Kelemen Hunor: Daca premierul Boc avea informatii, avea in calitate de prim ministru. Fiecare ministru primeste informari despre domeniul de activitate, dar niciodata despre persoane si fapte concrete

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 15 noiembrie 2011, 20:16 Actualitate | Politic


Presedintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat marti, la RealitateaTV, ca nu stie sa existe acte de coruptie in UDMR. Intrebat in legatura cu declaratiile presedintelui, potrivit carora premierul ar fi avut informatii cu privire la ce se intampla la PDL Cluj, liderul UDMR a afirmat  ca ministrii nu primesc din partea Serviciilor de Informatii date cu privire la persoane si fapte concrete, ci doar in legatura cu domeniul de activitate pe care il coordoneaza. Prin urmare, sustine presedintele UDMR, daca premierul Boc ar fi avut informatii cu privire la cazul Apostu, atunci le-a primit in calitate de prim ministru, si nu in calitate de presedinte de partid.

"Daca premierul Boc avea informatii, avea in calitate de prim ministru. Fiecare ministru primeste informari despre domeniul de activitate. Primesc si eu de la Servicii anumite informatii in ceea ce priveste domeniul pe care il coordonez dar asta nu inseamna ca aceste informatii se refera la persoanele fizice. Aceste informari arata vulnerabilitati si probleme care apar in sistem dar niciodata nu se refera la persoane si la fapte concrete", a declarat Kelemen Hunor.

Intrebat in legatura cu existenta coruptiei in propriul partid, Kelemen Hunor a declarat ca "nu sunt oameni corupti in UDMR", explicand ca "pana la aceasta ora nici un membru nu a fost cercetat pe caz de coruptie si nu a fost judecat".


Citeste mai multe despre   
















810 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    . (Marţi, 15 noiembrie 2011, 20:30)

    popa duhu [anonim]

    "Nu sunt oameni corupti in UDMR "
    Asta mai degraba trebuia sa ajunga la Fun/Bancul zilei :D
    • +2 (2 voturi)    
      Bank european de succes (Marţi, 15 noiembrie 2011, 20:55)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui popa duhu

      Pai parca niste paduri din Harghita si Covasna au cam inceput sa se teleporteze, parca si UDMR , care este doar o uniune si nu un partid inregistrat , are niste multi milionari. Facuti din ce si de unde.
      Domnule , imi amintesc ca nu doreati decit ceva cultural, apoi ca pisica in perdea sunteti intr-o tradare permanenta cu dintii in ciolanul puterii.
      Acum daca ve-ti cadea ca rontaitori de fonduri l-a ciolanul hotaritorilor de soarta a romanilor , cu siguranta vom afla ce procese vor avea loc, cine este implicat cu ce si cite se vor mai afla.
      In rest pentru UDMR-isti cei onorabili , cati exista , loiali tari in care traiesc , cu tot respectul pe care-l merita.
    • +2 (2 voturi)    
      Nu sunt corupti... (Marţi, 15 noiembrie 2011, 21:05)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui popa duhu

      ... sunt doar foarte corupti.
    • +2 (2 voturi)    
      Borbely Lazlo:nu stiu cine a varuit gratis la mine (Marţi, 15 noiembrie 2011, 21:11)

      Verestoy Attila: nu stiu cine a taiat padurea! [anonim] i-a raspuns lui popa duhu

      UDMR, organizatie culturala etnica prin statut, dar tolerata ca partid de catre formatiunile romanesti pentru ca are 'moravuri usoare' cand e vorba de relatii de guvernare, e plina de indivizi pe care chiar presa de limba maghiara ii numeste baroni locali.
      Exista numeroase acuzatii de coruptie si evaziune fiscala in localitatile conduse de primari alesi pe liste ale UDMR, dar in general, cel putin pana acum, UDMR si mai ales zona secuiasca au fost ocolite de arestari si puneri de catuse la primari si parlamentari.

      De altfel, daca va amintiti, chiar Basescu spunea odata ca e uimitor ca Harghita/Covasna si Constanta par sa nu fie atinse de nici un fel de coruptie, ceea ce as zice ca este de-a dreptul SF..

