Adrian Nastase despre Bruxelles: Comportament de tip colonial

de Cristian Pantazi     HotNews.ro
Luni, 21 noiembrie 2011, 18:45 Actualitate | Politic


Adrian Nastase a declarat luni referitor la Mecanismul de Verificare si Cooperare pe Justitie (MCV) impus Romaniei de Uniunea Europeana ca este "un comportament de tip colonial". Nastase a facut declaratia intr-o emisiune la RTV, unde a mai spus ca dosarele sale sint politice, iar Puterea vrea sa livreze Bruxelles-ului in 2012 "citeva kilograme de anticoruptie".

"Mai sunt cativa judecatori independenti la Curtea Suprema. De asta discutam despre suspendarea lui Traian Basescu, pentru ca a suspendat statul de drept", a mai spus Nastase.

In aceeasi emisiune, Bogdan Chireac s-a arat revoltat ca Adrian Nastase a fost adus in fata inaltei Curti de Casatie si Justitie. "Pentru prejudiciu de 3700 de euro mergem la inalta curte, dom'le?", a spus Chireac.

"Din punct de vedere judiciar, ceea ce se intimpla este foarte ciudat. DNA aresteaza cu elicopterele si camioanele, cu vamesii. Recursurile astea toate trebuiau judecate noaptea. Judecatorii de la ICCJ pleaca sa se pensioneze, dar nu li se da voie", a mai spus Nastase.



















1736 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    are dreptate. (Luni, 21 noiembrie 2011, 18:52)

    Demigod [utilizator]

    Are dreptate, dosarele sale sunt politice, dar asta nu-l face nevinovat. Mai politice decat faptele sale sunt amanarile de care beneficiaza, si va beneficia pana la prescrierea lor.
    • +3 (3 voturi)    
      mare dreptate (Luni, 21 noiembrie 2011, 21:55)

      George [anonim] i-a raspuns lui Demigod

      Statul de drept in Romania este unul de orientare comunista, veche. E normal ca Base l-a suspendat, chiar l-a si condamnat. Cei care se simteau bine si aveau nevoie de el ii plang disparitia.

      Judecatorii aia independenti, cativa cati mai erau, e bine ca au fost trasi la raspundere. Judecatorul e dependent, d-le jurist Nastase, e dependent de lege. Independent esti din alte puncte de vedere, dar o functie intr-un stat te face dependent, de niste legi, reguli, norme. Asa ca bine ca se termina cu ei.

      Referitor la arestarile cu camioane si elicoptere, asta e situatia, prea multi infractori. Ar trebui sa fie facute arestari statistice, adica unul din zece?
  • +9 (9 voturi)    
    o rusine (Luni, 21 noiembrie 2011, 18:56)

    James Bond [utilizator]

    Bogdan Chireac nu ar trebui sa mai apara in mass media... este rusinos pentru acest om sa isi mai dea cu parerea, dupa episoadele in care injura ca la usa cortului la telefon, dupa aranjamentele de culise pe care le facea cu mafioti.
    Esti o rusine dle BC.

    In alta ordine de idei, se pare ca artizanul procedurii de suspendare este Adrian Nastase... Bai frate, ce tara mai omule!!!
    • +6 (6 voturi)    
      Colonial ? (Luni, 21 noiembrie 2011, 20:05)

      Vali [anonim] i-a raspuns lui James Bond

      Nu UE a vrut sa se includa si Romania, ci Romania a vrut sa faca parte din UE ! Si s-a muncit din greu pentru asta. Poate dl. Nastase ar vrea sa iesim din Uniune, cum mai zic din cand in cand englezii, dar pentru cu totul alte motive. A propos de englezi, colonial nu este neaparat ceva rau, cum zice A.Nastase. Imi aduc aminte despre reactia unuia dintre viceregii Indiei (colonie britanica) fata de obiceiul local ca sotiile sa fie arse pe rug impreuna cu sotii lor decedati, murind astfel in chinuri groaznice. Atunci cand i s-a replicat ca acesta este un obicei local si ca trebuie respectat, acesta ar fi spus: ”Bine, urmati-va voi obiceiul vostru dar sa stiti ca si noi in Anglia avem un obicei: dupa ce cineva omoara o alta persoana, il bagam la inchisoare pentru multa vreme. Asa ca dupa ce va duceti la indeplinire obiceiul vostru, o sa il indeplinim si noi pe al nostru. Corect ?”
  • +10 (10 voturi)    
    Suspendarea (Luni, 21 noiembrie 2011, 18:58)

    shuly [utilizator]

