VIDEO Traian Igas: In curand vor iesi la iveala elemente corupte din randul Opozitiei

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 21 noiembrie 2011, 13:55 Actualitate | Politic


PDL este singurul partid care are un cod etic si poate elimina din structurile sale orice persoana care incalca legislatia, a declarat, luni, inainte de BPN al PDL, ministrul de Interne, Traian Igas, care a adaugat ca in curand vor iesi la iveala elemente corupte din randul Opozitiei: "PDL este singurul partid care are, practic, un cod etic si atunci cand o persoana incalca legislatia din Romania, o persoana care nu respecta toate regulile jocului, este eliminata din structura partidului nostru. As vrea sa vad si la celelalte partide ca se intampla acest lucru si se va intampla acest lucru la un moment dat", spune Traian Igas, citat de Agerpres.

El a subliniat ca politicienii care isi doresc sa lupte pentru combaterea coruptiei trebuie sa se uneasca indiferent din ce partid fac parte: "Institutiile statului isi fac datoria ca niciodata. Ele trebuie lasate libere sa-si faca datoria, iar cei care incalca legea, care au deprinderi de coruptie, sigur ca sunt trasi la raspundere indiferent din ce partid politic fac parte. Ati putut vedea ca si cei din USL au avut asemenea elemente. Sunt convins ca in perioada urmatoare vor iesi la iveala si alte elemente din zona Opozitiei, elemente de coruptie".

Ministrul de Interne a fost intrebat de jurnalisti daca are informatii in acest sens, insa a spus ca el personal nu le are: "Deocamdata cred ca trebuie sa avem mai multe clarificari sa ne putem pronunta. Eu personal nu le am", a incheiat Igas.



Citeste mai multe despre   


















3278 vizualizari

  • +4 (10 voturi)    
    da (Luni, 21 noiembrie 2011, 14:12)

    gelu soferu [anonim]

    de acord, atata timp cat vor fi anchetati doar basescu si cei din PDL; cei din PSD sunt curati prin definitie, ei NU TREBUIE anchetati; daca sunt anchetati se numeste ABUZ.
  • +1 (5 voturi)    
    "sunt convins" spune Dl Igas.... (Luni, 21 noiembrie 2011, 14:12)

    costica [anonim]

    desi afirma ca " nu are informatii" in acest sens...
    Asta arata ca Dl Basescu a dat OK la DNA sa se ocupe de marii corupti ai Romaniei si ca sa nu bata la ochi a inceput cu PDL si acum urmeaza opozitia....Foarte bine, trebuia din 2004 de cand a venit ca Presedinte...
    D-aia spun ca Dl Basescu a fost o mare dezamagire, i-a lasat p-astia inca 7ani sa se imbogateasca si sa fure !
    Trebuia intrat in ei inca din 2004 si azi eram altfel cu Romania....
  • -2 (14 voturi)    
    Asta este sarcina primita de igas de la base: (Luni, 21 noiembrie 2011, 14:16)

    danbaloiu [utilizator]

    sa scoata la iveala "elemente corupte din randul Opozitiei" Asta mai aproape de alegeri.
    Deocamdata nu are "elemente", dar Pristanda stie ca "In curand vor iesi la iveala"
  • -4 (10 voturi)    
    Gasca de hoti.... (Luni, 21 noiembrie 2011, 14:17)

    TED [anonim]

    Gasca de hoti ameninta....mereu hotul striga hotul...nerusinatilor mai e putin....veti primi recunostinta noastra.....RUSINE!
  • +6 (8 voturi)    
    auliu.... (Luni, 21 noiembrie 2011, 14:22)

    catalin_mattei [utilizator]

    de unde stie ministrul de interne ce si cum ?.... hehehe! sa fie oare arestarea unor primari PDL un "calus moral" pt Opozitie atunci cand se va incepe lupta contra coruptiei LOR ? :))
  • +4 (6 voturi)    
    daca ati fi toti lacrima... (Luni, 21 noiembrie 2011, 14:36)

    gigi [anonim]

    v-as crede, dar sunteti toti niste viermi, indiferent de culoare politica. toate partidele ar trebui aibe aceeasi culoare, kkniu.
  • -1 (9 voturi)    
    e vizionar? (Luni, 21 noiembrie 2011, 14:38)

    branconer [anonim]

    Stie ce se va intampla in viitor? Ca ministru, poate face astfel de declaratii?
  • +7 (7 voturi)    
    Rationament logic (Luni, 21 noiembrie 2011, 14:39)

    voltaren [utilizator]

    Ca vor urma dosarele coruptilor din USL , este o supozitie logica . Nu puteau alege un moment mai lipsit de transparenta , dar poate dispetarea este prea mare .
  • -1 (5 voturi)    
    Opinie (Luni, 21 noiembrie 2011, 14:55)

    Grigore [anonim]

    Cu tot respectul va spun ca din punctul meu de vedere sunteti MINCINOS , va dau exemplul Politiei din Drobeta Turnu Severin care se pozitioneaza de partea hotilor . Am facut sesizare la Ministerul de Interne , iar cei de la minister si-au batut joc de mine , au trimis-o la Severin , adica i-au pus pe Lupi sa isi faca singuri ancheta si normal ca s-au acoperit uni pe alti . Halal institutii ale asa zisului stat , politie , procuratura si justitie toti sunt niste MAFIOTI
  • 0 (2 voturi)    
    pai (Luni, 21 noiembrie 2011, 15:06)

    pai [anonim]

    pai, hai!
  • -3 (5 voturi)    
    ?? (Luni, 21 noiembrie 2011, 15:24)

    jean [anonim]

    stimati PDL-isti, sunt membru fondator al unei filiale PDL din Ardeal, cu un carnet de membru cu numar 20 si ceva. vreau sa va spun doar atat: indiferent de toate masinatiunile voastre, NU VA MAI VOTEZ. si va atrag atentia ca ati cam pierdut Ardealul, si daca ati pierdut Ardealul, ati cam pierdut totul. la ultima sedinta s-au cam facut niuste simulari vis-a-vis de alegeri si rezultatul a fost ca iesiti cam sifonati. las' ca va voteaza postacii.
  • -1 (1 vot)    
    zicatoare populara (Luni, 21 noiembrie 2011, 15:25)

    zone [anonim]

    Calul moare de drum lung și prostul de grija altuia...
  • 0 (0 voturi)