VIDEO USL discuta luni despre declansarea procedurii de suspendare a presedintelui Traian Basescu

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 16 noiembrie 2011, 17:30 Actualitate | Politic


Uniunea Social Liberala va discuta luni despre posibilitatea declansarii procedurii de suspendare a presedintelui Traian Basescu, dupa ce seful statului a afirmat miercuri ca, "indiferent care este rezultatul la CCR" asupra ordonantei de urgenta a Guvernului privind inghetarea salariilor si pensiilor pentru anul 2012, "bani nu exista, daca ar exista, s-ar plati".
   
"Am luat act cu ingrijorare si indignare de faptul ca, prin noile sale declaratii facute la postul public de radio, presedintele Traian Basescu anunta explicit refuzul sau de a aplica legea care prevede indexarea anuala a pensiilor, precum si hotararile judecatoresti definitive si irevocabile castigate de profesori si alti bugetari (decizii date in aplicarea legii promulgate chiar de catre domnia sa!). Acest refuz va persista chiar si dupa o eventuala pronuntare a Curtii Constitutionale in sensul obligativitatii aplicarii respectivelor legi. Aceste pozitii sunt extrem de iresponsabile si periculoase deoarece intaresc mesajul presedintelui  despre abolirea statului de drept in Romania", se arata intr-un comunicat de presa al Uniunii Social Liberale.

"Tinand cont de aceste lucruri, am solicitat juristilor din partidele noastre sa pregateasca pentru luni, la sedinta saptamanala a USL, un raport fundamentat cu privire la aceste actiuni grave pe care le consideram ca incalcand prevederile Constitutiei Romaniei", se arata in comunicatul semnat de Crin Antonescu (PNL), Victor Ponta (PSD) si Daniel Constantin (PC).

Acest raport va trebui sa contina "o evaluare a respectivelor fapte, precum si masura in care acestea pot face obiectul unei actiuni de suspendare a presedintelui Traian Basescu, in conformitate cu articolul 95 din Constitutia Romaniei".

In cazul in care, in urma analizei juridice si politice, USL va constata ca este vorba de o atingere grava adusa ordinii constitutionale, "nu va ezita sa declanseze procedurile de suspendare din functie a Presedintelui Basescu, chiar si in lipsa unei majoritati in Parlament".

Presedintele Traian Basescu a declarat miercuri ca, indiferent de rezultatul sesizarii de catre Opozitie la Curtea Constitutionala a proiectului de act normativ care vizeaza inghetarea pensiilor si salariilor in 2012, realitatea este ca 'bani nu exista'.

"Depinde care va fi rezultatul la CCR, eu va pot spune insa ca, indiferent care este rezultatul la CCR, bani nu exista, daca ar exista, s-ar plati, pana la urma toti trebuie sa intelegem ca nu mai putem trai imprumutand bani pentru consum", a spus seful statului, la postul public de radio, intrebat daca va promulga legea care face referire la inghetarea pensiilor si salariilor in 2012, potrivit Agerpres.

UPDATE: Liderul PNL, Crin Antonescu, a declarat intr-o interventie la Realitatea TV ca a cerut "o analiza juridica amanuntita" si ca se va stabili luni daca exista posibilitatea declansarii procedurii de suspendare a sefului statului. "Presedintele Basescu nu poate spune ca o sentinta poate fi respectata sau nu, nu are cum sa decida daca sunt bani sau nu. Aveti impresia ca banii de la buget ii aduce dl presedinte de acasa?", a spus Antonescu.



Citeste mai multe despre   
















6479 vizualizari

  • -32 (50 voturi)    
    Mafia (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 17:35)

    Andrei [anonim]

    Scoateti de la fondurile de campanie hotilor si sa vedeti cum apar si banii, ba de cateva ori pe cat trebuie. Ai naibii mafioti !!!
    • +57 (65 voturi)    
      aduceti banii inapoi (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 18:02)

      Punguta cu doi bani [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      daca aduc banii inapoi nastase,mitrea,dipopescu,voiculescu,patriciu,tariceanu,vantu, iese pib-ul pe plus si scade euro la 3 lei .
      • +34 (38 voturi)    
        nici atat (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 18:38)

        un domn [anonim] i-a raspuns lui Punguta cu doi bani

        ci la cursul istoric leudolar...din 22 decembrie 1989..atunci cadn felix s a infruptat din banutzii lui tatuca..
      • -38 (40 voturi)    
        Haimanele au fost si sunt inca... (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 18:38)

        Cristian..nu pungutze.... [anonim] i-a raspuns lui Punguta cu doi bani

        Sunt 7 ani de lucru elaborat strashnic,pt a trai bine..
        Si 10 ani din viatza mea cu un magnific carmaci de nave,care total intamplator este total foarte independent.
        Sunt apolitic total...mai minusaci...
        • +8 (10 voturi)    
          cand (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 22:56)

          ady [anonim] i-a raspuns lui Cristian..nu pungutze....

          ma plimb prin orase se vede schimbare..dar e greu sa pui osul la treaba --nu-i asa ?
      • +1 (3 voturi)    
        si geoana intra in aceasta categorie (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 20:21)

        Marin [anonim] i-a raspuns lui Punguta cu doi bani

        unde ai vazut ciine sa-si muste stapinul:
        iata un link unde de unde dna(ciinele) poate aduce banii inapoi
        http://www.bursa.ro/exclusiv-un-pariu-pierdut-de-banci-cuprul-114052&s=banci_asigurari&articol=114052.html
      • +8 (12 voturi)    
        BRAVO BASE' (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 21:11)

        BRAVO BASE' [anonim] i-a raspuns lui Punguta cu doi bani

        programul de guvernare la astia de la usl este suspendarea Presedintelui, dar ROMANII o sa le-o dea din nou la legeri asa cum le-au aratat si atunci cand au mai cerut suspendarea PRESEDINTELUI, Romanii s-au desteptat fata de acum 4 ani, si vad si ei ce se intampla in lume, de aia le este frica celor de la usl de voturile ROMANILOR de afara...
        • 0 (0 voturi)    
          tocmai ca s-au mai desteptat ... (Joi, 17 noiembrie 2011, 14:29)

          adrian [anonim] i-a raspuns lui BRAVO BASE'

          poate nu ar trebuii sa fiti asa de relaxati ;)
          • 0 (0 voturi)    
            V-a luat frica????? (Sâmbătă, 19 noiembrie 2011, 17:08)

            titisour60 [utilizator] i-a raspuns lui adrian

            Nici nu suntem asta va ingrijoreaza!!!!!
    • +6 (6 voturi)    
      reforma (Joi, 17 noiembrie 2011, 9:49)

      Tom_Macaragiu [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      Noua initiativa a usl nu este decat o tema reactivata, dealtfel singura tema politica a acestor derbedei.

      In acest moment exista o disponibilitate a societatii romanesti pentru masurile de austeritate, mobilizare tacita daca vreti, in asa fel incat sa trecem cu bine peste tavalugul crizei ce va sa vina in Europa.
      Asadar, societatea intelege sa suporte lipsurile inerente aduse de austeritate, iar cele doua partide de stanga pnl si psd inteleg ca e de bon ton sa mai tranteasca o suspendare pentru basescu, ca si cum asta ar rezolva problemele economice cu care ne confruntam.

      Eu imi doresc ca aceasta porcarie sa reuseasca, sa il suspende pe Basescu, Geoana devine automat interimar la presidentie. Fapt pentru care pontalaul se va bucura nespus.
      Apoi la referendum vom avea probabil 70% din voturi impotriva demiterii presedintelui si astfel Basescu se trezeste cu mitraliera electorala incarcata ce doi doi comici de la usl.

      La alegeri vom avea drept castigator acel candidat care va fi aratat cu degetul de catre Basescu, multumita popularitatii crescute data de demersul stupid si fara o finalitate productiva al celor de la usl.

      Asadar, pontalaul si ochi de peste fiert nu au decat sa reuseasca, oricare va fi sfarsitul acestei miscari tot Basescu iese bine.
  • +55 (63 voturi)    
    USL (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 17:37)

    je [anonim]

    Ham Ham! Ham Ham! Fass Fass .....!
    • +44 (46 voturi)    
      ii dau apa la moara lui basescu (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 18:40)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui je

      dovedind ca sunt o adunatura de personaje din Caragiale, nu o alternativa la guvernare.
      Nu vad motive de bucurie pentru nici una din tabere si nici mai ales pentru Noi votantii.
  • -61 (73 voturi)    
    Doamne ajuta! (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 17:37)

    mirciulica [anonim]

    Doamne ajuta! Sper sa reuseasca., sa scapam de el! A facut praf tara!
    • +60 (64 voturi)    
      si aia din alte tari ce sa spuna? (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 18:01)

      asdasd [anonim] i-a raspuns lui mirciulica

      daca basescu a facut praf romania, oare ce ar trebui sa spuna italienii, grecii, ungurii, portughezii si alte natiuni civilizate, care, din pacate pt ei, au muscat-o mai rau ca noi in actuala criza?
      • -2 (2 voturi)    
        somn usor ! (Joi, 17 noiembrie 2011, 14:31)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui asdasd

        adica ce ?
        ungurii o duc mai rau ca noi ?
        portughezii ?
        sau altii ....

        criza criza .. dar daca astia mentionati ar trece maine la salarii putin mai mari ca ale noastre ... ar iesii instant din criza si recesiune ...

        nu compari nivelul de trai mizer di romania cu cel din ungaria ...
    • +57 (59 voturi)    
      Ai (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 18:23)

      Jar [anonim] i-a raspuns lui mirciulica

      grija ce-ti doresti...Dupa suspendare,din urmatoarea luna,nu vor mai fi bani de pensii,salarii etc.,pentru ca nimeni nu va risca sa imprumute Roamania.
      Si-atunci sa vezi trai pe vatrai!
      • -42 (46 voturi)    
        Ce de profeti! (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 18:39)

        mirciulica [anonim] i-a raspuns lui Jar

        Care mai de care mai tari in previziuni. Sigur, bancile discuta numai cu Boc, alt om competent nu mai exista in Romania. El si Basescu sunt Dumnezeii Romaniei. Iar in alte tari care au intraat in criza, portocaliilor, oamenii au salarii de peste 1000 de euro, au de unde sa taie. dar cand ai 150 de euro pe luna ce sa tai? Ia spuneti, micutilor.
        • +20 (24 voturi)    
          Ce sa tai ? (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 20:00)

          HP [utilizator] i-a raspuns lui mirciulica

          // explica-mi si mie cum au toti italienii si grecii peste 1000 de euro pe luna.

