VIDEO Victor Ponta: Am depus cererea de revocare si inlocuire a lui Mircea Geoana de la conducerea Senatului * Geoana refuza sa plece si prezideaza sedinta de plen

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 23 noiembrie 2011, 10:09 Actualitate | Politic


"Un senator care pierde sprijinul partidului pierde automat si functia din Senat. Conform regulamentului, trebuie sa se treaca la alegerea imediata a altui presedinte al Senatului. Noi am depus cererea de revocare si inlocuire a lui Mircea Geoana din functia de presedinte al Senatului", a declarat, miercuri dimineata, liderul social-democrat Victor Ponta, la o zi dupa excluderea lui Geoana din PSD.

"Decizia va apartine Biroului Permanent, unde puterea are majoritate", a mai spus Victor Ponta.

In cazul in care Biroul Permanent ar decide revocarea lui Mircea Geoana, locul acestuia ar putea fi luat, temporar, de unul dintre vicepresedintii Senatului - Ioan Chelaru sau Petru Filip. PSD vrea ca locul lui Geoana sa fie luat de Titus Corlatean.

UPDATE 4: PDL si UDMR nu au ajuns la un consens privind revocarea si nominalizarea unui candidat din partea puterii la conducerea Senatului.

UPDATE 3: Social-democratii au cerut o pauza de 15 minute de consultari, pentru convocarea Biroului Permanent.

UPDATE 2: Senatorii PSD au cerut suspendarea sedintei Senatului, solicitare respinsa de Mircea Geoana.

UPDATE 1: Mircea Geoana prezideaza, la aceasta ora, sedinta Senatului.





Citeste mai multe despre   


















5188 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    S-a gandit Ponta (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 10:11)

    Lica [anonim]

    Ca decat cu Geoana, mai bine cu PDL....
    • 0 (0 voturi)    
      Tineretea. (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 12:17)

      Mao Tze Dong [anonim] i-a raspuns lui Lica

      Daca il asteapta la rand Ponta pe Geoana sau Geoana pe Ponta nu mai ajung sefi la PSD niciodata.Stim ca in traditia PCR ,al carui continuator este ,sefii se schimba numai in caz de deces.Imbatraneau si unul si altul pana le vine randul. Acuma a castigat pontorca.
    • 0 (0 voturi)    
      Tare... (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 13:16)

      adriana [anonim] i-a raspuns lui Lica

      Circ pe paine...
  • +12 (16 voturi)    
    pai si cu corlateanu cum ramine? (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 10:18)

    sache [anonim]

    ...a inceput ponta sa citeasca regulamente. e un pas inainte
    • 0 (0 voturi)    
      Corlateanu ramane la corlata (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 11:20)

      Dura DEX sed Dex [anonim] i-a raspuns lui sache

      DEX .CORLÁTĂ, corlate. s.f. (Reg.) 1. Iesle. 2. Îngrăditură sau colibă pentru vite. 3. Împletitură de formă bombată care se așează pe car când se transportă snopi sau fân. 4. Poliță în jurul cuptorului pe care se țin vase de bucătărie și alte lucruri mărunte;
      • 0 (0 voturi)    
        si Basescu unde? (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 11:56)

        a basi [anonim] i-a raspuns lui Dura DEX sed Dex

        ce zice DEXul ?
        • 0 (0 voturi)    
          haha (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 13:56)

          MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui a basi

          zice ca e presedintele tarii tale
  • +3 (7 voturi)    
    Pontoarca la Senat (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 10:28)

    Directia 5 [anonim]

    pontoarcă, pontoarce s. f. 1. (intl.) unealtă de mărimea unei pile de unghii folosită la forțarea portierelor mașinilor. 2. (la pl. – cart.) pachet incomplet de cărți de joc.
    Ponta zice ca a depus cererea de revocare .Bun. A mai depus o cerere de inlocuire ?Cu cine? Ca grupul parlamentar care la propus pe Geoana nu mai exista.Grupul PSD+PC nu mai exista.Si atunci ce treaba mai are PSD cu presedentia senatului?Doar daca nu aplica tactici de Gara de Nord ,ca Ponta e baiat de gara de nord , si le sperie valiza de sef al Senatului .
    • +3 (5 voturi)    
      Şmecherie ieftină (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 10:53)

