Adrian Nastase pe blog: Geoana merita o sanctiune exemplara. Dar nu ca o forma de vendeta

de Carla Dinu     HotNews.ro
Luni, 14 noiembrie 2011, 9:01 Actualitate | Politic


Mircea Geoana a gresit in multe randuri si merita o sanctiune exemplara. Dar nu ca o forma de vendeta generata de obsesiile si fantomele care-i bantuie pe unii dintre spectatori, scrie Adrian Nastase in cea mai recenta postare pe blogul sau intitulata "Despre spectatorii din tribuna...".

Dupa atata "reforma" si "modernizare", facuta de Mircea Geoana conform retetelor miraculoase prescrise de diversi brokeri, PSD abia daca incepuse sa-si revina. Acum, din pacate, invatatorii stangii incearca sa ne convinga sa repetam erorile trecutului recent. Eu sper sa avem intelepciunea de a nu ne afunda in mocirla luptelor de palat, ci sa fim constienti ca romanii isi pun mari sperante in noi, iar daca ii dezamagim, PSD o sa fie crunt pedepsit. Democratic, prin vot. Nu acum, ci la anul, adauga liderul social-democrat.

Adrian Nastase explica in text ca nu este de acord cu un "jihad" in PSD, asa cum propusese recent Vasile Dancu. 

"In fond, "daramarea idolilor" ar fi cu adevarat ultima batalie a stangii, pentru ca dupa aceasta ea s-ar putea autodesfiinta. Exemplul stangii poloneze este semnificativ in acest sens (...) Un partid politic si un lider nu pot avea succes insa daca obiectivul lor politic ar fi distrugerea propriilor repere identitare, intr-o bezmetica si lipsita de sens batalie interna. (...) PSD a mai fost obiectul unui astfel de experiment "reformator", fiind transformat cu buna stiinta intr-un poligon al luptelor interne, al caror rezultat este nu doar supravietuirea, ci si intarirea regimului Basescu", mai spune fostul presedinte PSD.

Nastase precizeaza in postarea de pe blog ca nu el a fost cel care l-a determinat pe actualul presedinte al PSD, Victor Ponta, sa inceapa schimbarea lui Geoana de la conducerea Senatului.

"Nu eu l-am determinat pe Victor Ponta sa declanseze acum schimbarea lui Geoana de la conducerea Senatului. Ca atare, nu aveam cum sa-l las, a doua zi, in off-side, exprimand un alt punct de vedere. Am spus marti ceea ce a spus permanent si Ponta - insistam pentru SCHIMBAREA lui Geoana cu Corlatean, nu vom cere REVOCAREA lui Geoana pentru a vacanta postul si a-l oferi PDL-ului (era asta o greseala de abordare?)", mai spune Nastase.




















4691 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    ? (Luni, 14 noiembrie 2011, 10:00)

    dorel [anonim]

    adrian nastase, tu ce sanctiune ar trebui sa primesti ?, pentru imaginea ta care a provocat daune partidului si a tarii in special
    • +4 (4 voturi)    
      pedeapsa (Luni, 14 noiembrie 2011, 10:20)

      mem [anonim] i-a raspuns lui dorel

      pisica cu noua cozi :))
    • +5 (5 voturi)    
      Sanctiunea propusa (Luni, 14 noiembrie 2011, 10:22)

      Malone_M [utilizator] i-a raspuns lui dorel

      Io zic ca sanctiunea cea mai potrivita pentru D-l Bombo este ... BURU-BURU.
  • +4 (4 voturi)    
    Bombo incearca sa dreaga busuiocul (Luni, 14 noiembrie 2011, 10:38)

    Cataleya [utilizator]

    Si nu prea-i reuseste.
    Daca chiar si el a ajuns la concluzia ca liderul actual al PSD actioneaza la "presiunea spectatorilor" si l-a executat pe Geoana in stil "vendeta" inseamna ca e mizerie mare in PSD!
  • +5 (5 voturi)    
    In PSD sunt multi daunatori (Luni, 14 noiembrie 2011, 10:47)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    In PSD sunt multi daunatori:
    aroganti, necinstiti, farisei !
  • +5 (5 voturi)    
    Doamne fereste! (Luni, 14 noiembrie 2011, 11:07)

    timantius-raptor [anonim]

    Doamne fereste de o modernizare, de o deciocoizare, de o transformare a pesedeului intr-un partid cu baze doctrinare social-democrate reale! Caci ce-i mai bun decat incremenirea in trecut atunci cand ai o functie bine remunerata, ce poate fi mai grozav decat sa ai alaturi colegi pe care te poti baza oricand, ce temelie a unei constructii politice poate fi mai solid decat spiritul e gasca?!?
    La urma urmelor sa nu uitam ca igiena pute a clor!
  • +3 (3 voturi)    
    Raspuns (Luni, 14 noiembrie 2011, 11:27)

    Matei [anonim]

    Domnule Nastase gresiti mult, romanii nu si-au pus bazele deloc in PSD si nici nu o sa va votam vreodata.Sunteti penibili, iar ponta o sa va umileasca si pe dvs si pe iliescu de nu o sa va reveniti
  • +3 (3 voturi)    
    Nu e vendeta, ci prostie (Luni, 14 noiembrie 2011, 11:48)