          Ca oriunde, unii castiga bine, altii castiga prost, dar intotdeauna nivelul de castig depinde exclusiv de capacitatea fiecaruia de a munci, de a invata, de a se adapta.

          Ala care are 150 de euro castiga asa putin pentru ca putin il si duce capul. Asta nu inseamna ca e vina mea ca e printre primii care se duce la fund.

          Viata e grea si nu vad de ce ar trebui sa fiu un bun crestin si sa ii ajut pe semenii mei. Ca sa nu mai zic sa fiu obligat !
          • -1 (3 voturi)    
            aceeasi placa obosita ... (Joi, 17 noiembrie 2011, 14:33)

            adrian [anonim] i-a raspuns lui HP

            e vorma de salariu mediu , de nivel de trai ..
            da ce sa intelegi ....

            oricum daca un italian castiga de 3 ori cat castigi tu , facand aceeasi munca acolo , inseamna ca tu esti de 3 ori mai prost decat el ???
    • +44 (46 voturi)    
      Da ... (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 18:25)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui mirciulica

      Da, mai, ai dreptate. Sau ...

      Ca nu mai tin minte exact cine a chemat rusii in '89, minerii in '90, '91, '92 ... Si a sustinut toata clica comunistilor si securistilor dupa Revolutie ... "Nu ne vindem tara!" ca s-o fure protejatii lui!

      Asa sa-ti ajute Dumnezeu!
      • -4 (6 voturi)    
        Ca a venit vorba despre mineriade..... (Joi, 17 noiembrie 2011, 10:07)

        Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

        In '90 eram anti FSN (printre putinii, tineti minte scorurile la alegeri....acum toti se dau anti Iliescu, unde erau in '90?) si luptam sa intorc electoratul, sa lamuresc oamenii. A durat ani pana au votat altfel.
        Speram, asteptam cu nerabdare judecarea faptelor din '89 si '90, elucidarea si pedepsirea vinovatilor pentru mineriade.
        Constantinescu....a fost infrant de sistem (servicii) si s-a retras fara sa faca asa ceva.
        Dar Basescu? Curajosul capitan care se lupta cu coruptia, cu criza, cu mogulii.....ce a facut?
        Are serviciile, are procuratura, CSM-ul....are oameni de incredere peste tot...de ce nu face lumina si nu-i condamna pe alde Iliescu & Co.??
        Aud?
        Zilnic apar aici postaci care infiereaza PSD-ul pentru mineriade,,,dar atat, doar declarativ, acuzator, electoral.
        De ce nu a facut gasca portocalie dreptate?
        PENTRU SUNT FSN-isti si ei....pentru ca primesc ordine de la aceiasi care le dadeau in '90....simplu.
        Asa ca...vorba preferata de PDL: ciocu' mic!
        • 0 (2 voturi)    
          spui adevaruri doar pe jumatate (Joi, 17 noiembrie 2011, 16:48)

          uluit [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

          Ai dreptate doar, pana la cuvantul Basescu. Trebuie sa recunosc ca, si asta se inscrie intr-o tehnica "perfectionata" de manipulare a maselor.
          Basescu ca presedinte, are prerogative limitate. Nu se poate amesteca in treaba altor "puteri" in stat. El poate sesiza public anumite nereguli, iar opozitia in mod automat il taxeaza si-l ameninta cu suspendarea, cand incearca sa faca presiuni asupra Justitiei, pentru a judeca corect. Din pacate, Justitia de la noi este corupta si infiltrata tot de lacheii lui Iliescu.

          Nu s-a facut lumina si dreptate la noi, fiindca sistemul comunist, a fost mentinut la putere cu o alta denumire, tot de ceeasi nomenklatura cu influenta.

          Este trist. Insa, speranta va veni odata cu trecerea mai multor generatii.

          Mai pe scurt: ii combati in prima parte pe PSD-isti, iar in a doua parte le preiei din metode, pentru a lovi in "portocalii".

          Te descalifici singur.
    • -1 (1 vot)    
      nu mor caii cand vor cainii ! (Vineri, 18 noiembrie 2011, 9:16)

      traienel [anonim] i-a raspuns lui mirciulica

      diferenta intre base si astia de latra pe delaturi, cei trei capi de partide aliate, este ca, base este self made.
      base n'a fost pus. el a razbatut.
      bineinteles ca si el a primit ajutor, ca fara nu se poate.
      in istoria recenta, doar doi capi di tutti capi sunt self made: ilici si base.
      ei au iesit deasupra curentului, au stiut sa folosesca coatele si ate mijloace si au depasit plutonul.
      milu a fost pus, de nicaieri, de catre coposu.
      don pedro de apaca, conu bonbo de cornu si mai recent, carlanul de gara de nord(cu buetin de tg.jiu), au fost pusii lui ilici.
      precum antenescu al lui conu dinu paturiciu.
      de al treilea carlan, nu mai e cazul, caci este cel mai pe sfori de papusarul felix.

      deci, base are acest atu, al omului stapan pe propria soarta, ajuns sus prin efort si merite personale.

      base este un ilici la 180 de grade.
      asta, ca a fost skipper si stie sa se orienteze cu busola. :-)

      deci, trei carlani si trei tenbeliziuni, nu pot, nici macar verbal, sa'i stea in fata ex capitanului, care'i
      uns cu multe alifii.
      dar, se zice ca fiecare nas isi are nasul.
      base a nasit pe multi, si la propriu si la figurat.
      se va gasi cineva sa'l naseasca si pe el.
      inca nu'l vad in preajma, dar sunt sigur ca va veni, c'asa merge roata.
      sper ca acel nas sa nu intoarca roata la 180 de grade, adica sa jungem ce ami fost, si mai bine. :-)
  • +42 (50 voturi)    
    Haha (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 17:37)

    HP [anonim]

    Marsh mah cu pensionarii vostri si cu vrajelile astea de asistati imputiti.

    TOT ce castiga bugetarii si pensionarii e un favor din partea MEA, a celui care isi hotaraste singur soarta. Sa zica mersi, sau sa crape de foame.
    • -24 (32 voturi)    
      si pompierii?? (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 18:04)

      Zamolx11 [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Si pompierii sunt bugetari. si ei sunt asistati imputiti? si medicii si asistentele si politistii si profesorii??? toti traim din mila ta //? noi muncim pt banii astia, nu stam cu mana intinsa. eu imi platesc toate taxele la statul roman, nu declar salariul minim pe economie si in mana iau dublu de la patron !!!! deci cine pe cine tine in spate???(editat de HotNews.ro)
      • +29 (33 voturi)    
        Nu stii ce inseamna asistati? (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 18:36)

        Daniel [anonim] i-a raspuns lui Zamolx11

        Mai gandeste-te putin sau citeste mai atent.

        Si jur ca si cei numiti de tine tot din impozitele noastre sunt platiti! Pompierii isi fac treaba, politistii ... de multe ori si ei. Dar unele asistentele medicale, si unii medicii te conditioneaza de spaga, multi profesori profesorii se cred mici dumnezei si sunt cu mentalitatea de acum 50 de ani ... IN GENERAL bugetarii sunt cu probleme de productivitate. Si aici ies in evidenta cei din administratiile locale si de stat, mult supradimensionati ca numar si mult sub nivelul decent de pregatire profesionala si verticalitate umana. Eu cred ca aici facea referire HP!
        • +1 (1 vot)    
          nu chiar ... (Joi, 17 noiembrie 2011, 14:38)

          adrian [anonim] i-a raspuns lui Daniel

          hp nu facea referire la nimic din ce zici tu ... e doar limitat si frustrat .

          iar despre asistente care cer spaga ... ai dreptate , dar cred ca si tu ai face la fel in locul lor la ce salariu au ....
      • +25 (27 voturi)    
        Hai sa-ti spun cate ceva despre bugetari! (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 19:34)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Zamolx11

        Despre pompieri, ii admir. Despre medici, cei mai multi niste spagari ordinari cu o infatuare prosteasca, desi sunt la pamant ca profesionalism. Spitalele romanesti sunt un pericol public. Se fura pe rupte si poate ne spui tu cum de erau 27 de milioane de asigurati la o tara de doar 20 de milioane de cetateni? Cineva a furat, nu-i asa? Despre profesori, multi niste spagari ca si medicii, la Universitatea Babes-Bolyai fiind o profesoara care are exact 18000 de euro pe luna. Cum iti explici asta? Nici la Harvard care scoate laureati ai premiului Nobel pe banda si nu iau atat. Acolo e marele Marga, care are tot neamul bagat la Universitate. Programa e varza, greoaie, elevii invata ce nu au nevoie, profesorii fac meditatii pe banda rulanta, nu stau decat 3-4 ore la scoala si fuguta la meditatii sau afterschool! Nu vor decat bani si nimic altceva. Ultimul BAC-ul ne-a demonstat ce profesori buni avem! Politistii, au fost si sunt mana in mana cu interlopii, prea multi, prea grasi si prea corupti. Sa-ti spun de magistrati care iau cele mai mari salarii din Romania si il lasa pe Vantu liber dupa ce fura 200 de milioane de euro?
        Voi nu municiti, voi furati banii nostri. Afara cel putin 50% din bugetari! Nu va mai platim pentru ca ne furati si trageti Romania inapoi asistatilor!!!
        Mi-e sila!
        • -10 (12 voturi)    
          Mie mi-e sila (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 22:10)

          Zamolx11 [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          Maine o sa las sa moara vre-o 2 ca tine, daca tot zici ca nu muncesc si fur banii statului. Vezi sa n-ai nevoie maine de politie, pompieri sau medic !!! Poate atunci vei descoperi ce productivitate am !!!
          • +2 (4 voturi)    
            sa stii ca din cauza unora ca tine... (Joi, 17 noiembrie 2011, 16:01)

            un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Zamolx11

            serviciile in tara asta sunt de r*hat pentru ca avem oameni ca tine.
            hai lasa sa moara vreo 2 pacienti...care nu iti cotizeaza.
            Apropo de serviciile tale. Ma bucur ca am reusit sa renunt la serviciile medicale de stat si sper sa nu le folosesc vreodata desi platesc taxele si asigurarile aferente.
            Stii de ce? Pt ca un serviciu care ar trebui sa fie platit deja, este mai scump decat cel din clinici particulare care imi taie factura la plecare.
            Spagile care tu si cei ca tine le cereti ajung sa fie mai scumpe decat serviciile private cu plata!
            Cat de calitatea serviciilor si a pregatirii nu mai comentez.
            Iti doresc ca atunci cand o sa ai nevoie sa dai de medici ca tine!
            • 0 (2 voturi)    
              Da? (Joi, 17 noiembrie 2011, 23:16)

              Zamolx11 [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

              nu da Dumnezeu sa ai tu salariu pe zi cat am luat (primit, cerut si sugerat) eu spaga intr-o luna intreaga ?? tu chiar crezi toate ineptiile pe care le spui sau doar improsti cu noroi oameni pe care nu-i cunosti din ura de sine. nu ma judeca pe mine dupa etaloane personale !!!
              • 0 (2 voturi)    
                ... (Vineri, 18 noiembrie 2011, 18:54)

                un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Zamolx11

                din lipsa de argumente imi vorbesti de sentimente si urari sustinute de coniderente religioase...
                mai ai ceva de spus sau doar urari de bine?
                inca ceva... daca exista un dumnezeu... nu tine cont de urarile tale.

