  • +6 (6 voturi)    
    recorduri (Vineri, 25 noiembrie 2011, 17:41)

    alip [utilizator]

    Cand domnul Obraz Gros, celalat e Severin, o sa inceteze sa mai faca glumite, o sa fie semn ca justitia din Romania e pe drumul cel bun.
  • +6 (6 voturi)    
    Barbierul dela Bucuresti (Vineri, 25 noiembrie 2011, 18:14)

    Anonimul [anonim]

    Hai ca esti mare Nastaselule.(Bombonel) Ai ocazia sa apari si mai mult pe sticla(pina se sparge) Asa un tupeu mai rar!!! Unde este cinstea PSDului? A mai ramas sa intre in greva foamei toti excrocii din PSD. Pina si europarlamentara lu peste cu trandafir rosu la rever in sala de judecata!! Chiar nu au RUSINE. Ati ajuns de rasul lumii. Ponta ar trebui sa-si dea demisia nu numai din partid dar chiar sa se duca dracullui in Congo.
  • +8 (8 voturi)    
    Recordul mndial... (Vineri, 25 noiembrie 2011, 18:14)

    mariage [utilizator]

    A fost stabilit de matusa Tamara, care dintr-o pensie de 500 lei a reusit sa va lase o mostenire de zece milioane de euro.
  • +6 (6 voturi)    
    Recorduri Nastase (Vineri, 25 noiembrie 2011, 18:22)

    Apostol [anonim]

    cred ca ar fi bine sa pui de o internare la spital,eventual o operatie gen Constantin Nicolescu dela Arges ,mai ales ca dosarul Matusa Tamara (saraca) a ramas in pronuntare pe 7 decembrie
  • +6 (6 voturi)    
    l-am vazut si pe SEVERIN (Vineri, 25 noiembrie 2011, 18:35)

    Lucianmotzul [anonim]

    Ma ce oameni am putut alege ,se intreaba cineva care au votat pt acestimincinosi si tupeisti ,manipulatori de ultima speta ,mai bombonele cred ca se cam termina si cu tine ,mult ai furat ,iar tu mai severine mai termina cu discursurile morale lupilor inbracati in piele de oaie.Atentie cind votati descideti ochii si ginditi,ca astia ne fura si rad tot ,tot ce se poate ,dau gazul ,petrolul ,acum si aurul aceste bogati sunt ale poporului ROMAN si nu a o adunatura de hoti.
  • +3 (3 voturi)    
    cand ? (Vineri, 25 noiembrie 2011, 20:53)

    dorel [anonim]

    cand va fi recordul de condamnari definitive, domnule nastase ?, pana acuma ai tras de timp prin diverse proceduri, eu zic sa te retragi spre binele tau si al tarii
  • +1 (1 vot)    
    Reflectia judecatorului roman. (Vineri, 25 noiembrie 2011, 22:56)

    coco04 [anonim]

    YEAP........,NOPE.......,NUP.