Victor Ponta: Presedintele joaca un circ ieftin cu unicameralul si uninominalul. Basescu minte la televizor

de A.N.     HotNews.ro
Marţi, 15 noiembrie 2011, 14:11 Actualitate | Politic


Victor Ponta
Foto: Agerpres
Presedintele PSD, Victor Ponta, a afirmat marti ca Traian Basescu face "un circ ieftin" cu Parlamentul unicameral si votul uninominal, spunand ca declaratiile sefului statului sunt contrazise de realitate, transmite Mediafax. Ponta a spus ca seful statului "minte la televizor", afirmand ca doreste Parlament unicameral si vot uninominal, in realitate acceptand ca PDL sa legifereze cu totul altceva.

"Traian Basescu face in continuare un circ ieftin. Ne spunea ca vrea Parlament unicameral si iata ca vom avea de fapt doua Camere. Ne-a spus ca vrea vot uninominal pur si iata ca pana la urma vom avea vot mixt, nici macar uninominal. Traian Basescu minte la televizor si ii lasa pe cei de la PDL sa faca altceva. Una spune Basescu, cu totul alta face", a afirmat Ponta.

Presedintele Traian Basescu a cerut PDL, intr-un interviu acordat luni seara la TVR, sa sustina varianta USL, privind reducerea numarului de parlamentari la 300, in loc de 388, cum s-a convenit in coalitie.

In cursul diminetii, coalitia de guvernamint a decis comasarea alegerilor locale si parlamentare pentru noiembrie 2012, precum si reducerea numarului de parlamentari pina la 388. Parlamentul va ramine insa bicameral, iar viitoarea legislatura ar putea avea 88 de senatori si circa 300 de deputati. Pentru finalizarea proiectului de lege este necesara redesenarea colegiilor, lucru care va fi facut in urmatoarele saptamani in interiorul Coalitiei de guvernare.


Ce propune PDL: Parlament bicameral cu 388 de membri

Coalitia de guvernamint a decis luni dimineata comasarea alegerilor locale si parlamentare pentru noiembrie 2012, precum si reducerea numarului de parlamentari pina la 388. Parlamentul va ramine insa bicameral, iar viitoarea legislatura ar putea avea 88 de senatori si circa 300 de deputati. Pentru finalizarea proiectului de lege este necesara redesenarea colegiilor, lucru care va fi facut in urmatoarele saptamani in interiorul Coalitiei de guvernare.

Premierul Emil Boc le-a cerut luni liderilor opozitiei, Victor Ponta si Crin Antonescu, sa spuna "clar si explicit" daca sustin sau nu trecerea la un Parlament unicameral, in conditiile in care coalitia de guvernare nu poate promova singura acest proiect.

"Cer ca in comisie opozitia sa sustina Parlamentul unicameral. Fara votul lor, nu vom putea ajunge la indeplinirea acestui obiectiv" deoarece "avem nevoie de o majoritate de doua treimi in fiecare camera a Parlamentului", a declarat acesta.

Ce propune USL: Tot Parlament bicameral dar cu 300 de parlamentari

USL a declarat ca se impotriveste ideii de  Parlament unicameral votata de populatie la referendum dar ca se pronunta pentru un Parlament bicameral cu o reducere semnificativa a numarului de alesi si anume la 300 de parlamentari.

Copresedintele USL Crin Antonescu a declarat, luni, ca reprezentantii Uniunii vor initia motiune de cenzura daca Guvernul isi va angaja raspunderea pe actele normative privind comasarea alegerilor si reducerea numarului de parlamentari.

"În ce priveşte reducerea numărului de parlamentari, am iniţiat un proiect de lege, suntem de acord cu reducerea semnificativă a numărului de parlamentari, nu o reducere de faţadă, dar care să respecte principiul constituţional al proporţionalităţii, în sensul în care reprezentanţii în Parlament să aibă în spate un număr aproximativ egal de alegători", a spus Antonescu.

El a arătat că varianta vehiculată în acest moment, cu doi senatori pe judeţ, este una neconstituţională.


Citeste mai multe despre   


















5504 vizualizari

  • +29 (37 voturi)    
    Fenomen omul asta (Marţi, 15 noiembrie 2011, 14:19)

    hot news [utilizator]

    Apeleaza la memoria scurta a romanilor si se contrazice singur. Si mai incredibil e ca bombardamentul asta constant da roade...
    • +21 (25 voturi)    
      hotul striga hotii (Marţi, 15 noiembrie 2011, 15:04)

      hotul striga hotii [anonim] i-a raspuns lui hot news

      m-ai tii minte... la alegeri ce pasarica ai scos pe gura" au furat mai mult ca noi" si vrei sa fii presedinte-prim ministru, iar aseara la B1 minteai de inghetau apele...si nu-l lasai pe geoana sa-ti dea replica..., iti vien o scarba de toata politica asta....
      • +13 (19 voturi)    
        Trebuie sa fi mai clar, stiu ca te referi la Ponta (Marţi, 15 noiembrie 2011, 16:17)

        uluit [utilizator] i-a raspuns lui hotul striga hotii

        I-ai raspuns lui alex2020, desii te referi la Ponta.
        Multi care-ti cistesc randurile raman confuzi.