                Vad ca nu recunosti ca ceri spaga...
                Spune multe despre tine...si nimic bun
        • -3 (9 voturi)    
          Subscriu 100%! (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 22:45)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          .
    • -17 (23 voturi)    
      wow (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 19:07)

      Sorin [anonim] i-a raspuns lui HP

      Nu imi vine sa cred ca asemenea post are macar un plus...
      Aici nu e vorba de Basescu sau opozitie. Pensionarii nu sunt asistati.
      Ei au platit 35-40 ani pentru pensia aia, e un drept care li se cuvine si nu un favor din partea ta. Tine cont ca eu am 28 de ani deci mai am enorm pana la pensie si tot mi se pare aberant ce spui.
      • +21 (27 voturi)    
        wow (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 19:34)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui Sorin

        La 28 de ani nu ai nicio scuza in a fi un nimic ignorant. Pensionarii nu au platit pentru nimic, pentru ca pensiile nu sunt depozite la termen si nu au nimic de a face cu cotizatiile respectivilor pensionari de-a lungul vietii.

        Tu, din impozitele platite, ajuti un pensionar sa primeasca pensia acum. Peste 37 de ani, cel care va munci atunci iti va plati tie pensia, si tot asa.

        Eu daca ii platesc pensionarului de azi pensia, pentru ca nu vreau sau nu pot, e dreptul meu, de a decide ce fac cu proprii bani si taxe. De asta imi aleg si votez un presedinte sau guvern care sa dea legi pentru mine, nu ca sa il suspende nu stiu ce cretin sau ca sa imi ia banii cu forta o judecatoare rapanoasa.

        Pricepi ? Pensia e un FAVOR, nu un DREPT.
        • -8 (12 voturi)    
          De pensia "nesimtita"ce parere ai. (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 20:08)

          mircea [anonim] i-a raspuns lui HP

          In rest nu o face pe desteptul.Pensia nu se plateste din impozite,Fondul pentru pensii se constituie din CAS platit de salariat si de societate.E drept ca acum,necesarul depaseste banii colectati,dar asta este in mare parte din cauza pensiilor "nesimtite".Acestea sunt si exagerat de mari raportat la pensiile din Romania si nici nu au la baza contributivitatea.In plus ,sa stii ca prin anii '70-80 sa constituit un fond de pensii suplimentar retinut de la salariati in procent de 2%si 3%,care a fost investit in intreprinderile facute.La vanzarea acestora trebuia ca un procent din suma sa fie virat la fondul de pensii.Si in patrimoniu UGSR sunt banii actualilor pensionari,dar patrimoniu a ajuns cu sprijinul USL pe mainile unor excroci.Deci pensia nu este un FAVOR dat de tine.Este un drept.Pentru-ca romanii sau lasat prostiti,nu exista in parlament o majoritate care sa poata face corecturile in legislatie, necesare.
          • +13 (15 voturi)    
            Parere (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 20:26)

            HP [utilizator] i-a raspuns lui mircea

            Parerea mea este ca exista pensii nesimtite si ca ar trebui reduse.

            CAS-ul nu o fi impozit dar este obligatoriu asa ca tot aia e.

            In anii 70-80 s-o fi constituit un fond de pensii suplimentar dar in anii 70 eram in comunism asa ca nu are nicio valoare, la fel cum nu ar trebui sa aiba acum.

            Sistemele de ajutor social ale unor tari se fac in functie de vremuri, guverne si vointa poporului, nu dupa teorii lacrimogene.

            Deci pensia este un favor acordat de catre stat, stat care este reprezentat de niste oameni alesi de catre popor, adica de catre mine. Daca maine vine usl la putere, inseamna ca pensia s-a transformat intr-un drept, pentru ca asa vrea electoratul lor format din putori si mosi. Fair play.

            Si invata sa scrii.
            • 0 (6 voturi)    
              . (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 21:01)

              Turmentescu [anonim] i-a raspuns lui HP

              Omule, cum sa fie pensia un favor? E un drept castigat pentru ca oamenii platesc cat muncesc pentru pensia aia (contributii pentru asigurari sociale). Lasand la o parte faptul ca muncesti sa zicem de la 24 pana la 65 ani, si speranta de viata a romanilor e undeva pe la 73 ani ...
              Favor e cand statul iti da niste bani din bunatatea lui ca sa te ajute, nu ca iti returneaza banii pe care tu i-ai dat pentru un scop.
              Ai cotizat? Ai DREPTUL sa primesti inapoi. Nu ai cotizat, sanatate.
              • +4 (4 voturi)    
                Explicatie (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 23:44)

                HP [utilizator] i-a raspuns lui Turmentescu

                Cotizatiile nu se pun undeva deoparte, nu se aduna undeva de catre stat.

                Cu ele Statul plateste pensiile celor care sunt in momentul respectiv in posibilitatea de a primi pensie.

                Sistemul de pensii actual e un sistem PROST pentru ca nimeni nu poate garanta ce va fi peste ani si ani.

                Toata smecheria este o schema piramidala practic pentru ca in momente de criza sau in momente in care cei care lucreaza sunt mai putini ca pensionarii - sistemul intra in colaps.

                Deci nu, nu ai dreptul, ai speranta ca vei primi ceva. Dar daca nu se poate, nu se poate.

                Invatatura de minte sa-si faca pensii private.
                • -2 (4 voturi)    
                  . (Joi, 17 noiembrie 2011, 10:12)

                  Turmentescu [anonim] i-a raspuns lui HP

                  Nu, nu se pun undeva deoparte. Dar asta nu e treaba mea, eu am dat niste bani si am dreptul sa-i primesc inapoi. Nu-mi face mie statul un favor ca-mi returneaza niste bani pe care eu i-am dat. Da - sistemul e prost si plata pensiilor depinde de contextul economic si social, dar spre deosebire de ajutoarele sociale, pentru pensie noi cetatenii am platit, nu e ceva ce primim de pomana. De aici dreptul, intelegi?
                • +1 (1 vot)    
                  parerea mea (Joi, 17 noiembrie 2011, 19:20)

                  Alex [anonim] i-a raspuns lui HP

                  desi ai dreptate cand explici cum functioneaza sistemul si despre faptul ca este un sistem prost, nu sunt de acord ca ar trebui sa iti alegi daca vrei sa platesti. Taxele, impozitele si cotizatiile la asigurari sociale sunt niste costuri pe care ti le asumi in momentul in care traiesti intr-o societate. Sunt practic ceea ce dai la schimb societatii pentru faptul ca traiesti in ea si beneficiezi de ce ofera. Pur si simplu faptul ca ai un servici care iti da un salariu sau faptul ca exista o banca unde sa iti faci pensie privata sunt beneficii pe care ti le ofera faptul de a trai intr-o anumita societate.

                  Teoriile astea extrem-capitaliste nu pot fi aplicate in realitate la fel cum nu poate fi aplicat nici comunismul.
                  Eu vad protectia sociala mai degraba ca pe o protectie a oamenilor bogati decat a celor saraci. De exemplu daca ai fi foarte bogat dar daca ti-ar fi frica sa iesi din casa din cauza ca jumate din populatie traieste sub pragul saraciei si ti-ar da in cap pentru o paine nu cred ca ai fi foarte multumit.

                  De asta oamenii din statele cu politici sociale cum sunt tarile nordice sunt mai multumiti decat cei din SUA de exemplu, si cei instariti si cei saraci. Pentru ca atunci cand ridici patura de jos, ridici media intregii societati fara sa o scazi pe cea de sus. Deci cea mai buna solutie pe care o avem in momentul acesta este undeva la mijloc intre capitalism si socialism si se poate vedea in norvegia, olanda sau suedia.

                  Daca nu ar mai fi obligatorii cotizatiile atunci probabil ca multi nu ar plati si peste 20-30 de ani te-ai trezi cu o problema serioasa a oamenilor fara venituri si atunci nu poti sa le zici: "trebuia sa va faceti pensie privata acu 30 de ani" si sa-i ignori, pentru ca aceea va fi o problema a intregii societati.
                • 0 (0 voturi)    
                  hp (Vineri, 18 noiembrie 2011, 13:39)

                  TAKE [anonim] i-a raspuns lui HP

                  hp vine cumva de la honoris porcus?
        • +3 (9 voturi)    
          sc2 (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 20:40)

          hashhashpe [anonim] i-a raspuns lui HP

          Pensionarii aia cred ti-au facut tie un favor cand cand te-au crescut pe tine.Pensionarii aia poate sunt mama si tatal tau. Cand parintii tai n-o sa se mai poata ajuta singuri tu o sa le spui ca nu mai poti sa-i ajuti si o sa-i lasi sa moara ?

