Emil Boc: Sorin Apostu a avut si are o contributie majora la realizarea proiectelor de dezvoltare ale Clujului. Din punct de vedere juridic este altceva, el beneficiaza de prezumtia de nevinovatie

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 15 noiembrie 2011, 19:08 Actualitate | Politic


Premierul Emil Boc a declarat marti, dupa intalnirea de la Prefectura Cluj cu reprezentanti ai administratiei locale din partea PDL, ca Sorin Apostu, in calitate de primar al municipiului Cluj-Napoca, "a avut si are o contributie majora" la realizarea proiectelor de dezvoltare ale municipiului, insa "din punct de vedere juridic este altceva", el beneficiind, ca orice cetatean, de prezumtia de nevinovatie, scrie Mediafax.

"Concluzia dupa intalnirea avuta este ca administratia PDL este sub control la Cluj, proiectele isi vad de drum si merg mai departe. Oricine de buna-credinta poate face diferenta dintre Clujul lui Funar si actualul municipiu. Diferentele sunt enorme si proiectele de dezvoltare se cunosc, de la centuri de ocolire la strazi, tramvai, sala polivalenta, stadion, acestea s-au realizat sau sunt in curs de implementare. Primarul Sorin Apostu a avut si are o contributie majora la realizarea acestor proiecte de dezvoltare ale Clujului. Din punct de vedere juridic este altceva, el beneficiaza de prezumtia de nevinovatie si asteptam rezultatele din instanta. Administratia PDL isi urmeaza cursul, iar oamenii trebuie sa stie ca prioritatile sunt cunoscute, iar proiectele sunt in implementare", a spus Boc.

Premierul a mai precizat ca, la fel cum se rezolva probleme la nivelul tarii, se incearca rezolvarea lor si la Cluj, din punct de vedere administrativ. "Indiferent de situatia juridica si personala la un moment dat, lucrurile sunt sub control", a adaugat Emil Boc.

Amintim ca premierul Emil Boc se afla, de marti dupa-amiaza, intr-o vizita la Cluj, care nu se afla initial pe agenda primului ministru. Emil Boc a ajuns, la ora 17:00, la sediul Prefecturii, unde era asteptat de prefectul Florin Stamatian. Primul ministru nu a dat declaratii la intrarea in sediul Prefecturii Cluj. Ora de Cluj scrie ca la intalnirea cu Emil Boc urmeaza sa participe si membri importanti ai PDL Cluj. La intalnire participa, printre altii, prefectul Stamatian, presedintele Consiliului Judetean, Alin Tise, primarii din Turda, Gherla si Huedin si viceprimarul Moisin.


Citeste mai multe despre   
















958 vizualizari

  • +3 (13 voturi)    
    pfui (Marţi, 15 noiembrie 2011, 19:25)

    DanHorea1307693823041 [anonim]

    daca "la fel cum se rezolva probleme la nivelul tarii, se incearca rezolvarea lor si la Cluj", am bulit-o :)))
    • 0 (6 voturi)    
      Boc este nelinistit (Marţi, 15 noiembrie 2011, 21:05)

      lulu [anonim] i-a raspuns lui DanHorea1307693823041

      pentru ca multe porcarii in care este implicat Apostu au fost initiate in perioada cand el era primar. Apostu nu a facut decat sa continue trendul si sigur, sa isi depaseasca profesorul. Vorba aceea "pofta vine mancand".
    • +2 (10 voturi)    
      Boc nu poate fi invins asa usor (Marţi, 15 noiembrie 2011, 21:40)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui DanHorea1307693823041

      Boc ca primar a ridicat Cluju si ca oras si judetul.
      Boc ca premier a scos Romania din criza, a salvat-o de la dezastru in care a ajuns cum vedem Grecia si Italia.
      Cu Boc ca premier in 2011 Romania are din nou crestere economica si nu oricum fiind cea mai mare crestere economica din UE, chiar daca va fi de 2%.
      Boc ca premier a inceput reforma statului
      Boc ca premier a lasat justitia libera sa aresteze primarul Clujului. Isi imagina cineva vreeodata asa ceva? Ei bine uite ca Emil Boc a jucat corect.
      E problema lui Apostu sa-si demonstreze nevinovatia.
      Emil Boc va fi poate incepand de acum mai atent la oamenii in care are incredere, si nu e vorba numai de Cluj.
  • +7 (13 voturi)    
    IA TE UITA LA "CUTREMURUL" DIN PDL (Marţi, 15 noiembrie 2011, 19:38)

    pointless man [utilizator]

    Boc, daca tacea, filosof raminea. Cum nu pot intelege oamenii astia ca orice gest de aparare al unor asemenea indivizi ca Apostu nu le aduce nici un cistig. Eu, care nu-l resping total pe primul ministru, in urma acestor declaratii mi se intoarce stomacul pe dos. Nu-i chiar ca defilarea PSDeilor cu infractorii lor de mina, dar in esenta e tot aia.
    • +1 (7 voturi)    
      O MISCARE GRESITA, DIN PACATE (Marţi, 15 noiembrie 2011, 20:01)

