Victor Ponta a anuntat ca il da in judecata pe Sorin Blejnar

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 22 noiembrie 2011, 12:23 Actualitate | Politic


Presedintele PSD, Victor Ponta, a declarat marti ca il va actiona in judecata pe seful ANAF, Sorin Blejnar, pentru acuzatiile potrivit carora participarile sale la raliuri ar fi sponsorizate de Sorin Ovidiu Vantu si Dorin Umbrarescu, informeaza Agerpres.

"Daca ieri am anuntat ca incepem suspendarea domnului Basescu, de ieri ati inceput deja sa auziti despre mine si Crin Antonescu toate relele din lume. Blejnar este seful mafiei personale a lui Basescu, vine evident la televiziunea lui Basescu, la TVR, si ma acuza de niste prostii. Mi-a zis ca nu va arata hartiile decat daca il dau in judecata, ca sa va arate hartiile pe baza carora ma acuza", a afirmat Ponta, la Palatul Parlamentului.

El a sustinut ca acuzatiile impotriva sa vin in contextul declansarii de catre USL a procedurii de suspendare a sefului statului.

"Faptul ca am declansat procedura de suspendare a lui Basescu o sa-i scoata pe toti mafiotii lui Basescu", a spus Ponta.

Presedintele ANAF, Sorin Blejnar, l-a atacat, la o emisiune a postului public de televiziune, pe liderul PSD, Victor Ponta, sustinand ca acesta ar fi primit indirect si direct suma de 300.000 de dolari de la Robert Negoita, Sorin Ovidiu Vantu si Dorin Umbrarescu.

















1993 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    foarte bine! (Marţi, 22 noiembrie 2011, 12:35)

    blabla [anonim]

    Daca Blejnar are probe, va fi foarte bine!

    PS.
    Intradevar, ce coincdenta! In ziua in care se anunata demersul de suspenare a alui base, apare Blejanr cu acuzatii grave!
    • +6 (10 voturi)    
      Intr-adevar, ce coincidenta! (Marţi, 22 noiembrie 2011, 12:58)

      fLoreign [utilizator] i-a raspuns lui blabla

      Tocmai cand au aflat ca Blejnar va face publice magariile lui Ponta, atunci si-a gasit si USL sa inceapa sa-l suspende pe Basescu!
      • +7 (13 voturi)    
        Ponta a luat spaga!!! (Marţi, 22 noiembrie 2011, 13:32)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui fLoreign

        Deci Ponta a luat 300000 de euro de la Vantu si Umbrarescu! Pai parca zicea ca el nu e cu mogulii!
        Asta tot spaga se numeste numai ca la Vantu si Ponta nu se pune, doar la Apostu ca e de la P D L. Vantu e liber dupa ce a dat un tun de 200 de milioane de euro iar Apostu e pericol public pentru 100000 de euro. Eu cred ca amandoi trebuiau sa fie in arest, dar o justitie condusa de loaze gen Pivniceru, Danilet, Barbulescu sau Lupascu, nu poate fi altceva decat o adunatura de spagari in slujba lui Vantu si Catalin Voicu.
        Votati-ma daca il vreti pe Ponta la puscarie!!!
      • +3 (3 voturi)    
        Sunt sigur (Marţi, 22 noiembrie 2011, 13:51)

        justin [utilizator] i-a raspuns lui fLoreign

        Ca de asta a facut acele declaratii base in ultimele 2 saptamani. Ca sa aiba astia motiv sa demareze suspendarea, stiind ca va urma exact in ziua aia o declaratie a lui blejnar,

        Cred ca trebuie sa ai ceva probleme sa iti pui problema asa.
  • +11 (11 voturi)    
    Dar pt chestia cu "mafiotii"??? (Marţi, 22 noiembrie 2011, 12:39)

    Cataleya [utilizator]

    Pt asemenea afirmatii , Ponta ce explicatie are?
    Aaaaa, ca e declaratie politica si nu se pune!
    Inteleg....
    • -7 (9 voturi)    
      dar Base avea explicatii? (Marţi, 22 noiembrie 2011, 12:51)

      LUANA [anonim] i-a raspuns lui Cataleya

      cand il acuza pe Oprea ca e sef mafiot?
  • +5 (7 voturi)    
    nu e mult (Marţi, 22 noiembrie 2011, 12:42)

    mahabaratan [utilizator]

    si Blejnar asta...putea sa l lase`n pace daca era un domn .... nu luat omu mult
  • -8 (10 voturi)    
    mda (Marţi, 22 noiembrie 2011, 12:46)

    MX [anonim]

    E clar că Bleajnăr n-are nici o hârtie. Şeful mafiei personale a lui Băsescu va fi înfipt într-o ţeapă lângă şeful său.
  • +7 (7 voturi)    
    Ce rost are? (Marţi, 22 noiembrie 2011, 12:59)

    Iulian [anonim]