          Eu inteleg de unde vine mentalitatea asta a ta , dar trebuie sa intelegi ca faci parte dintr-un sistem.Iar sistemul asta pensia e un DREPT nu un FAVOR.Daca nu iti convine sistemul asta te invit sa mergi si sa traiesti in padure si sa nu mai socializezi cu retardatii de noi care facem parte din acest sistem. Nu te-ai trezit tu acum ala care are puterea fizica sa puna la pamant unul mai batran si cu mai putina forta fizica. Nu traim in jungla. Nu se aplica legea junglei aici!

          P.S. Cu greu m-am abtinut sa nu-ti zic de dulce in speranta ca imi va fi postat comentariul
          • +2 (6 voturi)    
            Teorii (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 21:46)

            HP [utilizator] i-a raspuns lui hashhashpe

            Tu si toti ca tine nu pricepeti pe ce lume va aflati. Nu suntem la biserica si nu suntem intr-o lume in care trebuie sa ne ajutam unii pe altii, sa fim milosi, etc. Nu. Suntem in capitalism, iar regulile economiei sunt foarte clare si dure.

            Uita-te in jurul tau ce se intampla cu astia care traiesc bine artificial. Se duc in cap.

            A trai bine NU e un drept. Pricepeti odata. Singurul drept e sa incerci sa faci sa iti mearga bine, prin munca.

            Ba da, traim in jungla, in jungla capitalismului. Se aplica exact legile conform caruia cel necompetitiv zboara sau crapa.

            Asa ca nu ma invita tu pe mine sa ma duc in padure, cand tu esti cel care nu isi are locul in sistemul MEU.

            Voi, astia cu pensiile si drepturile si asistenta si statul social sunteti cei care visati si nu va aveti locul intre noi.

            Afara !
            • +1 (1 vot)    
              da nu mai bine pleci tu ? (Joi, 17 noiembrie 2011, 14:48)

              adrian [anonim] i-a raspuns lui HP

              chiar te rog ...
        • +6 (6 voturi)    
          Ai mari probleme de logica (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 20:55)

          tic [anonim] i-a raspuns lui HP

          1. Pensia se acorda dupa 40-45 de ani de contributie. Intai cotizezi si pe urma primesti, si nu invers. Presupunanad ca a existat odata un moment "0" (fara pensionari), statul a incasat cotizatiile salariatilor timp de 40-45 de ani, fara sa plateasca nicio pensie. Abia dupa aia, din fondul acumulat, a inceput sa plateasca pensiile primilor pensionari. Deci oamenii primesc la pensie ceea ce au cotizat.
          2. Daca in decembrie 1989, fondul de pensii era de 2 miliarde de dolari, si tov Ilici si acolitii lui l-au topit, asta nu mai e vina pensionarilor. Normal ca acum se bazeaza pe cotizatiile celor care sunt in campul muncii ca sa poata platii pensiile actuale.
          3. Daca cotizezi la un fond privat cativa zeci de ani si patronul pleaca cu tot fondul, la fel vei gandi? Cam asta a facut si statul cu cotizatiile pentru pensii acum 20 de ani.
          4. Avand in vedere ca omului i s-a retinut cotizatia OBLIGATORIU, atunci logic este ca pensia lui este UN DREPT si nu UN FAVOR. Ar fi fost un favor daca ar fi solicitat pensie fara sa fi cotizat nimic. Favor inseamna gratis, moca, ceea ce nu e cazul.
          5. Daca faci o simpla socoteala, vei vedea ca un salariat cu salariul minim pe economie timp de 45 de ani, care ar fi depus la banca in depozit toate cotizatiile pe care i le-a luat statul, ar fi avut la iesirea la pensie o suma de 75000 de euro. In cazul in care statul spune ca nu-i poate plati pensia, asta inseamna FURT din proprietatea privata.
          6. Ceea ce cotizezi tu acum, la stat cat si la fonduri private, reprezinta cotizatii pentru viitoarea ta pensie si nu pentru plata pensiilor actuale. A, ca atat fondul de stat cat si fondul privat folosesc banii tai pentru platile pensiilor curente, asta e altceva, e o treaba care-i priveste pe ei, pe tine n-ar trebui sa te intereseze. Adica tu dai banii pentru tine si nu pentru altii, ceea ce fac astia cu banii tai e treaba lor, atata timp cat tu obtii DREPTUL de a primi pensie, n-ar trebui sa te intereseze.

          Capisci?
          • +2 (4 voturi)    
            Realitate, nu teorii (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 23:51)

            HP [utilizator] i-a raspuns lui tic

            1. Pensia se da dupa ani de contributie, dar nu ti se restituie contributia personala.
            2. Nu mai suntem pe vremea lui Ceausescu, doamne-ajuta.
            3. Nu contribuim la fonduri private, deci comparatia e nula.
            4. Cotizatia lui a mers la pensionarii de atunci. Omul face un contract cu statul dar in cazul in care statul nu se poate achita de datorie din diverse motive, omul o ia la bot si e foarte normal. Exista momente de criza, ca acum cand "asta este". Scurt. Nu comentam.
            5. 75.000 de euro/45 = 1600 euro/an = 138 de euro pe luna = 600 RON lunar cotizatia pentru pensie ? MARSH !!
            6. Ceea ce cotizez eu acum la stat inseamna exact pensia celor de acum. Ceea ce cotizez la privat e pensia mea viitoare, pentru ca e un depozit. Evident ca banca ii investeste banii, ii ruleaza. E diferenta fundamentala.

            Fa-ti temele si intereseaza-te despre diferentele intre pensia de stat si cea privata.

            Capisci ?
            • +2 (2 voturi)    
              eroare de calcul (Joi, 17 noiembrie 2011, 1:53)

              Alin [anonim] i-a raspuns lui HP

              Oare care e eroarea in calculul de mai sus?... Hmm... Cum o fi cu bancile si cu dobanzile astea? Eu nu cred ca ai capisci.
            • +1 (3 voturi)    
              Sa te ajut nitel (Joi, 17 noiembrie 2011, 10:29)

              tic [anonim] i-a raspuns lui HP

              1. 1000 de euro intr-un depozit la banca pe termen de 45 de ani si cu dobanda de 3% pe an cu capitalizare, devin dupa 45 de ani cca 2800 de euro. Deci pune mana si mai calculeaza odata, daca stii putina aritmetica.
              2. Daca fac un contract cu statul pentru pensie, inseamna ca pensia mea este un DREPT si nu un FAVOR (cum in mod fals sustineai tu), asta era ideea mea. A, ca exista posibilitatea ca statul sa nu-si poata onora obligatiile, asta e alta mancare de peste. Dar si atunci, pensia mea ramane tot un DREPT, in niciun caz nu se transforma intr-un FAVOR.
              3. Un contract cu statul il fac pentru mine si in numele meu, nu pentru altii. Deci eu cotizez pentru pensia mea si nu pentru a altora. Cum foloseste statul banii mei il priveste pe el, pe mine ma doare la basca!

              Daca ai probleme de intelegere a unor chestiuni simple, ar fi bine sa te abtii de la a abera pe forumuri!
              Capisci?
              • +3 (3 voturi)    
                pai tocmai asta e (Joi, 17 noiembrie 2011, 13:13)

                Alex [anonim] i-a raspuns lui tic

                ca nu ai facut un contract cu statul pentru pensie. Ce platesti tu la stat este o taxa si atat. Nu ai semnat nicio foaie care sa spuna ca ti se garanteaza in vreun fel vreun drept peste 45 de ani.
                In timp ce la o casa de asigurari sau banca asta faci: este chiar un contract pe 30, 35 sau 45 de ani.

                Aici este diferenta. si asta incearca si HP sa explice. Din cauza asta nu exista acel drept, pentru ca nimic nu ti-l garanteaza. Daca la anul statul da o lege prin care scade la jumate toate pensiile, nu ai ce sa spui. Evident, poti sa protestezi, la fel cum ai putea protesta daca se reduce bugetul ministerului culturii dar cam atat... in momentul acela nu ai drepturi pe care sa le ceri
                • 0 (0 voturi)    
                  nu exista obligati scrise (Joi, 17 noiembrie 2011, 14:52)

                  adrian [anonim] i-a raspuns lui Alex

                  ale statului catre tine ca contribuabil ...
                  dar in situatia prezentata de tine , bani cotizati sunt doar un furt .

                  deci statul fura de la tine ?
                  sau statul percepe cotizatii si isi asuma obligatia de a returna macar partial aceea contributie ?

                  stii ca pensia se calculeaza in functie de contributie .. nu ?
                • 0 (0 voturi)    
                  GRESIT!!! (Joi, 17 noiembrie 2011, 14:58)

                  tic [anonim] i-a raspuns lui Alex

                  Ceea ce platesc eu pentru pensie catre stat nu este o TAXA sau un IMPOZIT, ci este o COTIZATIE.intr-un fond public de pensii. Atata timp cat aceasta cotizatie este OBLIGATORIE, automat tine locul unui contract intre mine si stat.
                  De aceea eu sunt inregistrat la Casa de Pensii ca si cotizant, la fel cum esti si tu inregistrat la banca la care cotizezi pentru pensia privata. In acelasi sens sunt inregistrat si la Casa de Sanatate pentru care cotizez.
                  Repet, daca statul intra in faliment si nu mai poate plati pensiile, asta este altceva, dar eu nu-mi pierd dreptul la pensie. Si in cazul tau, daca banca da faliment, se intampla acelasi lucru, adio pensie privata (sunt cazuri destule de fonduri de pensii private din UK si USA care au dat faliment).
                  In alta ordine de idei, pensia de la stat este mai sigura decat cea privata. De exemplu, Grecia., Italia, Spania, Ungaria, etc. au mari probleme cu plata pensiilor, dar niciodata nu vor sista plata acestora. Se vor imprumuta cu zeci de miliarde tocmai pentru a le putea plati. In schimb, un fond privat daca a dat faliment, gata, nu mai plateste nimanui nimic.
                  Un stat poate ajusta nivelul pensiilor pe care le plateste, dar ca sa nu le mai plateasca deloc este exclus! In acel moment acel stat nu va mai exista pe harta lumii.
                  E bine sa judeci mai adanc lucrurile si nu superficial si sa nu confunzi termenii (taxa, impozit, cotizatie nu sunt acelasi lucru). Daca vrei, iti pot explica si mai in detaliu aspectele astea.
                  • 0 (0 voturi)    
                    mda (Joi, 17 noiembrie 2011, 18:11)

                    Alex [anonim] i-a raspuns lui tic

                    nu-i nevoie sa-ti inchei mesajul intr-o nota de superioritate artificiala ca sa te simti mai bine.
                    Mai bine explica-mi unde scrie ca cineva iti garanteaza tie ca vei lua o pensie de la stat peste 20-30 de ani, sau cat va fi aceasta. Daca peste 1 an sau 10 statul nu va mai putea plati (de exemplu mai pleaca 2 milioane de lucratori din ro) si da o lege ca pensiile se reduc cu 50% sau se elimina conceptul complet pentru cei de la acel moment incolo, sau creste varsta de pensionare la 80 de ani nu ai ce sa faci.
                    Contractul pe care il faci cu banca e un contract insa, care ramane. Daca banca da faliment este altceva, atunci se merge in instanta si alte treburi, la fel ca orice firma care nu si-a indeplinit obligatiile contractuale.

