Pedelistii, nauciti de cazul Apostu. Cum au reactionat liderii PDL

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Joi, 10 noiembrie 2011, 20:26 Actualitate | Politic


Retinerea primarului Clujului si acuzatiile de trafic de influenta care planeza asupra presedintele CJ, Maramures, Mircea Man i-au naucit pe democrat liberali. La nivel oficial pedelistii declara ca justitia isi face treaba iar procurorii nu sunt inregimentati politic asa cum acuza USL. Neoficial, liderii din teritoriu au inrosit telefonele la centru sa intrebe ce se intampla. Conducerea centrala a facut zid comun in jurul lui Emil Boc si sustin ca, chiar daca premierul l-a sustinut puternic si l-a girat pe Sorin Apostu in functia de primar, nu are nicio legatura cu activitatile acestuia. Surse democrat liberale au declarat pentru Hotnews.ro ca vestea arestarii primarului Clujului a creat un adevarat haos in interiorul PDL.

Multi din liderii din teritoriu au cerut explicatii la centru. Potrivit surselor citate, conducerea centrala le-a transmis liderilor din teritoriu ca daca Apostu va fi arestat pentru 29 de zile nu va beneficia de imunitatea partidului.

Totodata situatia presedintelui CJ Maramures, Mircea Man, despre care presa scrie ca ar fi pus sub invinuire de DNA, a agitat apele in PDL. Sursele Hotnews.ro sustin ca o parte din democrat liberali fideli garzi vechi a partidului il acuza pe Ioan Oltean ca face trafic de influenta pentru a-si sustine si nominaliza apropiatii in teritoriu, Mircea Man avand legaturi directe cu acesta.

"Astia vor sa fure intr-un an -doi cai au furat altii in zece. Sunt niste imbecili care trag tot partidul in jos din cauza foamei lor de bani" sunt criticile aduse de o parte din democrat liberali la adresa protejatilor lui Oltean. De altfel dupa arestarea lui Silviu Bian, in interiorul PDL a existat un adevarat scandal iar secretarul general a fost pus la zid de catre o parte din conducerea partidului.  
  • Ioan Oltean, secretar general PDL: "Nu am suficiente informaţii cu privire la situaţia primarului de la Cluj, Sorin Apostu. Pot spune însă că, pentru PDL, ceea ce s-a întâmplat la Cluj este o imagine dezastruoasă. Sunt dovezi certe că justiţia este liberă sub regimul lui Emil Boc, dar instituţiile abilitate trebuie să demonstreze că faptele pentru care sunt învinuite unele persoane sunt şi bine argumentate”(Q-Magazine)
  • Cezar Preda, presedinte PDL Buzau: "Bineînţeles că ne afectează foarte mult, organizaţia PDL Cluj este una dintre organizaţiile noastre etalon, este una dintre cele mai puternice şi întreg partidul este afectat de aşa ceva, cu atât mai mult premierul.”(Mediafax)
  • Traian Igaş, vicepresedinte PDL: "Dacă se dispune arestarea pe 29 de zile, nu cred că mai există niciun element în plus pe care trebuie să-l aşteptăm. În condiţiile în care sunt dovezi care arată clar că a încălcat legislaţia din România, cred că nu trebuie să pierdem niciun moment în acest sens şi să luăm o decizie. Decizia nu poate fi decât aceea de excludere din rândurile PDL a celor care încalcă legea"(Agerpres)
  • Sever Voinescu, vicepresedinte PDL: "Orice incident de asemenea natură are un efect negativ în planul imaginii publice, dar cred că ar fi onest din partea presei să nu se grăbească cu concluzii înainte de a asculta ce au de spus magistraţii(...)Eu cred că în mod normal acest incident nu ar trebui să afecteze în vreun fel imaginea şi credibilitatea premierului, având în vedere principiul fundamental conform căruia eventuala răspundere penală este individuală şi fiecare răspunde pentru ceea ce face"
  • Mircea Toader, deputat PDL: "Justiţia trebuie să-şi facă datoria, ancheta să se finalizeze, iar în funcţie de rezultat - arestare sau lăsare în libertate -, vom lua şi noi decizia în partid".(Medifax)
  • Daniel Buda, preseidnte PDL Cluj: "PDL Cluj va avea o reacţie oficială în cazul Sorin Apostu după ce Curtea de Apel Cluj se va pronunţa în ceea ce priveşte propunerea DNA de arestare preventivă. La fel am procedat şi în cazul lui Radu Bica"


