UPDATE Mircea Geoana a contestat la Curtea Constitutionala decizia Senatului privind revocarea sa din functie

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 23 noiembrie 2011, 14:46 Actualitate | Politic


Mircea Geoana a contestat la Curtea Constitutionala decizia Senatului privind revocarea sa din functie. "Este un vot politic pe care il respect, dar asta nu face ca solicitarea PSD sa fie una constitutionala sau legala. Nu se invoca nicio fapta care imi este imputabila ca presedinte al Senatului, temeiul solicitarii PSD este neconstitutional", a afirmat el in cursul zilei.

"Voi contesta la Curtea Constitutionala hotararea de astazi a Senatului. Moftul politic al unui partid produce instabilitate la nivelul statului roman", a mai spus Mircea Geoana.

Geoana a depus contestatia in cursul dupa-amiezii.


Citeste mai multe despre   


















4166 vizualizari

  • -4 (6 voturi)    
    ciolan (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 14:51)

    mem [anonim]

    in lupta pentru ciolan, o sa se ajunga precum in rep. Moldova, cu presedintele tarii.
    • +7 (9 voturi)    
      Sunt sisteme diferite. (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 15:23)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui mem

      Mai citeste.Faci confuzii grave.Frate,frate,dar nu suntem chiar la fel.
      • -4 (4 voturi)    
        ce sa mai citesti mai mircea (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 16:44)

        nenea [anonim] i-a raspuns lui mircea

        mem are dreptate. in lupta pentru ciolan, incepem sa vorbim ungureste
    • +7 (7 voturi)    
      nu-l suport ca personaj (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 16:37)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui mem

      dar de data asta are dreptate... si va castiga la CCR.
      a fost propus de grupul parlamentar psd+pc si revocat de grupul parlamentar psd. nu este acelasi grup parlamentar precum cere o decizie a CCR din 2005 parca.
      in plus nu i se pot imputa motive politice la revocare. regulamentul spune clar ca in caz de fapte grave, de incalcarea constitutiei. ori acum nu este cazul.

      oarecum on topic, se pare ca din 2005 incoace am trecut print toate suspendarile sau incercarile de suspendar ale sefilor de institutii politice: presedentie, guvenrn, senat si camera. de fiecare data ne-am lovit de ambiguitatea constitutiei servita de iliescu. niciodata nu a fost clar, cand cine cum de ce... dar incontinuare exista oameni care mai pun stampila pe iliescu... ce sa mai spunem?
  • +8 (8 voturi)    
    Contestatie (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 14:53)

    cir [anonim]

    Iar cere renumarare ?
  • 0 (8 voturi)    
    boala grea (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 14:57)

    Denoro [utilizator]

    Omul asta e grav bolnav dupa putere! E obsedat de putere!
  • +4 (4 voturi)    
    Ieri (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 15:17)

    banateanul. [utilizator]

    sa culcat presedinte de senat , azi se culca cu un picior in fund ,si fara functii !
  • +4 (4 voturi)    
    Este de toata jena (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 15:20)

    Mara [anonim]

    Cand vad ce-l duce capul pe "Prostanac" mai ca nu mai regret ca am votat pentru Basescu!
  • +9 (9 voturi)    
    Contestatie la Curtea Constitutionala (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 15:23)

    M.Matei [anonim]

    nu a fost invocata nicio fapta care sa-i fie imputabila si va face cointestatie,dar cand a fost numit in functia de presedinte al senatului s-a invocat vreo fapta care sa-l recomande pentru aceasta functie,sau a fost suficient faptul ca e prostanac
    • +2 (2 voturi)    
      da, da cica constitutia e cu el (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 15:35)

      tzugulea [anonim] i-a raspuns lui M.Matei

      si cica presedintii de camari raman pe locurile fixate, pe toata legislatura.
      bine ca se duce, inaintea psd.
      macar se afal ceva dela cei in rochii rosii..

      good lucck !
  • +2 (2 voturi)    
    vantu? (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 15:49)

    ionel [anonim]

