VIDEO Mircea Geoana: Traian Basescu va fi un mic copil fata de Victor Ponta. Riscam sa nu obtinem 50% la alegeri

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 14 noiembrie 2011, 18:25 Actualitate | Politic


PSD risca, prin comportamentul lui Victor Ponta - "in mod evident nepregatit pentru o astfel de functie" - sa nu obtina 50% din voturi, in ciuda aliantei cu liberalii, care vor plati si ei pentru aceste decizii, a declarat luni seara Mircea Geoana, referindu-se la procedurile de excludere a sa din PSD. El a declarat ca va astepta fara "mari sperante" decizia finala a partidului dar a avertizat ca Traian Basescu ar putea sa se doveasca "un mic copil" pe langa Victor Ponta.

"Nu asa demonstrezi ca esti lider important si puternic. Daca acest tip de leadership se va realiza anul viitor, Traian Basescu va fi un mic copil fata de acest lider", a spus Geoana, in prima sa reactie dupa ce Biroul Permanent National al PSD a validat decizia Comisiei de Integritate privind excluderea sa din partid.

Geoana s-a intrebat daca actuala conducere a PSD se teme atat de mult de el incat nici macar nu a avut "minima decenta" sa-l invite pentru a-si expune argumentele in favoarea sa.

Acuzele care i se aduc, spune Geoana, sunt ca nu am dorit sa cedez functia de la Senat adversarilor politici, ca are relatie buna cu America, ca a vorbit de eventualitatea unei candidaturi la viitoarele prezidentiale sau "poate simplu fapt ca exist, ca vorbesc, ca gandesc si ca ma comport ca un om politic matur in aceasta tara".

Fostul presedinte al partidului s-a intrebat, in aceste conditii, "ce protectie poate avea un simplu membru de partid".

"Imi este teama ca in acest moment se inchide cu zgomot surd capitolul in care democratia in PSD era regula, si nu exceptia", a comentat el.

Iata mai jos cele mai importante declaratii facute de Mircea Geoana:
  • Pare sa se intoarca negura perioadei bolsevice in partidul nostru
  • Nu m-a deranjat aproape deloc galagia pe care dl Ponta a facut-o in aceasta saptamana, m-a durut mai mult tacerea prietenilor mei, pentru ca unii cate unii vor fi executati
  • Este un joc periculos pentru partid, pentru electoratul nostru si pentru intelectualii de stanga
  • Nu de un stat autocratic, de un partid dominat tiranic are nevoie Romania astazi
  • Ce va face dl. Ponta daca va ajunge sa conduca destinele Romaniei, ce va face atunci?
  • Joaca o ruleta ruseasca inclusiv cu sansele partidului de a castiga alegerile, risca o hemoragie importanta in partid
  • Gesturile din aceste zile sunt mai grave decat viata si destinul politic al lui Mircea Geoana, care va continua
  • O sa ma intrebati unde si cum, nu stiu unde si cum, planul meu nu a fost nicio clipa sa parasesc acest partid
  • Am avut acest ton extrem de calm, rational si pentru a nu tara partidul intr-o aventura extrem de periculoasa. In acest moment se incurajeaza o astfel de evolutie nedorita
  • Am mai fost suspendat pentru ca am sustinut alianta cu liberalii. Ponta spunea atunci ca va castiga singur 50%
  • Astazi suntem pe cale sa nu facem acest lucru in alianta cu liberalii
  • Cred ca in acest moment aceasta faradelege reprezinta unul dintre cele mai triste momente ale acestui frumos si mare partid
  • Va fi consemnat ca un moment rusinos
  • O sa astept decizia Comitetului national, fara mari sperante
  • Ponta va aduce probabil disciplina si tacere in partid, dar nu va aduce performanta si atractivitatea electoratului
  • Acelasi lucru va fi platit si de colegii liberali, care nu l-au sfatuit pe Ponta, in mod evident nepregatit pentru o astfel de functie, sa se abtina
  • Nu asa demonstrezi ca esti lider important si puternic
  • Daca acest tip de leadership se va realiza anul viitor, Traian Basescu va fi un mic copil fata de acest lider
  • Regret ca azi nici macar o voce nu a putut sa il apere nu pe Mircea Geoana, ci un principiu minimal, dreptul de a-ti prezenta cazul in fata propriului partid


Citeste mai multe despre   


















6172 vizualizari

  • +25 (29 voturi)    
    scuze (Luni, 14 noiembrie 2011, 18:33)

    vic [anonim]

    M...... dragostea mea,inseamna imaturitate politica.Base v-a tras-o ca e mai destept ca voi!
    • +6 (6 voturi)    
      Basescu ii de vina (Luni, 14 noiembrie 2011, 21:20)