        Ponta are o mare problema, stilul stalinist ii este intiparit genetic de catre "marii" lui inaintasi Ilici & co.
      • 0 (0 voturi)    
        gramatica limbii Romane (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 15:03)

        popas [anonim] i-a raspuns lui hotul striga hotii

        Logic ar fi ca raspunsul tau la un comentariu sa aiba legatura cu ceea ce a scris antescriitorul tau... altfel, de ce raspunzi la acel comentariu si nu scrii unul nou?
        Pe de alta parte, nu ar fi rau sa inveti putina gramatica elementara a limbii Romane... este rusinos sa scrii "m-ai tii minte".
    • +16 (20 voturi)    
      cum ramine cu referendumul maica (Marţi, 15 noiembrie 2011, 15:46)

      georget [anonim] i-a raspuns lui hot news

      parca am votat ceva la un referendum , sau a fost in o alta viata .
      Ce mama ei de democratie mai e si asta daca referendumurile sunt ignorate de clasa politica (citeste : ciocoiasca).
    • +8 (8 voturi)    
      Nici ca se putea mai bine ! (Marţi, 15 noiembrie 2011, 17:06)

      Ioan [anonim] i-a raspuns lui hot news

      Acum Basescu poate spune : " Astazi, X noiembrie 2011, am emis Decretul nr.Y prin care convoc Adunarea Constituanta etc. etc."
      Sa-l tina Dumnezeu tot asa pe Ponta !
    • -1 (1 vot)    
      mail (Marţi, 15 noiembrie 2011, 22:19)

      unul_care_iese_in_strada [anonim] i-a raspuns lui hot news

      Chiar trebuia sa primesc mail cu asta? Pe cine mai intereseaza ce spune Ponta? Pentru voi conteaza se vede. Va doare cand vorbeste de conducatorul iubit?
  • +19 (27 voturi)    
    Circ Arena (Marţi, 15 noiembrie 2011, 14:21)

    sipu [anonim]

    Oare cine ne invita la circ ieri ? si unde era circul ?cine o fii BUFONUL ROMANIEI ? Dresorul il cunosc..............
  • +7 (17 voturi)    
    O fi facand Basescu circ (Marţi, 15 noiembrie 2011, 14:23)

    Constanttin [anonim]

    dar are si cu cine, cum se mai ingramadesc toti in mijlocul arenei sa se minuneze lumea de ei.
  • -19 (35 voturi)    
    De poveste ... (Marţi, 15 noiembrie 2011, 14:32)

    Suca [anonim]

    Parca e o noutate ca minte Basescu. Insa si poporului ii place sa fie mintit, e ca in relatiile alea in care sotul isi minte frumos sotia in timp ce el face drumuri dese pe centura. Iar apoi sotia fiind cam proasta sta si sufera de frica divortului, crezand ca sot mai frumos si mai destept decat Base nu se gaseste pe lumea asta. LOL, hai ca mi-a placut ultima parte !!!
    • +9 (21 voturi)    
      uslinosi prosti. (Marţi, 15 noiembrie 2011, 15:12)

      Demetra [utilizator] i-a raspuns lui Suca

      Si eu care credeam ca poporul asta nu este format numai din oligofreni - gen Ponta, imi faceam iluzia ca v-a venit mintea la cap. Probabil ca nu prea are ce sa va vina, pt ca sunteti arierati mintal din nastere. Vulgari, mitocani si , ca orice [prost, se cred destepti. JALNICI. Nu uitati ca doi prosti (Crin+Ponta) nu fac un destept, ci tot doi prosti.
      • -2 (10 voturi)    
        aaa??? (Marţi, 15 noiembrie 2011, 16:31)

        catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui Demetra

        Draga Demetra,
        Cu mare drag iti spun, tie care esti inteligenta intre inteligenti, academiciana de renume mondial, femeie intre femei si tot ce este mai bun si mai frumos pe lumea asta.. sa stii ca pe lumea asta democratia este facuta ca sa existe mai multe puncte de vedere. si ca in democratie jignirea este doar apanajul celor incapabili sa inteleaga ca nu exista doar alb si negru, ca exista culori.. nu stiu daca Elena Ceausescu te ghideaza intr-o logica atat de forte dar pozitia ta nu are nimic a face cu civilizatia... pe mine asta ma socheaza: ca in epoca asta basesciana mitomania, mitocania si mediocritatea devin adevarate valori... uita-te in oglinda si vezi daca te poti iubi ( sincer cred ca nu ai probleme cu asta)... evident ca logica frazelor tale este destul de fragila dar asta nu cred ca mai poate soca atat timp cat ura va mana in lupta.. ura si frica ca maine veti ramane fara locurile caldute pe care vi le-a dat puterea pt imprastiat fluturasi si orice tine de limba moale ce atinge delicat dosul politicienilor.. nu m-ar mira ca maine tu sa fii aia care il vei pupa pe Ponta caci, din nefericire, genul asta de violenta verbala de care dai dovada este caracteristic celor ce s-au nascut sa fie sclavi, celor care nu pot avea puncte proprii de vedere.. dormi usor Demetra.. Basescu vegheaza pentru tine.. o sa fie intuneric si maine!!!
        • +6 (10 voturi)    
          o sa fie intuneric (Marţi, 15 noiembrie 2011, 16:42)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

          ca altfel n-ar viermui astia ca tine!
          • -5 (9 voturi)    
            oups... (Marţi, 15 noiembrie 2011, 16:57)

            catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

            ai un nume sau este doar temerea de a fi TU??? aveti si voi curajul sa fiti un nume si un prenume.. banuiesc ca esti o persoana majora.. e intuneric rau si va mai fi intuneric draga zaboo pana vei intelege ca respectul este ceva obligatoriu nu doar normal... sa ne batem in jigniri?.. in injuraturi?... ai dat replica ce o asteptam.. unuia care injura nu ii place sa fie injurat... alta data, si tu si Demetra, aveti rabdarea sa expuneti idei si nu invective.. un om inteligent stie sa vorbeasca si unui prost si unui academician... e o cugetare veche care se regaseste mai la toate popoarele.. da.. in lumea ta e intuneric caci injuratura doar asta aduce.. intuneric.. ideile dau lumina.. chiar si alea pe care poate nu le acceptam
            • +3 (9 voturi)    
              mai profundule (Marţi, 15 noiembrie 2011, 17:37)