Citeste mai multe despre   


















9090 vizualizari

  • +4 (22 voturi)    
    E na (Joi, 10 noiembrie 2011, 20:37)

    ionel [anonim]

    Si Cezar Preda si Ioan Oltean au terminat cu aceeasi propozitie.. Sa inteleg ca ati gresit unul din comentarii sau li s-a spuns frumos poezia care sa o zica de la centru... Tara de doi lei.
    • 0 (12 voturi)    
      Foarte buna observatia !!! (Joi, 10 noiembrie 2011, 21:39)

      chioru [anonim] i-a raspuns lui ionel

      Nu mai inteleg nimic.
    • +1 (9 voturi)    
      poezia e mai lunga (Joi, 10 noiembrie 2011, 22:12)

      cititor [anonim] i-a raspuns lui ionel

      adica absolut tot ce a spus Ioan Oltean a repetat si Cezar Preda, numai ca acesta cu ceva scoala mai multa a reusit sa mai aduge si o scurta introducere.
  • -1 (27 voturi)    
    Ce haios!!! (Joi, 10 noiembrie 2011, 20:42)

    Mircea din Cluj [anonim]

    E afectata imaginea PDL-ului, de-aia e atata circ (din nou). Din cate am vazut eu, pana acum justitia din Romania a dat cu dreptul in stangul in toate cazurile in care au fost implicati politicieni. Adica, a latrat la comanda indiferent cine a fost la putere (ca sa nu facem discriminari). E adevarat ca flagrantele si dovezile au fost de toata jena de fiecare data, asa ca nici de data asta nu se va schimba nimic. Prostii de romani vor mai cheltui niste bani pentru inca o portie de circ si cam atat! Ce e asa de complicat de inteles. Stie cineva vreun politician care sa traiasca bietul numai din salar si sa nu slujeasca interesele anumitor persoane extrem de dubioase? Am sau n-am dreptate?
  • -1 (15 voturi)    
    Buda (Joi, 10 noiembrie 2011, 20:44)

    taranistu [utilizator]

    Bine bine, da, Buda de ce da declaratii in stare de (inca) libertate?
  • +13 (19 voturi)    
    Aiureli. (Joi, 10 noiembrie 2011, 20:54)

    nico2 [utilizator]

    Nauciti si haos la dracu. Prin astfel de actiuni partidul se va elibera de mafiotii care tin de scaune. Numiti politic. Ca au cotizat in campanie sau cine stie cand, trebuiau rasplatiti. acum scapa de ei. Fiti siguri ca mafioti sunt in toate partidele.
  • +7 (11 voturi)    
    gramatica (Joi, 10 noiembrie 2011, 21:03)

    eee [anonim]

    "l-a sustinut puternic si la girat"
    l-a girat

    n.r.: multumim, am modificat
    (editat de HotNews.ro)
    • +3 (9 voturi)    
      nu neaparat (Joi, 10 noiembrie 2011, 21:36)

      bibishte [utilizator] i-a raspuns lui eee

      am inteles ca l-a sustinut puternic inclusiv la G.I.R.A.T. (ceva organizatie secreta din cadrul PDL)
    • +3 (3 voturi)    
      poate (Joi, 10 noiembrie 2011, 23:11)

      poate [anonim] i-a raspuns lui eee

      poate ca omul trebuia sa gireze pe cineva si celalalt l-a sustinut puternic (si) la... girat.
    • -2 (8 voturi)    
      se intampla.. (Joi, 10 noiembrie 2011, 23:19)

      cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui eee

      e penibil sa te legi de greseli gramaticale. suntem destul de inteligenti incat sa ne dam seama. nu trebuie sa fim grammar nazi.
  • +14 (16 voturi)    
    Ireversibil (Joi, 10 noiembrie 2011, 21:29)

    Daniels22026 [utilizator]

    E foarte bine. Razboiul intre coruptie si justitie se incinge. Coruptia da semne ca ar putea sa piarda razboiul.

