Mircea Geoana le-a scris "prietenilor din PSD": E doar o problema de timp pana cand destinele noastre se vor reintalni

de Catalina Ciociltan     HotNews.ro
Vineri, 25 noiembrie 2011, 2:07 Actualitate | Politic


Mircea Geoana
Foto: Agerpres
Mircea Geoana a adresat o scrisoare membrilor PSD, in care critica actuala conducere a partidului si le cere celor nemultumiti sa-si "ridice vocea" si sa-si "exprime opinia, acum", deoarece "maine va fi prea tarziu", asigurandu-i pe prietenii sai din partid ca "valoarea si calitatea oamenilor nu poate fi umbrita", adaugand "Va asigur ca ne vom mai intalni pe drumul nostru politic".

"Este un moment greu si dureros pentru mine, si pentru noi toti, membri, simpatizanti si votanti PSD. Am condus cu buna-credinta acest partid timp de cinci ani de zile, avand cel mai lung mandat de presedinte al PSD, rastimp in care am fost in fruntea partidului in nu mai putin de sase campanii electorale, in care stim cu totii cat de greu ne-a fost", scrie Geoana.

Mircea Geoana sustine ca el a fost cel care a reusit sa tina unit "acest mare partid" si ca "a pus unitatea partidului inainte de orice".

"Am democratizat si descentralizat partidul. Am considerat si continui sa consider ca partidul nu este al liderului, ci al bazei noastre de militanti si de alesi locali, de tineri si de batrani, de barbati si de femei, uniti in idealul nostru social-democrat. (...) Sunt convins ca ati urmarit, cu dezamagire si mahnire intreaga suita nefericita de evenimente care au condus la decizia rusinoasa din Comitetul Executiv National. Pentru prima data in ultimii cinci ani de zile, destinul PSD nu mai este in mainile membrilor sai. Pentru prima data in ultimii cinci ani de zile, conducerea partidului s-a rupt de aceasta baza larga de partid, din motive pe care nu le cunosc", scrie fostul membru al PSD.

Totodata, Geaona precizeaza ca nu el a fost cel care a "cautat" sau "provocat" masurile luate impotriva si ca inclusiv, nu s-a "asteptat" la "o confruntare de o asemenea amploare". El adauga ca "adevarata masura a valorii unei conduceri de partid este data de modul in care se comporta atunci cand se confrunta cu o criza".

"Actuala conducere a partiduluia a creat aceasta criza, pentru ca tot ei sa iasa din aceasta situatie, facand rau in mod iremediabil reputatiei partidului, democratiei interne si valorilor pe care le impataseste fiecare membru si simpatizant PSD. Am dorit sa pun in discutie calea gresita pe care a apucat-o partidul, insa in loc de o discutie serioasa si responsabila, am fost chemat sa asist la propria executie politica. Adevarul este ca, fara o schimbare urgenta de directie si de conducere, riscam un alt ciclu de opozitie, care poate pune sub semnul intrebarii existenta celui mai mare partid al Romaniei ultimilor 20 ani", sustine Geoana.

Potrivit lui Geoana, "romanii nu au cum sa priveasca cu incredere catre un partid care esueaza in efortul de a articula coerent o alternativa, care sanctioneaza delictul de opinie, care nu pretuieste unitatea membrilor sai si care este oricand dispus sa se debaraseze de campionii sai electorali".

Tododata, fostul membru al PSD acuza conducerea partidului ca "negociaza defectuos destinele zecilor de mii de membri activi ai partidului, doar pentru ca unii dintre asa-zisii lideri sa aiba functiile asigurate".

"Membrii de partid nu au cum sa aiba incredere intr-o conducere care negociaza defectuos destinele zecilor de mii de membri activi ai partidului, doar pentru ca unii dintre asa-zisii lideri sa aiba functiile asigurate. Astazi, PSD vorbeste prea putin pentru oameni de stanga si membrii de partid si prea mult despre liderii sai si despre aspiratiile acestora. In tot acest timp, oameni valorosi pleaca din partid. Doua generatii de lideri ai acestui partid sunt puse in paranteza, pentru confortul unei noi generatii care considera ca, daca este la un moment in fruntea partidului, atunci totul i se cuvine, iar membrii nu trebuie consultati, ci doar instiintati", mai scrie Geoana.

"Desi alungat din casa noastra, in fapt nu am plecat din partid"

In final, Geoana isi asigura prietenii din partid "valoarea si calitatea oamenilor nu poate fi umbrita", atragandu-le atentia ca romanii asteapta "solutii la problemele lor, nu scandal si circ politic", adaugand "Va asigur ca ne vom mai intalni pe drumul nostru politic".