              zaboo [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

              pe forumuri fiecare are libertatea sa isi aleaga un nickname si sa isi spuna parerea in mod liber! daca nu iti convine asa, roaga-i tu pe baietii astia de la hotnews sa schimbe regula! cat despre jigniri... te rog eu nu ma induiosa cu discursul ala mucos, ci reciteste ce ai scris demetrei crezandu-te profund si superior! nu de alta, dar aia ca tine nu inteleg pana nu se coboara interlocutorul la nivelul lor! mars!
        • +3 (9 voturi)    
          Cine vorbeste!!! (Marţi, 15 noiembrie 2011, 17:08)

          Mihai G [anonim] i-a raspuns lui catalin_mattei

          Dar tu ai oglinda? Sau este sparta si iti este teama ca ramii vaduv de nu te uiti sa vezi un alt prostovan poate mai mare decat altii. Nu stiu cum dracu faceti de tot la Basescu ajungeti. Pina una alta el este si va fi pina in 2014 PRESEDINTELE acestei tari cu prostii si desteptii ei (ca tine )
          • -1 (7 voturi)    
            ce as putea raspunde unuia ca tine? (Marţi, 15 noiembrie 2011, 17:27)

            catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui Mihai G

            poti doar sa ma amuzi.. atat.. oricum nu poti face decat ce iti este trasat.. unii se nasc pt a sluji.. am mai scris asta.. tu ai atata barbatie in tine ca esti alt anonim.. poate ca sa intri sa injuri sub mai multe id-uri.. bravo.. vei fi felicitat de cei ce te sustin..
          • +1 (7 voturi)    
            pt tine ( special) (Marţi, 15 noiembrie 2011, 17:28)

            catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui Mihai G

            oamenii care gandesc doar in injuraturi indiferent ca sunt pro sau anti Basescu nu imi pot provoca decat mila.. atat pot ei.. nu ma incanta mai mult un mic grobian pro decat unul anti
      • +1 (1 vot)    
        arierat? (Marţi, 15 noiembrie 2011, 19:30)

        arieratul [anonim] i-a raspuns lui Demetra

        Și proști și arierați mintal?
        Noroc că unii sunt doar alienați.
        • 0 (0 voturi)    
          am crezut ca nu ii va spune nimeni (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 11:55)

          justin [utilizator] i-a raspuns lui arieratul

          ca este "arierata"!

          probabil de la discutiile de partid a ramas saraca blocata. Arieratele alea sunt problema! Si arieratii binenteles!
    • +4 (12 voturi)    
      Postacii de serviciu (Marţi, 15 noiembrie 2011, 15:15)

      Demetra [utilizator] i-a raspuns lui Suca

      Suca ,iar esti de serviciu la butoane? Ce norma ai astazi?
      • -1 (7 voturi)    
        Suca versus Demetra (Marţi, 15 noiembrie 2011, 16:41)

        catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui Demetra

        ca de la postac la postac.. psd-ist contra pdl-ist... pestea toate umbra fsn-ista
  • -16 (28 voturi)    
    Ce este nou? (Marţi, 15 noiembrie 2011, 14:35)

    catalin_mattei [utilizator]

    Nimic nou in ceea ce spune Ponta.. urmarind traseul de presedinte al lui Traian Basescu doar sa fii orb sa nu vezi cum s-a contrazis mai mereu , cum a manipulat, a mintit si a facut tot el pe victima in vederea securizarii pozitiei sale si a PDL-ului.. raul este ca alternativa la PDL si TB este ceva la fel de gaunos
  • +15 (31 voturi)    
    cine i cel mai mare circar? (Marţi, 15 noiembrie 2011, 14:35)

    Liana [anonim]

    Uneori ma intreb cum poti sa faci afirmatii despre o alta persoana cand tu intreci orice limita?Cel mai mare circar al tarii la ora actuala este Victor Ponta.Nu ca presedintele n ar avea si el momentele lui de circ.Dar hai sa fim seriosi Ponta si Antonescu ii dau clasa in materie de circ fara bani,zi de zi,ora de ora.
    • 0 (0 voturi)    
      Ponta si circul presedintelui (Vineri, 18 noiembrie 2011, 7:04)

      giulesteanu [anonim] i-a raspuns lui Liana

      Ptr Liana (o fi balaria aia din jungla care se infasoara pe tot ce imprejur de trebuie sa o tai cu maceta ca sa poti avansa?)
      Cred ca te uiti numai secvential la ce se intampla in Romania. Ce circ mai mare vrei sa vezi comparativ cu cel facut micul clovn instalat de basescu pe post de prim ministru, care se duce sa ''taie pamblici'' la inaugurarea unui inceput de santier la un drum de tara de cca 200m, unde ascunde banii minstreasa de plescoi? Oamenii rationali si cu adevarat mareti inaugureaza lucrari serioase nu gainarii si sali de sport in sate cu 50 de locuitori trecuti de 60 de ani.
      Postasii basisti, mai priviti lumea si cu ochii deschisi si nu prin ochelarii de cal furnizati de boc, sever voinescu,udrea si seful lor, care azi spun una si mine zic exact contrariu, dand vina pe europa, burebista si ''ilici'', .Pacat ca stiti numai atat! Vedeti si gradul de incredere al populatiei in tot ce inseamna acest regim !!!!
      • 0 (0 voturi)    
        pentru giulesteanu (Vineri, 18 noiembrie 2011, 9:29)