    Iata fratilor pana unde sunt dispusi sa mearga acesti infractori de drept comun pentru a-si apara furaciunile.Au ajuns sa spuna ca UE este de fapt raul si ca ceea ce se intampla in justitia romana este imaculatul.Aceste declaratii coroborate cu procedura de suspendare a presedintelui sunt spasmele sarpelui prins in capcana caruia urmeaza sa i se taie capul.Se strange latul hotilor se strange latul!Ati simtit ca nu mai este de joaca,ca intradevar se fac reforme care sa nu va mai permita sa va ascundeti dupa fusta justitiei.Vreti suspendare pai hai la suspendare!Veti starni o noua revolutie de nu o sa o puteti duce!
    Ajunge ,destul mars la gunoiul istoriei hatrelor!
  • +8 (8 voturi)    
    Bombo (Luni, 21 noiembrie 2011, 19:00)

    Bruxe [anonim]

    El vrea sa zburde prin conturi fara cenzura Bruxelles .Ca aici se intelege cu ai lui.Mai sunt cativa independenti de-ai lui nastase vechi tovarasul gradu .
  • +11 (11 voturi)    
    Jilava te asteapta cu drag (Luni, 21 noiembrie 2011, 19:02)

    Demetra [utilizator]

    Mai, baiatule, ti-a intrat frica-n oase? Mi se pare mie ca mai ai putin si iti vei vedea condamnarea cu ochii.E u zic sa-ti pregatesti gentuta, periuta si adio! De-asta vrei tu sa-l suspenzi pe Basescu?
  • +10 (10 voturi)    
    Culmea tupeului (Luni, 21 noiembrie 2011, 19:05)

    DanCanada [anonim]

    Fantastic! Nastase-matusa Tamara vorbeste despre suspendarea statului de drept ?!?
    Numai in Romania! :)
  • +9 (9 voturi)    
    I-a ajuns cutitul la os? (Luni, 21 noiembrie 2011, 19:15)

    denvarel [utilizator]

    Sunt procelele lui Nastase aproape de finalul cu rezultat previzibil? Ce l-a apucat asa deodata sa se supere pe UE? De parca aia n-ar stii ce spun.
    Eu sunt perfect de acord cu ei. Justitia romana a fost mancata de corupti cam de multisor. Ce vedem acum este o umbra a ce ar trebui sa fie.
  • +12 (12 voturi)    
    Demnitate (Luni, 21 noiembrie 2011, 19:32)

    Daniels22026 [utilizator]

    Asta-i culmea domnule! Nu mai are voie omul sa fure liber in tara lui!? De ce se baga domnule UE in furturile noastre?! Lasa ca ajunge PSD-ul la putere, o sa puna ordine si in justitia asta scapata de sub control parlamentar!
  • +10 (10 voturi)    
    bombox (Luni, 21 noiembrie 2011, 19:39)

    rzv [anonim]

    bombo nu cunva se apropie o decize de condamanre in dosarele alea? ai intrezarit perspectiva de condamnare si ghuizztii ca la craciun::))) si pt asta vrei sa ingropi tu o tara ca iti este frica de 5 ani de recluziune::))) ca faraonii
  • +7 (7 voturi)    
    cine vorbeste (Luni, 21 noiembrie 2011, 19:46)

    cix [anonim]

