Victor Ponta: A fost o decizie grea. Sper ca nu va ramane in functia de presedinte al Senatului cu sprijinul puterii

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 22 noiembrie 2011, 20:27 Actualitate | Politic


Presedintele PSD, Victor Ponta, a declarat ca excluderea lui Mircea Geoana din partid a fost "o decizie grea" si regreta ca s-a "ajuns in acest punct", dar si-a exprimat speranta ca acesta nu va ramane in functia de presedinte al Senatului cu sprijinul puterii.

"Am incredere ca dl Geoana, neavand sprijinul nostru, nu va ramane in functie cu sprijinul puterii", a spus Ponta.

"Ne despartim de dl Geoana si de cei care au o problema de a fi intr-o echipa in acest moment neplacut. Sper sa iesim mai intariti si mai hotarati in batalia pe care o avem", a continuat Ponta, subliniind ca "adversarul nostru nu e Mircea Geoana, ci Traian Basescu".

Victor Ponta a respins, pe de alta parte, ca ar avea atitudini dictatoriale: "Nu am probleme de autoritate, ci de unitate ca echipa".

Nici Adrian Nastase nu a comentat prea mult declaratiile facute de Mircea Geoana dupa ce a fost exclus.

"Sigur ca eu il inteleg, e extrem de suparat si probabil ca trebuie sa caute niste vinovati. Dupa ce se va gandi la ce s-a intamplat - poate era bine sa se gandeasca inainte - va descoperi ca el are in primul rand cea mai mare parte din vina", a spus Nastase, care a adaugat: "Pacat ca s-a intamplat asa".

Intrebat daca PSD are de castigat prin excluderea lui Geoana, presedintele Consiliului National al social-democratilor a raspuns: "Eu cred ca un partid devine mai puternic prin adaugare si nu prin iesirea oamenilor din partid. Aici, sigur insa ca era o chestiune mai speciala".


Citeste mai multe despre   


















2423 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    Ponta are prea multa ura. (Marţi, 22 noiembrie 2011, 20:50)

    mircea [anonim]

    Daca Ponta,in actiunea lui impotriva lui Geoana,nu ar fi manat de ura,ar fi putut sa-l bata pe Geoana cu armele lui.De exemplu,putea sa-i reproseze lui Geoana ca nu a facut nimic ca presedinte al Senatului pentru punerea in aplicare a referendumului din 22 .11.2009.Si ar fi castigat in ochii electoratului.Dar ura ia intunecat mintile.Ponta a ratat o ocazie mare,de a fi mare.Ramane ce a spus.Un anarhist,un Che Guevara.Cred ca Ponta,in joaca lui de-a pilotul,sa lovit la cap.Prea are iesiri necontrolate si fixatii.
    • +2 (2 voturi)    
      sa fim seriosi... (Marţi, 22 noiembrie 2011, 21:11)

      NewLevel [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Sa fim seriosi, Ponta conduce PSD-ul la fel cum l-a condus Geoana si la fel cum conduce masinile de curse: de pe locul din dreapta.
      Era clar, inca de pe atunci, ca Geoana era un om de paie dar, exact ca o banda de mafioti, au facut zid in jurul lui si l-au propus la presedintie.
      Acum si-au gasit un alt omulet, pe Che Gargara. Sa nu dea naiba sa dea gres ca soarta lu' Geoana o sa-i para blinda.
      Totusi, in toata viermuiala asta, eu inca nu-mi dau seama cum va fi scos Nastase in frunte. Probabil ca unul din pesedeii de frunte va face pasul inapoi la momentul oportun, probabil la anul, dupa ce i se prescriu dosarele? Poate chiar PontaChe?
    • -4 (6 voturi)    
      Mda (Marţi, 22 noiembrie 2011, 21:27)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Orice ar face sau ar zice Ponta, pentru unii niciodata nu e bine. Oricum, mai pune si tu mana pe o carte de gramatica din cand in cand.
  • +4 (4 voturi)    
    sunt curios (Marţi, 22 noiembrie 2011, 21:06)

    sucaa [utilizator]

    daca acest lucru se intampla in pdl. cam cu ce declaratii veneu cei doi papagali despre dictatura lui basescu.
    acum nu este dictatura, acum doar "se intareste" partidul:))))
    astia ori sunt prosti si cred ca toti suntem la fel ori au pierdut orice urma de logica si bun simt... care tot acelasi lucru inseamna:)
  • +1 (1 vot)    
    Si daca ramane, USL-il ce face? (Marţi, 22 noiembrie 2011, 21:19)

    Sandu [anonim]

    Ca atunci cand s-a putut cu revocarea, nu ati vrut...
    Ati venit cu super-descoperirea "inlocuirii".

    Dar daca acum Geoana cel suparat se duce cu caciula si se jura pe cravata rosie in fata lui Boc ca pune pe ordinea de zi tot ce a scos, a ascuns sau a amanat, iar PDL-ul+coalitia zice ca se mai gandeste cu revocarea?
    Ce spune regulamentul? Il puteti inlocui? se pare ca nu , dupa cum se intelege din apropourile lui Ponta.

    Daca ma gandesc si mai departe, ma bufneste rasul: Ce-ar fi sa va iasa suspendarea lui Base (cu niste voturi de la putere, sa va lase sa va faceti de ras), si sa fie Geoana interimar.....?
  • +2 (2 voturi)    
    PSD-ul (Marţi, 22 noiembrie 2011, 21:33)

    Ioana [anonim]

    nu a fost in stare nicicand sa faca ceva inteligent. Ultima greseala, ULTIMA, deja au facut-o. II sfatuiesc pe domnii Nastase si Iliescu sa-si i-a talpasita in Rusia. Daca Ceausescu nu a stiut sa renunte la timp, dumnealor l-au impuscat. Vom vedea, ce le rezerva soarta dumnealor.
  • +2 (2 voturi)    
    intr-adevar.. (Marţi, 22 noiembrie 2011, 22:09)

    Fane [anonim]

    intr-adevar, circoteca...

    Fn
  • +1 (1 vot)    
    Buna... (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 1:06)

    Valeriu [anonim]

    Imi place la nebunie chestia asta: Dupa ce l-ai facut tocanitza (Nu ca nu merita...Dar nu stiu daca asa si acum), te gandesti ca ai putea ramane fara Senat si mai mult decat atat sa-l vezi tot pe el Presedinte...Pai Tov. vizionari...Unde v-a fost creierul??? De ce intotdeauna, 5 minute....dupa? Cand vom ajunge sa gandim 5 minute...inainte?? Si acum, dupa ce pleaca cativa tovarasi...Mai speri sa-l suspenzi pe Presedinte??....Nu uita sintagma folosita anterior...Sunt curios ce vei spune ...5 minute ...dupa. Sau...poate gandesti 5 minute inainte....de a te mai face odata de rusine???