    Intoarcerea la justitia aservita politicii devine tot mai dificila. Reforma e ireversibila, indiferent ce partid vine la guvernare.
    • +1 (3 voturi)    
      rili? (Vineri, 11 noiembrie 2011, 12:30)

      Pamfil [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

      Asa zici tu? Stai sa vezi cand vin ceilalti la putere, la urmatoarele alegeri. Vechile obiceiuri se uita greu
  • -9 (15 voturi)    
    mda (Joi, 10 noiembrie 2011, 21:41)

    Securitatea [anonim]

    Oamenii sunt înnebuniţi; au început să achite datoriile şi să plătească şi în avans, ştiut fiind faptul că alcoolicul nu acceptă ca prada să rămână neîmpărţită.
  • +12 (14 voturi)    
    Nuca-n perete (Joi, 10 noiembrie 2011, 21:45)

    Don Ciccio [utilizator]

    De unde rezulta ca "pedelistii sunt nauciti"? Sunt doar niste declaratii simple, calme, dar care exprima si o anume ingrijorare - fireasca pentru oricine...
  • -2 (8 voturi)    
    x (Joi, 10 noiembrie 2011, 22:05)

    miky [anonim]

    oare chiar pdl- ul este atat de prost incat sa nu remarce ca mafia din justitie creeata de ilicikgb functioneaza- majoritatea sifonarilor sunt facute de la comanda lui iliescu de catre agenti de influenta din est. vedeti numele lor si de unde au banii.
  • -1 (11 voturi)    
    ? (Joi, 10 noiembrie 2011, 22:08)

    ? [anonim]

    pana acum am vazut vreo 10 cazuri in care au fost implicatii "grei" din PDL. Nu am vazut niciunul sa raspunda :))

    Punem pariu ca nici in acest caz nu va raspunde nimeni?
    PS: arestarea pe 29 de zile sau mai multe e de fatada:))
    • +6 (8 voturi)    
      Da?Si la mintea ta... (Joi, 10 noiembrie 2011, 22:47)

      Costica [anonim] i-a raspuns lui ?

      ...care ar fi rostul? Ce ar castiga PDL din asta? Eu zic ca pierde , Clujul era al lor , Apostu era sustinut de Boc deci ce crezi atunci ca ar castiga cu arestarea 29 de zile si apoi eliberare? Cine o sa-i mai dea credit lui Apostol? O fi si el vreun Nastase, pe care il vad iar pe cai mari in PSD...numai ca n-are un Ponta care sa-i sufle in panze in partid...
      • 0 (6 voturi)    
        nu realizezi? (Joi, 10 noiembrie 2011, 23:25)

        cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui Costica

        cum sa nu castige? scapa de unii.. demaonstraza ca DNA lucreaza.. daca Basescu ar avea destula minte si nu ar comenta de justitie... as crede.. dar cand se intalneste cu ei, le spune sa nu faca asa.. sa faca altfel.. nu mai cred in justitie deloc.
        Oricum stim ca in justitie e o casta. Intri doar daca platesti sau esti ruda.
        a.. btw.. cel mai ieftin sa intri in barou e la Craiova. Uite la mine. Acolo am fost trimis. Si apoi.. inapoi la timisoara. Doar ca pentru ca nu am putut sa lucrez in penal, nu am vrut sa lucrez in civil. Asa ca m'am retras. Dar.. sa fiu sincer.. cand o sa isi revina sistemul.. as vrea sa lucrez ca avocat din nou..
        • +1 (5 voturi)    
          poftim? (Vineri, 11 noiembrie 2011, 3:23)

          Canada. [utilizator] i-a raspuns lui cosminrs

          te-au trimis securistii sa te strecori in barou pe la craiova ca e mai ieftin? si aveai tinta precisa sa lucrezi in penal altfel nu le esti de folos? nu te-au primit aia ca miroseai a scurgere de informatii si in civil ai refuzat sa lucrezi ca acolo nu intri la butoane si nu faci banul gros? deci te-ai decis ca o sa stai pe margine la foc redus o vreme pana te cheama baietii cand isi revine sistemul si te infiltreaza si pe tine undeva?
          buna treaba
      • -1 (5 voturi)    
        ? (Joi, 10 noiembrie 2011, 23:50)

        ? [anonim] i-a raspuns lui Costica

        ????
        am impresia ca nu prea vrei sa vezi decat ce vrei.
        Vreau sa vad ca se dau solutii definitive si nu sa se dea cotit dupa arestari. Solomon, cel de la Valcea- imi scapa numele, Ritzi, Botis + musamalizarile pentru copii - senatoarea sau deputata de Vrancea - imi scapa numele - oricum nu e important numele ei, scandalul de la Deta. Si lista tot creste dar nu am vazut pe niciunul sa plateasca ci doar scapari ....

