Victor Ponta, la RFI: Parlamentari ai Puterii vor vota pentru suspendarea lui Traian Basescu, daca votul va fi secret

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 24 noiembrie 2011, 12:24 Actualitate | Politic


"E foarte probabil ca PDL si UNPR sa nu ne lase sa ajungem la un vot" in Parlament privind suspendarea presedintelui Traian Basescu, afirma, la RFI, presedintele PSD, Victor Ponta. In opinia sa, coalitia se teme ca "multi dintre parlamentarii Puterii, care acum tac din gura (...) s-ar putea sa voteze si vor vota" solicitarea USL, care este "legitima si intemeiata".

"E foarte probabil ca cei de la PDL si de la UNPR sa nu ne lase sa ajungem la un vot. Cel putin in acest sens sunt declaratiile lor, ca nu vor accepta nici macar sa fie dezbatuta intr-o sedinta aceasta cerere a noastra. In aceasta situatie, evident, vom merge cu demersul nostru catre populatie. (...) Cei de acum nu ne lasa sa ajungem (la un vot) in Parlament, pentru ca le este teama ca o parte dintre parlamentarii Puterii ar putea sa voteze cu noi", a explicat acesta.

Victor Ponta a precizat ca, in acest caz, USL va "merge mai departe catre populatie", respectiva va prezenta direct alegatorilor motivele care ar impune "suspendarea si ulterior demiterea din functie a presedintelui Traian Basescu".

"Vom strange semnaturi in fiecare colegiu, (...) vom actiona ca o Opozitie intr-o tara nedemocratica si o tara care nu respecta ideea de stat de drept", a continuat acesta.

In ceea ce priveste functia de presedinte al Senatului, aceasta trebuie sa revina Partidului Social Democrat.

"Curtea Constitutionala, in decizia 601 din 2005 a spus foarte clar ca numai grupul care a avut presedinte si care i-a retras sprijinul politic poate sa propuna un candidat. Trebuie sa respectam legile si deciziile Curtii Constitutionale", a argumentat el.

 Continuarea pe www.rfi.ro.


Citeste mai multe despre   


















764 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    Ponta face scandal si pupa-n c..UDMR-ul (Joi, 24 noiembrie 2011, 12:32)

    Opozitia, fara argumente la suspendare [anonim]

    Observati ca Ponta evita sa vorbeasca de argumentele legale, juridice, pt suspendarea lui Basescu. De ce? Pentru ca nu exista, juristii USL nici macar nu au venit cu un text..

    In schimb, Ponta face demagogie cu argumente 'legitime', pt ca astfel de argumente pot fi inventate de oricine e nemultumit, nu conteaza ca e constitutional sau nu.

    Ce e ingrijorator la un politician care se vrea sef de Opozitie este indemnul clar la incalcarea legilor din Romania, tentativa de a crea instabilitate exact in momentul in care Romaniei ii merge mai bine macroeconomic !

    Liderul imatur al USL ataca violent PDL si UNPR, dar nu spune nici un cuvant de separatistii maghiari, ceea ce ne da inca o indicatie (dupa alte declaratii din aceste zile) despre tentatia lui Ponta de a oferi separatistului maghiar Frunda (pesedist din UDMR) postul de presedinte al Senatului.

    Sincer, cred ca UNPR fie lucreaza intens cu Geoana la crearea unui nou grup parlamentar care prin numar sa scoata UDMR de la guvernare, fie ne vom pregati de caderea actualului guvern Boc si instalarea unui nou guvern, tehnocrat cu Isarescu premier sau al Opozitiei, cu Ponta premier !
  • +7 (7 voturi)    
    ponta (Joi, 24 noiembrie 2011, 12:33)

    ady [anonim]

    e clar ca urmareste doar interesele unui grup mafiot numit PSD...
  • 0 (0 voturi)    
    Ponta Carlanul fara minte (Joi, 24 noiembrie 2011, 12:38)