                    Evident ca acele state vor sista platile daca nu mai au bani si nu mai au de unde se imprumuta. Ce ar putea face atunci, sa printeze bani? si la ce bun? te-ar incalzi ca pensionar sa stii ca ti-a intrat pensia la timp dar nu mai are valoare si poti sa-ti cumperi doua paini cu ea?

                    "In acel moment acel stat nu va mai exista pe harta lumii." asta nu prea inteleg ce inseamna... probabil face parte din judecatile mai adanci. Acum cativa ani cand Argentina a intrat in default a blocat toate conturile bancare ale populatiei si si-a platit datoriile cu ele. Si pe urma mai vedem.

                    In situatii extreme se impun solutii extreme, asta nu inteleg oamenii, si nu inteleg nici ca acum traim niste vremuri diferite in care urmeaza sa tragem ponoasele managementului prost din ultimii 100 de ani.
                    • 0 (0 voturi)    
                      Deci vrei sa-ti explic (Joi, 17 noiembrie 2011, 22:39)

                      tic [anonim] i-a raspuns lui Alex

                      Primul stat care a introdus conceptul de pensie in Europa a fost Prusia (Germania) prin anii 1880, din initiativa cancelarului Otto von Bismarck. El a fost cel care a inventat notiunea de fond de pensii de stat. De atunci au trecut cam 130 de ani.
                      In tot acest timp, NU a existat niciun caz de stat care, adoptand acest sistem, a sistat plata pensiilor pentru pensionari. Faptul ca Argentina a blocat conturile bancare ale cetatenilor, nu inseamna ca nu a platit pensiile. Eu n-am auzit de vereun cetatean argentinian care nu si-ar fi primit pensia cuvenita!
                      Un stat care nu mai poate plati pensiile pensionarilor, in mod cert nu va putea plati nici salariile bugetarilor, printre care profesori, medici, primari, armata, politie, parlamentari, ministrii si chiar pe presedintele tarii. De-asta sustin ca, intr-o asemenea situatie, o astfel de tara va fi stearsa de pe harta lumii.
                      In schimb, daca cauti pe Google, vei gasi cateva sute de cazuri de fonduri private de pensii care au dat faliment si au lasat milioane de pensionari fara venituri (vezi UK si USA). Am vazut chiar pe Discovery si pe CNN sau BBC cateva documentare pe tema asta.
                      Faptul ca in acest moment sunt pensiile inghetate, nu inseamna ca se anuleaza. Ba din contra, UE cere sa fie legiferat un salariu minim garantat, unic pentru toate tarile componente. Potrivit legislatiei romane, asta inseamna ca punctul de pensie trebuie corelat salariului minim adoptat, deci pensiile vor creste. Chiar daca pentru asta statul trebuie sa se imprumute cu alte zeci de miliarde de euro.

                      Treaba nu e chiar asa de de simplista cum o vezi tu pe forum.

                      Insist, daca vrei sa-ti explic in continuare pe tema asta, iti stau la dispozitie.
                      • 0 (0 voturi)    
                        mai vorbim (Joi, 17 noiembrie 2011, 23:13)

                        Alex [anonim] i-a raspuns lui tic

                        cand sistemul actual de pensii va da faliment.
                        ai senzatia ca daca citezi niste istorie fara sa fie nevoie ai argumente mai puternice.

                        artmetica e simpla... in anii 50 populatia era 2 miliarde, acum e 7 miliarde. Acei 5 miliarde incep sa iasa la pensie acum. Deja cotizatiile lunare in majoritatea tarilor nu acopera pensiile asa ca ce faci? raspunsul tau inteligent e ca te imprumuti la infinit. Exista o limita. Ce faci cand nu te mai poti imprumuta?

                        Nu-i nevoie sa raspunzi, e o intrebare retorica. Din "tonul" mesajelor imi dau seama ca te crezi foarte destept dar din pacate nu poti purta o discutie normala cu "prostii" din jur.

                        bafta. sa-ti iei pensia
                        • 0 (0 voturi)    
                          Mai vorbim (Vineri, 18 noiembrie 2011, 10:09)

                          tic [anonim] i-a raspuns lui Alex

                          Ungaria, de exemplu, a nationalizat toate fondurile private de pensii. Deci ungurii tot de la stat isi vor lua pensiile.
                          Ce te face sa crezi ca nu se va intampla si la noi asta? Mai ales daca vine Ponta prim ministru?
                          Orice se poate intampla, poate ca si tu tot de la stat iti vei primi pensia!
                          Succes!
        • -2 (4 voturi)    
          esti bolnav amice (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 21:20)

          nu conteaza [anonim] i-a raspuns lui HP

          nu prea am ce comenta vis-a-vis de punctul tau de vedere, ce mi se pare mai grav insa, se pare ca nu esti singurul.
        • -1 (5 voturi)    
          tu esti nebun? (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 22:23)

          Zamolx11 [utilizator] i-a raspuns lui HP

          Pensia e un favor??? tu crezi ca nu vei imbatrani niciodata??? pt tine ar fi potrivita o reintoarcere la sclavie. poate te trezesti !!!
        • -2 (4 voturi)    
          corect (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 22:37)

          Cosmin [anonim] i-a raspuns lui HP

          ...cum de nu vreau sa platesc taxe pt niste pensionari la fel nu vreau sa platesc niste taxe pt niste cretini si grasi care ma conduc. traim totusi un paradox, platim niste prosti ca sa ne conduca.
          Acum, portocaliilor, sariti! :))
        • 0 (2 voturi)    
          sa presupunem ca (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 22:45)

          danarad [anonim] i-a raspuns lui HP

          in momentul cind iesi tu la pensie, legislatia va fi de asa natura, ca cei care cotizeaza vor fi intrebati daca tu meriti acel FAVOR, dupa ce ai muncit o viata intreaga? si daca ar raspunde nu ? cred ca esti intr-o mare eroare, di moment ce cotizezi e un dreot!
          problema e caunii bugetari, nu cotizeaza deloc, au haine ,casa, masa, gratuite, dar pensiile enorme,de la 3000 de lei in sus,vezi militarii.ca si cum sistemul de pensii pt. ei ar fi de fapt un cont in banca pe numele lor, toata viata niste asistati, ca toti bugetarii de fapt.
        • 0 (0 voturi)    
          serios ... tu gandesti ? (Joi, 17 noiembrie 2011, 14:45)

          adrian [anonim] i-a raspuns lui HP

          pensia e un drept , pentru ca statul iti baga mana in buzunar ca sa plateasca anumite cheltuieli curente , pe care apoi la un a numit moment are obligatia sa dea innapoi .

          daca eu as da bani statului ca vreau eu , atunci nu ar avea nici o obligatie , dar atat timp cat eu nu pot decide ce sa fac cu aceii bani , ori e furt ori e datorie !

          intelegi mai total ignorant ?
      • +14 (16 voturi)    
        e pacat (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 19:38)

        math [anonim] i-a raspuns lui Sorin

        ....ca la 28 de ani nu ai priceput ce se intampla cu acesti bani. de obicei aceste idei vin din partea pensionarilor care isi imagineaza ca e vorba de banii lor, care stau undeva bine paziti si Basescu nu vrea sa ii dea inapoi.

        Pensiile fac parte din asistenta sociala ca si alte 8700 de ajutoare care se acorda in mod aberant, adica facandu-se abuzuri si ilegalitati la tot pasul. cei care au o pensie mica ar trebui sa fie primii care sa protesteze impotriva miilor de revolutionari,sau a zecilor de mii de pensionati medicali care pot participa la turul Frantei (categoria old-boys) daca se enerveaza.

        Problema este ca majoritatea Pesedeilor nu sunt deloc rezonabili, adica parerile lor sunt pe cat de ilogice pe atat de fixe. Ieri alaltaieri un mare specialist din PSD vorbea despre esecul la nivel global al economiei de piata care nu se mai poate autoregla, fiind necesara interventia salutara a statelor in economie. Discurs perfect pentru congresul partidului din RDG de prin 1981. Adica un socialism stiintific, cu fata umana, cartofi la toata lumea dupa nevoi !
    • +4 (4 voturi)    
      pensionari (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 20:43)

      boromir [utilizator] i-a raspuns lui HP

      De acord cu tine in ceea ce priveste majoritatea bugetarilor si asistatilor sociali dar cu pensionarii nu ai dreptate. Atata timp cat statul ne obliga sa contribuim luna de luna la asigurarile sociale si nu simbolic: angajatul plateste 10,5% si angajatorul 20,8%, deci total 31,3% din salar!, este obligat sa asigure o pensie. O sa spui ca banii aia nu se duc intr-un fond de pensii si da, ai dreptate. Dar care e vina salariatilor? Mie, de ex., mi-ar conveni sa nu platesc nimic la stat si sa astept de la el o amarata de pensie, ci acesti bani sa se duca la un fond privat de pensii...
      • +3 (5 voturi)    
        Nu e vina salariatilor (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 21:48)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui boromir

        Dar nici a mea. Asa ca atunci cand vin tampitii de la USL cu propuneri din astea, nu pot decat sa ii trimit naibii si sa nu ii votez niciodata.