      Liberty NOII GOLANI [utilizator] i-a raspuns lui vic

      Natia voastra de comunisti nenorociti. BASESCU II DE VINA ? Asai ? Eu zic sa o punem de o suspendare ca a incalcat grav constitutia. Ce ziceti? Mi-e scarba de USL-sti.
      • +5 (5 voturi)    
        politicienii se desteapta dupa ce ies din PSD (Luni, 14 noiembrie 2011, 23:27)

        ion [anonim] i-a raspuns lui Liberty NOII GOLANI

        cum l-au scos pe Geoana din PSD, parca si-a dublat inteligenta.
        • +2 (2 voturi)    
          GResesti (Marţi, 15 noiembrie 2011, 11:51)

          Martap [anonim] i-a raspuns lui ion

          Dupa ce a parasit Geaoana PSD-ul inteligenta sa redus cu 30%
          Daca si un prostanac este mai inteligent de cat ponta, cum putem sa il numim pe ponta?
  • +26 (26 voturi)    
    bravo!!!! (Luni, 14 noiembrie 2011, 18:39)

    titisour60 [utilizator]

    bravo Geonel tu chiar gandesti Daca ai fi gandit si la alegerile trecute cand ai acceptat sa se dea pe <IREALITATEA >TV clipul acela cu Basescu lovind copilul, poate acum erai presedinte si-l chemai tu pe PoAnta la ordin si nu invers.
  • -7 (21 voturi)    
    fraieri! (Luni, 14 noiembrie 2011, 18:40)

    Lucian* [utilizator]

    toti se uita in gura lui Traian Basescu fara sa-si puna problema ca odata cu mandatul de presedinte s-a terminat si cu omul politic forte Traian Basescu. Chiar daca Traian Basescu va continua ca si senator (dupa modelul Ion Iliescu) acesta nu va mai avea vreo putere prea mare in PDL deoarece altii vor vrea sa acceada la putere si sa se afirme.
    In locul PSD-ului, eu m-as mai uita la liderii PDL pt ca sa stiu cine va fi adversarul pe viitor.
    Traian Basescu este adversarul acum dar nu si maine. Faza faina este ca dezinformarea sau publicitatea negativa lansata de Realitatea si Antene a fost concentrata pe Traian Basescu si Elena Udrea lasand astfel ca restul guvernarii PDL sa lucreze fara prea multa presiune pe ei. Intr-un final SOV le-a facut un bine PDL-ului demonizand numai doua maxim trei persoane pe care, la o adica, partidul ii poate impinge mai in spate oricand pentru a-si improspata imaginea dar ramanand cu 90% din vechea garda in aceeasi pozitie. Az zice ca este un pret foarte mic pentru succes politic.
  • +21 (27 voturi)    
    Declaratii Geoana (Luni, 14 noiembrie 2011, 18:41)

    costel [anonim]

    Chiar daca nu-l excludeau din PSD,USL nu avea sanse la 50%.Chestia cu 50-60% sunt abureli pentru fraieri.Cui ii convine sa dea puterea pe mina celor care au dus Romania la dezastru,adica pe mina PSD,PC,PNL,UDMR.Dupa parerea mea PDL in 2012 va avea circa 60% din voturi si o sa guverneze singur.Este singurul partid care a inceput modernizarea Romaniei,partidul care nu a intervenit in justitie,partidul care a aratat romanilor fata adevarata a situatiei tarii.
    • -17 (25 voturi)    
      PDL! PDL! PDL! (Luni, 14 noiembrie 2011, 19:20)

      cato [utilizator] i-a raspuns lui costel

      Nu ai dreptate! PDL va lua 90%, apoi 97%, iar intr-un final se va plafona la 99.97%.
      PDL! PDL! PDL!
      Basescu! Basescu! Basescu!
      • -10 (14 voturi)    
        109% bre...ce te joci ? (Luni, 14 noiembrie 2011, 19:57)

        escu [anonim] i-a raspuns lui cato

        HABAR N'AI ! Pdl va lua 109% ! Va depasi frontierele Romaniei ! La fel ca si araturili de primavara ale lui nea, Nicu Ceau.
    • 0 (18 voturi)    
      "PDL in 2012 va avea circa 60% din voturi..." (Luni, 14 noiembrie 2011, 19:22)

      incomod [anonim] i-a raspuns lui costel

      " ... si o sa guverneze singur" :) Dumnezeule, de mult n-am mai ras atata...:))))
      Cat despre Geoana... "ca exist, ca vorbesc, ca gandesc si ca ma comport ca un om politic matur in aceasta tara"
      Si asta-i un banc bun, dar primul e mai tare :))
    • +4 (6 voturi)    
      la anu' vor spune "Geoana a fost de vina" (Luni, 14 noiembrie 2011, 20:40)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui costel

      corect, citind ce spune Costel ma gandesc ca pentru usl a devenit evident ca nu vor castiga cu peste 50 la suta, si atunci isi propun un "tap ispasitor" inca de pe acum....la anu' le vor spune membrilor lor de partid si simpatizantilor: "Geoana e de vina ca am pierdut! daca nu pierdeam atat timp cu el si nu iesea asa scandal, nu scadeam sub 50 la suta"....N-as paria ca nu se gandesc si la asta, asa ca rezerva de "ispasitori"
    • -3 (5 voturi)    
      Mafalda, tu esti? (Luni, 14 noiembrie 2011, 22:36)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui costel