    Gabi M [utilizator]

    chiar crede ce spune?Sau viseaza alaturi de vesnicul adormit Crin?
  • +1 (1 vot)    
    Cine este Ponta (Joi, 24 noiembrie 2011, 12:39)

    Relu [anonim]

    Ponta iese in fata si minte ca Pinochio.Zilnic minte cu nerusinare fara sa clipeasca.Pacaleste si detectorul de minciuni.Sunt atat de multe minciuni intr-o fraza fiecare cuvant o minciuna.Se simte scoala securitatii.Ponta a luat lectii de la vechii securisti de la departamentul de propaganda mincinoasa al PCR si de la maradonisti de Gara De Nord.Pretinde ca este politician si le cere portofelele pesedistitor sa vada daca nu au bani falsi.Va dati seama ce expertiza are el fost procuror si actual avocat?Expertiza in tertipuri avocatesti si lacune legislative.Este inutila .Ponta a castigat intodeuna banii din mizeria si suferinta altora
    .Tupeu de avocat.
  • -4 (4 voturi)    
    Rusine.... (Joi, 24 noiembrie 2011, 12:40)

    TED [anonim]

    Ma adresez acum pedeleilor(care inca mai au curajul sa macaie):gasca de hoti si mafioti condusa de marinarul afumat va prevad sfarsitul.
    Cred ca trebuie sa platiti pana la ultimul membru....toti dar absolut toti sunteti niste hoti.
    Rusine mafiotilor!
    • +2 (2 voturi)    
      cum ar veni (Joi, 24 noiembrie 2011, 17:25)

      instabil [utilizator] i-a raspuns lui TED

      eu sunt un mafiot pen' ca nu sunt bugetar si nu mi s-a taiat salariu'? Ba din contra, chiar mi s-a marit pe criterii de performanta. Si da, sper ca pesedistii sa nu mai ajunga vreodata la putere in Romania. Te cam oftici pentru asta?
  • +4 (4 voturi)    
    Va dati seama ? (Joi, 24 noiembrie 2011, 12:44)

    Gigell [anonim]

    Ca daca reusesc sa-l dea jos pe Basescu, USL-ul ramane fara program, fara doctrina si fara discurs ?
  • +4 (4 voturi)    
    ma oboseste (Joi, 24 noiembrie 2011, 12:45)

    dorel [anonim]

    ma oboseste si ma plictiseste acest subiect, suspendarea marinarului, ai o obsesie oentru acest personaj domnule ponta ?, consulta un psiholog sau un pshiatru
  • +4 (4 voturi)    
    Cu chestii de-astea ? (Joi, 24 noiembrie 2011, 13:12)

    Cataleya [utilizator]

    .Asa vrea USL sa-l suspende pe Basescu?
    Cu chestii de genul "s-ar putea ca..."
    Adica, din nou, nu conteaza absolut deloc expunerea concreta a motivelor pt care Basescu trebuie suspendat.
    Totul e o cacealma de tip USL.
    Hai sa incercam ca, poate, cine stie, daca votul e pe sub masa mai voteaza vreo cativa si de la Putere!
    Motivele..ce motive domnule?
    Noua ne trebuie voturi nu motive!
    Ca alea (motivele) le-asternem noi dupa aia, pe hartie!
  • 0 (0 voturi)    
    suspendare..... (Vineri, 25 noiembrie 2011, 15:55)

    luci30 [anonim]

    cu vot secret.....de ce ..... daca esti atit de sigur de motivele suspendarii ,daca crezi ca logica suspendari este fara cusur s, poata sa o priceapa si cel mai incapatinat roman,nu venii cu abureli ,povesti nemuritoare etc etc ptr ca si votantii parlamentarilor ,vor sa stie ce se petrece -adica adevarul-nu confundati parlamentul tarii cu o sala de spectacol buff ,ati facut destula circoteca uitind care e miza,sau adevarata miza-nu bani vostri ci viitorul copiilor romani