      ANI tocmai a prins mai multi deputati UDMR care au deturnat bani publici catre neveste si copii angajati ilegal drept 'consilieri' la cabinetele lor parlamentare.

      Cred ca vom asista curand si la primele arestari printre maghiarii din Romania, dar asta numai dupa ce UDMR ori iese de la guvernare, ori se dovedeste santajista pana la capat cu reformele necesare.

      E bine ca mai intai s-au deschis procesele penale impotriva unor politicieni romani, altfel incepea UDMR-ul sa strige prin toata Europa ca eventualele arestari de corupti maghiari ar fi de fapt 'discriminare etnica'. Dar asa nu mai pot zice nimic, Europa vede ca Romania e model cu minoritatile si nu discrimineaza cand e vorba de fapte penale.
    • +2 (2 voturi)    
      sigur... (Marţi, 15 noiembrie 2011, 21:18)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui popa duhu

      sigur ca da...UDMR e singurul partid fara oameni corupti... nici nu stiu de ce ma mai obosesc sa citesc toate gogosile astea. auzi la el:'' pana acum nici un membru nu a fost cercetat pe caz de coruptie". asta nu inseamna ca nu sunt corupti. toti politicienii sunt la fel. acum cateva saptamani unul dintre ei, "minte luminata", cred ca de la psd, propunea ca cei care nu voteaza la alegerile generale sa fie amendati. eu propun altceva: ca senatorii si deputatii care lipsesc de la sesiunile parlamentare sa aiba salariul redus cu cate 5 procente pentru fiecare absenta. m-am saturat de adunatura asta de hiene care ne conduc destinele. si nu ma refer doar la "portocalii", ci si la "opozitie". sunt toti o apa si-un pamant. vedea-i-as la 2 metri sub!
  • +4 (4 voturi)    
    Ha Ha Ha (Marţi, 15 noiembrie 2011, 20:51)

    vercingetorix [utilizator]

    Ha Ha Ha Ha Ha Ha Ha Ha Ha Ha Ha Ha

    Nu ma pot opri din ras dupa duda asta!

    Eu cred ca a vorbit in ungureste si nu a iesit bine la traducere!
  • +2 (2 voturi)    
    Normal ca nu-s corupti (Marţi, 15 noiembrie 2011, 20:52)

    Laur [anonim]

    Doar au putina greata de ANI si DNA, ca si altii de altfel
  • +2 (2 voturi)    
    sigur ca da :) (Marţi, 15 noiembrie 2011, 20:59)

    osho [utilizator]

    De asta vrea UDMR sa desfiinteze ANI....ei sunt curati ca lacrima, nimic de ascuns! Mai rar asa ceva...
  • +2 (2 voturi)    
    da (Marţi, 15 noiembrie 2011, 21:02)

    Ionut [anonim]

    Domnului Kelemen ii trebuie prescrisi niste ochelari noi...nu a mai trecut pe la controlul oftalmologic de cand UDMR a intrat la guvernare.
  • +2 (2 voturi)    
    Nu sunt oameni corupţi în ROMÂNIA, deci... (Marţi, 15 noiembrie 2011, 21:08)

    felis_tigris [utilizator]

    Păi dacă nu sunt oameni corupţi în România, cum naiba să fie în UDMR!
  • +1 (1 vot)    
    nu zau (Marţi, 15 noiembrie 2011, 21:13)

    El Condor [anonim]

    Domnilor udmr-isti, va simtiti deja in tunelul la al carui capat se vede LUMINITA ? Ce-ar fi sa alegem un roman necorupt de la udmr ? Aveti ? Eventual urmas de-al lui Decebal, cu acte in regula ...
  • +3 (3 voturi)    
    asa zicea si rodica stanoiu de psd (Marţi, 15 noiembrie 2011, 21:20)

    nenea [anonim]

    ...clar, romania nu are corupti, are ghinion si populatia care nu vrea sa munceasca....gratis
  • +1 (1 vot)    
    . (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 0:40)

    popa duhu [anonim]

    Titlul original era genial, nu trebuia sa-l schimbati :))
  • +2 (2 voturi)    
    perversi (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 12:22)

    singeorz [utilizator]

    ca de obicei ,ungurii astia ,ei nu au corupti hahaha ...incredibil cata nerusinare ...