Mircea Geoana: Initierea procedurii de eliberare din functia de presedinte al Senatului va rezulta in pierderea pozitiei de catre partid. Nu este vorba de insubordonare, ci de loialitate fata de partid / Am decis sa particip la audierile de astazi

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 13 noiembrie 2011, 11:13 Actualitate | Politic


Mircea Geoana
Foto: AGERPRES
Presedintele Senatului, Mircea Geoana, a declarat in conferinta de presa sustinuta duminica la Senat ca, daca ar exista garantii ca inlocuirea sa de la sefia Senatului s-ar putea face cu un alt senator PSD, si-ar inainta demisia. Potrivit presedintelui Senatului, initierea procedurii de  eliberare din functia de presedinte al Senatului ar cauza pierderea pozitiei de catre partid. Mircea Geoana a adaugat ca va participa la audierile Comisiei de arbitraj si integritate morala.

Principalele declaratii ale presedintelui Senatului:
  • Sunt ingrijorat de faptul ca aceasta saptamana neagra risca sa aduca in randul electoratului si al opiniei publice un sentiment de instabilitate.
  • In ultimele zile, limbajul folosit de unii dintre colegii mei a crescut in intensitate si a coborat in calitate. De la afirmatii de genul "nu pierdem Senatul" s-a ajuns la afirmatii de genul "Senatul nu este al nostru, deci nu avem ce pierde", de la asa-zisul mandat al vizitei in America, pe care am realizat-o in mod util pentru tara, s-a ajuns la acuzatiii transante cu privire la excluderea mea din partid.
  • Consider ca, inca de la inceput, s-a stiut faptul ca aceasta procedura de asa-zisa rocada la conducerea Senatului este imposibil de realizat, este o fictiune juridica si regulamentara si ca nu se putea incerca inlocuirea mea fara ca actuala putere si majoritate sa fi pus mana, pe gratis, pe a doua functie din statul roman. Reactia mea era previzibila, nu am acceptat sa predau cu mana mea cea mai inalta functie a opozitiei in sistemul de putere romanesc adversarilor nostri politici.
  • A proteja interesele partidului, ale electoratului si ale opozitiei reprezinta un gest de loialitate fata de partid, si nu de insubordonare. Daca exista o garantie a faptului ca inlocuirea mea se poate face cu un alt coleg senator din PSD, nu am nici un fel de ezitare sa fac acest lucru. Sansele de a realiza aceasta permutare sunt insa, in termeni practici, zero. Consider ca o declansare de procedura de vacantare a pozitiei de presedinte al Senatului va conduce, in mod matematic, la oferirea pe tava a acestei functii importante adversarilor nostri politici. Nu este vorba de insubordonare ci de loialitate fata de partid.
  • In mod premeditat, un numar de colegi au indus in eroare conducerea partidului, in absenta mea, cu un set de motive fabricate.
  • Vizita in America este o vizita pregatita de luni de zile. Este o vizita pe care partea americana a considerat-o ca fiind un mesaj catre echilibrul politic pe care doresc sa il pastreaze in relatia cu Romania, dupa vizita presedintelui Romaniei in SUA. S-a considerat ca, imediat dupa vizita presedintelui, o vizita a omului doi in statul roman, reprezentant al opozitiei romane si nu lider al opozitiei, reprezinta un semn de echilibru si de impartialitate politica din partea partenerilor nostri americani. Nu m-am prezentat ca lider al opozitiei, am fost invitat in calitate de reprezentant al opozitiei ocupand cea mai inalta functie in statul roman - presedintele Senatului Romaniei, a doua functie in stat, reprezentant al opozitiei romane.
  • [n.r. In SUA] nu am facut altceva decat sa reprezint interesele natiunii romane si ale opozitiei romane. Nu am nevoie de mandat de la nimeni pentru a merge in SUA. Sunt presedintele Senatului iar ideea ca ar trebui sa am un mandat de la partid este infirmata de faptul ca am facut vizite identice pe care le-am facut in America au trecut, practic, fara nici un fel de critica din partea colegilor de partid.
  • Reactia exagerata a ridicat semne de intrebare si la Washington. Am incercat sa aflu  care este adevarul. Sorin Oprescu avea perfectata o vizita in SUA, participand la o conferinta organizata de primarul New York-ului. Din informatiile pe care le am astazi, domnii Ponta si Antonescu au dorit sa mearga in SUA in acea perioada pentru a merge in aceasta tripleta: Ponta - Antonescu-Oprescu. Nu am blocat vizita, nu am avut cunostinta de aceasta intentie, iar acuzatiile care transpar din declaratiile unor colegi de-ai mei, ca eu as fi intervenit ca vizita sa nu se faca sunt, pur si simplu, absurde, ridicole si care m-ar fi discreditat in fata partenerilor americani. Adevarul adevarat este ca s-a folosit un canal lateral, care a deranjat, incercandu-se prin domnul Viorel Hrebenciuc, gasirea unei firme de lobby care sa intermedieze aceasta vizita, in loc ca liderii naturali ai opozitiei sa mearga pe usa din fata si sa aiba o vizita pe care, sunt convins, ca ar fi vrut sa o aiba.
  • Am fost acuzat de faptul ca "ce conteaza ca sta Geoana la Senat, pentru ca oricum nu ne ajuta cu nimic". Singurul loc in care opozitia a avut victorii mici, dar simbolice, a fost tocmai aici in Senat. Aici ne-am luptat timp de 3 saptamani impotriva legii de asistenta sociala. [...] Aici ne-am batut pentru a avea singura motiune simpla care a avut succes in Romania.
  • Am fost acuzat ca nu reprezint interesele partidului. Crede cineva ca abandonarea acestei pozitii este un lucru pozitiv pentru opozitie?
  • Un cuvant despre ce ar insemna pierderea presedintiei Senatului pentru batalia care urmeaza. Senatul este camera decizionala pe problema regionalizarii. Incercarile pe care actuala putere le va face in mod agresiv si sustinut de a modifica teritoriul electoral pentru anul viitor - comasare de alegeri, vot prin corespondenta, modificarea sistemului electoral, regionalizarea - toate vor fi facute fara nici un fel de rezistenta in parlament [n.r. in cazul pierderii pozitiei de catre opozitie].
  • Din respect pentru institutiile partidului si din credinta ca normalitatea democratia si obiectivitatea nu au disparut din partidul nostru, continuand sa solicit recuzarea de la conducerea sedintei de astazi a Comisiei de arbitraj si integritate morala, am decis sa particip la aceasta reuniune in conditiile mentionate; domnul Sova s-a antepronuntat, face parte dintre cei care trebuie sa fie anchetati de aceasta comisie pentru sfatul gresit si inducerea in eroare a conducerii partidului cu privire la asa-zisa rocada si procedura inexistenta pe care au invocat-o.
  • Aceste acuzatii la adresa mea sunt nefondate. […] Cred ca situatia actuala face rau partidului si face rau opozitiei si, daca vom continua sa mergem pe acest drum, sa nu mire pe nimeni ca interesul si increderea publicului roman in actuala constructie a opozitiei vor continua sa scada. PDL nu poate castiga alegerile, USL inca poate sa le piarda. Cu aceasta dorinta de a asigura victoria opozitiei si schimbarea directiei gresite a Romaniei, raman in continuare un soldat fidel al acestui partid. Nu am nevoie de functii, nu am nevoie de nimic altceva decat de respect si de recunoasterea faptului ca reprezint ceva in partid, in Romania si pe plan international.