        Liana [anonim] i-a raspuns lui giulesteanu

        Imi pare rau, se vede ca esti din Giulesti si doar atata poti.Nu sunt Liana din jungla,nu sunt simpatizant al nici unui partid,nu sunt nici o admiratoare a presedintelui,sunt o persoana care traieste in aceasta tara si este scarbita de tot ceea ce vede in fiecare zi in jurul ei ,nu numai la televizor si in special la OTV sau antene cum vad foarte multi.Imi pare rau ca din nefericire lumea s a OTV-izat in mare parte.
  • +13 (25 voturi)    
    Hopaaa, (Marţi, 15 noiembrie 2011, 14:36)

    giga [anonim]

    pontalau a devenit Mafalda; stie ce gindeste presedintele. Pesemne ca d'aia s-a infortosat si la jonel ca ala se voia afara din psd da' nu stia.
    p.s. N-am ascultat declaratiile lui Basescu si m-am referit strict la ce zice pontalau.
    Si eu as putea sa zic ca minte cind zice ca se vrea sef; da' accepta sa fie pres (de sters).
  • +8 (22 voturi)    
    ponta (Marţi, 15 noiembrie 2011, 14:38)

    observator [anonim]

    Ponta esti un bufon! ia si dormi
    crezi ca prin atitudinea ta faci "revolutie" politica...ba cu geoana ..ba cu base...
    nu m-ar mira sa ii vad pe cei din urma dand mana
    pozitia: nu tin partea nimanui..un simplu observator
  • -9 (23 voturi)    
    Care-i stirea? Stiam cu totii... (Marţi, 15 noiembrie 2011, 14:39)

    Bogdan [anonim]

    nu e nici macar o stire. De ce, crede cineva ca partidul ala zice vreodata altceva decat ce-i dicteaza Basescu?? Partidul condus de Boc, arhetipul slugarniciei? :D
    Normal ca Basescu nu poate sa ceara Parlament unicameral ca-i pierde pe independenti si pe UDMR-isti si astfel pierde controlul in Parlament. Ce le-a promis romanilor?? Ha ha ha! Pai doar dobitocii au impresia ca referendumul ala a avut alt scop decat unul electoral... Ii intrebi pe romani cand iti convine, dar cand le tai salariile, cand tai pensiile, cant tai alocatiile copiilor, cand iti bati joc de categorii intregi de populatie: politisti, doctori, profesori, mame etc etc atunci nu-i mai intrebi pe romani??? :P Ia intreaba-i pe romani te mai vor la conducere?? Aaaaa, acuma nu mai conteaza vointa "boborului"???:P
    • 0 (10 voturi)    
      ptr @Bogdan (Marţi, 15 noiembrie 2011, 15:48)

      me [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Cred ca ori nu ai televizor , ori nu ai cablu, ori nu intelegi situatia din intreaga UE, ori ... Intelege , masurile dure au fost necesare chiar daca au fost politic sinucigase...fara aceaste masuri de ajustare bugetara situatia din RO ar fi fost mult mai dezastruoasa decat este acum Grecia ... si sa nu crezi ca pe noi ne ajutau cu stergerea datoriilor...inteleg ca omul obisnuit, cu nivel mediu de pregatire, intelege foarte greu aceste masuri, din aceasta cauza se evita peste tot consultarea populatiei cu privire la masurile economice (daca sunt de austeritate)...chiar si cei care le inteleg le accepta cu greutate, este firesc, nimeni nu vrea sa traiasca mai rau si mai greu chiar daca aceasta este unica solutie. In toata lumea serviciile gratuite, oferite de stat, fie au devenit mai putine fie au pierdut din calitate (lipsa banilor)...
      • 0 (0 voturi)    
        :))) (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 12:47)

        justin [utilizator] i-a raspuns lui me

        Neneaa asta care intelegi aceste masuri pentru ca nu esti un om obisnuit si ai un nivel ridicat de pregatire, ia explica-mi si mie urmatoarele puncte:
        - de ce nu s-au luat aceste masuri in 2009 cand se stia deja de criza iar Romania a inregistrat cea mai mare scadere economica din istoria recenta?
        - cati oameni au fost dati afara? NU vorbesc despre cei care au iesit la pensie sau au plecat in strainatate. NU vorbesc despre cei dati afara din administratie pentru a fi re-angajati in societati de servicii. Vorbesc strict despre numarul persoanelor date afara.
        - care sunt masurile menite sa puna ceva la loc? impozitul forfetar? noul cod al muncii (cel cu milioane de contracte noi)? In orice tara din Europa aceste masuri de stimulare a economiei au existat. La noi nu.
        - de ce au scazut salariile tuturor angajatilor la stat in mod egal? de ce nu s-au promovat cei care merita, respectiv dat afara cei neproductivi? Cum se face ca nu mai sunt oameni de calitate in sistemul sanitar si nu numai?
        - unde sunt investitiile promise in baza imprumutului de 20 miliarde de eur? cine va plati acest imprumut si cu ce bani?


        Acestea sunt doar cateva intrebari la care, un om de calibrul tau, nu ar avea nicio problema sa le dea un raspuns pe masura.

        PS: stie toata lumea ca este criza. cei cu pregatire peste nivel mediu pot sa vada si faptul ca masurile luate, au fost cel putin haotice, pompieristice daca nu lipsite de logica si dezastruoase. Cele de stimulare a cresterii au lipsit cu desavarsire deci nu pot fi evaluate.
    • 0 (8 voturi)    
      Stim multe, dar intelegem putin (Marţi, 15 noiembrie 2011, 15:48)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      1) Independenti sunt putin, ori cu ei ori fara ei nu e mare schimbare.