    Marinel [anonim]

    Un partid care are la baza actiuni gen: "e o chestiune interna" de Sova, "merita o sanctiune exemplara"de Nastase, "daca nu-l destituim din functie imi dau demisia" de Ponta, nu merita sa ajunga la guvernare, acolo unde totul trebuie sa se desfasoare dupa principii democratice si nu dupa ambitii personale prostesti.
    • +2 (2 voturi)    
      Ponta & Şova & PSD. SRL !? (Luni, 14 noiembrie 2011, 13:23)

      PSD-erbedeul [utilizator] i-a raspuns lui Marinel

      Ponta & Şova & PSD. SRL !?
    • 0 (0 voturi)    
      Nu e vendeta, ci prostie (Marţi, 15 noiembrie 2011, 12:08)

      Radacini [anonim] i-a raspuns lui Marinel

      Daca ceea ce face in prezent USL nu este democratie, atunci ce mai este democratic in tara asta? Aveti habar de principii democratice? Ati stiut vreodata, cat de greu a fost la inceput, toti anii astia de dupa '89, ce inseamna pentru noi, romanii, democratia? Chiar nu realizati ca la noi, chiar este o provocare sa se aplice, sa se respecte democratia, de catre marea majoritate care au in sange asa-zisa egalitate?
  • +2 (2 voturi)    
    Pedeapsa exemplara (Luni, 14 noiembrie 2011, 13:31)

    calin [anonim]

    Discursul asta e demn de o sedinta de pionieri din anii '80.

    Sau alta mai buna: sedinta locatarilor din "Cuibul Catelor" (Ilf & Petrov, Vitelul de Aur) cand il judecau pe Lohankin fiindca nu stingea lumina in toaleta comuna.

    Daca am continua in aceeasi cheie, pedeapsa exemplara ar inseamna: "10 la curu' gol cu chilotzii uzi in fatza careului si maine vii la scoala to tactu' tuns".
  • +1 (1 vot)    
    Il cred (Luni, 14 noiembrie 2011, 13:48)

    Paleopterix [utilizator]

    Pedeapsa pentru Geoana nu se vrea "razbunare" din partea lu' bombo, mai degraba i-ar placea sa fie un fel de sodomizare..
    • 0 (0 voturi)    
      zboara porcul zboara (Marţi, 15 noiembrie 2011, 20:17)

      valea [anonim] i-a raspuns lui Paleopterix

      la afaceri impreuna e normal sa imparta si profitul
      imparteala o poate face oricum: justitia e oarba
  • 0 (0 voturi)    
    Eroare de democratie. (Luni, 14 noiembrie 2011, 16:03)

    sase sase [anonim]

    Ma tot gandesc cum ar putea fi inlocuit Geoana cu Corlateanu fara un vot in plenul Senatului?Sa presupunem ca geoana pleaca de la sefia senatului.Acest lucru se poate face prin demisie ceea ce ipochimenul nu va accepta niciodata ,sau prin revocare.In momentul vacantarii functiei conform unei decizii a CCR functia revine tot PSD.PSD vine cu propunerea domnului Corlateanu,iar plenul o respinge.In continuare cum se procedeaza, PSD va propune pe rand toti senatorii pe care ii are si acestia vor fi respinsi pe banda rulanta.Iar cand se ruleaza tot lotul,se ia de la capat ca la fotbal cand se executa lovituri de la 11 m.pt.departajare?Oare CCR poate impune unor grupuri parlamentare,in acest caz ale puterii sa voteze intr-un anumit fel?Sau poate un presedinte de senat poate fi impus printr-o numire administrativa in virtutea unei cutume sau intelegeri invocate,dar in afara prevederilor regulamentului acelei camere ?Oare aici nu se ataca esenta democratiei,unde totul se vrea a se face printr-un vot corect si nu prin manevre si numiri administartive izvorate din minti tulburate de democratia noastra originala?Iar mergem pe principiul ca este democratic numai ce ne convine?Cine ii pune pe PSD-isti sa -l debarce pe Geoana din functia de presedinte de senat procedand ca maimuta care cand nu are ce face se scarpina in fund si isi face bube?Daca voiau sa-l debarce,nu puteau astepta pana la alegeri?
  • 0 (0 voturi)    
    Procedura (Luni, 14 noiembrie 2011, 16:10)

    sase sase [anonim]

    Nu stiu daca dl.Geoana trebuie exclus sau nu.Asta este o treaba interna a PSD.Dar,si aici ma delar de acord cu Vanghelie pentru prima data,faptul ca il inviti pe om la sedinta pt.ora 14.15 si cand se prezinta la ora 14.07 afla ca deja sedinta a avut loc este o atitudine ,nici macar stalinista,este dea dreptul o marlanie.Ca principiu este deplorabil sa pui un om in fata faptului implinit fara sa il asculti.Si trebuie sa spun ca nu sunt membru PSD sau a unui alt partid ci sunt un observator de pe margine a fenomenului politic de la noi fapt ce imi permite cred sa fiu cat de cat obiectiv.