"Dragi prieteni, va asigur ca voi ramane fidel valorilor noastre. Va asigur ca ne vom mai intalni pe drumul nostru politic. Va asigur ca valoarea si calitatea omenilor nu poate fi umbrita indiferent cat de negre sunt momentele prin care trece partidul si indiferent cat de injuste sunt deciziile conducerii partiduluiRomanii asteapta de la noi solutii la problemele lor, nu scandal si circ politic. Nu asa vom putea infrange o putere care trebuie sa plece. Nu prin cedarea pentru orgolii copilaresti a celei de-a doua functie in stat adversarilor nostri ne vom putea bate cu aceasta putere. In loc sa fim mai puternici si mai uniti, azi suntem mai slabi si mai dezbinati decat oricand. Daca va place cum merge astazi partidul, daca va place cum se comporta liderii nostri, lasati lucrurile asa cum sunt. Dar daca nu va plac toate aceste lucruri, ridicati-va vocea, exprimati-va opinia, aratati calea care trebuie urmata, acum. Maine va fi prea tarziu. Desi alungat din casa noastra, in fapt nu am plecat din partid. Sunt si voi ramane alaturi de voi. E doar o problema de timp pana cand destinele noastre se vor reintalni", incheie Mircea Geoana.


Citeste mai multe despre   


















2781 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Well, (Vineri, 25 noiembrie 2011, 8:09)

    John M. [utilizator]

    Asta-i ceai vechi si incalzit inca o data. M. G. nu e transant in privinta destinului sau politic. E clar ca i s-a facut o porcarie. E clar ca "the evil masters" din PSD nu l-au perceput niciodata ca pe unul de al lor. El e cinstit, cult si respectat si de electoratul neafiliat. Pe langa el, Dragnea si Nica apar ca niste mardeiasi electorali de cartier. De aceea l-au si indepartat. El ar trebui acum, mai ales acum, sa-si faca o formatiune politica in care sa atraga oameni cinstiti de pe tot esicherul politic si sa candideze ca independent la prezidentiale in 2014. Intre el si Ponta sau Antonescu, personal l-as vota pe Geoana ca e mult mai bine pregatit ca ceilalti doi. Dar asta numai daca PDL face vreo gafa si ne ofera un candidat imposibil de votat. Reformarea statului, justitiei si modificarea constitutiei trebuie sa continue.
    • +2 (6 voturi)    
      Bravo domnule, Geoana reevaluat....stiam... (Vineri, 25 noiembrie 2011, 8:56)

      Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      Bineinteles ca platforma Hotnews promoveaza fiecare vorbulitza, scarpinat a lui Geoana.
      Postacii de serviciu isi fac treaba si, incet, incet, Geoana devine alb si curat aici pe site-ul portocaliu.
      Daca nici asta nu ne arata ca Geoana este un "proiect" electoral al puterii, nu stiu ce ar mai putea...
      Trebuie smulse cat mai multe voturi USL.Punct.
      Indiferent cum, politica nu are rusine.....
      Proiecte sunt mai multe, se merge pe cat mai multe planuri, nici o idee nu este lasata netestata.
      Geoana este folosit (cu toata logistica asigurata de cei interesati) pentru a sparge PSD si USL.
      Macar, daca nu reuseste, face un partid "adevarat de stanga" si smulge voturi de pe stanga (UNPR nu va reusi, are prea multe figuri triste in el).
      Pe dreapta , contrapondere la PNL, se arunca Noua Republica (pana si Dan Tapalaga recunoaste marca laboratoarelor Cotroceniste) dar....slabe sanse, sunt niste caraghiosi fara putinta.
      Mai simplu este sa strigam, zilnic, peste tot, ca PNL a trecut la stanga prin alierea la PSD.
      De ce nu invers?Uite de aia!
      Ca PDL nu a trecut la stanga prin alianta de guvernare cu PSD (uitata de toata lumea, ce convenabil).....este, nu-i asa, alta treaba...ei il au pe Basescu care vegheaza...
      Promovarea insistenta a lui Geoana pe toate canalele supuse puterii (hi,hi, hi a aparut, in sfarsit, la TVR....ce surpriza)ne arata ca este, intradevar o cartita activata. Executia sa la PSD o fi fost ea stalinista, dar a fost necesara.Cu astfel de personaje nu merita sa-ti pierzi prea multa vreme.De altfel PSD incearca de un an sa-l potoleasca, dar el, nu si nu, Batman.
      Este clar ca buna ziua....ma lasati cu Geoana asta?
      • +3 (3 voturi)    
        dovada (Vineri, 25 noiembrie 2011, 9:47)

        luana [anonim] i-a raspuns lui Wizard of Oz

        e ca nimeni nu mai vorbeste de vizita la Vantu!

