Victor Ponta: Geoana este o persoana care tine foarte mult la o functie

de A.N.     HotNews.ro
Vineri, 11 noiembrie 2011, 16:06 Actualitate | Politic


​Presedintele PSD, Victor Ponta, a declarat vineri ca presedintele Senatului, Mircea Geoana, a dovedit ca este o persoana care tine foarte mult la functia pe care o ocupa in prezent, data fiind optiunea sa de a ramane la sefia Senatului, transmite Agerpres. Biroul Permanent National si Grupul senatorial al PSD au aprobat luni inlocuirea lui Mircea Geoana din fruntea Senatului cu senatorul Titus Corlatean. Geoana insa nu doreste sa renunte la functia de presedinte al Senatului si a cerut convocarea Comitetului Executiv National al PSD.

"Decizia colegilor mei din Biroul Permanent Naţional (referitor la numirea lui Geoană în funcţia de şef al Comisiei de Politică Externă din Senat - n.r.) a fost practic de a încerca să vedem dacă domnul Geoană, între funcţia de preşedinte al Senatului şi apartenenţa sa la PSD şi USL alege, aşa cum aş fi ales eu, să rămână în USL, nu o funcţie temporară. Din păcate, domnul Geoană, aşa cum a procedat şi în 1997, când şi-a păstrat funcţia de ambasador şi a uitat de cei care îl numiseră acolo, ţine foarte mult la o funcţie. A fost, cum a spus domnul Năstase, un test de fidelitate. USL şi PSD va ieşi întârit din această situaţie, aşa cum a ieşit şi după ruperea domnului Meleşcanu şi cum a ieşit PD-ul domnului Băsescu după ce a plecat domnul Roman. (...) Eu nu mi-am propus să rămân cu orice preţ într-o funcţie, nu vreau să fiu un preşedinte de paie. PSD a pierdut ultimele şase alegeri fiindcă a avut un preşedinte de paie. Eu ori sunt un preşedinte adevărat, dacă nu, las pe altcineva", a declarat Ponta.

Joi, intr-un interviu pentru HotNews.ro, liderul PSD a spus ca "decizia luata luni de Biroul Permanent National in unanimitate (n.red. referitoare la Geoana) cred ca a fost o decizie buna. Cred ca am luat-o un pic cam tarziu, trebuia sa o luam mai repede. Domnul Geoana, din pacate spun lucrul asta, are doar o agenda personala. O agenda si o strategie pe care eu am mai vazut-o la domnul Geoana in 1997, atunci cand a avut de ales intre a se retrage odata cu guvernarea Iliescu si a-si pastra functia - si atunci si-a pastrat functia de ambasador. Acum isi pastreaza functia de presedinte al Senatului, chiar daca asta inseamna despartirea de PSD si de opozitie. Pe Mircea Geoana il vad intr-un scenariu de tipul celui Cozmin Gusa in 2004. S-a suparat pe PSD, a stat cateva luni si l-am gasit langa Traian Basescu, la alegeri".

Ponta a adaugat ca Mircea Geoana "nu este PSD-ist. Domnia sa a fost o creatie externa partidului si acum acei oameni vad ca isi pierd ultima speranta", precizand ca e vorba de "oameni din afara partidului".


Citeste mai multe despre   


















1860 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    gata Ponta! (Vineri, 11 noiembrie 2011, 16:24)

    Cataleya [utilizator]

    Ajunge.
    Sunteti un partid mare, puternic, Duminica va intalniti sa discutati, Luni va mai intalniti o data, tot ca sa discutati si..banuiesc ca, pana la urma veti lua si o decizie.
    Cred ca si de data o sa-l iertati pe Geoana "pt ultima oara", bineinteles.
    Ce mai conteaza ca este vorba de a 5-a sau a 6-a "ultima oara!"
    Taraboi sa fie! )))
  • +10 (10 voturi)    
    poanta a luat-o ca ceausescu (Vineri, 11 noiembrie 2011, 16:27)

    poanta a luat-o ca ceausescu [anonim]

    poanta a luat-o ca ceausescu, vede numai 'agenturi straine', si cand te gandesti ca astia doresc sa conduca Romania.....
  • +6 (6 voturi)    
    despre comentarii (Vineri, 11 noiembrie 2011, 17:00)

    florin [anonim]

    cred ca merita punctate cateva lucruri:

    1. proritatile PSD sunt "pe langa" prioritatile momentului care se leaga de coruptie, situatia financiara internationala din ce in ce mai ingrijoratoare ... tot acest circ descalifica pe toti participantii

    2. mentionarea de catre dl Ponta a faptului ca dl Geoana a ramas ambasador dupa schimbarea guvernarii nu este fericita; cred ca functia de ambasador in acea perioada foarte importanta pentru Romania nu trebuie amestecata cu "tulburarile" interne; trebuia aratata continuitate pe plan extern si cred ca a fost bine
  • +6 (6 voturi)    
    Inca o data gresit (Vineri, 11 noiembrie 2011, 17:04)

    Gresit [anonim]

    Dl. Ponta, declarand ca "​Presedintele PSD, Victor Ponta, a declarat vineri ca presedintele Senatului, Mircea Geoana, a dovedit ca este o persoana care tine foarte mult la functia pe care o ocupa in prezent, data fiind optiunea sa de a ramane la sefia Senatului" greseste. Dl. Geoana se agata nu de functie. Ci de un scaun. Dar, face asta, doar ca sa dea bobarnace... ghiciti cui. Tare mi-as dori (asa, pentru circ. ca painea... !) sa-l excluda din PSD. Chiar daca nu va fi exclus (sa spun cum i-a zis Ili' ?) ar trebui dl. ponta sa-si dea demisia. Dar, tare mi-e teama ca se va comporta precum Basescu cand cu suspendarea. daca-si da demisia, iar circ. Ce-o sa ne mai amuzam noi, poporul. Oricum, USL-ul, chiar daca va castiga alegerile (din pacate n-avem alta "sansa") clasa politica, indiferent din ce parte o privesti, s-a facut de caca... o.
  • +7 (7 voturi)    
    Normal bah! (Vineri, 11 noiembrie 2011, 17:18)

    Demigod [utilizator]

    Normal ca tine de functie, ca la nimic altceva nu e bun. Fara parazitajul politic e un om mort. Ca si tine dealtfel!
  • +7 (7 voturi)    
    Incrangaturi (Vineri, 11 noiembrie 2011, 17:23)

    Daniel [anonim]

    Au inceput hienele sa se sfasie intre ele. Inceputul e bun, sper sa nu se termine curand.

    (Imi cer scuze hienelor, ele sunt animale decente, dar asa vine vorba.)
  • +3 (3 voturi)    
    VICTORE TATA (Vineri, 11 noiembrie 2011, 18:40)

    Nina Iliescu [anonim]

    chiar esti orb? Nu vezi ca toti iti pregatesc ceva ?
  • +2 (4 voturi)    
    Fularul (Vineri, 11 noiembrie 2011, 18:43)

    Daniels22026 [utilizator]

    "PSD a pierdut ultimele şase alegeri fiindcă a avut un preşedinte de paie. Eu ori sunt un preşedinte adevărat, dacă nu, las pe altcineva".

    Victoras e tare, tare de tot! Degeaba zimbiti superiori. O sa vedeti voi ...
  • +1 (1 vot)    
    Geoana versus Corlatean. (Vineri, 11 noiembrie 2011, 19:25)

    mircea [anonim]

    Corlatean nu merita sefia Senatului pentru-ca nu stie nici regulamentul.Si se mai pretinde jurist cu staif.Spre rusinea lui Corlatean,un inginer(ma refer la Geoana)a demonstrat ca stie mai multe si mai bine decat un jurist cum este Corlatean.Stie el,Corlatean ,de ce spun asta.
  • 0 (0 voturi)    
    grija (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 20:30)

    El Condor [anonim]

    E bine ca esti lutator, numai ca ai grija la " prieteni ", care te pot pune repede pe functia lui BOC de micul verde mancator de pietre pe sub pamant .