Ioan Oltean (PDL): Apostu va demisiona din functia de primar daca i se respinge recursul si va fi inlocuit de un viceprimar roman

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 18 noiembrie 2011, 16:08 Actualitate | Politic


Sorin Apostu va demisiona din functia de primar al municipiului Cluj-Napoca daca Inalta Curte de Casatie si Justitie ii va respinge recursul, iar inlocuitorul sau va fi viceprimarul roman din partea PDL, a declarat vineri, la Bistrita, secretarul general al Partidului Democrat Liberal, Ioan Oltean, transmite Agerpres.

El a dat asigurari ca, in cazul in care se va pune problema unui interimat la conducerea Primariei Cluj-Napoca, acesta va fi asigurat de un viceprimar roman, nu maghiar.

"Am vazut hotararea organizatiei UDMR din Cluj. Va asigur ca la Cluj va fi viceprimar roman. Acolo sunt doi viceprimari, unul din partea PDL, unul din partea UDMR. Clujul va fi condus pe acest interimat de un viceprimar roman sau, daca vreti, de un primar interimar roman, va asigur. Nu avem nimic cu maghiarii, dar credem ca in Cluj, avand in vedere ca exista un viceprimar PDL, acesta va trebui sa fie desemnat, delegat de Consiliul Local sa conduca Clujul pana cand se va reglementa situatia juridica a primarului", a declarat Ioan Oltean.

In cazul in care ICCJ va respinge, luni, recursul formulat de primarul Sorin Apostu, Ioan Oltean este de parere ca acesta va trebui sa demisioneze din aceasta functie.

"Daca instanta ii va respinge recursul, probabil ca va trebui sa demisioneze si o va face. Nu cred ca el nu va demisiona. Sunt absolut convins ca, daca instanta ii va respinge recursul, Apostu va demisiona din functia de primar", a spus Oltean.

Intrebat daca Sorin Apostu ar mai putea fi primar al municipiului Cluj-Napoca, dupa dezvaluirile facute de DNA, Ioan Oltean a spus ca acest lucru va fi posibil doar daca se va dovedi ca Apostu a fost "o victima".

"Eu nu vreau sa fac pe Mafalda, dar, daca el se va dovedi ca a fost o victima, va castiga alegerile. Dar nu ma pronunt. Nu stiu a cui victima, a naturii. Nu stiu, eu nu vreau sa ma pronunt in privinta aceasta. Vreau sa va spun ca el va trebui sa astepte si asteptam cu totii recursul, de acolo incolo discutam. In niciun caz PDL nu va impiedica, nu va obstructiona justitia in cazul Apostu. N-a facut-o pana acum, n-o va face nici de acum incolo. Suntem direct interesati ca acest caz sa se solutioneze rapid si in stricta concordanta cu reglementarile in vigoare", a mai spus Oltean.

ICCJ va judeca luni recursul primarului municipiului Cluj-Napoca, Sorin Apostu, la decizia prin care a fost arestat preventiv pentru 29 de zile intr-un dosar de luare de mita. Sorin Apostu este acuzat ca a primit 45.000 de euro de la administratorul unei firme de salubritate, Calin Stoia, care a fost si el arestat.


Citeste mai multe despre   


















1145 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    PDL sa nu se opreasca din lupta cu coruptia (Vineri, 18 noiembrie 2011, 16:14)

    dan [anonim]

    Asa aratati ce diferenta este intre ce bataie de joc era in timpul PSD-ului cand nu era inchis nici un corupt si ce se intampla acum cand PDL ne ofera in sfarsit o tara unde coruptii sunt inchisi.
  • +2 (4 voturi)    
    Ne-am linistit (Vineri, 18 noiembrie 2011, 16:31)

    Roberto [anonim]

    Nene Ioane, ce uşurare pe capul nostru! Ne era teamă că ar avea şanse Laszlo ăla la fotoliul de primar (chiar dacă interimar). Ce dacă e mai competent?! E ungur şi asta îl descalifică în mod cert.
    Nu-i aşa nea Ioane?! Mata ştii bine, ca ardelean get-beget, că doar d'aia te cheamă Oltean....
    • +3 (5 voturi)    
      Haleluia (Vineri, 18 noiembrie 2011, 16:50)

      Zelorra [anonim] i-a raspuns lui Roberto

      M-am linistit complet, daca era un primar ungur cu siguranta orasul s-ar fi prabusit in abis. NUMAI un primar ROMAN si MAI ALES pedelist ne poate duce catre inalte culmi de civilizatie si progres...
  • +2 (6 voturi)    
    Ioan Oltean (Vineri, 18 noiembrie 2011, 16:47)

    Pandi [anonim]

    Multumim Domnu` Ioan Oltean ! Aici se vede clar cum PDL vrea sa duca unele secrete mai departe. Sa nu cumva sa ajunga Dl de la UDMR primar interimar ca .... ca ce? Are Ioan Oltean o fixatie asa,mai aparte fata de unguri. Mister! La Sibiu,un sas conduce urbea de vreo cateva mandate, si o face bine.Ah ,am inteles, din punctul Dvs nu e bine nici acolo,ca nu e roman si nu e PDList. Va felicit Dle Ioan Oltean. Titeti-o asa si in continuare, sunteti in cadere libera si nu va va mai opri nimeni...poate pamintul :)
  • -1 (3 voturi)    
    A P R O S T U (Vineri, 18 noiembrie 2011, 19:22)

    radu cluj [anonim]

    v-a fi primar si in Gherla dar nu din partea PD_L ,,,la apel pe lista ANP ,,,, un pic de rabdare ca ci vor face o organizatie pd-l ista si acolo !!!
    • +2 (2 voturi)    
      Mdeah (Vineri, 18 noiembrie 2011, 20:23)

      redscorpion [utilizator] i-a raspuns lui radu cluj

      E bine macar ca stii sa vorbesti romaneste...:((
  • 0 (2 voturi)    
    ciokisti naivi sau unelte (Vineri, 18 noiembrie 2011, 20:38)

    clujean [anonim]

    Voi slugile constiente sau nu ale UDMR, terminati cu ciokiile. Smecherul de vice trebuia si el arestat. Si el e meserias in manopere dolosive. Care, nu meritati sa va spuna omul, neamde slugi.
  • +1 (1 vot)    
    "victima" a rafuielilor din PDL ??!! (Vineri, 18 noiembrie 2011, 21:48)

    costica [anonim]

    Probabil ca va scapa basma curata, va contribui din greu la partid(are de unde !!!!) si va reveni la primarie ca si Falca, ca si Solomon....
    Si uite asa incompetentii de la DNA de la care Romnaia asteapta rezultate in eradicarea coruptiei generalizate isi vor recunoaste esecul si neputinta iar PDListii vor fura in continuare cat vor mai fi la guvernare... si probabil vor mai guverna si din 2012 ptr ca vor fura muuult si vor avea muuulti bani ptr celebrele pungi verzi-portocalii cu care se castiga alegerile de catre PDL- vezi succesul electoral de la Neamt al pungilor Dlui Adrian Radulescu!!
    Reteta de succes a PDL!!!!
    Ce coruptie, ce spaga, ce reforme, ce austeritate....