      2) UDMR TREBUIE sa iasa de la guvernare, parlamentul unicameral si reorganizarea teritoriala sunt cele mai buna solutii
      3) Vointa poporului... Trebuia facut referendum pentru reducerea salariilor? Ce gluma buna...

      Dumneata faci referendum cu patronul daca iti taie din salar pentru ca nu esti performant? Sau supui la vot in colectivul de colegi daca sa te dea seful afara sau nu?

      Concluzie:
      Este economie de piata.
      Produci si esti eficient, ai salariu. Nu esti eficient si nu produci cat trebuie, nu are valoare munca ta, deci nu esti platit.

      Cine doreste sa traiasca, sa munceasca si sa fie platit dupa ideologia comunista, este liber sa plece in China.
      La buna vedere!
      • 0 (0 voturi)    
        despre cine vorbeai? (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 13:04)

        justin [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

        1. "Independentii" de acum, in cazul in care memoria te lasa, sunt formati in majoritate din parlamentarii cumparati de la psd si pnl dupa alegerile din 2008. Acei "independenti" acum cunoscuti in parte si drept "progresisti" au undeva la 6-7% din locurile din Parlament. In urma acestui exod s-a ajuns la putin peste 50% pentru coalitia de guvernare. Aici pot doar sa te intreb ce ar trebui sa creada nenea ala care a votat cu sa zicem pnl, pentru a vedea a doua zi parlamentarul in barca pdl?

        2. In situatia actuala, UDMR va iesi din politica, nu numai de la guvernare. O prezenta masiva la vot (si cred ca asta se va intampla) va diminua foarte mult procentajul vontatilor maghiari. Aparitia PCM va dizolva si mai mult voturile acestora. Singura lor sansa este revenirea la un prag de 3% pentru accesul in Parlament. Vom vedea daca guvernarea actuala le va face sau nu aceasta concesie. Eu zic ca da.

        3. Nu, nu trebuie referendum. Ce te faci daca masurile respective sunt totusi proaste (vezi cateva intrebari retorice mai sus)? Apropo: daca lucrezi cu un contract de munca legal, ar fi bine pentru tine sa afli ca patronul nu iti poate impune reducerea salarului. De asemenea, datul afara trebuie sa aiba o motivatie solida, nu vrerea patronului (altfel contractul nu isi mai are sensul).

        4. Capitalismul asta exagerat (si pur teoretic) de care dai dovada iti face rau la rinichi. Ia un algocalmin pe reteta.
  • +18 (26 voturi)    
    aha (Marţi, 15 noiembrie 2011, 14:42)

    calin [anonim]

    Pai daca Basescu minte hai da-i drumul la proiectul de lege si incepeti sa-l votati sa vedem ca vreti cu adevarat si nu e totul o propaganda ieftina. Fac pariu cu oricine ca reducerea numarului de parlamentari NU se va face in Parlament pana la alegerile din 2012 ci eventual de Guvern prin asumarea raspunderii.
  • +14 (14 voturi)    
    Pentru circarii din politica... (Marţi, 15 noiembrie 2011, 14:44)

    george [anonim]

    ... indiferent de apartenenta, ca sunteti PDL, PSD, PNL, UDMR, Romania Mare sau UNPR, daca nu se da o lege ca sa oblige populatia sa mearga la vot, s-ar putea ca anul viitor sa voteze doar membrii de partid! Ce faceti voi, politicienii, de penste 20 de ani incoace, se vede direct in nivelul de trai si in situatia economica actuala a tarii!...
    ...Circarilor!
  • +12 (22 voturi)    
    ponta (Marţi, 15 noiembrie 2011, 14:44)

    voda [anonim]

    Ponta apare la tv de fiecare data când Basescu deschide gura, Victor a uitat ca este la conducerea PSD-ului ca sa facă ceva util pentru patrie nu sa ne intoxice cu declarațiile lui contradictorii.
    Nu inteleg de ce Ponta este impotriva strangerii maidanezilor de pe strazile capitalei, ar fi un lucru util si civilizat.
  • +13 (17 voturi)    
    Ce a mintit?!? (Marţi, 15 noiembrie 2011, 14:45)

    sting [anonim]

    Sustine public propunerea USL si tot nu-i convine.

    Asta spune multe despre dorintele d-lui Ponta. Se pare ca aceste dorinte nu vizeaza performanta in general ci doar performanta sa. Daca cineva mi-ar sustine o idee proprie nu m-as simti deloc amenintat ci chiar bucuros ca s-ar putea realiza. Se pare ca la Ponta nu functioneaza asa :)
    • +5 (5 voturi)    
      nu cred ca intelegi (Marţi, 15 noiembrie 2011, 15:14)

      Filip [anonim] i-a raspuns lui sting

      intreaga platforma politica USL se rezuma la: "Basescu vrea raul Romaniei" Acuma, daca Basescu vrea raul Romaniei si este de acord cu propunerea USL, rezulta ca USL vrea si el raul Romaniei. Na aici flotare logica!
    • -5 (7 voturi)    
      cand iti fac grecii un dar ... (Marţi, 15 noiembrie 2011, 15:18)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui sting

      stii proverbul? Asa si cu Basescu...
      Pai daca nu te mai duce memoria ia un Memoplus sa da un search pe Goagal si vezi ce a promis, vezi cum a fraierit poporul sa-i voteze referendumul. Pai cine si-a asumat referendumul?? De ce l-a mai facut daca oricum nu e in stare sa-l puna in practica?!? De ce n-a facut un referendum in care sa intrebe: Vreti sa traiti bine?? :))
      P.S.
      Te observ mai ...naiv, ia zi-mi sincer, crezi ca PDL cu Boc in frunte au vrut sa-l sfideze cu decizia privind pastrarea Parlamentului unicameral si reducerea, pe ici pe colo, a parlamentarilor??? Ha ha ha! Tu chiar crezi ca si-ar bate joc de referendumul lui Basescu fara acceptul lui ?!?
    • -4 (6 voturi)    
      pai, l-a contrazis realitatea :P (Marţi, 15 noiembrie 2011, 15:24)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui sting