        Postacii au uitat subit asta! Deh, asa e la reevaluare!!
        • +1 (3 voturi)    
          Vantu a lucrat (Vineri, 25 noiembrie 2011, 11:04)

          lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui luana

          la doua capete, asa cum fac toti "baietii destepti". Iar atunci a lucrat pt Basescu, dragule. Vezi efectele, pt a intelege cauzele!
        • 0 (2 voturi)    
          Nu numai de cea la Vantu ... (Vineri, 25 noiembrie 2011, 14:06)

          octav77 [utilizator] i-a raspuns lui luana

          ... se pare ca si de vizita la Moscova au uitat !

          (Nu stiu altii cum vad lucrurile, mie personal vizita la Moscova mi se pare mult mai ... ingrijoratoare).
      • 0 (2 voturi)    
        dovada 2 (Vineri, 25 noiembrie 2011, 9:49)

        luana [anonim] i-a raspuns lui Wizard of Oz

        ”Ciudat” ca Geoana apare la TVR? In ultimii ani nu l-am vazut pe acolo.

        L-a chemat Culcer sa-l spele???
      • 0 (0 voturi)    
        N-ai inteles nimic (ca de obicei) (Vineri, 25 noiembrie 2011, 14:53)

        John M. [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

        Geoana trebuia sa vina ieri cu cel mai puternic mesaj politic din '89 incoace. E clar ca lumina zilei ca electoratul nu mai e aliniat doctrinar si o noua miscare ar fi vazuta ca salvare nationala.
        In loc de a rupe definitiv cu trecutul, Geoana a facut apel la mana care l-a batut sa-l ia inapoi ca se multumeste si cu cateva oase de la masa stapanilor.
        E tot ce-am vrut sa spun.
    • +1 (1 vot)    
      Da domnule, sigur, (Vineri, 25 noiembrie 2011, 11:03)

      lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      Va continua reforma si modernizarea statului (de spaga) sub obladuirea PDL. Vor continua sa fie dati oameni afara, pensiile suprimate, alocatiile de handicap reduse, orfanii (67.000!) batjocoriti, Justitia instrumentata, birocratia autorizatiilor in floare, impozite multiple si aberante, 24% TVA, batjocorirea profesorilor, medicilor si a tuturor oamenilor respectabili care pun umarul la binele tarii, pt ingrasarea lui Videanu, Udrea, Berceanu, si ai tuturor baronilor centrali si locali ai PDL.
      Ca d-aia au murit 1000 de copii la Revolutie, sa platim postaci, servicii si politruci din bani publici, si sa conduca tara un ofiter sub acoperire al Securitatii ceausiste, pus sa spioneze in spatiul NATO!
      Sa va fie de bine, baietii cu ochi albastri! Veti ramane doar intre voi, cu cativa batrani, cu pensii mizere, gata sa moara de buna ingrijire din spitalele romanesti!
      • 0 (0 voturi)    
        Toata natiunea a ales in '89 (Vineri, 25 noiembrie 2011, 15:28)

        John M. [utilizator] i-a raspuns lui lucky luck

        si a ales prost. Iliescu nici nu mai conteaza. Sindromul Iliescu, da...Ati crezut ca o sa va dea in continuare si o sa bateti din palme la 1 Dec. in loc de 23 Aug., o sa va faceti ca munciti si ei o sa se faca ca va platesc.
        Cred ca pentru 95% dintre voi, libertatea, UE, statul de drept, NATO, capitalismul, sunt doar un cosamar.
        Orice observator fidel al Ro din Vest v-ar putea spune punct cu punct ce trebuie sa faceti ca tara s-o ia intr-o directie buna, dar va agatati in continuare de mizerie. Si Particiu va spune o data pe saptamana in Adevarul, dar de fiecare data ii raspundeti cu insulte. V-ati intrebat vreodata ce vreti cu adevarat?!
        Cam atat pt. azi.. Papa Freud imi sopteste ca la Est de Viena logica nu serveste la nimic.
        • 0 (0 voturi)    
          Maestre, (Vineri, 25 noiembrie 2011, 17:52)

          lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui John M.

          Citeste rogu-te comentariul la care raspunzi, ca n-are rost sa facem monologuri pt a ne auzii singuri. Eu nu deslusesc legatura dintre raspunsul matale si postul meu. Poate-s mai greu de cap...
  • +2 (2 voturi)    
    intrebarea este... (Vineri, 25 noiembrie 2011, 9:37)

    Gigi [anonim]

    daca nu l-ar fi dat afara din partid si senat, tov Geoana mai arunca cu rahat in toti aia din partid? Ca e de atata timp cu ei si pana acum n-a ciripit nimic. Acum e revoltat. Prostanacule...
  • +2 (2 voturi)    
    hai du-te la furat (Vineri, 25 noiembrie 2011, 9:40)

    ion [anonim]

    mai lasa-ne cu "valoarea" ta si cu "milioanele de romani care m-au votat". Eu sunt unul din ei care te avertizez; inceteaza cu tiradele mascariciule.
  • +1 (1 vot)    
    catre geona (Vineri, 25 noiembrie 2011, 9:45)

    obs. [utilizator]

    Reporter: Care a fost cea mai frumosa zi din viata dvs?
    Geoana: Pai stiti,cea mai frumosa zi....a fost....o NOAPTE.
    • -4 (4 voturi)    
      Radeti, radeti, (Vineri, 25 noiembrie 2011, 11:05)

      lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui obs.

