VIDEO Ion Iliescu: Nenorocirea e ca Geoana si-a taiat singur craca de sub picioare

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 14 noiembrie 2011, 16:47 Actualitate | Politic


Presedintele de onoare al PSD, Ion Iliescu, a declarat luni ca presedintele Senatului, Mircea Geoana, si-a taiat singur "craca de sub picioare", prin faptul ca a avut niste iesiri publice care au fost dincolo de relatia fireasca cu partidul, relateaza Agerpres.

"Stiti care e problema? Nenorocirea e ca Geoana singur si-a taiat craca de sub picioare, iesirile lui publice sunt dincolo de relatia fireasca cu partidul din care face parte. Iesirile lui la rampa, ieri conferinta de presa, stia ca va fi Comisia, l-a contestat pe presedintele Comisiei, a cerut revocarea lui, adica toate aceste jocuri sunt nefiresti. (...) Asta a fost obiectiunea de baza acum un an, cand s-a pus in discutie excluderea lui din partid", a explicat Iliescu.

Fostul presedinte a mentionat ca atunci s-a opus excluderii "si toti imi reproseaza acum ca nu s-a luat masura la timp".

"A fost o suspendare, nu a tras invataminte din treaba aceasta, ce sa-i fac? Asta-i viata!', a spus Iliescu, la finalul Biroul Permanent National al PSD.

Biroul Permanent National al PSD a decis luni, in unanimitate, sa sustina excluderea lui Mircea Geoana din partid, a anuntat presedintele social-democratilor, Victor Ponta.



In cursul diminetii, Ion Iliescu declara ca "ar fi mai bine" daca Mircea Geoana ar ramane in partid si si-ar pastra postul de presedinte al Senatului.

El a precizat luni, inainte de sedinta saptamanala a conducerii social-democratilor, ca modul in care s-a derulat sedinta comisiei de integritate, care a votat pentru excluderea lui Mircea Geoana din partid, "nu e normal".

"Comisia a procedat gresit", a subliniat el.


Citeste mai multe despre   
















3564 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    Bre' tovarase (Luni, 14 noiembrie 2011, 17:05)

    denvarel [utilizator]

    Da', pe draca aia cine mai sta? Ca va vad ingesuiti tare acolo in copac.
    Nu cumva Geoana a taiat tocmai craca de care era atarnata functia de prim-ministru dupa alegerile de la anu'?
    • +13 (13 voturi)    
      craca e lunga (Luni, 14 noiembrie 2011, 17:35)

      Demigod [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

      Craca s-o fi taiat si cand a intrat Vantu la mititica. Stau multi in copacul ala, si mutle craci mai are...
      • -2 (2 voturi)    
        mafia nu doarme (Luni, 14 noiembrie 2011, 21:28)

        Tano [anonim] i-a raspuns lui Demigod

        http://www.bursa.ro/exclusiv-un-pariu-pierdut-de-banci-cuprul-114052&s=banci_asigurari&articol=114052.html
  • +17 (17 voturi)    
    !!! (Luni, 14 noiembrie 2011, 17:05)

    neo [anonim]

    Piesa de teatru in toata regula.
    Probabil ca tot jocul este pe invers: Iliescu propune excluderea lui Geoana, Nastase aproba, in schimb amandoi se prefac ca sunt impotriva excluderii, Ponta aplica decizia lor si pozeaza in "El Comandante".
    Pana la alegeri toti cred ca Nastase nu se mai intoarce. Nu pe naiba...
  • +14 (14 voturi)    
    vai vai vai (Luni, 14 noiembrie 2011, 17:07)

    asdsad [anonim]

    cata scoala are Iliescu in el, incredibil.
    Ieri il sustinea, inca.
    Azi a vazut ca pontucul nu cedeaza si a realizat cine va castiga disputa si rapid se da pe brazda!
    Fenomenal ce scoala a bagat Moscova in asta ...
    • +6 (6 voturi)    
      normal! (Luni, 14 noiembrie 2011, 17:57)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui asdsad

      omul s-a invartit de trei ori ca si presedinte al tarii si i-a supravietuit si lui Ceausescu si "democratiei" in ciuda faptului ca fiind fost secretar de partid era automat si seful securitatii din judet.
      Omul asta o sa mai ingroape multi romani pana o sa iasa la "pensie".
      • +6 (6 voturi)    
        cata dreptate ai (Luni, 14 noiembrie 2011, 18:09)

        asdsad [anonim] i-a raspuns lui Lucian*

        cata dreptate ai si cate ar mai fi de zis despre stafia care bantuie romania de prea multi ani ...
      • +4 (4 voturi)    
        Te pomenesti ca vine Moartea la el (Luni, 14 noiembrie 2011, 18:14)

