Miron Mitrea, referitor la posibilitatea conturarii unei formatiuni in jurul lui Geoana: Nu e in stare sa faca nimic singur

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 16 noiembrie 2011, 12:22 Actualitate | Politic


Senatorul PSD Miron Mitrea a declarat miercuri ca, in opinia sa, Mircea Geoana nu ar fi "in stare" sa construiasca in jurul sau o noua formatiune de stanga, in cazul in care va fi exclus din PSD, relateaza Agerpres.

"Nu stiu pe nimeni in PSD care sa spuna - eu plec cu Geoana si facem impreuna un partid. Eu il cunosc foarte bine pe Geoana. Nu cred ca e in stare sa faca nimic singur. (...) Este o solutie sa inlocuiasca UNPR cu o noua formatiune a lui Geoana. El sa spuna - sunt aici, cu bratele deschise - si justitia sa bata tufisurile, cum s-a intamplat cu o parte dintre cei de la UNPR. Daca este in asa de bune relatii cu presedintele Traian Basescu si cu PDL s-ar putea sa vedem si un astfel de procedeu, dar asta nu trebuie sa ne ingrijoreze", a spus Mitrea.

Intrebat daca el crede ca este posibil ca Marian Vanghelie sa paraseasca PSD, in cazul in care s-ar contura o noua formatiune politica in jurul lui Geoana, senatorul social-democrat a replicat ca ar face speculatii, atata timp cat primarul sectorului 5 al Capitalei a declarat ca nu intentioneaza sa faca acest gest politic.

"Eu l-am vazut pe Vanghelie spunand tot timpul ca nu va pleca. Mai departe, as specula. Nu stiu ce face. Se ocupa de sectorul 5", a spus acesta.


Citeste mai multe despre   


















1483 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    Hmmmm (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 13:05)

    sipu [anonim]

    Nu este in stare sa faca nimic singur !!!!!!!hmmm.............si psd-isi vroiau sa il faca presedintele Romaniei hmmm !!!!! Nu-i nimic poate reusesc cu TONTA.....................Hrebenciuc se antreneaza acum pentru ce va veni , daca castiga usl-asi alegerile
    Ps: aveti grije ce votati
  • -3 (5 voturi)    
    Vanghelie (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 13:06)

    aurel [anonim]

    Chiar se vede cat se ocupa nea Vanghele de sectorul 5. Nu mai are el timp si de politica.
  • +6 (8 voturi)    
    Mitrea isi da singur pumni in cap (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 13:33)

    Cataleya [utilizator]

    ..Pe de o parte, Geoana e considerat "pericol public " pt PSD, e considerat o piatra de moara la gatul USL, e considerat malefic pt toata gasca USLamista...

    Iar acum, apare Mitrea - manivela sa-l declare pe Geoana "inapt", si ca nu e in stare de nimic, de unul singur )))
    Slabut domnule Mitrea.
    Matale ti-ai atins de mult limitele.
    • -4 (4 voturi)    
      Aici cxred ca te inseli... (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 15:38)

      Ililie [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Mitrea are dreptate, pentzru ca Geoana prin prostia lui este periculos pentru orice partid. E chiar mai periculos decat Vanghelie, poate trage in jos si chiar scufunda orice partid. Ponta cu ai lui, chiar daca pierd pe termen scurt, vor avea de castigat pe termen lung, putand sa devina chiar o alternativa credibila pentru actuala putere. Daca se debaraseaza de toti heirupistii de profesie si se inconjoara de baieti destepti ca Sova, Mitrea si Dragnea, va ajunge departe.
      • +2 (2 voturi)    
        pai stai (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 17:46)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Ililie

        daca-i asa de prost, cum de il pusesera sa fie presedintele tarii, cum de il alesesera presedintele partidului, cum de e seful senatului? Sau e prost doar pentru ca nu vrea sa se lase calarit? O fi sulfa, jigodie, ca orice politician, dar prost nu este.
        • -1 (1 vot)    
          Geoana in prostia lui ... (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 21:43)