      Cateva milioane de oameni din aceasta tara plang, pt prostia de a se fi lasat leganati de promisiunile mincinoase ale baselului de atunci!
      • 0 (0 voturi)    
        base (Vineri, 25 noiembrie 2011, 12:46)

        obs. [utilizator] i-a raspuns lui lucky luck

        A-ti putea enumera cel putin 5 promisiuni facute?
        altfel sunt vorbe goale.
  • 0 (0 voturi)    
    Uite asa are PSD 2 candidati la presedentie ;) (Vineri, 25 noiembrie 2011, 11:16)

    Ion [anonim]

    Sa nu uitam ca politicienii nostri sunt extrem de adaptabili si inteligenti cand vine corba de (r)os.
    E clar ca G vrea inca o data sa candideze la presedentie,
    E si mai clar ca NU va candida din partea PSD, pt ca P doreste si el sa intre in circ pe acelasi loc.
    Tot circul e inspirat din istoria unor primari PSD celebri, care au iesit temporar din partid,, au castigat alegerile "cu forte proprii" ca si independenti, iar apoi s-au intors pe cai mari in partid.
    Tinta lui G e clara, circul e ieftin dar merita efortul, dupa parerea mea e singura sansa ca PSD-ul sa dea cu adevarat un presedinte "independent" de clica PSD, dar tot "prieten" cu ei.
    Istoria se repeta iar sacrificiile colaterale sunt atent calculate. De data asta nu mai e vorba de un candidat la primaria de sector sau de un candidat la primaria generala, acum e vorba de un candidat la presendentie!
    Sa fim putin pragmatici, de ce sa nu foloseasca o strategie testata de mai multe ori cu succes si care prinde bine la popor?
    Timpul, ne va da raspunsul corect. Scopul scuza mijloacele iar "foamea" ascute mintea, chiar G este cel care le spune ca se vor reintalni in curand ...
    • 0 (0 voturi)    
      geoana si candidatura la presedintie (Vineri, 25 noiembrie 2011, 22:01)

      giulesteanu [anonim] i-a raspuns lui Ion

      ma minuneaza unele comentarii pe marginea intentiilor lui geoana - ba ca isi va atrage un nou partid, ba ca va candida din ''nou'' - (nu Ca nou, ci vechi catindat la functii primar, presedinte, si mai nou, MASCARICI)
      Cine crede ca gioana va putea atrage niste forte politice serioase alaturi de el, acum cand in vazul tuturor a etalat o dorinta de parvenire, de sete de putere pe care putini dintre noi ar fi banuit ca se ascund dupa nasul ala ascutit ''a la pinochio'', este sau naiv sau rau intentionat (sau bine platit de cine este interesat de miscarile lui geoana).
      Ramane clar ca aplicarea zicerii ca scopul scuza mijloacele, aplicata cu talent de basescu nu se potriveste la toti prostanacii - banuiti inca de la aparitie si confirmata de viata si comportment -.
  • 0 (0 voturi)    
    Draga G, frumoasa strategie .... (Vineri, 25 noiembrie 2011, 11:27)

    Ion [anonim]

    Sa nu uitam ca politicienii nostri sunt extrem de adaptabili si inteligenti cand vine corba de (r)os.
    E clar ca G vrea inca o data sa candideze la presedentie,
    E si mai clar ca NU va candida din partea PSD, pt ca P doreste si el sa intre in circ pe acelasi loc.
    Tot circul e inspirat din istoria unor primari PSD celebri, care au iesit temporar din partid,, au castigat alegerile "cu forte proprii" ca si independenti, iar apoi s-au intors pe cai mari in partid.
    Tinta lui G e clara, circul e ieftin dar merita efortul, dupa parerea mea e singura sansa ca PSD-ul sa dea cu adevarat un presedinte "independent" de clica PSD, dar tot "prieten" cu ei.
    Istoria se repeta iar sacrificiile colaterale sunt atent calculate. De data asta nu mai e vorba de un candidat la primaria de sector sau de un candidat la primaria generala, acum e vorba de un candidat la presendentie!
    Sa fim putin pragmatici, de ce sa nu foloseasca o strategie testata de mai multe ori cu succes si care prinde bine la popor?
    Timpul, ne va da raspunsul corect. Scopul scuza mijloacele iar "foamea" ascute mintea, chiar G este cel care le spune ca se vor reintalni in curand ...