      Tu pricepi mai greu... Basescu a facut referendum ca sa decida poporul. Iar acum realitatea este ca PDL sustine parlament bicameral si 388 de deputati parca, nu ce a decis poporul... Atunci promisiunea. electorala - dar asta-i alta problema, a lui Basescu ce este??? O minciuna!
      P.S.
      Pai ce sustine USL nu e ce a decis poporul la referendum... Offf, nimic n-ai inteles...
      • +2 (4 voturi)    
        Sofisme... (Marţi, 15 noiembrie 2011, 16:40)

        Sting [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

        Imi este greu sa deslusesc ce ai vrut sa-mi ``raspunzi`` dar sa stii ca nu ti-am taiat toate sansele. Daca imi arati ca poti sa fii structurat, argumentat, si clar atunci cand compui un text care vrea sa transmita o idee, sa stii ca o sa intru intr-un dialog cu tine.

        Iti ures succes la studiat si ne auzim peste cativa ani.
  • +3 (5 voturi)    
    La poarta noua. (Marţi, 15 noiembrie 2011, 15:00)

    Proximus [anonim]

    Iar a iesit oxi asta in public,in fata portii noi care-il deruteaza,cu declaratii hazoase.De ce minti mai pui de comunistoid?Eu l-am vazut la TV pe Presedinte declarand ca nu e de acord cu propunerea coalitiei privind cei 388 de parlamentari si i-a sfatuit pe PDListi sa sustina mai bine propunerea legislativa a USL care doreste Parlament bicameral cu 300de parlamentari.
    Circul e la tine Pomnta!
  • +4 (4 voturi)    
    Parlament unicameral (Marţi, 15 noiembrie 2011, 15:06)

    Vlad [anonim]

    Astia uita cu totii ca oamenii s-au exprimat foarte clar, prin referendum, pentru un parlament UNICAMERAL. Lui Ponta si Antonescu nici nu le pasa de asta, ba chiar i-au facut prosti pe toti romanii care au votat la referendum. Iar Boc o da cotita: daca el chiar vrea sa asculte de vointa poporului, pai atunci sa sustina parlamentul unicameral fara a mai intreba opozitia. Dar cui ii pasa de referendum in tara asta! Mi-e pur si simplu scarba!
  • +3 (5 voturi)    
    Si tu, spui adevarul cand taci? (Marţi, 15 noiembrie 2011, 15:08)

    Marinica [anonim]

    Daca avea tarie de caracter ramanea procuror si incerca sa scurteze (ca timp) calitatea invinuitilor in condamnati cu executare prin dosare facute profesional si fara sa fie atacate pe motive de vicii de procedura, In PSD sunt mai multi penali decat in toate celelalte la un loc si care nu ajung nici macar in calitate de invinuiti. Asta arata cat de slaba e justitia. Bunastarea societatii nu inseamna si bunastarea individului, dar cu siguranta "bunastarea" unor indivizi alesi duce la degradarea tarii
  • +1 (7 voturi)    
    Le place! (Marţi, 15 noiembrie 2011, 15:18)

    Mih. [utilizator]

    Ponta si Crin si toti ai lor au un singur plan/proiect/gand/vis: sa-l dea jos pe Basescu. Si o singura solutie: sa-l tot muste de fund. Asta fac non-stop de ani de zile. Vai de capu' ei de opozitie cu placerile ei perverse! :)))
    Bleah!
  • +1 (5 voturi)    
    iar tu esti un derbedeu ratacit in politica (Marţi, 15 noiembrie 2011, 15:20)

    ovigeo [anonim]

    cit priveste minciuna esti pe departe mult mai bun ; tehnica manipularii pe care o practici prinde dar din ce in ce mai putin
  • +2 (6 voturi)    
    Nesimtire (Marţi, 15 noiembrie 2011, 15:30)

    Strainul [anonim]

    Un neam care rinjeste la televisor cum un BOU il insulta pe presedintele tarii, adica tara, nupoate ajunge prea departe.
  • +3 (9 voturi)    
    Din ura fata de Basescu si prostie. (Marţi, 15 noiembrie 2011, 15:35)

    mircea [anonim]

    Ponta se supara pe Basescu si cand Basescu il lauda.De fapt Basescu a recomsandat PDL sa sustina proiectul USL.Ce nu-i convine lui Ponta?Spunea odata Ponta ca vorbeste pentru oameni care au capul la ei.Curios este ca tocmai el uita de cele mai multe ori sa-si ia capul la el si vorbeste gura fara cap.Eu cred ca sa stabilit in PSD ca Ponta sa se compromita prin declaratii tampite,incat sa poata face pasul in fata Nastase.Asta ar explica si executia lui Geoana care "prostanac"fiind nu intelege si iese el in fata.Ca la figura cu presedintia.Nastase a spus intai ca este posibil sa nu mai fie propus Antonescu ,ci unul de la PSD.Si Geoana a crezut ca-i vorba despre el.Si sa grabit sa spuna ca accepta cu drag.Si suparare mare dupa aceia.
  • +1 (3 voturi)    
    Pai unde in alta parte ? (Marţi, 15 noiembrie 2011, 15:37)

    GAGA [anonim]

    Pai unde in alta parte ?
    Nu toti asta faceti si in mod special la TV ?