        Lucica [anonim] i-a raspuns lui Lucian*

        bea o cafea, un scurt "menaj a trois", si o pacaleste din nou si p'asta!Ba ii fura si coasa sa ii arate lu' Van Ghele : "uite teteo cum se fura si se pacaleste Moartea. De 2 ori "
        Haida de utilizatorule !
      • +1 (1 vot)    
        lasa mai nea (Luni, 14 noiembrie 2011, 21:09)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Lucian*

        ca doar n-o fi ivan turbinca, cu toata scoala lui de la moscova si frunze. Ca miine beau sampania, ca deja o tin cam de mult, cu cit mai veche cu atit mai buna, este?
  • +9 (9 voturi)    
    in schimb (Luni, 14 noiembrie 2011, 17:09)

    panfilica [anonim]

    craca lui tovul s'a usccat de multisor.
    a ramas numai cu scartzaitul.
  • +8 (8 voturi)    
    cine crede... (Luni, 14 noiembrie 2011, 17:45)

    menandy [utilizator]

    ca ponta face totul de capul lui, e naiv!!! e clar ca are girul lui ilici si al lui bombonel!!!
  • +5 (5 voturi)    
    politica este o mare .... (Luni, 14 noiembrie 2011, 17:55)

    Lucian* [utilizator]

    Sincer nu cred ca PSD a castigat ceva prin eliminarea lui Geoana. Daca este sa ne uitam la mai marii PSD-ului putem vedea ca discutam de:
    - Ion Iliescu (bunicuta) care desi are o putere inca mare in partid este foarte posibil ca aceasta sa fie doar simbolica si in plus este compromis prin faptul ca este recunoscut acuma ca in timpul presedintiei lui s-au facut maltrapazacuri fara numar;
    - Adrian Nastase as putea zice ca este terminat ca si om politic si oricine va dori sa "defileze" impreuna cu el isi va pune in cap parlamentarii UE care nu o data au aratat spre el si dosarele deschise si care nu se mai proceseaza. Mai da' ce am mai vrea si noi o matusica Tamara!!!
    - Miron Mitrea- din lider de sindicat a ajuns putred de bogat din salar de parlamentar! Hai sa fim seriosi caci nu are rost sa ne jucam dea naivii. As zice ca este clar ca s-au atins niste afaceri lipicioase de el!
    - Victor Ponta - omul inca nu a zis si nu a facut nimic concret si in plus este cunoscut ca fiind baiatul de suflet al lui Iliescu (chiar daca nu ar fi).
    - Marian Vanghelie. Chiar nu are rost sa mai zicem nimic! Totusi, in ciuda faptului ca omul habar nu are sa vorbeasca romaneste, s-a dovedit un administrator bunicel ca si primar (cel putin asta este opinia generela).Ar fi fost o adevarata mana cereasca pentru PSD daca fie nu ar fi deschis gura deloc sau sa fi vorbit corect si inteligibil. Omul este o gluma, un Bula in carne si oase, dovada ca nu desteptaciunea si studiul te face un om de succes, as zice chiar un antimodel.
    Deci, ce naiba mai are PSD de aratat? Pe aia cu care ar putea sa se mai mandreasca (au totusi cativa) i-au impins prea in spate pt ca ori sunt prea destepti ori sunt cam incoruptibili dar prea extremisti.
  • +7 (7 voturi)    
    Ilici (Luni, 14 noiembrie 2011, 17:57)

    nano2k [utilizator]

    Ilici - presedintele (de oroare) jucator.
  • +5 (5 voturi)    
    Ion Iliescu face cartile in USL (Luni, 14 noiembrie 2011, 18:02)

    Anticoruptie [utilizator]