      Alex2009 [utilizator] i-a raspuns lui Directia 5

      Din informaţiile de până acum rezultă că e o singură cerere are cuprinde atât revocarea, cât şi înlocuirea ! Ponta crede că dacă se aprobă revocarea, automat se aprobă şi înlocuirea ! Să vezi discuţii pe procedură : nu se poate una fără alta, Geoană nu e revocat dacă nu e şi înlocuit cu cine vrea piezdeul şi-uite-aşa pân' la Crăciun...Plus suspendarea...
      PZD simte că urmează cât de curând, Năstase Adrian, precum şi corupţi mai mititei, dar gigantici faţă de o Ridzi sau chiar Apostu'.
      • +4 (4 voturi)    
        Smecherii de Gara de Nord (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 11:10)

        Directia V [anonim] i-a raspuns lui Alex2009

        Marioneta lui Nastase si Ilici scoate fum.O sa se rupa sforile.Da lasa ca pune el niste cabluri de ambreaj de la el de la masina ca ia dat nensu Vantu bani sa si ia o eugenie da ia ramas si de cablu
      • 0 (0 voturi)    
        draga Alex (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 11:18)

        dan [anonim] i-a raspuns lui Alex2009

        comentariul tau este pur si simplu briliant. good job
  • +10 (12 voturi)    
    ponta (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 10:30)

    obs. [utilizator]

    Interesant ,cei care ni-l propuneau pe geoana de-a lungul anilor cand primar general al capitalei,cand prim ministru,cand presedinte acum il dau la o parte precum o ceapa degerata.Oare cand au gresit?Constat totusi ca se simt foarte confortabil avandul alaturi pe VOICU.
  • +7 (11 voturi)    
    vorbeste tampenii (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 10:37)

    sucaa [utilizator]

    nu poate sa-l revoce pe geoana. a fost propus de grupul parlamentar psd+pc si regulamentul spune ca trebuie revocat la propunerea aceluiasi grup. ori grupul repsectiv nu mai exista de cand s-a format usl-ul :)
    momentan, pe geoana, conform regulamentului, nu-l poate revoca nimeni :)
    in plus nu inteleg... ce dracu s-a intamplat asa grav de ponta isi permite sa piarda sefia senatului cu un an inainte de alegeri? doar pt vizita din america a lui geoana? mi-e greu sa cred... altceva este la mijloc. prea usor renunta la sefia senatului cand vad ca stie clar ca o sa revina puterii.
    • -1 (5 voturi)    
      le primesti de la partid? :) (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 11:06)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      Mi-e greu sa cred ca un om obisnuit ar cunoaste regulamentul Senatului :)
      M-ai facut sa il caut si sa il citesc. Mi-am dat seama ca nu cunosti de fapt acest regulament. Presupun ca informatiile le primesti de la partid, altfel nu-mi explic?

      Art.30.-(1) Revocarea din funcţie a preşedintelui Senatului poate fi propusă la cererea a minimum o treime din numărul total al senatorilor, în cel puţin una din următoarele împrejurări:
      a) încalcă prevederile Constituţiei;
      b) încalcă grav sau în mod repetat prevederile Regulamentului Senatului sau ale Regulamentului şedinţelor comune.
      (2) Revocarea din funcţia de preşedinte al Senatului poate fi propusă SI DE JUMATATE PLUS UNU din numărul total al senatorilor.

      Art.32.-(1) Propunerea de revocare se prezintă în plenul Senatului. Dacă propunerea de revocare este aprobată prin votul secret al majorităţii senatorilor, funcţia de preşedinte devine vacantă şi, imediat, se organizează alegeri, în conformitate cu prevederile art.24.