    Nu am strigat si probabil vom mai ca ati mintit poporul cu televizorul ?
  • -1 (5 voturi)    
    Vointa poporului (Marţi, 15 noiembrie 2011, 15:37)

    Daniel [anonim]

    Basescu are cel mai mare atu: vointa poporului!

    Cum PDL vrea una si USL vrea alta, intain se incearca o negociere si daca nu iese, vine Basescu in 2-3 luni si se va aplica vointa poporului.

    PSD nu vrea vointa poporului, PSD dispretuieste vointa poporului, PSD vrea in continuare la ciolan,
    adica parlament bicameral unde poate impune parlamentari dupa numarul de voturi redistribuite pe tara.

    Daca vrea PSD sa nu piarda acele voturi, trebuie sa accepte reorganizarea teritoriala a romaniei in 8 judete, si ramane cu deputatii si senatorii pe care ii are acuma si cu influenta actuala in parlament.

    Daca nu accepta, vine Basescu cu rezultatele referendumului si raman amandoua partidele PDL si PSD in curul gol. Rezultatul referendumului se executa, nu se discuta.

    Concluzie: PSD-ul sau sustine reoganizarea teritoriala in 8 judete sau pierd tot.

    Punct.


    Deci lasa-i sa faca gargara, ca fac degeaba.
    • 0 (0 voturi)    
      Rasini naturale (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 11:46)

      iorgu [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      Nu cred ca esti naiv, prietene, cred ca ne crezi pe toti prosti. Politicienilor nostri le pasa de vointa cetateanului doar in campanie electorala. Dupa, le pasa NUMAI de conturile lor, ale familiei si amicilor (citeste gasca) fara de care n-ar putea sa fure. Demonstratia e simpla: sunt putred de bogati dupa ce s-au invartit prin politica. Mai lasa-ne cu rasinile astea!
  • +1 (9 voturi)    
    buna crestere (Marţi, 15 noiembrie 2011, 15:43)

    ddcmn [anonim]

    Domnul Ponta ar trebui sa manifeste mai multa consideratie pentru Presedintele Romaniei. E dreptul Opozitiei sa comenteze actele Puterii, dar cand e vorba de Primul Om al Tarii, ca e bun sau rau, oricine ar trebui sa manifeste mai mult respect. A fost totusi ales de majoritatea celor prezenti la urne, nu? Dupa umila mea parere, din vocabularul domnului Ponta, dar si din cel al altor politicieni, ar trebui sa dispara sintagme ca "Basescu face", "Basescu drege", samd (sau, ma rog, nu face, nu drege......). Corect ar fi Domnul Presedinte sau Domnul Basescu (face, drege, nu face, nu drege.......).
    Din pacate sint si multi asa-zisi jurnalisti, ziaristi, care nu au cei 7 ani de acasa din acest punct de vedere. Si ma refer in primul si in primul rand la CTP. Dar mai sunt, mai sunt......
    • +1 (1 vot)    
      respectul... (Marţi, 15 noiembrie 2011, 16:39)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui ddcmn

      respectul trebuie sa vina din ambele parti stimate cetatean... indiferent de pozitiile ce le sustinem trebuie sa invatam sa ne respectam, sa respectam inclusiv ca celalalt are un punct de vedere diametral opus celui ce ne este noua drag... in politica romaneasca asistam la o vulgarizare inacceptabila a discursului public care s-a transmis mai departe catre electoratul dur al partidelor politice... este vina noastra, a tuturor, ca nu respingem oameni care uita ca respectul nu este doar necesar ci chiar obligatoriu
  • +1 (3 voturi)    
    despre ponta ... (Marţi, 15 noiembrie 2011, 16:08)

    catalin [anonim]

    Ponta este groparul PSD ... v-ati bagat paduchele in cojoc si acum va joaca ca pe fraieri pesedeilor ... :))))
  • +3 (3 voturi)    
    te intrebi.. ma intreb (Marţi, 15 noiembrie 2011, 16:35)

    catalin_mattei [utilizator]

    ma intreb daca avem sansa de a ne schimba cumva.. citesc comentariile de aici si vad ca exista anti si pro .. nu conteaza a cui, cum, de ce.. pur si simplu spatiul este plin de ura, de violenta de limbaj.. EU, TU, EL suntem cetateni.. si indiferent de cine conduce ceea ce trebuie sa ne intereseze mereu este ca propriile noastre interese sa fie realizate... interesul national este suma intereselor personale... nu exista politician care sa se muleze perfect pe ceea ce fiecare dintre noi avem nevoie.. a critica nu inseamna a jigni.. putem crea si doar asa putem deveni mai buni...
  • +4 (4 voturi)    
    Ponta ,un nerusinat notoriu. (Marţi, 15 noiembrie 2011, 16:53)

    ticuta2IV1940 [utilizator]

    Indiferent de polemicile dintre cele doua partide ,nu este permis ca presedintele partidului aflat in opozitie sa aduca atatea injurii presedintelui tarii ,ales de majoritatea electoratului,mai ales ca cel ce aduce injunrii este un p.u.t.o...i cu muci la nas ce se crede buricul pamantului de cand Iliescu si Nastase l-au aruncat la "inaintre" ca ,ulterior,sa faca ce vrea din acest copil naiv si prostanac.
  • +5 (5 voturi)    
    Mincinosul striga mincinosul! (Marţi, 15 noiembrie 2011, 16:55)

    sile231 [utilizator]