        Daca nu iti convine sa platesti CAS-ul, voteaza repetat guverne de dreapta in speranta ca la un moment dat acest lucru se va rectifica desi nu cred, pentru ca tot timpul vor exista mumiile astea paguboase si cineva cica trebuie sa aiba grija de ele.

        Nu inteleg de ce eu.
    • 0 (0 voturi)    
      mai anonim ... (Joi, 17 noiembrie 2011, 14:37)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui HP

      1. cenzura HN nu functioneaza pentru voi ?

      2. o explicatie inteligenta la tulburarile tale ... nu meriti , la felul cum vorbesti ... si oricum nu cred ca ai putea intelege .
    • 0 (0 voturi)    
      Paranoia (Joi, 17 noiembrie 2011, 17:27)

      Gogu [anonim] i-a raspuns lui HP

      ///
      Te-ai intrebat vreodata de se fura in sistemul medical romanesc? De ce medicii iau spaga? De ce profesorii dau meditatii si nu mai acorda atentie elevilor in scoli? PENTRU CA SUNT SARACI si umiliti de iresponsabili basisti ca tine si ca cei care iti apreciaza comentariile inepte.
      Imi doresc sa-ti vad fata cand vei ajunge in punctul in care unul dintre "asistatii imputiti" iti va decide soarta (pentru ca invariabil vei ajunge acolo). Poate iti vei dori sa nu-i fi lasat sa crape de foame.
  • +43 (49 voturi)    
    Suspendarea (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 17:38)

    OZN [utilizator]

    Motivul real al intentiei de suspendare: readucerea in peisaj a cazului de terorism "Hayssam".
    Mai precis Felix, alias Dom' Profesor este in criza maxima...
    • +27 (35 voturi)    
      Intentie serioasa (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 17:53)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui OZN

      Foarte periculoasa pentru PSD este si intentia presedintelui de a promova propunerea USL-ului privind reducerea numarului de parlamentari la 300. Cum ar putea vota USL-ul impotriva propriei propuneri? Cred ca intentia de suspendare a presedintelui este cit se poate de serioasa.
      • +31 (33 voturi)    
        Alegerile le sufla in ceafa... (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 18:12)

        marz [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        Se agata de orice pai, singura lor strategie e sa-l suspende inainte de algeri cand, si-au calculat ei, ar trebui sa fie altcineva la Presedintie, ca sa-si realizeze planurile marete de a face guvernul. :)

        Ideea lor este "cerem suspendarea de cat mai multe ori, poate ne iese". Cred ca e cea mai jalnica si hazardata strategie pe care o poate produce un partid sau alianta.
        • +9 (9 voturi)    
          Strategia USL (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 22:49)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui marz

          este ZERO.

          Nu-i nimic de inteles in cele doua mari miscari useliste: renuntarea la numarul 2 in stat si suspendarea numarului 1.

          Astia-s niste imbecili!

          Atata tot!!!
    • -3 (9 voturi)    
      // (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 18:59)

      Turmentescu [anonim] i-a raspuns lui OZN

      Parintii tai cand o sa ajunga la pensie tot asistati inputiti o sa-i numesti? Pentru 'favorul' asta a dumitale, oamenii astia au muncit ani de zile. Au cotizat din salarii fara sa li se ceara parerea. Si dupa 30+ ani de munca, primesc o pensie de mizerie (in mare parte), si mai apar isteti ca tine pe forumuri care ii mai si critica.
      Is impotriva trandaviei si a asistatilor cu casute cu turnulete si gipane in garaj, dar categoria pensionarilor nu intra aici.(editat de HotNews.ro)
      • +1 (1 vot)    
        de ce nu esti (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 22:50)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui Turmentescu

        si impotriva cersetorilor? Daca n-au "case cu turnulete si gipane in garaj", inseamna ca-s mai buni?

        Ce-ti inveti matale copiii?
  • +54 (58 voturi)    
    ok (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 17:38)

    Ana Armanca [utilizator]

    ""indiferent care este rezultatul la CCR" asupra ordonantei de urgenta a Guvernului privind inghetarea salariilor si pensiilor pentru anul 2012, "bani nu exista, daca ar exista, s-ar plati"." Dacă asta e declaraţia preşedintelui nu mai există nici un cap întreg în USL.
    • +23 (25 voturi)    
      ai dreptate (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 18:17)

      vali2 [anonim] i-a raspuns lui Ana Armanca

      bietul Crinisor nu degeaba a ramas repetent in scoala.. arata inca o data ca duce lipsa de o logica primara.

      Poate numai sa-mi para rau ca un mascarici din asta care nu stiu cum rezista acolo unde e, are puterea de a face atata caz pe o baza incapacitatii lui de a intelege logica unei fraze. Ba chiar mai mult, poate chiar o sa reuseasca sa porneasca anumite demersuri pe un motiv total aiurea.
      • +9 (9 voturi)    
        Of, Crinuţa liberală! (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 20:24)

        Ana Armanca [utilizator] i-a raspuns lui vali2

        Declaraţia preşedintelui mai conţine o frază:"Depinde care va fi rezultatul la CCR, eu va pot spune insa ca, indiferent care este rezultatul la CCR, bani nu exista, daca ar exista, s-ar plati, pana la urma toti trebuie sa intelegem ca nu mai putem trai imprumutand bani pentru consum"
        Deci preşedintele aşteaptă de fapt decizia CCR. Ce mai adaugă el este că NU SUNT BANI.Desigur, este foarte uşor să ne mai împrumutăm şi să mai lăsăm copiilor noştri, pe lângă lacuri cu cianuri, şi miliarde datorii...
        Dacă USL urmează la guvernare, ar merita să se trezească cu o lege trecută prin parlament prin care pensiile să se mărească. De cinci, zece ori.Aşa, ca să le ajungă.
    • -9 (9 voturi)    
      Guvernul a sustinut legea pensiilor (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 20:34)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Ana Armanca

      si PDL-istii au votat-o in parlament cand cu scandalul voturilor furate de Roberta,iar la anul guvernul nu mai poate s-o respecte. De ce PDL-ul nu modifica legea pensiilor si, in loc, face in o ordonanata care se bate cap in cap cu ea?
  • +45 (51 voturi)    
    . (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 17:40)

    Laur [anonim]

    astia de la USL decat atat stiu...jos Basescu?
  • +44 (50 voturi)    
    lol (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 17:40)

    drg [anonim]

    Cred ca s-a inventat un nou proverb: unde-s trei prostia creste...
  • +44 (50 voturi)    
    bla, bla..suntem in campanie electorala (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 17:41)

    roman [anonim]

    usl-istii astia se pare ca au de gand sa o tina tara intr-un scandal in timp ce restul romanilor muncesc, si majoritatea muncesc mult mai cinstit decat pe timpul psd-istilor
  • +30 (38 voturi)    
    gargara, ca altceva nu stiu (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 17:46)

    goto [anonim]

    oare in usl se discuta si altceva in afara de a gasi motive sa il suspende pe basescu? aceste discutii le ia atat de mult timp incat nici in parlament (unde au fost trimis de alegatori sau au ajuns prin liste) nu se mai prezinta. apoi tot basescu si guvernul sunt de vina de haosul din tara.
    domnilor, atat voi cat si basescu a-ti fost alesi de populatie. asa ca putin respect fata de oamenii de rand. vedeti-va de treaba pt care a-ti fost alesi si nu mai muriti de grija lui basescu, muriti de grija populatiei.
    • +7 (7 voturi)    
      io (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 23:15)

      coor [utilizator] i-a raspuns lui goto

      sunt tare curios cand nu va mai fi Basescu pe scena politica , de cine se vor mai lega !
  • +28 (34 voturi)    
    suspendare la patrat! (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 17:46)

    Rasmus [utilizator]

    haios este ca daca va iese suspendarea va ramane Geoana care trebuie si el suspendat ca e deviationist
  • +29 (33 voturi)    
    Asta nu se mai opreste (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 17:48)

    Paul [anonim]

    Pai ala zice ca chiar daca CCR spune ca nu e constitutional nu ar fi bani de unde se plateasca, iar Moromete asta ca ... suspendare. Pai sa aduca d-l Crin bani de acasa sau sa cedeze din salariul lui ca si asa il ia degeaba ca nu prea calca pe la Parlament si or sa fie bani si pentru pensii si salarii. Sau sa aduca d-l Nastase si PCR (pardon PSD) ceva ca tot ei au dat voie la oameni sa se pensioneze la 40-50 de ani (daca isi mai aduce cineva aminte).
    AStora trebuie sa le zica cineva ca politica nu se face in fata Fierariei lui Iocan.
  • +35 (39 voturi)    
    alta circoteca a la USL (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 17:51)

    robin [anonim]

    Astia chiar nu au ce face!!! Nu observa ca nici tarile puternic dezvoltate din UE au probleme... Asta ne mai lipsea: o circoteca a la USL... au la prostie in cap... Noi, restul oamenilor simpli vrem sa lucram si sa traim... eu, unul, mi s-a facut lehamite de scandaluri... asta nu inseamna opozitie activa... As fi preferat o opozitie cu solutii alternative la ceea ce e acum la guvernare... ori au probleme de gandire ori au probleme de imagine ori ... si ori... sunt cam multe de "ori".
    Eu, unul, ca cetatean al Romaniei, m-am saturat de Ponta si Antonescu. Abia astept sa vina alegerile generale sa le dau un VOT de BLAM... Nimic lor, USL-ului... Succes! Inca 4 ani de opozitie!!! Asta va doresc din toata inima!!! Si asa se va indeplini!!!!
    • +6 (6 voturi)    
      ai grija ! (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 20:32)

      math [anonim] i-a raspuns lui robin

      Trebuie atentie cand faceti urari de acest fel. Corect este La multi ani in opozitie ! pentru ca ar fi un dezastru sa vina la guvernare in 2016. Imaginati-va pe nea Nicu Banicioiu prim ministru si pe Mazare la noul mega-minister pentru Cultura populara, Sporturi cu motor si Educatie la distanta.
      • 0 (0 voturi)    
        grija? o alta sansa... (Joi, 17 noiembrie 2011, 7:30)

        robin [anonim] i-a raspuns lui math

        Griji? pentru ei? nu imi fac!!! Le acordam 4 ani de opozitie... poate le mai revine mintea cea din urma... e posibil sa intre in parlament sau sa nu intre o parte din ei... eu asta sper!!!! sa nu ii mai vad la ochi!!! de peste 20 de ani au furat si si-au batut joc de o natiune... de ce? ca iliescu le-a zis (precum alti comunisti....) dati cate putin la popor care e prostimea...
        Asa ca tanti auguri!!!!!
  • +28 (32 voturi)    
    La sedinta de luni nu se poate... (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 17:51)

    deno [anonim]

    se discuta excluderea din partid a lui Geoana, dupa aia merge excluderea la parlament si la adunarea generala a ONU. Si daca Iliescu si Nastase sunt de acord atunci e dat afara Geoana.

