Victor Ponta afirma ca USL nu va fi afectata de plecarea lui Mircea Geoana

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 12 noiembrie 2011, 16:06 Actualitate | Politic


Presedintele Partidului Social Democrat (PSD), Victor Ponta, a declarat, sambata, ca disputa dintre anumiti lideri ai social-democratilor si Mircea Geoana nu prejudiciaza imaginea Uniunii Social Liberale (USL), transmite Agerpres. Biroul Permanent National si Grupul senatorial al PSD au aprobat luni inlocuirea lui Mircea Geoana din fruntea Senatului cu senatorul Titus Corlatean. Geoana insa nu doreste sa renunte la functia de presedinte al Senatului si a cerut convocarea Comitetului Executiv National al PSD. Comisia de integritate si arbitraj a PSD urmeaza sa se reuneasca, duminica, la ora 15.00, pentru a discuta situatia lui Geoana.

Ponta a spus ca e bine ca aceia care aveau alte optiuni politice si-au exprimat intentia de a parasi PSD-ul inainte de alegerile din 2012.

"USL nu va fi afectata de iesirea lui Mircea Geoana din PSD", a adaugat liderul social-democrat.

Ponta a comentat si afirmatia lui Geoana ca nu se va prezenta duminica la Comisia de Arbitraj si Integritate a partidului daca seful acesteia, Dan Sova, nu va fi revocat, spunand ca acest lucru nu este posibil. Liderul PSD nu a dorit sa comenteze decizia care ar putea fi luata acolo intr-o asemenea situatie.

Ponta a declarat ca, prin abaterile sale, Mircea Geoana a atentat la unitatea partidului, dar din fericire, jocul sau a fost descoperit la timp.


Citeste mai multe despre   
















2414 vizualizari

  • +24 (26 voturi)    
    Domnule Ponta, (Sâmbătă, 12 noiembrie 2011, 16:17)

    Un cetatean [anonim]

    Dupa ce terminati cu Geoana, va puteti ocupa apoi de Mazare? Eventual sa ii legati o greutate de picioare si sa ii dati drumul intr-un lac? Va multumesc.
  • +20 (24 voturi)    
    bineinteles (Sâmbătă, 12 noiembrie 2011, 16:31)

    lazard [anonim]

    bineinteles Victoras ca nu afecteaza USL-ul!
    asta este una din multele prostii cu care ne-ai obisnuit ca la mintea ta tu crezi ca poti aburi pe toata lumea.
    daca taceai filosof(cam mult) ramaneai!
  • +20 (20 voturi)    
    prostanaci (Sâmbătă, 12 noiembrie 2011, 16:33)

    bombonel [anonim]

    acest pres loial ticalosului si capo del tuti capi din romania cu numele de n a s t a s e ..ponta va duce depozitul ciumei rosi din romania numit p s d la pierire ce bine ar fi .ai face si tu un lucru bun pentru tara care te mai suporta.
  • +15 (17 voturi)    
    Ponta (Sâmbătă, 12 noiembrie 2011, 16:35)

    Luk [utilizator]

    il pune pe Iliescu in situatia de a-l sustine pe Geoana.

    Mai intai te toate, Papasa vrea sa-i plateasca lui Basescu niste polite si mai are si-un partid de condus.

    Daca Ponta reuseste, PSD o sa ramana in opozitie in 2012, iar PSD va ramane fara Nastase si Iliescu (cel putin din cauze naturale) :))

    Cata vreme i se opune lui Ilici, ii doresc succes din toata inima lui Ponta!
  • +18 (18 voturi)    
    Ponta mincinosul. (Sâmbătă, 12 noiembrie 2011, 16:39)

    mircea [anonim]

    Si eu as spune la fel.Ce spune Ponta este o declaratie de complezenta.Dar ,sa nu zici hop,pana nu sa'i santul.Si ce tie nu-ti place ,altuia nu-i face.Nu le stie Ponta,dar nu-l vad bine.Unii spun ca va face Geoana un nou partid.Eu cred ca mai degraba Ponta,corlatean ,Sarbu,etc .vor face un nou partid.Oricine isi da seama ca Ponta scoate USL din cursa pentru castigarea alegerilor.
  • +10 (14 voturi)    
    ATENTIE, PONTA ! (Sâmbătă, 12 noiembrie 2011, 17:27)