Citeste mai multe despre   


















3108 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    conferinta (Duminică, 13 noiembrie 2011, 11:37)

    Ari3s [anonim]

    In mod paradoxal, faptul ca nu are nimic de spus, trezeste interesul.
  • +1 (1 vot)    
    UNPR (Duminică, 13 noiembrie 2011, 11:53)

    Dan [anonim]

    Trece la UNPR?
  • +1 (3 voturi)    
    Mircea Geoana este cu mult deasupra lui Ponta (Duminică, 13 noiembrie 2011, 11:55)

    Daniel [anonim]

    ca om politic.

    Inainte de a cere sa fie votat:
    M.Geoana - ambasador in SUA;
    V.Ponta - pilot de raliuri;

    Ca limbaj M.Geoana nu a amenintat pe nimeni ca il va bate, pe cand Ponta are un limbaj de baiat de cartier,

    E mult mai sincer decat Ponta:
    http://www.youtube.com/watch?v=zN0ZsBLenlI

    Limbajul lui Ponta reflecta clar nivelul sau intelectual:
    "Numerele cu Emil Boc sunt parcă desprinse din “Mihail, câine de circ” cu menţiunea că bietul Emil nu mai obţine nici aplauze şi nici măcar mila publicului, doar din când în când nişte zăhărel de la stăpân, cât să mai schiaune un picuţ. Bătăiosul Voinescu, cel cu pedigree american, a încasat un şut în coaste când a lătrat mai tare şi s-a aşezat cuminte la picior."