          Ililie [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

          a stiut foarte bine sa faca pe desteptul. Parea un baiat bun care promite. Numai timpul si practica avea sa arate adevarata lui valoare. Poate ca la un alt nivel, daca nu ajungea asa de sus, nici nu am fi stiut vreodata care este adevarata lui valoare. A stiut sa disimuleze si in felul acesta sa pacaleasca pe multi, iar odata ajuns unde a ajuns, este foarte greu sa-l mai dai la o parte. In PCR s.au fript multi in felul acesta. Ceausescu a fost si el la inceput un fel de Geoana. Bine ca adevaratul Geoana nu a ajuns niciodata pe treapta cea mai inalta in stat.
  • +6 (6 voturi)    
    daca Geoana (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 14:58)

    mercedes [utilizator]

    ar fi fost ales Presedinte si nu ar fi fost in stare sa faca nimic singur, ar fi fost marioneta voastra exact cum este Ponta.
  • 0 (0 voturi)    
    ce mult ma bucur (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 19:52)

    andrei [anonim]

    Sincer, ma bucur foarte mult ca PSD-ul doreste sa il excluda pe Mircea Geoana din partid. Singurul motiv pt care nu am putut sa pun stampila pe numele sau la alegerile din 2009 a fost pt ca era sustinut de PSD dar m-a durut inima ca nu a candidat independent pt ca este un om exceptional si in momentul de fata, net superior celorlalti oameni de pe scena politica. Spun asta bazat pe date legate de pregatirea sa superioara, de experienta pe care o are in relatiile externe si pe decenta pe care o are de a nu se lasa antrenat in jocurile politice murdare care au loc in jurul sau. In opinia mea Geoana este un om exceptional care ar fingurul care ar merita sa fie la conducerea tarii noastre, dar fara PSD insa nici alt pardid infiintat peste noapte. As vrea sa il vad candidand din nou si sa pot sa pun cu mandrie stampila pe numele sau la urmatoarele alegeri.
    Contrar spuselor lui Miron Mitrea, domnul Geoana este mai putiincios "SINGUR" decat tras in jos de acest partid de 10 ani de cand i s-a alaturat.
    Daca nu poate face nimic singur, de ce oare:
    - a fost repartizat in 1990, in urma unui examen, ca referent pe relatia cu Franta.
    - a ocupat pozitia de Director al Departamentului de Afaceri Europene (NATO, Comunitatea Europeana, OSCE, UE, Consiliul Europei)
    -In februarie 1996, la doar 37 de ani, Mircea Geoana a fost numit ambasador extraordinar si plenipotentiar al Romaniei in SUA. in martie 2000, i-a fost acordat rangul diplomatic de ambasador.
    - In decembrie 2000, Mircea Geoana a fost desemnat Ministru al Afacerilor Externe. Ca sef al diplomatiei romanesti, Mircea Geoana a fost unul dintre principalii artizani ai aderarii Romaniei la NATO in primavara anului 2004.
    - In 2004, Mircea Geoana a asigurat pentru cateva luni presedintia Consiliului de Securitate al ONU.
    - Este invitat sa sustina dezbateri la universitati importante din SUA, Anglia si Europa de est pe teme politice.
    In opinia mea este un um pretios pt tara noastra si trebuie tratat ca atare!
    • 0 (0 voturi)    
      nascut in Primaverii (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 21:30)

      valea [anonim] i-a raspuns lui andrei

      oare cum de rezista pamintul sub el la cita competenta are ?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
      ultima achizitie la cv
      -frinar de dosare si legi la senat
    • 0 (0 voturi)    
      Ce n-are Geoana... (Joi, 17 noiembrie 2011, 7:51)

      Ililie [utilizator] i-a raspuns lui andrei

      este ca nu e un bun "pockerist" si n-are "cojones" de presedinte. S-a bagat pre in fata, daca ramanea mai in spate putea fi util cu competenta lui. Selectia naturala ne-a revelat acest lucru, nu poate fi sef de haita. N-are vana, cum zice romanul.