      De aceea ponta cerea pdl sa sustina cererea de revocare a lui gioana. Eu zic sa incerci sa te documentezi putin inainte de scrie. Documentarea nu se face pe evz sau de-alde similare.
      • 0 (2 voturi)    
        nu te poti abtine? (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 12:50)

        sucaa [utilizator] i-a raspuns lui justin

        ca ti-e greu sa crezi e una, ca de asta ai ajuns sa-l crezi pe ponta ca nu te informezi.
        eu ma informez desi nu sunt membru de partid si nici altcineva din familia mea.
        asta e o demonstratie clara de ce ati ajuns sa-i credeti pe cei doi papagali, nu va informati.
        pune mana si citeste DECIZIA Nr.62
        din 1 februarie 2005 de la ccr legat de revocare si apoi stam de vorba
        • 0 (0 voturi)    
          din nou (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 13:49)

          justin [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

          Tu incerci din rasputeri sa ma convingi ca iti primesti textele de la partid? Din nou te intreb, cum ar putea cineva sa stie aceste decizii din 2005 ale CCR? Altfel decat ca membru de partid folosit pe post de propaganda?

          Deci hai sa stam de vorba, nea sucaa membru marcant :)

          PS: raspuns si pentru comentariul 1 si pentru al doilea

          a)
          "Pe cale de consecinţă, revocarea preşedintelui Senatului, ca şi a preşedintelui Camerei Deputaţilor, înainte de expirarea mandatului Senatului, respectiv al Camerei Deputaţilor, nu poate fi reglementată prin regulamentele acestora, decât la iniţiativa exclusivă a GRUPULUI PARLAMENTAR care a susţinut candidatura şi numai pentru abateri grave în exercitarea funcţiei."

          b)Secţiunea a 2-a Grupurile parlamentare

          Art.16.- (1) După validarea mandatului şi depunerea jurământului, senatorii se constituie în grupuri parlamentare care sunt structuri interne ale Senatului. Un senator poate face parte dintr-un singur grup parlamentar.

          Grupul parlamentar care l-a propus presedinte inca exista se pare. Senatorii pc se pare ca faceau parte din grupul parlamentar psd din moment ce nu apar pe site-ul senatului la rubrica grupuri. Ei bine, acelasi grup parlamentar a inaintat aceasta cerere. Deci ce ai scris tu este o prostie (ca nu mai exista psd-pc si alte prostii).

          E posibil sa nu poata sa il demita pe giuana conform deciziei CCR daca nu au invocat abateri in exercitarea functiei. Totusi, parca acum mai bine de un an, pdl incerca acelasi lucru. Poate gasesc motivatia lor si se folosesc de ea.
          • 0 (0 voturi)    
            gresit (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 16:14)

            sucaa [utilizator] i-a raspuns lui justin

            daca a te informa si a nu sta in ignoranta pt tine inseamna ca sunt membru de partid atunci discutam discutii.
            dar as prefera ca atunci cand contraargumentezi sa eviti procesele de intentie si supozitiile ca nu-ti da o valoare ma mai mare contraargumentelor tale.... dinconta :)
            acum revenind, iar esti neinformat. daca te uiti un pic pe goolge (pt ca de acolo am informez, nu de la partid) ai sa vezi ca geoana a ajuns presedinte la senat la propunerea grupului parlamentar psd_pc si revocarea a fost la initiativa grupului parlamentar psd. daca pt tine inseamna acelasi lucru atunci ma chinui degeaba sa-ti explic.
            daca vrei punem pariu ca geoana va castiga la CCR si totul a fost in zadar.
            as vrea sa intelegi ca eu nu ma duc sa votez dupa ce spune felix sau vantu. eu ma informez si asta nu inseamna sa fiu membru de partid. daca nu vrei sa intelegi asta... e fix problema si ignoranta ta. dar as prefera pe viitor sa te abti de la astfel de supozitii doar de dragul de a da in partenerul de discutii, ok?
    • +1 (3 voturi)    
      crapa usl (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 11:17)