      Si zi asa nene, 60%? Sigur nu va fi unanimitate?
      Eu nu voi vota USL, dar ma intreb care e scopul postacilor (din ambele tabere). Nu cred ca veti convinge pe cineva pe Hotnews sa isi schimbe votul...
  • -5 (7 voturi)    
    SAH (Luni, 14 noiembrie 2011, 18:54)

    corect [anonim]

    Mutare de sah a liderului PSD! Geoana e locotenentul sacrificat in favoarea sa. Oamenii vor vedea executarea unui candidat slab la alegeri,care a pierdut lamentabil pe ultima suta!Totusi,Basescu va ochi mutarea,si in ciuda acestei capcane,va fi obligat sa faca urmatoarea miscare! Evident tot un sacrificiu...
  • -3 (13 voturi)    
    base (Luni, 14 noiembrie 2011, 18:55)

    radu [anonim]

    am vrut sa scriu ceva de bine ptr base,dar cand vad ineptiile scrise mai sus,ma tem ca renunt la cetatenia romana
    • +13 (15 voturi)    
      Ineptii (Luni, 14 noiembrie 2011, 19:10)

      alex [anonim] i-a raspuns lui radu

      @radu, nu-ti va simti nimeni lipsa
      S-a comentat corect pana acum, ineptiile sunt a lui Geoana, care face pe el fara sustinerea PSd asa de lider este
      • +3 (3 voturi)    
        off votul meu# (Luni, 14 noiembrie 2011, 21:12)

        Macarie [anonim] i-a raspuns lui alex

        vai ce discurs, inca mai lacrimez
        Sigur i l-a facut Iliescu. Se simpte accentuat autocritica tatucului.
  • +9 (13 voturi)    
    Gioana (Luni, 14 noiembrie 2011, 18:56)

    Adrian US [anonim]

    Domnule Mircea Gioana,
    Numai cand va sintiti pozitia din partid si implicit din senat va dati drumul la gura? Nu ati spus nimica de grupul de la Cluj care a venit cu planuri concrete de reformare a partidului dar acuma incepeti sa latrati pe la colturi. Nu ati spus nimica de cate ori s-a incercat reformarea partidului asa ca pe mine ma face sa cred ca atata timp cat ati avut un post caldut nu va interesat. Nu sunteti mai pe sus de majoritatea care compune acest partid.

    Acest partid de oportunisti si tradatori de tara NU VA PUTEA fi reformat NICIODATA pentru ca e compus din astfel de oameni care nu vor sa fie reformati. Altminteri ca partidul sa se reformeze ar trebui sa plece toti in frunte cu Ilici Iliescu si cu Tonta procuirorul.

    Daca ati fi fost putin destept ati fi realizat aceasta cu mult timp in urma si nu ati mai fi ajuns aici.

    Sper ca nu adunati nici macar 30% anul viitor ca sa poata tara sa se desvolte. Mai sper sa luati si pe uniunea culturala UDMR cu dv-stra. Mult succes.

    Adrian US.
  • +11 (13 voturi)    
    Auzi la el, cica... (Luni, 14 noiembrie 2011, 18:58)

    DanCanada [anonim]

    "Pare sa se intoarca negura perioadei bolsevice in partidul nostru".
    Da' cind NU a fost negura bolsevica in PSD/PDSR/FSN/PCR?!?
    A fost tot timpul, amestecata ce-i drept cu apucaturi fanariote de JAF.
    PSD = sa muriti bine!
  • +10 (10 voturi)    
    (^_^) (Luni, 14 noiembrie 2011, 19:00)

    JoAnne [anonim]

    Da...e bine sa nu te pui cu mintea prostului...

    Totusi...Ponta e doar o prezenta teatrala si fudula, cu sange cald ... cum sa-l compari cu Base care e o Cobra trecuta prin multe si peste multi ?

    Nu sufera nici o comparatie. Punct.

    Daca Ponta incepea cu Nastase, Voicu sau Severin, atunci era altceva...si tot nu avea "alonja" lui Basescu, fie pe termen scurt sau lung. Instinctul lui Base e greu de egalat, si nicidecum de un Ponta. Niciodata.

    JoAnne viseaza...de-ale lui...acum e liber sa viseze...