    "Geoana, Mircea Geoana, caut stapan care sa imi ofere o functie. Si, evident, vreau sa candidez la Presedintie in 2014." Pacat ca Vantu are ceva probleme, dar nu se stie...
    • 0 (0 voturi)    
      Mircea fa te ca lucrezi : dind declaratii la dna (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 19:04)

      C Marin [anonim] i-a raspuns lui ionel

      ,,,despre mafia cuprului din Romania
  • +2 (2 voturi)    
    Geoana se crede in Yemen (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 15:51)

    HP [utilizator]

    Numa' acolo trage ala cu dintii de putere.
  • +3 (3 voturi)    
    S-ar putea sa castige! (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 16:09)

    Pepi [utilizator]

    CC a anulat articolele privind revocarea presedintelui senatului. Cum intre timp tovarasii senatori nu si-au batut capul cu schimbarea/inlocuirea respectivelor articole, in regulamentul senatului nu este specificata nici o procedura referitoare la revocare !!!

    Si atunci o sa fie Senatul cu doi presedinti (ma intreb cum or sa stea amandoi pe acelasi scaun), cum se intampla in multe institutii unde cei dati afara au castigat in instanta "reinscaunarea"
  • +1 (1 vot)    
    Moftangiu! (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 16:10)

    ion [anonim]

    Un citat din eternul Caragiale:
    Citat din "Moftul Roman":
    "În genere națiile mari au câte un dar sau vreo meteahnă specifică: englezii au spleenul, rușii nihilismul, francezii l’engouement, [...] spaniolii morga, italienii vendetta etc.; românii au Moftul!
    Trăiască dar Moftul român!
    Foaia ce reapare astăzi, cu titlul ei eminamente național, sperăm că va fi formula sinceră și exactă a spiritului nostru public.
    Și acuma, dragă Moftule, mergi iar de-ți fă și tu rostul în lumea asta.
    Locul tău aici este, a ta e vremea de astăzi."
    Sfarsitul citatului.

    "Mihaela Dragostea Mea" sau personajul principal plin de MOFT-uri mentionat in articol nu fac decat sa intareasca pe zi ce trece ideea ca de partea stanga a carosabilului incep sa se coaca muraturile.
    Doar vin sarbatorile sau?
  • +10 (10 voturi)    
    ma bucur pentru ce se intampla in pdsr (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 16:20)

    george [anonim]

    poate asa si-or da seama si romanii mai fraieri ce lepre si fosile securisto comuniste zac in acest. Pana acum, timp de aproape 20 de ani, geoana a fost bun si frumos, ne0a fost propus ca si solutie pentru salvarea Romaniei de sub 'dictatura' Basescu iar acum este aruncat la gunoi mai urat decat pe o masea stricata. Cand au mintit pdsr? in 2009 sau acuma? Au mintit din totdeauna iar jaful de zeci de miliarde la care a fost supusa tara in perioada cat au guvernat au dus Romania unde este astazi. Petrolul romanesc facut cadou austriecilor, enegia electrica 'baietii destepti' dateaza tot din perioada pdsr, miliarde de euro risipiti in contractul Bechtel fara 1 km de autostrada multumita lui bombonel, petrolul din Marea Neagra dat de pomana si lista ar putea continua
  • +4 (4 voturi)    
    sa nu fim răi cu el (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 16:32)

    sdajkviuqce [utilizator]

    Datorită lui, România nu este condusa astăzi o clică neocomunista in frunte cu Ilici. Mulțumim Mircicăă!
  • +4 (4 voturi)    
    gioana (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 16:46)

    obs. [utilizator]

    Sa vezi si sa nu crezi! Persoana care acum trei ani era sustinuta de cinci partide ,de multe televiziuni,de importanti lideri de opinie acum este aruncat la cosul de gunoi precum o masea stricata.Mai mult, marele politician crin propune sa cheme pompierii pentru a fi scos din senat.
  • +3 (3 voturi)    
    ...baiiiiii..! ..ce presedinte am ratat...! (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 17:20)

    bm [anonim]

    ..adeca...ce presedinte ratat era sa avem....!
  • +1 (1 vot)    
    cine e geoana? (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 18:22)

    tutu [anonim]

    nu va suparati, dar cine e acest geoana?