    In conditiile in care Ponta&Antonescu au anuntat ca program de guvernare inchisoare pe viata pentru Base, Boc, Blejnar, Udrea, procurori din DNA care se ating de USL ce rost mai are acest proces? Ii va condamna pe toti la moarte si va imbatrani linistit! Sau is va extinde aria dusmanilor si la nivel de lideri UE??
    • +8 (8 voturi)    
      Visele lui Ponta sunt mult mai umede :) (Marţi, 22 noiembrie 2011, 13:18)

      zet [utilizator] i-a raspuns lui Iulian

      Urmeaza la rand votantii. Toti care au votat vreodata cu Basescu sau PDL, judecati si executati sumar :). Nu ai vazut, Sova a trecut la amenintari cat se poate de directe: sa vedem cine se raliaza cu dictatura! Deci nu mai ai voie sa votezi pro Base, nici macar in parlament, ca pur si simplu nu e voie, asta ne spune Sova
      Apropos de Sova, asta mi se pare un mare dobitoc. Mi-as dori sa il vad coleg de celula cu Apostu, aduce foarte bine, cel putin la aroganta, si sunt sigur ca si la scheletele de prin dulap. DNA, ce se mai aude cu spaga de milioane de euro de la Turceni? Ce consiliere a putut oferi nataraul asta, care nici statutul propriului partid si regulamentul de functionare al senatului din care face parte nu le cunoaste.
      • +3 (3 voturi)    
        Gogu (Marţi, 22 noiembrie 2011, 13:23)

        miki [anonim] i-a raspuns lui zet

        Stii ce spun ospatarii si sefii de sala ai USL VINEEEE!
  • +7 (7 voturi)    
    Dublu standard ... (Marţi, 22 noiembrie 2011, 13:05)

    Daniel [anonim]

    Individul asta, ponta, este incredibil!

    Ieri spunea ca nu-l intereseaza decizia Curtii Constitutionale vis-a-vis de suspendarea presedintelui, manifestand astfel un dispret profund fata de Justitie si Constitutie iar azi vine si apeleaza ... la Justitie.

    Oricum, eu cred ca individul isi joaca ultimele carti, mult nu mai are. Dupa ce va esua si cu suspendarea asta cred ca-l vor debarca si pe el.
  • +4 (4 voturi)    
    Asta va fi vesnicul refren al USL (Marţi, 22 noiembrie 2011, 13:43)

    Alex2009 [utilizator]

    "Inca un dosar politic comandat de Dictatorul Basescu ! Aceasta ne confirma ca decizia Opozitiei democratice de suspendare a acestui tiran este cea mai buna solutie pentru a readuce la putere Securitatea...ăăă... normalitatea în scumpa noastră ţărişoară, România...Ţ"
  • +3 (3 voturi)    
    Suspendarea lui Ponta din PSD (Marţi, 22 noiembrie 2011, 15:18)

    Claudiu Popa [anonim]

    Propun ca pana la solutionarea procesului, dl. Ponta sa se suspende din PSD. Cred ca ar fi cel mai bine pentru imaginea sa. Apropos, si dl Vantu sustine ca e nevinovat dar oare cine il crede !!!?
    Cine ar vota suspendare lui Ponta ?
  • +4 (4 voturi)    
    sa-l dea (Marţi, 22 noiembrie 2011, 15:29)

    paolalaan [utilizator]

    in judecata !Blejnar zicea ca asteapta acest lucru ca sa-l poata dovedi cu probe !Abia astept sa fie aratat cu degetul agariciu asta nemernic ,tonta asta !Voi nu vedeti ca e folosit de uslinosi ca o unealta!???Nu vedeti!De fapt marii nemernici de tip nastase ilici etc il trimit la inaintare ca oricum obraznicatura asta imbecila e compromisa pana-n panzele albe !Sa o faca blejnar si tonta sa -si plateasca greselile ERA SI CAZUL!
  • +3 (3 voturi)    
    Sedinte de spiritism la USL? (Marţi, 22 noiembrie 2011, 15:51)

    Laur [anonim]

    Un bun amic mi-a spus ca nivelul unui grup restrans de lideri USL se practica un fel de sedinte de magie neagra. Ies apoi buimaci si declara ce le-a fost injectat sub actiunea unor halucinogene astfel incat se contrazic in logica: odata CC este buna, alta data decizia CC nu conteaza si uite asa fac si cu Geoana care pana mai ieri era pe cai mari. Amicul mi-a mai spus ca la aceste sedinte a fost cooptat recent si Bogdan Chiriac care a primit rolul de manipulator din partea "scietatii civile". Scenariul ar fi urmatorul: din ciocnirea lui Geoana cu Ponta va iesi castigator Nastase (cu voie de la Iliescu). Apoi Nastase este interimar presedinte PSD si va organiza alegerea sa oficiala cu Ponta si Geoana exclusi. Alianta cu PNL-ul o va rupe Nastase dupa alegeri. Nastase are un singur vis, sa-l vada pe Base in puscarie mancat de ciroza si pneumonie. In plan politic este adeptul aliantei cu spatiul rusesc al lui Putin si scoaterea Romaniei din UE.