        Am inteles cand e vb de PDL nu se pune :)
        • +2 (4 voturi)    
          unde (Vineri, 11 noiembrie 2011, 0:25)

          unde [anonim] i-a raspuns lui ?

          unde nu faci dumneata diferenta: 1. sentinta e atributul justitiei nu al partidelor politice, asa ca nu se poate imputa nici in bine, nici in rau si 2. atitudinea, in schimb, este atributul partidelor politice, iar intre atitudinea de "mai bine murim cu el in brate decat sa fie judecat" a psd-ului si atitudinea de "justitia sa isi faca treaba" a pdl-ului este o diferenta de la cer la pamant.

          mai tii minte "marsul funebru" organizat de tot psd-ul asupra justitiei ca sa il "protejeze" pe bivolaru?
          • -1 (3 voturi)    
            ? (Vineri, 11 noiembrie 2011, 9:01)

            ? [anonim] i-a raspuns lui unde

            si din cate stiu bivolaru a fost inchis. astia nu vor fi. totul e o mascarada. Ma surprinde ce vad la voi cand e vb de PDL se pune problema prezumtiei de nevinovatie cand e vb de alt partid -oricare ar fi el - nu se mai pune problema - sunt deja vinovati.
            Mai e o vb -fum fara foc nu iese.
      • -2 (4 voturi)    
        ? (Joi, 10 noiembrie 2011, 23:55)

        ? [anonim] i-a raspuns lui Costica

        nu stiu si nici nu ma intereseaza care e scopul. problema lor .
        doar ca incep sa cred ca ceea ce spun unii s-ar putea sa fie adevarat - au bagat mana mai adanc decat trebuia si nu au cotizat mai departe
  • 0 (6 voturi)    
    cu corupţi impotriva corupţilor (Joi, 10 noiembrie 2011, 22:51)

    păcătosu [anonim]

    Închipuiţi-vă că DNA-ul n-a avut încotro, la plângerea concurenţilor la licitaţie care, tot ei, au adus şi dovezile, şi a trebuit să-l umfle pe Apostu. Nu-i meritul DNA ci, pur şi simplu, n-a avut încotro. E ca şi cum trecătorii prind hoţul de buzunare în stradă, îl duc la poliţie cu portofelul în mână, iar poliţia, ce să facă, îl ţin o zi şi-i dau drumul. Probabil că licitaţia n-a mai fost trucată între participanţi (să câştige pe rând câte unul) la preţul stabilit de ei, ci primarul a aranjată direct omul cu care s-a înţeles. Organizatorii de licitaţie au de învăţat de aici o lecţie! Altfel - cum? Toţi ceilalţi licitatori mor de cinstitţi ce sunt iar primarul l-a găsit pe singurul coruptibil!
  • +3 (3 voturi)    
    gata cantecu' (Joi, 10 noiembrie 2011, 22:58)

    Oco [anonim]

    Basescu a dat raspunsul: "Daca veti continua cu ... veti pierde!"
    Se pare ca elevii si-au depasit profesorul!
    Si asta iL doare!
  • -5 (7 voturi)    
    O fi dat zeciuala si din spaga ? (Joi, 10 noiembrie 2011, 23:54)

    Cornel [anonim]

    Putina lume stie ca dl. Apostu ( ca de altfel dl. Boc, dl. Thishe de la Cluj , ca si gasca de de la Arad- Falca, Igas si o gramada altii de la guvern si teritoriu) este penticostal. Ca atare da OBLIGATORIU zeciuiala la biserica lui, ca asa e la ei. Acuma eu ma intreb- legitim zic- o fi dat si zeciuiala pe spaga ?Chiar sant curios....
    • +6 (6 voturi)    
      sa (Vineri, 11 noiembrie 2011, 0:28)

      sa [anonim] i-a raspuns lui Cornel

      sa nu cadem in alte extreme. religia nu are de ce sa fie luata in discutie aici. si altii ar putea sa rada de o multime de obiceiuri ortodoxe.

      in al doilea rand, nu au oamenii respectivi nicio vina si niciun merit ca s-au nascut penticostali, asa s-a intamplat sa fie familia in care s-au nascut.

      nici dumneata nu ai nicio vina si niciun merit ca te-ai nascut intr-o familie care te-a botezat ortodox.

      puteai fi musulman.
      • -1 (3 voturi)    
        Te inseli! (Vineri, 11 noiembrie 2011, 8:36)

