VIDEO Ion Iliescu: Nu prea exista majoritatea parlamentara necesara pentru suspendarea presedintelui; este un pas tactic

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 17 noiembrie 2011, 16:32 Actualitate | Politic


Ion Iliescu (foto arhiva)
Foto: HotNews.ro / Victor Cozmei
Presedintele de onoare al PSD, Ion Iliescu, a declarat joi, cu ocazia unei vizite la Pitesti, ca anuntul privind posibila suspendare a lui Traian Basescu este mai degraba o actiune tactica, din cauza faptului ca opozitia nu dispune de suficiente voturi in Parlament pentru a asigura succesul unei astfel de tentative, informeaza Agerpres.

"Sunt actiuni strategice si tactice. Eu cred ca acum este un pas tactic, pentru ca practic nu prea exista majoritatea parlamentara necesara pentru a realiza asa ceva. (...) Este un act politic, pentru a trage un semnal in legatura cu respectarea locului si rolului care ii revine presedintelui in cadrul societatii romanesti", a declarat Ion Iliescu.

Potrivit presedintelui de onoare al PSD, "in 2007 a fost o suspendare care a avut un suport politic parlamentar suficient, in schimb societatea nu era pregatita pentru asa ceva si de aceea, cand s-a supus votului cetatenilor, suspendarea s-a intrerupt. Acum cred ca electoratul ar fi pregatit pentru o asemenea chestiune, dar cred ca nu avem majoritatea parlamentara necesara pentru realizarea ei".

Uniunea Social Liberala a anuntat ca va discuta lunea viitoare despre posibilitatea declansarii procedurii de suspendare a presedintelui Traian Basescu, dupa ce seful statului a afirmat miercuri ca, "indiferent care este rezultatul la CCR" asupra ordonantei de urgenta a Guvernului privind inghetarea salariilor si pensiilor pentru anul 2012, "bani nu exista, daca ar exista, s-ar plati".




Citeste mai multe despre   
















1735 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Daca pana si Iliescu o da la-ntors... (Joi, 17 noiembrie 2011, 16:40)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    ... nu inteleg de ce se mai agita Crin...

    Ar putea veni cu niste idei mai noi, ca asta cu suspendarea a cam expirat...
    • 0 (2 voturi)    
      un mod politicos (Joi, 17 noiembrie 2011, 18:15)

      cinic [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      sau politicianist de a zice ca "carlanul fara minte" iar a dat-o in bara!
    • +1 (1 vot)    
      Eu nu inteleg... (Joi, 17 noiembrie 2011, 20:26)

      Close [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      ...de ce il mai da cineva "pe post" pe acest "fosil viu". Cred ca cei mai multi vor doar sa ajunga intre 4 scanduri, exact ca multi altii pe care i-a bagat in pamant. La propriu.
  • +6 (6 voturi)    
    !!! (Joi, 17 noiembrie 2011, 16:48)

    cris [anonim]

    As vrea sa fie un model gen asigurarea raspunderii guvernului si in cazul destituirii presedintelui respectiv, daca nu trece votul, sa fie dizolvat parlamentul.
    Asa ar fi corect, altfel nu are sens chestiunea asta cu demiterea presedintelui decat atunci cand ai cu ce. Daca ai cu ce e bine sa si risti cu scaunul tau/
  • +3 (3 voturi)    
    Tactica ne omoara (Joi, 17 noiembrie 2011, 16:49)

    sg [anonim]

    Nu era momentul pentru nicio actiune tactica.
    Nu face decat sa sublinieze fragilitatea opozitiei.
    E exact ca in povestea cu Ionica si lupul.
    Noi vrem forta si credibilitate de la Opozitie, nu menuet.
    Si, daca reusea suspendarea, ramanea Geoana presedinte interimar, dupa ce l-ati amenintat cu excluderea ? Zau, nu are logica!
  • +7 (7 voturi)    
    Tactica USL (Joi, 17 noiembrie 2011, 16:51)

    Punguta cu doi bani [anonim]