      Directia 5 [anonim] i-a raspuns lui sucaa

      Geoana a venit de la americani cu instructiuni clare.ponta si antonescu nu sunt agreati.amintitiva ca la receptia de 4 iulie ambasadorul a declarat "cel mai bun prieten dl Geoana'' .Deci combinatia afara e vopsit gardu ponta inautru leopardul nastaseilescu nu a tinut .ca sa nu se duca la fund singur l-a cooptat si pe tariceanu sef la comisia de suspendare .sa se duca la fund amandoi.nastase jubileaza.decat ei mai bine el.
  • -7 (11 voturi)    
    PDL nu stie ce sa faca!! (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 10:41)

    ritzi [anonim]

    e greu sa renunte la cartita Geoana.
    • +3 (5 voturi)    
      mi-e teama ca ponta e cartita :) (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 10:55)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui ritzi

      doar ponta da sefia senatului degeaba.
      geoana este este doar "collateral damage". iar pdl-ul nu se astepta sa fie pusa asa usor in fata faptului ca poate prelua si sefia senatului. de aici si ezitarile.
      cred ca greseala mai mare nu putea sa faca ponta.
      asa ca uita-te mai bine cine-i cartita :)
      • +2 (4 voturi)    
        da, PDL nu se astepta! (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 11:09)

        ritzi [anonim] i-a raspuns lui sucaa

        ca doar ei nu sunt la curent cu stirile? Ei nu stiau despre excluderea luiGeoana! Sunt nepregatiti, saracii....

        Iar Geoana prea a pierdut des in fata lui Base si a PDL, prea le servea munitie!
        • +1 (1 vot)    
          evident (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 13:41)

          sucaa [utilizator] i-a raspuns lui ritzi

          nimeni nu se astepta ca ponta sa renunte la sefia senatului asa usor. iar pana la votul final circula stire ca se merge pe varianta suspendarii pe un an din partid. astea erau stirile de ieri daca tot amintesti de ele.
          o asemenea prostie nu se astepta nimeni s-o faca. excluderea din psd a lui geoana nu inseamna numai pierderea senatului, inseamna si migratii de parlamentari PSD dupa geoana. inseamna mult mai mult. de asta nimeni nu se astepta la o asemenea tampenie din parte lui ponta.
          si nu numai geoana a pierdut in fata lui base, si nastase si oprescu... si ei i-au oferit munitie lui base dupa rationamentul tau?
          nu-i mai tine partea lui ponta ca de data asta el a oferit munitie lui base, nu geoana. ponta ii ofera pe tava sefia senatului nu geoana.
          ponta ori este omul lui base, si au mai existat informatii in privinta asta, ori e batut in cap... :)
  • +1 (5 voturi)    
    Ce fascinant ! (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 10:41)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Dacă toți pașii de până acum erau ușor de dedus.....de ce au mai cerut 15min pauza?
  • +1 (3 voturi)    
    Rabdare (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 10:45)

    Daniels22026 [utilizator]

    Mai intii se fac propuneri pentru presedentia senatului. Abia dupa ce se voteaza un nou presedinte, cel vechi isi pierde functia.

    Asa ca pina la noi alegeri in senat, Geoana nu-si poate pierde functia, chiar daca nu mai e membru PSD.
    • +1 (1 vot)    
      de unde draq le tot scoateti? (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 11:21)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      La fel ca sucaa, te dai mare cunoscator intr-ale regulamentelor cand de fapt vorbesti aiurea

      Art.32.-(1) Propunerea de revocare se prezintă în plenul Senatului. Dacă propunerea de revocare este aprobată prin votul secret al majorităţii senatorilor, funcţia de preşedinte devine vacantă şi, imediat, se organizează alegeri, în conformitate cu prevederile art.24.
      (2) Pe perioada vacanţei funcţiei de preşedinte al Senatului, atribuţiile acestuia vor fi îndeplinite de unul dintre vicepreşedinţi, desemnat de Biroul permanent.
  • +3 (3 voturi)    
    Chelaru (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 10:47)

    narcis [anonim]