    Pot da nenumărate exemple de acelaşi fel, ideea e aceiaşi, dar sigur că ultimul numar, cel cu indemnizaţia pentru mame e cel mai proaspăt în minte – întâi au sărit pechinezele Sulfina, Turcan &Co că ele nu vor accepta şi o să sfâşie tot dacă se întâmplă aşa ceva; a pocnit din bici Şefu şi au constatat imediat că e bine cu un singur an, încă o pleznitură şi Boc a făcut o tumbă cu dublă răsucire mortală”, scrie Victor Ponta, pe blog.

    - Victor Ponta, a calificat drept “prostie” informatia ca sotia sa, Daciana Sârbu, ar avea doua case de vacanta , desi în declaratia de avere a acesteia sunt trecute aceste imobile

    Misogin pana peste urechi

    Ce declara el cand o membra PSD pozeaza in Playboy?

    Victor Ponta: “În PSD nu are viitor aceasta Roxana Golban”

    Nu la fel de entuziasmat de pictorial a fost, însa, presedintele PSD, Victor Ponta, care s-a grabit sa clarifice optiunile politice pentru viitor ale Roxanei Golban.

    * “Nu citesc Playboy si habar nu am cine este Roxana Golban. Ma gândesc sa o trimitem la PDL, ca aia chiar o sa o promoveze”, a fost reactia presedintelui PSD când a aflat ca tânara social-democrata poate fi admirata în paginile revistei pentru barbati.
    • 0 (0 voturi)    
      Demiterea lui Mircea Geoana (Duminică, 13 noiembrie 2011, 16:20)

      Dorina Petrina Iacob [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      felicitari! pentru cele scrise mai sus, de domnul daniel.numai adevar,realitate si luciditate in cele expuse.
    • 0 (0 voturi)    
      Hmmm (Duminică, 13 noiembrie 2011, 18:33)

      MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

      Vezi ca minti cam mult...deh,meteahna portocaliilor.
      Ponta era ''pilot de raliuri''??
      =In 2004 a urmat cursurile “Summer Programme in History, Politics and Society”, Exeter College, Universitatea Oxford, Anglia.

      In 2003 a absolvit un master "Management Politic", la Institutul Social Democrat

      Din 2003 este doctor in Drept Penal International, la Universitatea din Bucuresti (cu teza "Curtea Penala Internationala")

      In 2002 a absolvit Colegiul National de Aparare

      In 2000 a facut un master in Drept Penal International la Universitatea din Catania, Sicilia

      In 1995 a absolvit Facultatea de Drept de la Universitatea Bucuresti=

      Activitate profesionala:
      Din martie 2007 este conferentiar universitar la Catedra de Drept Penal a Universitatii Romano-Americane, Bucuresti

      Din 2003 este membru al Asociatiei de Drept International si Relatii Internationale (A.D.I.R.I.)

      In perioada 2002-2007 a fost lector universitar la catedra de Drept Penal a Universităţii Româno-Americane.

      In perioada 2000 - 2001 a fost coordonator al Biroului de Combatere a Spalarii Banilor.

      Din 1998 pana in 2002 a fost procuror în cadrul Parchetului de pe lângă Curtea Supremă de Justiţie. Intre 1996 si 1998 a fost preparator universitar la Catedra de Drept Public a Universitatii Romano – Americane, Bucuresti

      In perioada 1995 - 1998 a fost procuror in cadrul Parchetului de pe langa Judecatoria Sector 1.
  • +1 (3 voturi)    
    Prostănac, prostănac... (Duminică, 13 noiembrie 2011, 12:04)

    cobra [anonim]

    ... dar mai are şi momente de excepţie. Cred că titlul va fi preluat de Ponta.
  • +2 (4 voturi)    
    e uimitor (Duminică, 13 noiembrie 2011, 12:38)

    woe [anonim]

    cum poate ajunge al doilea om in stat un om cu un IQ atat de mic.
  • +2 (4 voturi)    
    urmeaza replica lui Ponta (Duminică, 13 noiembrie 2011, 13:02)

    Lexus [anonim]