    USL are o tactica bazata pe vechea momeala cu salarii si pensii.USL urla sa se dea si sefii sindicatelor iesind din vilele lor de 8 hectare tipa si ei sa se dea.USL nu da de la el .USL da deunde nu este .Da el zice sa se dea . In speranta alegerilor din 2012 .Chiar daca urmeaza distrugerea ei vor sa se dea sperand sa vina la putere.Cu orice cost.Chiar cu costul distrugerii Romaniei.Mai bine ar aduce ei banii inapoi.
  • +8 (8 voturi)    
    Procesul lui Iliescu (Joi, 17 noiembrie 2011, 16:53)

    Nicu Ceausescu [anonim]

    Cand incepe procesul Lotul Decembrie 89-Lovitura de stat ? Atunci s-au furat pensiile romanilor si au zburat banii din conturile in valuta ale tarii.Care erau pensiile romanilor.
  • +7 (7 voturi)    
    Actiune strategica (Joi, 17 noiembrie 2011, 16:58)

    Ion Monet [anonim]

    Judecarea criminalilor comunisti si securisti care au ucis 1071 cetateni romani in Dec 89 .Dupa fuga lui Ceausescu.
  • +7 (7 voturi)    
    Nu prea avem noroc sa scapam de tine ! (Joi, 17 noiembrie 2011, 16:59)

    vamaiot [anonim]

    Reprezinti zambetul unei perioade amare a istoriei Romaniei, mai bine umbli dupa cele lumesti sa nu lasi pe de-alde Ponta sau Geoana, ca nu o sa iasa cine stie ce...

    Dar stii ce e curios?

    Tu l-ai executat pe Ceausescu, iar partidul lui care l-a tradat 100% a dus-o mai rau cu tine, si totusi astia o sa te planga ! Marfa

    Sper ca nu ti-a scris si tie Voicu la cimitir ... o viata in slujba mafiei...! fmm Iliescule
  • +9 (9 voturi)    
    Mai lasa-ne Iliciule (Joi, 17 noiembrie 2011, 17:03)

    Cataleya [utilizator]

    Fii matale "sarac si cinstit" mai ales dupa ce Tariceanu te-a pricopsit cu o vila si un teren care valoreaza peste 7-8 miliane de euro.
    Nu stiu altii cum sunt dar, eu m-am cam saturat de matale si de secerea pe care-o porti la cingatoare (langa ciocan)
  • +6 (6 voturi)    
    Dictionar sovietic-rom (Joi, 17 noiembrie 2011, 17:03)

    Lev Tolstoi [anonim]

    tactica kgebista destabilizare ,diversiune,raspandire de zvonuri,minciuni publice,Batranul Ilici a renascut .vechile invataturi de la Moskova sunt din nou de folos. Si unde mai pui ca poate vorbi ruseste cu Crin sa isi mai aminteasca de tinerate.ca Crin stie si el rusa ca limba materna.Cu Ponta e mai greu ca limba materna a lui Ponta nu a mai vorbit-o Ilici decand a plecat din satra de la Oltenita sa se faca membru PCR .
  • +5 (5 voturi)    
    pentru ce sa suspenzi? (Joi, 17 noiembrie 2011, 17:15)

    ginel [anonim]

    In general trebuie sa existe o motivatie fie si de fatada ca sa suspenzi un presedinte. Nu poti sa o faci doar pentru ca vrei.
    Ori s-a votat deja o realegere asa ca Nelule, get over it si fugi si joaca sah.
  • +7 (7 voturi)    
    Bravo Ilici (Joi, 17 noiembrie 2011, 17:25)

    nano2k [utilizator]

    Bravo bunico, imbata-te cu apa rece.
    Cum isi dau ei importanta, ia auzi ce zice: "Acum cred ca electoratul ar fi pregatit pentru o asemenea chestiune".