    Chelaru e omul lui SOV. Avocat al lui si consatean. Parca Geoana a fost exclus din PSD pentru ca a tradat atunci cu vizita nocturna la Vantu. Circoteca politica:)
  • 0 (6 voturi)    
    sa vedem ce face PDL dupa (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 10:52)

    ebash [anonim]

    nu se va mai putea plange ca se blocheza reforma la Senat.

    Oare ce scuza vor mai avea ca nu fac nimic!
  • +1 (1 vot)    
    La finalul zilei ramane doar cu Mihaela. (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 10:57)

    ZaiR [anonim]

    Prostanacul se va tine de ciorchine si cu cea mai mica unghie, numa sa nu alunece..

    Inca odata da dovada de lipsa de caracter si coloana vetebrala. Inainte sa plece acasa se vor improsca toti cu ceva maro si nimeni nu va pleca fara hartie igienica pe costum.

    Show must go on! Pacat ca dam bani pe bilet si nu dorim sa vedem un astfel de spectacol.
  • 0 (2 voturi)    
    cartita Geona (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 10:59)

    in vizita la vantu [anonim]

    1. Geoana refuza sa paraseasca functia.
    2.PDL si UDMR nu au ajuns la un consens privind revocarea

    1 si 2 sunt faptele, concluzia o trage fiecare!
  • +3 (3 voturi)    
    interesant... (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 11:00)

    hot news [utilizator]

    e foarte interesant ce va face PDL-ul.... daca nu il rastoarna pe Geoana atunci toata lumea va spune ca au avut dreptate cei din PSD cand spuneau ca Geoana este pe blat...

    Daca insa Geoana isi pierde functia va fi mare bataie pe acel post in PDL...
    • +2 (2 voturi)    
      de aia sunt blocati (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 11:11)

      George [anonim] i-a raspuns lui hot news

      si asteapta raspunsul de la Baselu. Numai ca daca Geoana e cartita lui Baselu situatia e nasoala.

      Daca PDL nu ia rapid o hotarare, pentru mine e clar ca Ponta a stiut ce face!
  • +2 (2 voturi)    
    independent (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 11:14)

    fgh [anonim]

    -daca omu e de la independenti, cine il mai revoca?
    • 0 (0 voturi)    
      nu-i mai asculta pe toti ... (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 11:28)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui fgh

      Se revoca de majoritate, indiferent cine il propune. Restul e cancan.
  • +1 (3 voturi)    
    Tipuri de scandal (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 11:23)

    nano2k [utilizator]

    Scandalul facut de PSD este cel negru, care a adus România unde este acum.

    Scandalul din Justitie, unde lucrurile incep sa miste, este "scandalul" de care România are nevoie si de care pesedenelistii erau speriati dupa alegerile pierdute.
    • +1 (1 vot)    
      "politicienii" noştri... (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 12:14)

      periscop [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

      cu foarte puţine excepţii (din păcate) sunt corupţi iremediabil până în măduvă...
  • +1 (3 voturi)    
    sa nu cedezi Mircea........ (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 11:34)

    daniel [anonim]

    .........sefia la Senat. Pai ce naiba, Adrian Severni a fost prins cu fofarlica in parlamentul european, si s-a tinut tare pe pozitie, si pana la urma nu a plecat.

    Tu de ce nu ai face la fel?????

    La anul iar votam raul cel mai mic!!!
    • 0 (2 voturi)    
      comparatia e deplasata (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 11:51)

      parintele doroftei mucalitul [anonim] i-a raspuns lui daniel

      mircea chiar n'are vina.
      doar a fluierat in biserica uselista.

      hai mircea cu psc !