    MIHAI V [anonim]

    Esti la un pas de a savarsi greseala politica, fatala, a vietii tale de politician. Ai o sustinere foarte subtire si vei fi sfasiat de sacali. Nu esti prea sigur pe tine dar o faci pe viteazul. Daca te bazezi pa tatal socru, afla ca a fost penibil prin tot ce a incercat sa faca pentru a te sustine. Si in cei mai simpli sustinatori P.S.D-isti ai sadit neincrederea, asa ca atat personal cat si PSD- ul aveti enorm de pierdut iar sansele in castigarea alegerilor viitoare s-au diminuat. Demonstrezi ca nu esti apt pentru o functie importanta in stat.
    • 0 (0 voturi)    
      atentie ponta (Duminică, 13 noiembrie 2011, 13:08)

      viorica [anonim] i-a raspuns lui MIHAI V

      foarte bine ati punctat , a sadit nencredere si in cei mai simplii sustinatori , sa n u faca pe grozavul nu se face politica asa .... se vede ca numai functiile il intereseaza , daca vreau binele tariii atunci nu era momentul de aceste prostii in psd , cgiar acum cind trebuie sa se ocupe de acuala putere se ocupa de Geoana , sunt dezamagita
  • +13 (13 voturi)    
    Cand votantii nu conteaza (Sâmbătă, 12 noiembrie 2011, 17:41)

    Finul [anonim]

    Cand esti plin de noroi pe haine, chiar nu mai conteaza ca treci tropaind printr-o balta! Aici are dreptate Ponta.

    Mai complicat este sa resetezi memoria celor care acum nici doi ani puneau stampila pe Geoana, la recomandarea acelorasi figuri, azi reunite in USL, in frunte cu...Ponta, desigur.

    Daca din cinci milioane de votanti, macar unul singur o sa realizeze ca Mircea era doar o marioneta scoasa in fata de Voiculescu, Hrebenciuc & Co, atunci, pe principiul bulgarelui de zapada slobozit din varf de munte, pana ajunge jos, respectiv, pana peste un an...oho, sa vezi ce o sa iasa. Sa vezi ce-o sa mai fie de USL pana atunci.
  • +14 (14 voturi)    
    Of! (Sâmbătă, 12 noiembrie 2011, 17:49)

    Mih. [utilizator]

    Daca ar putea, Bunicuta ar da cu voi de pamant, pt ca "doar ati intinat nobilele" ei idealuri...of! Unde sunt activistii de alta data? Unde e unitatea "de monolit" a partidului? Bunicuto, nu-ti vine sa mori de inima rea?
  • +14 (14 voturi)    
    Declaratii Ponta (Sâmbătă, 12 noiembrie 2011, 17:51)

    costel [anonim]

    Nu numai PSD nu pierde,nu pierde Romania.Dar totusi nu ne spuneti nimic despre omisiunile din declaratia de interese,care a facut ca ANAF sa sesizeze ANI?Poate ar trebui.
  • +5 (5 voturi)    
    parerea mea (Sâmbătă, 12 noiembrie 2011, 22:27)

    stalin [anonim]

    desi nu-mi place, trebuie sa recunosc ca are dreptate ponta! usl nu va fi afectat de plecarea/debarcarea lui geaoana pentru simplu fapt ca usl nu mai conteaza!
  • 0 (0 voturi)    
    parerea mea (Duminică, 13 noiembrie 2011, 12:52)

    viorica [anonim]

    Domnule PONTA stari linistiti , vreti sa pierdeti alegerile? nu fiti asa sigur ca plecarea lui GEOANA n-0 sa va influenteze negativ in alegeri , fiti intelept aveti rabdare toti ce vreti sa-l expediati pe GEOANA nu e momentul , ocupati-va da cei de la guvernare
  • 0 (0 voturi)    
    ...intr-un fel are dreptate (Duminică, 13 noiembrie 2011, 13:22)

    Lexus [anonim]

    ...USL nu va fi afectata de plecarea lui Geoana, ci de ramanerea lui :))))))
  • -2 (2 voturi)    
    ? (Duminică, 13 noiembrie 2011, 17:17)

    costy [anonim]

    cu regret spun ; pdl ul v-a castiga alegerile