    Noroc cu NASTASE si USL care vine cu idei mai emancipate...FANARIOTISMUL
  • +5 (5 voturi)    
    mda (Luni, 21 noiembrie 2011, 20:01)

    eu [anonim]

    daca comportament colonial din partea UE inseamna ca hotii precum bombonel sa nu se mai poata infrupta din banii nostri tuturora, atunci eu votez cu 2 maini ca maine romania sa nu mai existe ca stat de drept ci ca o colonie a germaniei sau a frantei

    apropo in franta salariul minim pe economie este 1300 euro, iar in germania este 1500 euro

    noi cu 150 euro salar minim ce sa mai zicem

    din partea mea ca si om normal care nu-l intereseaza politica, as vrea sincer sa se desfiinteze statul roman si partidele, sa vina europenii sa ne "conduca"
    • 0 (2 voturi)    
      Adrian Nastase despre Bruxelles: (Luni, 21 noiembrie 2011, 21:03)

      Bancheru [anonim] i-a raspuns lui eu

      Tinere, occidentalii au grija fiecare de propriul popor, aici vin ca intr-o colonie, numai la exploatat si la furat (vor ajutoare de stat, scutiri de taxe si impozite, realizarea de profituri, iar cand nu se mai poate, pleaca unde forta de munca e mai ieftina). Asa ca mai gandeste-te cum sa facem sa muncim si noi aici si sa fim platiti corect, sa nu se mai fure, sa nu se mai dea spaga, sa se aplice legile adoptate de Parlament etc.
  • +5 (5 voturi)    
    De asta (Luni, 21 noiembrie 2011, 20:16)

    mariage [utilizator]

    Vor sa-l suspende pe Basescu, pai nu mai poate nimeni fura linistit in tara asta, Nastase, Ponta, Sova si ai lor vor liniste.
  • +6 (6 voturi)    
    ? (Luni, 21 noiembrie 2011, 20:27)

    dorel [anonim]

    nastase, te-ai laudat in 2003, in fata UE, ca la noi nu exista coruptie, te-au mirosit aceia imediat, am mai spus, intr-o tara civilizata si democratica, ori erai in puscarie, ori retras din politica, dar la noi...
  • +7 (7 voturi)    
    Adrian Nastase despre Bruxelles: Comportament de t (Luni, 21 noiembrie 2011, 20:39)

    Bancheru [anonim]

    Nu inteleg de ce acest smecher de Nastase este atat de vehement. Noi am vrut in UE, nu ei ne-au chemat, iar hotia din Romania nu prea cadreaza cu principiile UE. Cine era acest individ in 1989, ce avere avea si ce are acum? De unde a facut el averea actuala, din salariu de bugetar? Ar trebui
    sa-i fie rusine. Pai cand politicienii, vamesii, politistii, sefii de sindicat etc. au dobandit averi colosale fara a le putea justifica si nimeni nu ia masuri, cum sa aiba incredere occidentalii in noi romanii? Ati vazut vreo confiscare de avere sau o condamnare serioasa pentru spaga? Daca nu, atunci cred ca vom mai astepta si cu aderarea in Spatiul Schengen si cu monitorizarea pe justitie.
    • +4 (4 voturi)    
      Nastase este convins ca nu mai scapa. (Luni, 21 noiembrie 2011, 21:36)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Bancheru

      Si din aceasta cauza a ajuns sa se supere pe toti.UE este vinovata pentru-ca a insistat asupra coruptiei din Romania si asa a ajuns el,Nastase,marele bos al comunistilor raspopiti(ca si Ilie Sarbu,alt raspopit) sa fie anchetat si in pericol de a face puscarie.Trebuie sa recunoastem ca datorita UE scapam de hoti ca Nastase,caci dupa ei ne minteau si ne furau pe vecie.Dupa arestarile din ultimul timp,lozinca cu dosarele politice nu mai tine si dosarele lui Nastase ajung sa fie finalizate ca judecata.Finalul este puscaria.Oricine este convins ca daca Nastase era nevinovat nu amana cat a putut de mult judecarea cauzelor.Pe ei nu Basescu ii intereseaza,ci crearea de haos politic pentru a-si bloca dosarele din justitie si intimidarea judecatorilor.