    PS..."alianta cu liberalii"...:))) ...Ce alianta ?! Care liberali ?! :)))... Dom' Presedinte...mai scurte Dom'le...zau asa :))
  • +9 (11 voturi)    
    Gionel (Luni, 14 noiembrie 2011, 19:08)

    Adrian US [anonim]

    Domnule Mircea Gioana,
    Numai cand va sintiti pozitia din partid si implicit din senat va dati drumul la gura? Nu ati spus nimica de grupul de la Cluj care a venit cu planuri concrete de reformare a partidului dar acuma incepeti sa latrati pe la colturi. Nu ati spus nimica de cate ori s-a incercat reformarea partidului asa ca pe mine ma face sa cred ca atata timp cat ati avut un post caldut nu va interesat. Nu sunteti mai pe sus de majoritatea care compune acest partid.

    Acest partid de oportunisti si tradatori de tara NU VA PUTEA fi reformat NICIODATA pentru ca e compus din astfel de oameni care nu vor sa fie reformati. Altminteri ca partidul sa se reformeze ar trebui sa plece toti in frunte cu Ilici Iliescu si cu Tonta procuirorul.

    Daca ati fi fost putin destept ati fi realizat aceasta cu mult timp in urma si nu ati mai fi ajuns aici.

    Sper ca nu adunati nici macar 30% anul viitor ca sa poata tara sa se desvolte. Mai sper sa luati si pe uniunea culturala UDMR cu dv-stra. Mult succes.

    Adrian US.
  • +7 (7 voturi)    
    s-a ajuns (Luni, 14 noiembrie 2011, 19:22)

    traiang [utilizator]

    Au facut ce au facut psd -eul si mai au acum un guru ,Geoana
    • +6 (6 voturi)    
      relax (Luni, 14 noiembrie 2011, 19:26)

      curios [anonim] i-a raspuns lui traiang

      Lasa ca faci un spa in seara asta ca uite, ti-au eliberat prietenul...
  • +6 (8 voturi)    
    Prostanacul nu se dezminte (Luni, 14 noiembrie 2011, 19:38)

    George [anonim]

    Tov Prostanac, pana una alta tu ai ratat penibil alegerile, vom vedea ce va face Ponta insa tu DEJA ai rata mai multe alegeri (adu-ti aminte cum te-a batut Basescu si la primarie, ce penibil ai fost si atunci). Ai fost ca boul la Vantu noaptea (si nici macar nu ti-ai anuntat conducatorul campaniei daramite partidul), te-ai dus pe ascuns la Moscova ca un infractor etc etc. Faptul ca nu poti pleca decent din partid si arunci cu acuze imi confirma ce suspectam : esti un gunoi.
    Greseala mare a PSD este ca nu te-a demis a doua zi dupa alegerile prezidentiale - la ce penibil ai fost atunci crede-ma, oamenii aia au fost foarte rabdatori.
    • +3 (5 voturi)    
      cand ati mintit????? (Luni, 14 noiembrie 2011, 20:33)

      titisour60 [utilizator] i-a raspuns lui George

      Parca era vorba ca alegerile v-au fost furate. acum ati dat- o la intors .
  • +7 (7 voturi)    
    vot pierdut (Luni, 14 noiembrie 2011, 19:52)

    george [anonim]

    Ponta a aparut in politica romaneasca ca o speranta si o alternativa la dinozaurii comunisti dar a pierdut votul meu si al multor alegatori prin atacurile acide si fara fond asupra altor colegi de partid si mai ales cand s-a opus eutanasierii maidanezilor care terorizeaza Bucurestiul.
    • +2 (2 voturi)    
      ai uitat (Marţi, 15 noiembrie 2011, 11:24)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui george

      de legea camatariei care-i incununeaza apoteotic activitatea politica de asistat social.
  • -4 (4 voturi)    
    Dar (Luni, 14 noiembrie 2011, 20:03)

    despicatoru [anonim]

    oare cine va mai voteaza pe voi psd si pdl ...nimeni....sper
    • +4 (4 voturi)    
      Eu (Luni, 14 noiembrie 2011, 21:35)

      Liberty NOII GOLANI [utilizator] i-a raspuns lui despicatoru

      Pe PDL. Vreo problema? Si nu beneficiez de nici un ajutor din partea statului lucrez cu ziua prin spania ca doar aicea sunt USL-stii spanioli si au dus tara acolo unde sigur o vor duce-o USL-sti nostri daca ajung la guvernare. Vreau actiune, fapte, respectari de promisiuni si deocamdata PDL are votul meu. Vale machista. A trabajar.
  • +5 (5 voturi)    
    Bravo, Geoana! (Luni, 14 noiembrie 2011, 20:27)

    Prostanacu' [anonim]

    Sa stii ca, in comparatie cu Ponta, incepi chiar sa-mi devii simpatic... ;)))