    Bre da' infantil mai e!O zi buna !
  • +2 (2 voturi)    
    PO(a)NTA papagalul !! (Marţi, 15 noiembrie 2011, 17:03)

    s. [anonim]

    Po(a)nta papagalul numeste mincinos uncarmaci !! Nu stiu ce cred si ce asteapta acesti prostalai politruci sa primeasca atunci cand vor ajunge ei sefi ( Doamne ferestene de ei ! ) ca ne invata sa folosim un vocabulat care sigur se va potrivi si pentru EI !! nu se pune problema daca sunt si ei mincinosi !! Intrebarea e care din ei sunt mai mari mincinosi !!! Sa ne fereasca Dumnezeu de ce v-a urma cu acesti mincinosi USL-isti uniti peste ideologii ( care lipsesc cu desavarsire ) se arunca in valuri de dorul CIOLANULUI !!!! Am vazut si PSD-ul si PNL-un cat de tare ii doare de amarasteni !! Multumim ! Nu mai dorim !!
  • +2 (2 voturi)    
    Rost (Marţi, 15 noiembrie 2011, 17:39)

    Daniels22026 [utilizator]

    Domnul Ponta ar trebui acum sa-si sustina propunerea parlamentului bicameral, cu 300 de parlamentari, subiect in care au sustinerea presedintelui Romaniei si a intregului electorat.

    Ce rost are atacul prezent la presedinte, daca acesta sustine propunerea aliantei de opozitie? Sper ca PDL-ul sa puna imediat pe ordinea de zi propunerea USL-ului si sa o accepte asa cum este.
  • +1 (1 vot)    
    soptit (Marţi, 15 noiembrie 2011, 18:12)

    dorel [anonim]

    iara ti-a soptit nastase sau iliescu ce sa vorbesti, din propria initiativa nu am vazut pana acuma, sau sa gandesti liber
  • +2 (2 voturi)    
    mai taci draq (Marţi, 15 noiembrie 2011, 19:18)

    prosta [anonim]

    Da mai taci draq bai Ponta si mai bine ti-ai face treaba de parlamentar si ai veni cu niste propuneri de legi. Ce ai adus tu ca plus valoare Romaniei de cand esti in politica?
  • 0 (2 voturi)    
    ...din pacate...!!! (Marţi, 15 noiembrie 2011, 20:13)

    NicuBerneantu1310502426502 [anonim]

    Din pacate acestia sunt politicienii natiei noastre...nu comentez care minte si care spune adevarul,dar totu-si trecutul la demonstrat ca presedintele are dreptate intr-o mai mare masura decat ceilalti politicieni...este un fel de hopa mitica...oricum l-ai pune,tot in picioare se ridica...da domnule Ponta,daca ar curge sange romanesc la dumneata in vene,te-ai lasa de politica si ti-ai relua meseria pe care o ai...poti da o mana de ajutor la prinderea celor care au jacmanit aceasta tara...!!!...Ponta,esti doar o marioneta...!!!...tare m-as bucura sa vi cu ceva real si bun pt tara...lasa-ti lupta contra Basescu si dovediti ca sunteti mai buni...apropo...ce mai face colegul dv...Voicu...din arest in parlament...rusine sa va fie...!!!
  • -4 (4 voturi)    
    asta stie sa faca (Marţi, 15 noiembrie 2011, 20:31)

    nikko [anonim]

    Pai minte de cand a ajuns presedinte. "sa traiti bine" e sloganul lui. Dar nu a mentionat cine sa traiasca bine. Bine ca traieste el bine cu tot neamul lui, si tara moare de foame. Rusine sa-i fie, ficele lui au case si masini de mii de euro si romanii se chinuiesc sa traiasca de pe o zi pe alta.
    Daca asta inseamna sa traiesti bine, imi doresc sa traiasca el "bine" asa. Treziti-va dragi romani!
    • +4 (4 voturi)    
      Depinde (Marţi, 15 noiembrie 2011, 21:10)

      Lalaila [utilizator] i-a raspuns lui nikko

      Daca te asteptai sa-ti pice din cer o caramida de bani din partea lui Basescu iti inteleg dezamagirea. Numai ca in viata asta fiecare are asa cum isi asterne, nu trebuie sa-ti dea cineva ceva degeaba.


      Pe de alta parte, generalizarile de genul "tara moare de foame" sau "romanii se chinuiesc sa traiasca de pe o zi pe alta" nu te incadreaza nici macar pe tine, avand in vedere ca-ti permiti un abonament pentru net si un calculator personal. Banuiesc ca ai avea alte prioritati daca ai fi cu adevarat "muritor de foame", aspect ciudat intr-o tara de unde ai acces la intreaga piata de munca a Uniunii Europene.
      Poate pe tine te multumeste faptul acesta, ca te consideri a fi muritor de foame, dar te rog, nu vorbi si in numele meu.
  • +1 (1 vot)    
    nu poate fi USL (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 9:09)

    nu poate fi USL [anonim]

    Eu spun ca daca iese USL-ul la alegeri poporul asta isi merita soarta .
    In 90 in loc de Ratiu a votat Iliescu si de aici a pornit tot necazul .
    PSD-ul este - ca vrea sau nu vrea sa recunoasca - o creatie a lui Iliescu , Nastase & co .
    Ponta desi este tanar , orgolios si plin de elan este un trist produs finit al celor de mai sus . Nu numai ca ii admira , dar nici macar nu este constient de situatia lui.
  • +1 (1 vot)    
    Poanta şi Antoneasca (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 12:37)

    Anonim [anonim]

    Stima noastră şi mândria,
    PoAntonescu, România!