    Cand va fi liniste in Romania? Cand securistii si comunistii vor pune din nou mana pe putere? De ce a vandut Antonescu Porumbacu partidul lui Felix Voiculescu? Spuneau ca sunt de dreapta. De ce au vandut partidul PSD-ului, un partid de stanga si dusmanul lor declarat? Bratienii se invart in mormant!!!!!!! Iata o parte din tradatori si modul in care au intrat in Parlament: Tariceanu a castigat circumscriptia in care a candidat dar era sa-si piarda locul in Parlament pentru 17 voturi desi a “spart in Ilfov ”multi bani de la bugetul de stat!!!!. In schimb, Orban e si el unul dintre beneficiarii redistribuirii. "Recordul" ii apartine lui Bogdan Olteanu: locul 3 in circumscriptie, validat deputat prin redistribuire, ales vicepresedinte al Camerei Deputatilor, iar apoi viceguvernator al BNR. Apoi culmea tupeului, Ghise care a primit sub 4000 de voturi, a iesit pe locul 3 in circumscriptia din Brasov, si a primit medalia de aur! Tot la categoria "recorduri" l-as inscrie si pe Antonescu, care dupa ce a intrat in Parlament gratie redistribuirii (de pe locul 2), a ajuns candidat la cea mai inalta functie in stat. Cam astea-s valorile liberale ale acestui inceput de mileniu... Niste nulitati!!!! Acum au vandut partidul comunistului de Iliescu si securistului Felix Voiculescu cu acte in regula la “trebunal”! Facem pariu ca nu-l vor destitui pe Geoana? Daca asa a zis Iliescu asa se va face!!
  • +5 (5 voturi)    
    PSD=grup organizat pentru savarsirea de infractiun (Luni, 14 noiembrie 2011, 18:04)

    Anticoruptie [utilizator]

    PSD-ul nu este un partid politic de stanga, nu este nici macar un partid politic, este un grup constituit in vederea savarsirii de infractiuni. PSD-ismul insa este o stare de spirit, cea mai conceptualizata, concretizata si abjecta reprezentare a infractionalitatii, a tradarii de neam. Ea are priza in zonele cu persoane cu grave carente intelectuale si morale. Asa cum este fundamentalismul islamic, wahhabismul, pesedismul este sursa de teroare si crima organizata. Oficinele sovietice se folosesc de acest flagel in lupta lor de a distruge Romania. Rtv, a3, cotidianul.ro, cozile lor de topor incita la distrugerea statului.
  • +5 (5 voturi)    
    Mosule! Tot cu balalaika legata de gat o sa mori (Luni, 14 noiembrie 2011, 18:11)

    Raj Kapoor sau raspa'n cur [anonim]

    Auzi ce acuze pe capul tantalaului de Geoana :
    - a facut conferinta de presa (obraznicatura ameriacana Geoana asta)...,
    - stia ca va fi Comisia (asa si? trebuia sa se impuse singur),
    - l-a contestat pe presedintele Comisiei (ce tupeu! ce jigneala!),
    - a cerut revocarea lui (Oaauuu!asata e de neimnaginat. ponta intangibilul; ponta inegalabilul; ponta incomensurabilul; ponta maharajahul),
    - adica toate aceste jocuri sunt nefiresti .
    Ba jucarie sovietica cu cheita! asta se numeste jocul demnocratiei, pe care l-ai introdus in tara in 89'.
    Ai uitat mosule? Ti-ai luat doctoriile inainte de interviu?
    Ce voiai sa il reguleze aia cu scula indoita, si el sa ii pupe in fund?
    Bai plavane!Suntem la 20 de ani de la masacrul din Noaptea de Craciun! Suntem in Europa. Zis-a ponta si sova ceva de contestari? Au facut paduchii aia doi vreo opozitie?
    Ce racla omu' asta!
  • +1 (1 vot)    
    USD începe să piardă în 2012 ! (Luni, 14 noiembrie 2011, 22:59)

    Anda [anonim]

    Dacă PSD pierde alegerile din 2012, ce naiba mai rămâne din ciudata construcție USL ? Coțcăria este evidentă : dacă USL pierde, deși psd-ul a folosit voturile pnl, care și-a închis definitiv drumul pentru mulți ani, ponta normal tb să cadă și atunci cine îl mai sprijină pe antonescu în 2014 ? . Tolomac, lipsit de cea mai elementară precauție , antonescu va dispărea după ce a făcut un rău imens. O alianță politică bazată pe „prietenia” de nezdruncinat dintre cei doi profani nu are nici cea mai mică șansă .
    Nici lui năstase nu i-a pierit pofta de Cotroceni, căci i-ar pica bine în 2014, mai ales dacă usl ( a se citi psd) câștigă în 2012.