    Poate la sedinta de marti. Oricum Crin e de acord cu orice hotaraste PC... pardon PSD.

    Cu Geoana dat afara din partid, sunt sigur ca suspendarea o sa treaca rapid prin senat.

    O, stai, Geoana e tot presedintele senatului si dupa ce e dat afara.
  • +27 (29 voturi)    
    chiar si in lipsa unei majoritati in Parlament". (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 17:57)

    mercedes [utilizator]

    Conform art.95 din Constitutie nu se poate initia suspendarea decat cu o treime din numarul deputatilor si senatorilor. Stan si Bran vor sa incalce aceasta prevedere dupa ce de ani de zile participa la o vanatoare de greseli demna de toata ironia. Se spera ca vor atenua problema Geoana?
    • -24 (24 voturi)    
      tu esti, boc? :) (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 18:17)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui mercedes

      Maestru in legea constitutionala! Poate ai nevoie de traducator pentru acest mesaj //

      - initierea acestei proceduri este una, aplicarea ei se face cu votul a doua treimi. fraza respectiva se refera la faptul ca doresc sa initieze aceasta masura chiar daca stiu ca nu are sanse de reusita (pentru ca nu controleaza doua treimi din parlament)
      - da, si pentru mine e problema ca seful statului ne spune cu zambetul pe buze ca legea nu va fi respectata. la fel de mare ca atunci cand le-a cerut judecatorilor sa mentioneze surse de finantare. in ce tara din lumea asta ai mai auzit asa ceva?
      - problema amanari platilor pe motivul ca "nu sunt bani" este o noua manipulare. in primul rand m-as astepta la domnul base, atotcunoscator intr-ale economiei, sa imi spuna exact despre ce suma este vorba. 3%, 5% ? CAT? apoi putem discuta despre posibile surse de finantare. Cum poti sa spui ca nu exista bani cand tu nu stii despre cati bani e vorba?
      - cand a fost problema cu pensiile militarilor, in loc sa fie scazute au fost majorate. acolo domnul base, mare sustinator si re-evaluator al domnului oprea nu s-a gandit ca nu sunt bani? dar cu sustinerea celor 50% in plus la invatatori?
      - cineva, candva va plati acesti bani pentru ca altfel nu s-ar mai numi stat de drept. ceea ce se incearca acum este punerea in carca a acestor datorii guvernarii viitoare.(editat de HotNews.ro)
  • +21 (23 voturi)    
    Mai terminati nene cu circul asta... (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 17:58)

    ciprian [anonim]

    Mai terminati nene cu circul asta.
    Nu vedeti ca se uita toata Europa la noi ca la Circul Globus...
    Daca ati fii asa profesionisti cum va credeti, ati sta chititi, ati pregati niste masuri serioase (nu socialiste) cuc are sa va prezentati la urmatoarele alegeri.
    Si atunci ar fii simplu. Daca va crede lumea va voteaza si castigati.Daca nu nu!
    Nu sunteti nici unii mai breji ca altii, cum se zice fiecare padure are uscaturile ei ...dar ar trbuii dati la o parte ..
  • +13 (15 voturi)    
    Planul foarte maturilor politicieni USL!? (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 18:10)

    Traian [anonim]

    - Suspendat Basescu
    - Geoana ii ia locul
    - Corlateanu ia locul lui Geoana
  • +19 (21 voturi)    
    Oha! Prea s-au aruncat sa fie serios! (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 18:13)

    Liviu Iordache [anonim]

    Pentru mine, daca nu au spus ca vor face rocada Basescu-Antonescu, toata zarva e degeaba! Nu sunt hotariti, vor doar sa faca caterinca pentru ca urmeaza alte sucare, de data asta cu ei! Si in primul rind, cu schimbarea lui Geoana, vor urla ca se sperie Basescu de suspendare. Si cind te gindesti ca basescu a spus ca nu sunt bani, nu ca nu respecta nu stiu ce...
  • +22 (24 voturi)    
    Imaturii natiei iar pun de-un puci... (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 18:22)

    caliban [anonim]

    Am luat act cu ingrijorare si indignare de faptul ca, prin noile lor declaratii facute publice de copresedintii viitorului leadership clarvazator al patriei, somnolentul Antonescu,imaturul Ponta si...celalalt,dovedesc inca o data cat de periculos este jocul de-a democratia cu acesti mici dictatori in devenire.
    Aceste pozitii sunt extrem de iresponsabile si periculoase deoarece intaresc mesajul ca nu trebuie sa ne jucam cu focul daca nu vrem sa ajungem in situatii penibile ca grecii si alti amarati ai momentului.
    Ce mesaj mai populist si mai iresponsabil decat acest 'trebuie sa se dea".Lumea este in pragul falimentului global si Lolek impreuna cu prietenul Bolek se lupta cu leii imaginari.Vitejii natiei.Ce ne-am face fara ei?!
    • +14 (14 voturi)    
      Lolek si Bolek? (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 19:11)

      taliban [anonim] i-a raspuns lui caliban

      Te inseli amice... Lolek si Bolek erau personaje respectabile... Astia doi sunt Pacala si Tandala... :(
  • +25 (25 voturi)    
    e jale cu clasa politica (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 18:38)

    andi [anonim]

    Deci Base a zis ca nu sunt bani!!! Bun, inteleg, astia doi papitoi ce vor sa faca, sa tiparim bani si sa avem inflatie? Asta e motiv de suspendare? Daca da, atunci au luat-o razna rau de tot, Europa e in criza profunda si astia vor sa ne bage in rahat de tot.
  • +24 (24 voturi)    
    IQ (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 18:58)

    Daniels22026 [utilizator]

    "... nu are cum sa decida daca sunt bani sau nu.", a spus Antonescu.

    Poate cineva decide ca are bani, chiar daca nu-i are?
    Ce fel de logica e asta, oameni buni? Indiferent cine va cistiga alegerile, mi se pare strigator la cer ca oameni cu logica lui Antonescu sa cistige alegeri. Tuturor candidatilor, la primarii, judete, parlament sau presedintie ar trebui sa li se impuna legal un coeficient minim de inteligenta, verificat prin cel putin 3 testari independente.
  • +18 (18 voturi)    
    eu sunt de acord, dar (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 19:16)

    eu cel mic [anonim]

    am vrut sa-mi sterg contul pentru ca am fost cenzurat.

    Revenind: sunt de acord cu suspendarea presedintelui Romaniei cu o singura conditie, respectiv, daca va fi ales din nou, sa plece cei 322 acasa.

    Ca sa nu fie dubii, eu il realeg.

    Asa vreau eu. Probleme ?
  • +15 (15 voturi)    
    Fumigene (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 19:57)

    nic [anonim]

    Inca o fumigena aruncata de USLASI cand au probleme in alianta lor.Nu au sanse dar se mai joaca si ei ca tot nu au ce face.
  • +12 (12 voturi)    
    problema e mafia lor de la varf (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 20:04)

    mav [anonim]

    problema lor e ca intra in mafia lor..de ce nu a venit Hassam in tara sa dovedeasca ca e nevinovat? pentru ca poate ciripi ce mafie perioculoasa e acolo la varful PSD...asta e miza suspendarii nu frectii de pensii si salarii...
  • +12 (12 voturi)    
    aha dragi USLasi ... (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 20:05)

    dorel [anonim]

    raspunsul presedintelui a fost chiar de bun-simt "daca ar exista s-ar platii" ...
    daca CC decreteaza ca de maine toti trebuie sa avem cate o vila inseamna ca Boc trebuie sa se duca sa faca rost de bani sa ne faca vile la toti ? :))))


    dragilor ... sunteti penibili ! comunisti ignoranti
    • -5 (5 voturi)    
      Numa' ca legea pensiilor e votata si nu e aplicata (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 22:06)

      Bula Romanul [anonim] i-a raspuns lui dorel

      Aici e buba, Mon Cher !
      Guvernul Romaniei nu aplica o lege activa si valabila in aceasta tara, iar Presedintele tarii sustine practic neaplicarea legii respective.
      Orice om de bun simt isi da seama de asta.
      Altfel nu mai e domnia legii in tara ci a haosului si a bunului plac politic.
      Daca nu sunt in stare sa aplice o lege valabila, pe care tot ei au votat-o, la patru maini, ATUNCI SA SE DUCA DRACULUI !
      E ATAT DE SIMPLU.
  • +10 (10 voturi)    
    Suspendarea lui Basescu.De ce? (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 20:15)

    mircea [anonim]

    USL sau dat singuri afara de la guvernare,neavand idei de trecere prin criza economica.In anul 2009,pur si simplu de frica crizei economice,USL a parasit guvernarea.Ma indoiesc ca acum ar vrea sa guverneze.Numai fac balci.Problema este ca nesimtirea lor face rau milioanelor de romani,datorita creerii sentimentului de instabilitate politica pentru investitori.
  • +10 (10 voturi)    
    de unde ? (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 20:16)

    dorel [anonim]

    nu-i inteleg pe politicienii acestia, mai ales din opozitie, de unde dau banii ?, de la ei din portofel, dau din banii mei, a contribuabilor, din impozite si taxe, sa le mareasca veniturile, mai ales la bugetari, dar ce sa mai zica aceea care trag la saiba, la privati, pentru salariu mai mic, de 700 de lei, bugetarii se considera o categorie mai speciala, e criza fratilor
  • +11 (11 voturi)    
    doamne... (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 20:25)

    fifica [anonim]

    astia chiar sunt disperati..

    daca mai apar iar cu suspendare, ei nu o sa-i votez

    eu vad lovitura de stat

    sunt lesinati sa ajunga la putere

    si nu imi place, forteaza
  • +7 (7 voturi)    
    Iar? (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 20:29)