    Te referi relicvo la electoratul slab informat.
  • +9 (9 voturi)    
    Bataie de joc la adresa democratiei (Joi, 17 noiembrie 2011, 17:28)

    George [anonim]

    Societatea romaneasca v-a tras-o rau in 2007 iar voi nu ati platit nimic pentru asta nemernicilor! Acum credeti ca aveti sprijinul societatii romanesti? Va inselati amarnic comunistilor! Veti ajunge la lada de gunoi ticalosilor! Niste tradatori de tara si neam. Nu va convine ca societatea merge pe drumul reformei iar Basescu nu va mai lasa sa furati fara sa platiti. De-asta va agitati atata. Ca sa nu ajungeti la parnaie si sa platiti pentru porcariile pe care le-ati facut si le faceti in continuare.
  • +7 (7 voturi)    
    iliescu si suspendarea Presedintelui (Joi, 17 noiembrie 2011, 17:44)

    bref [anonim]

    Mosule te pricepi la tactica ca la revolutie in povestea cu teroristii.Cand nu ai idei inventezi teme rasuflate,la fel cu uslasii tai.
  • -3 (5 voturi)    
    Sa fim seriosi asa il ajutati (Joi, 17 noiembrie 2011, 17:45)

    Vant in fund [anonim]

    Astia parca vor sa-l ajute pe Base sa creasca in sondaje . Ori is prosti , ori is penetrati de servicii la peste 50% din partidul lor , am trait sa vad si asta , dupa ce servicili or penetrat PNT de l-or pus pe butuci , tot servicili penetreaza PSD-u . HAHAHA da tare e base doamne de servicili care l-or distrus pe marele poet Constantinescu stau capra la Base si nu misca , hehe .
    • +1 (1 vot)    
      . (Joi, 17 noiembrie 2011, 18:06)

      sdajkviuqce [utilizator] i-a raspuns lui Vant in fund

      Off topic. Apropos de servicii si de Constantinescu. Am citit acum cateva zile declaratiile lui A.Plesu (ministru de externe pe atunci) despre Constantinescu si despre cum era el cât pe ce sa dea drept de survol rusilor. Cică le-ar fi dat cuvantul de onoare la o cafea. Sa fim seriosi cum sa-l iubeasca serviciile daca omul era „poet” la toate capitolele. A fost cel mai slab presedinte.
      Iar Iliescu cel mai bandit.

      Respect Basescu !
  • +2 (2 voturi)    
    tactici (Joi, 17 noiembrie 2011, 18:19)

    Ari3s [anonim]

    Cand citesti un asemenea comentariu, primul lucru ce-ti vine in minte este imaginea unei echipe de trantori scapati de sub supravegherea sefului, incingand spiritele la un septic.
    Daca scamatoriile astea pot fi numite tactici, putem sa ne lipsim de asa-zisa clasa politica. Definitiv.
    Chiar sunt curios ce rezultat final ar putea avea o eventuala suspendare a presedintelui actual. O imagine mai buna a hotomanilor deveniti notorii? Sanse mai bune la viitoarele alegeri? In afara de membrii de partid, cei direct interesati si simpatizantii idioti, nu cred ca va vota nimeni actuala formatiune a opozitiei.
    Poate, opozitia, spera sa castige o imagine mai proasta a actualei formatiuni majoritare, insa, in acest caz, nu cred ca mai este nevoie de ,,reclame" suplimentare.
    Oricum, vorbind de strategii, Iliescu se dovedeste a nu fi demn de ascultat.
    Un alt aspect ce poate fi observat, este ca Iliescu vorbeste de rolul presedintelui statului. Pai in primul rand, indiferent de titulatura unei tari, nu se poate vorbi decat de ,,sef al statului", acest rol putand fi asumat doar de cei respectati, cei puternici, misiunea clara a acestora fiind unitatea grupului, statului respectiv. In vederea obtinerii controlului, mai sunt necesare alte doua functii total diferite, dar echivalente sefului statului, insa nu doresc sa subliniez decat faptul ca Iliescu habar nu are pe si-a castigat banii de pensie.
  • +1 (1 vot)    
    ? (Joi, 17 noiembrie 2011, 18:46)

    dorel [anonim]

    nu stiu cine va crezut ca se va face asa ceva, mascaricii aia 2, ponta si antonescu, altceva nu mai stiu decat, jos basescu, e penibil, vor sa ajunga sefi de stat si de guvern, se descalifica automat