    ...care probabil acum o da din colt in colt, cautand o scuza, ceva de genu: unitatea partidului, interesul national...ma determina sa revin asupra deciziei.....atitudinea asta este la presiunile conducerii (nastase, iliescu) ....iar pe de alta parte este vorba de orgoliul personal...treb sa demostreze ca e barbat, ca e seful partidului....aceasta va fi marea lui problema, pt foarte mult timp
    • +2 (2 voturi)    
      11 ani (Duminică, 13 noiembrie 2011, 14:31)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui Lexus

      e bine?
  • +2 (2 voturi)    
    .. (Duminică, 13 noiembrie 2011, 13:08)

    iulia [anonim]

    dupa ce ca are asta un stil de-a vorbi ca ti se imbarliga creierii mai scrieti si voi cu litere lipsa: scrieti macar "va rezulta in pierderea pozitiei"
  • +2 (6 voturi)    
    Geoana, Mitrea, Ponta, Iliescu, Nastase (Duminică, 13 noiembrie 2011, 13:18)

    dan [anonim]

    mi-e greata de adunatura asta care a distrus Romania..
    • 0 (0 voturi)    
      la Cluj noi nu dormim (Duminică, 13 noiembrie 2011, 18:02)

      DaNA [anonim] i-a raspuns lui dan

      http://www.bursa.ro/exclusiv-un-pariu-pierdut-de-banci-cuprul-114052&s=banci_asigurari&articol=114052.html
  • +2 (6 voturi)    
    Deci Lache a mers acolo cu misiune de la Moscova (Duminică, 13 noiembrie 2011, 13:24)

    Daniel [anonim]

    "Am vorbit în SUA de riscul ca actuala putere să acapareze toate resursele statului și să le folosească electoral."

    Deci Bulache a mers acolo sa spuna ca Basescu e dictator, si sa discrediteze puterea actuala, cand practic lipsa de credibilitate in aceste vremuri se traduce prin dobanzi mai mari la imprumuturile externe...

    Mizerabil "dle" Geoana, nu uita sa te stergi la gura dupa ce iesi de la Vantu de la sauna...ca o stim pe aia cu batista si hidrantul...

    Estimez ca in 1-2 ani, Ponta va fi exact in situatia in care e Geoana acum, adica pe esafod...

    ... asa a fost, este si va fi intre comunisti...
  • +2 (4 voturi)    
    Nu'ce aaveti cu omu' asta (Duminică, 13 noiembrie 2011, 13:28)

    Tamara [anonim]

    Fiecare avem in jurul nostru cite un Geona, nu stiu ce- cu atita exigenta ca toti politicienii tre' sa fie "terminatori", la voi v-ati uitat in ultima vreme?!

    Bun, deci Geoana face ce stie el cel mai bine, adica nu stie ce face.
  • +1 (3 voturi)    
    amatorismele politice- dauneaza grav (Duminică, 13 noiembrie 2011, 13:32)

    Peter Gluck [anonim]

    USL poate pierde foarte usor alegerile fiind un fel de oximoron politic format din alipirea a doua formatiuni
    de culori opuse unite prin "contra" dar dezbinate daca e
    vorba de "pentru".
    O lege fundamentala a politicii. pe care lagatorii incep
    s-o priceapa e:

    "Daca B (candidat, partid) e mai rau ca A, asta NU inseamna nicidecum ca A ar fi cu ceva mai bun ca B."

    Iar din sah putem invata ca unele sacrificii de piese sunt
    pur si simplu mutari perdante. Regretabil dar adevarat.
    • 0 (0 voturi)    
      Hmmm (Duminică, 13 noiembrie 2011, 18:36)

      MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui Peter Gluck

      Nu prea te pricepi la sah...
      In sah sacrificiile sunt facute pentru a obtine alte compensatii(material contra scop)...nu pentru a pierde.
  • +1 (1 vot)    
    Prea multa importanta (Duminică, 13 noiembrie 2011, 17:59)

    nervu_stingher [anonim]

    Se da prea multa importanta unui "prostanac" de talia lui Gioana. Trebuia dat afara din PSD dupa vizita la jacuzzi lui Vantu. Gestul lui este emblematic pentru personalitatea lui. Nu are pic de bun simt si onoare. Problema e ca si modul in care au incercat sa-l dea jos de la senat a dat dovada de amatorism. E un semn grav, nu avem nici o alternativa la amatorismul pdl.
  • 0 (0 voturi)    
    Asa deci? (Luni, 14 noiembrie 2011, 13:02)

    arakis [utilizator]

    Sorin Oprescu ar trebui sa mearga,incadrat de Ponta si Antonescu,direct la Washington!Sorin Oprescu a mers pe "felia" domniei sale,adica invitat de primarul de New York!Cred ca ditai primarul de metropola nu sta sa-si faca agenda in functie de framantarile de pe Dambovita!