    Erasmus din Pisanets [anonim]

    Nu s-au plictisit astia de atatea voturi de neancredere, motiuni cu denumiri de iti este jena sa le atribui unor oameni politici, de cereri de suspendare a presedintelui? Sa se ia de mana cu PETA. Prietenii stiu de ce.
    Da bade jivi i zdravi!
  • +11 (11 voturi)    
    Ha! (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 20:36)

    CGiboi [utilizator]

    Eu as vrea sa initieze procedura de suspendare si sa se ajunga la referndum. Caci la referndum voteaza oamenii, nu politi...leprele. Vreau! sa rad de uslasi daca reusesc sa ajunga pana la referendum. Nu de alta, dar parca as rade de mai multe ori anul viitor (cam de fiecare data cand vor pierde alegerile) plus, bonus, in 2014 voi rade iar! Ha! Uslasii astia sunt ca niste copilasi :))

    Epic. Astia au norma de iesit in presa cu ceva, sa nu cumva sa uite lumea de ei, ca ceva pozitiv oricum nu fac sa-si aduca lumea aminte de ei :))
  • +4 (4 voturi)    
    cine'i cu mna pe justitie ? (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 20:48)

    panfilie [anonim]

    prins cu ultimul tun, scapat prin mila judecatoarelor (!), nush a hotarat: basescu suspendat, la al doilea mandat ! :-)
    si cum a pocnit din deshtele'i noduroase, copilotii, trei la numar, sarira ca arsi !
    nu e bani ?!
    s'a amestecat base in justitie !
    si cineva o luase, deja, in mana !
  • +4 (4 voturi)    
    Este clar! (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 21:13)

    Zgabeartza Iftode [utilizator]

    ... Nu se poate spune ca dl Ponta nu este conectat la viata Europei, doar il lauda pe Papandreu pentru gestul cu referendumul...
    Oare chiar nu vor sa inteleaga nimic oamenii astia? Oare chiar vor cu ORICE PRET sa puna mana pe putere, promitand in stanga si-n dreapta tot ce nu vor putea da vreodata? Cand vor ajunge la putere se vor conecta la fabrica de bani, bugetul, ca doar sunt flamanzi si vor uita cu totul de noi astilalti...Ei chiar nu inteleg ca sunte 4-5 milioane care muncim pentru ailalti 13-14 milioane? Chiar au uitat de populismul ieftin de la ultimele alegeri parlamentare cand i-au sustinut pe aliatiid e acum PNL-ul pentru a ramanae la guvernare si au marit pensiile pana bugetul a crapat?
    Votati-i si vom ajunge mai rau ca grecii.... Avem experienta PSD-ului si a celor 14 ani de guvernare a lor (cu intermitente!) in care cei ce munceau plateau 40% impozit iar ce-o frecau nu plateau deloc ! Guvernarea PSD-USL va readuce in prim plan "oameni de bine" ca Iliescu, Ponta, NAstase, Hrebenciuc, Mitrea, Antonescu, si altii de neamintit aici... Urmeaza o alta perioada deosebit de neagra in viitorul nostru...
  • +4 (4 voturi)    
    ce plictisitori pot fi (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 21:14)

    xan [utilizator]

    Din ciclul ne uitam inca odata la filmul ala sau mai bine incercam iar suspendarea.
  • -7 (7 voturi)    
    La un eventual referendum, voi vota DA (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 21:56)

    Bozgoreanu [anonim]

    Sunteti de acord cu demiterea presedintelui ?
    Sa crape pedelicii de ciuda.
    • 0 (2 voturi)    
      nu se va ajunge, mai draga ! (Joi, 17 noiembrie 2011, 8:43)

      nero [anonim] i-a raspuns lui Bozgoreanu

      hotararea o va lua carlanul in bpn, iar daca base va refuza rocada cu crineatza, va fi dat la comisia de eleganta a usl, care va vota in unanimitate exluderea de la cotroceni.
      dl. sova nu sovaie sa gaseasca calea legala.
      caci, n'ashea, mai draga, la usl e totu' pe lege.
      mama ei de lege ! sau, legea mamii lor !
    • 0 (0 voturi)    
      Pentru ce? (Joi, 17 noiembrie 2011, 11:19)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Bozgoreanu

      De ce sa il demita? Nu vezi ca nu au nimic in capul lor decat demiterea / suspendarea, esti bugetar, vrei marire de salariu? Cum spunea cineva mai sus, 4-5 milioane de romani, muncesc pentru restul de 14 milioane, sa facem o paralela:

      Ai o familie de 4, doar unul munceste, toti vor bani de cheltuit, DE UNDE, te ameninta ca te dau afara, resemnat te duci faci un credit, platesti rata, dar cei 3 sunt fericiti ca au mai multi bani de buzunar pana cand vine perioada de dat inapoi si le scazi banii. Dar stai, ca vine vecinul (USL) care va promite ca le da mai multi, doar ca te pune sa semnezi ca urmasii tai vor fi sclavii lui (trebuie creditul dat inapoi). Esti mai fericit acum?

      Vrei sa stii realitatea, statul imi ia ~45 MIL / luna taxe / impozite, as fi mai fericit sa imi aleg eu medicul si doi pensionari sa ii platesc EU din ce imi ia statul.
  • +6 (6 voturi)    
    :-))))))) (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 23:11)

    kansas [anonim]

    usele, useleee, face cartzileee...

    ce mai jucati voi azi baetzi ?!...popa prostu' ? :-)

    taie tu pachetu tura asta Nea Nelu, sa le iasa bine... cu toti jokerii :)))))
  • +2 (2 voturi)    
    Despre lideri imaturi (Joi, 17 noiembrie 2011, 7:40)

    John M. [anonim]

    Colonelul Percea de la Scoala de ofiteri de rezerva de la Lipova isi colora prelegerea despre comandant si responsabilitate cu aceasta intrebare retorica ce a facut deliciul multor generatii care au trecut pe acolo: "Voi stiti, ma, de ce toate legile din lume impun norme de varsta candidatilor la pozitii de putere maxima?"
    "Nuuuuuuu...."- faceam noi.
    "Ca sa nu le-o ia p..... inaintea capului, maaaa...."
    Cred ca lui Ponta si Crin ar trebui sa le strecoare cineva o culegere cu "Invataturile Colonelului Percea".
  • 0 (0 voturi)    
    nemultumirea... (Joi, 17 noiembrie 2011, 9:59)

    catalin_mattei [utilizator]

    Ce fac domnii Antonesci si Ponta?... Se folosesc de nemultumirea populatiei fata de actuala guvernare si in special de lipsa de incredere in actualul presedinte pentru a se impune la putere. Este evident ca la ora actuala in fata unui referendum Dl Traian Basescu nu ar avea sanse sa isi pastreze mandatul prezidential, cu atat mai mult cu cat orice esec al guvernarii Boc i se contabilizeaza dansului. Fara a fi lideri puternici, cei doi usl-isti incearca sa urce la bucate doar pe aceasta platforma a nemultumirii generale. Orice lider PDL realist stie foarte bine ca este greu sa pasesti dincolo de cordoanele/culoarele palatelor Parlamentului, Victoria sau Cotroceni fara sa auzi cel putin un huoo din ce in ce mai plin de ura . USL-ul insa uita ca a castiga puterea nu echivaleaza cu o victorie.. lipsa unui /transfer normal de putere poate arunca Romania intr-o zona incontrolabila si nu stiu daca vor avea destule rezerve pt a mai redresa situatia. Suspendarea presedintelui ca subiect central al discursului Opozitiei devine obositoare si poate ascunde lipsa de idei a acestora.. cu toate acestea o reasezare a Romaniei in spatiul normal dat de votul popular este necesara. in acest moment actul de guvernare nu este dublat de o sustinere populara. Cel mai grav este ca o astfel de guvernare a dus la o depreciere a mediului de afaceri ( mediul privat), mediu afectat de lipsa de masuri economice active, guvernarea Boc fiind capabila doar sa inghita politicile monetariste ale unui FMI care in ciuda unei existente indelungate nu are la activ exemple de reusita.
  • 0 (0 voturi)    
    penibiiil (Joi, 17 noiembrie 2011, 13:45)

    Marian [anonim]

    USL-ul dă dovadă de acelaşi tip de populism care a băgat Grecia în faliment .
    In ciuda evidenţelor economice care spun că nu se pot mări pensii şi salarii ei vor merge până la capăt pe acest drum, numai pentru a convinge electoratul că se bat pentru interesele lor.
    Penibil
  • 0 (0 voturi)    
    Ce mai stire... (Joi, 17 noiembrie 2011, 15:03)

    unul [anonim]

    USL discuta dintotdeauna despre suspendarea presedintelui. Asta e fantasma care-i excita cel mai tare pe Antonescu & Ponta.
  • 0 (0 voturi)    
    Sansele unui asemenea demers sunt egale cu zero (Joi, 17 noiembrie 2011, 15:44)

    Flory [anonim]

    Ponta şi Antonescu ştiu că nu există nicio şansă ca demersul lor să fie validat de electorat, dar încearcă să creeze impresia că întreprind şi ei o acţiune politică importantă. În capul lor, au impresia că preiau iniţiativa. Sansele unui asemenea demers sunt egale cu zero
  • 0 (0 voturi)    
    VOICULESCU SECURISTU' (Joi, 17 noiembrie 2011, 18:44)

    Ovidiu [anonim]

    Voiculescu şi-a impus punctul de vedere – din cauza faptului că nici Ponta, nici Antonescu nu reuşesc să convingă electoratul, „Felix”, duşmanul securist cel mai vizibil şi cel mai asumat al Preşedintelui, a revenit la planul suspendării.
  • 0 (0 voturi)    
    baliverne (Vineri, 18 noiembrie 2011, 0:10)

    aleca [anonim]

    ce manevra de ultima speta!!!Sunt si ei constienti ca nu au nicio sansa dar vor sa dea impresia ca vor sa faca ceva pentru pensionari. Nu sunt bani! Daca la noi opozitia tot incurajeaza un comportament social neadecvat in aceste conditii!!! Suspendarea presedintelui..pe ce motiv??? hai sa fim seriosi!