      Clujeanul [anonim] i-a raspuns lui pointless man

      Tebuie sa iti dau dreptate, mai cu seama ca primarul de Cluj, de prin Focsani de loc, este foarte putin agreat de catre clujeni. Boc nu castiga nici macar popularitate locala cu astfel de afirmatii. Din comtra, mai degraba arunca putina otrava tocmai in inima PDL-ului.
      • +6 (6 voturi)    
        Iar sunt moldovenii vinovati (Marţi, 15 noiembrie 2011, 20:37)

        Mgm [anonim] i-a raspuns lui Clujeanul

        Pana la acest incident, Apostu nu era din Focsani. Mi se pare o ofensa la adresa ratiunii, o noua dovada de ipocrizie. Si mi se pare ca arata cat de "dezvoltata" este de fapt mentalitatea multora din Ardeal.
        Atitudinea lui Boc este in aceeasi directie. Clujul nu poate fi decat imaculat. Nu l-am vazut sa faca aceleasi aprecieri la adresa administratiei lui Solomon, in Craiova.
  • +4 (12 voturi)    
    povesti portocalii !!! (Marţi, 15 noiembrie 2011, 19:51)

    costica [anonim]

    Apostu e corupt si asta este suficient !!!
    Lasati-ne cu bazaconiile alea de care ne-am saturat de 3 ani de zile!! Astia luau mita la greu si Dvs ne aburiti cu realizarile marete ale lui Apostu!! Nu e vorba despre realizarile lui ca primar, ci despre CORUPTUL Apostu !!!!
    Azi, PDL=PSD, adica PSDul ala al carui nume va este frica si sa-l mai pronuntati, pentru ca azi si PDLul Dvs este la fel de corupt ca si PSD.
    RUSINE!!!!!!!!!!!
  • +3 (9 voturi)    
    "contributie majora"... (Marţi, 15 noiembrie 2011, 19:55)

    vio [anonim]

    Si mita e pe masura contributiei !!!
    Bun Primarul asta de Cluj!!
    Devenea imediat miliardar la ce afaceri avea Clujul pentru ca si mita pe care o primea era pe masura!!!
    "Performanta", nu gluma la primarul de Cluj!!!!!!!!!
    Si-i luati si apararea !!! Frumos, dle Boc, ii aparati pe coruptii din PDL!!!!
    Frumos!!!!
  • +4 (6 voturi)    
    bataie de joc (Marţi, 15 noiembrie 2011, 20:14)

    traiang [utilizator]

    Afirmatia este pur si simplu o bataie de joc si la adresa cititorilor si a celor din primaria Cluj care cred ca se descurca chiar mai bine fara un spagar ordinar cu fel de fel de scheme de a ascunde spagile Pai ce sa te mai miri cand un infractor ca vantu face varza procurorii cu invective si este eliberat iar altii care se ciomagesc iau 29 zile cand primul ministru il ia in brate pe acest primar desi parca a si fost dat afara din pdl
    • +3 (3 voturi)    
      dar prezumtia de nevinovatie.... (Marţi, 15 noiembrie 2011, 21:17)

      cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui traiang

      Asta i'a facut pe cei de la PDL sa isi modifice noul lor regulament de etica in asa fel incat sa nu fie doar suspendat, moment in care si'ar fi pierdut postul de primar, ci chiar dat afara entru ca asa poate ramane primar. Asta inseamna sa invarti legile cum sa iti convina tie pe moment.
      Problema mea e de ce unii au voie si altii nu. De ce unii cand o fac e bine dar altii de fapt incalca legea si sunt corupti. Toti sunt o apa si un pamant. Si ne fac pe noi sa ne injuram intre noi?
  • +1 (3 voturi)    
    realizarile primarului (Marţi, 15 noiembrie 2011, 21:21)

    bbk [anonim]

    Toti primarii se bat cu caramida in piept, ca au facut tramvai, centuri, metrou, stadioane si mai stiu eu ce autostrazi suspendate.

    1. toate constructiile si proiectele au fost facute pe banii oamenilor, din bugetul primariei, sau poate chiar din diverse credite, pe care se vor plati multi ani dobanzi
    2. meritul primarului, atunci cind se face ceva, e ca sa nu se puna de-a curmezisul proiectului
    3. un alt merit al primarului ar fi cind reuseste sa negocieze la singe termene si costuri, astfel incit proiectul sa fie facut cit mai repede (pentru a nu deranja orasul cu santierul respectiv) si cit mai ieftin, plus chiar eventuale garantii, ceea ce de multe ori nu prea se intimpla, ca doar cei care castiga licitatiile trebuie sa aibe si profit maxim

    asa ca sa nu mai vina nu stiu ce primar sa se laude cu ce proiecte a realizat el. asta e cea mai mare demagogie, cel mai urit mod de a minti oamenii in fata. majoritatea proiectelor realizate cu succes ascund in spate niste "comisioane" date pe la unii. insa daca proiectul a avut succes la public, nu prea se mai baga nimeni sa comenteze ca a fost prea scump, si ca se putea mai ieftin. o sa zica, lasa ca bine ca a iesit, si ca oamenii il pot folosi.
  • -1 (5 voturi)    
    Si uite asa (Marţi, 15 noiembrie 2011, 21:24)

    un roman [utilizator]

    Se va ascunde mizeria sub presul PDL.
    Pa Boculetz, sa nici nu mai aud de tine.