        Anghel [anonim] i-a raspuns lui sa

        Nu te nasti penticostal! Botezul se face la o varsta la care cica ai intelepciunea de a alege, nu la nastere. Oricum, ma indoiesc ca sunt penticostali din tata in fiu, in conditiile in care secta asta nu e prezenta de mult timp in Romania. Sau daca te referi la faptul ca au 5 coaste, atunci poate da!
  • 0 (4 voturi)    
    nu ma intere .. (Vineri, 11 noiembrie 2011, 0:33)

    Slevin [anonim]

    Ce cred cei de la PDL sau cei de la USL e putin important pentru mine un contribuabil clujean, care stiu de foarte mult timp (de la zeci de oameni) ca Apostu era un spagar si cerea comisioane proprii.
    Azi majoritatea oamenilor cu care am vorbit despre subiect, spera sa scapam in modul asta de acest primar.
    De la orice partid va veni in locul lui, sper ca urmatorul primar sa fie mai putin lacom, pentru ca e impozibil sa fie imaculat.
    • +4 (4 voturi)    
      SANCHI (Vineri, 11 noiembrie 2011, 8:39)

      STAN PATITU [anonim] i-a raspuns lui Slevin

      Din sondaje reiesea ca este apreciat de clujeni. Nu se leaga... Hotarati-va ! Sau voi clujenii sunteti masochisti. La fel l-ati tot votat pe fostul primar care este acum la PRM. Va orientati .....
  • -1 (3 voturi)    
    oare? (Vineri, 11 noiembrie 2011, 2:33)

    unul_care_iese_in_strada [anonim]

    De ce ne strofocam atata pe forum ca datorita PDL ului justitia "isi face treaba". Ce fel de treaba? Mie imi pare ca s-au cam urcat pe astia de la PDL. Oare de ce? Nu cumva sunt indoctrinatii opozitiei care ii baga la fund (inclusiv din justitie)?
  • -1 (3 voturi)    
    n-a cotizat din spaga cat trebuie (Vineri, 11 noiembrie 2011, 8:11)

    rege [anonim]

    si-a luat nasu' la purtare
  • -1 (5 voturi)    
    "nauciti" ??!! (Vineri, 11 noiembrie 2011, 9:17)

    costica [anonim]

    pai, crde ca o parte din banii astia mergeau si al PDL, altfel de unde bani la pusculita de partid?!
    Eu nu crde deloc ca erau nauciti, ei nu-si pun intrebari de unde vin banii la partid, ca nimeni nu aduce bani de-acasa, fara sa-i recupereze in vreun fel !!!
    Sa fim seriosi, i-a prins DNAul ca a turnat careva si nu mai au ce face, de mult vuieste presa de la Cluj despre mega-afacerile Primarului-spaga, Sorin Apostu!!
    Stiau cei de la PDL, dar le veneau banii si nu s-au gandit la o asemenea intorsatura !!!!
    Asa se fura la nivel de partid, de unde altfel bani pentru pusculita de partid, eu cred ca o parte din banii astia Sorin Apostu ii varsa la PDL!!
    Mai zilelel trecute Dl Boc s-a ratoit la PDListi sa-si plateasca cotizatiile, fiind cam in pana de bani PDL fara astia care fura !!!
    Povesti portocalii in care nu am crezut niciodata, azi PDL=PSD, fara rezerve.
    Sa le fie rusine, sa ii fie rusine Dlui Boc care pana acum acuza mereu PSDul ca fura, ca si cand PDL era scutit!!!
    RUSINE!!
  • -1 (3 voturi)    
    Justitia (Vineri, 11 noiembrie 2011, 10:31)

    penescu [anonim]

    Cred ca sint nauciti pdl-istii, dar de data asta cred ca marele lor "carmaci" i-a cam bagat la apa.Amestecul lui brutal in tot ce inseamna treaba justitiei (cum vedeti, pina si la CCR le da sfaturi) i-a scirbit pe toti (pe cei din justitie, ca pe noi ne-a scirbit mai de mult). Asta e foarte bine. Hotii trebuie sa plateasca, indiferent de functie si din ce partid fac parte. Nu cred ca e mai putin reprobabil ca ai hoti in partid si ii pedepsesti, decit daca ii ai si ii lasi in pace." Familia" tot de hoti se cheama ca este. Iar Bocanel ar trebui si el intrebat ce stie de afacerile lui Apostu. Multe poate i le-a lasat el mostenire. Oricum, asteptem sa i se termine imunitatea "carmaciului" sa-l vedem dus si pe el cu duba la DNA, cu toate televiziunile pe cap intrebindu-l : ati furat? ati furat? Va fi palpitant.....
    • 0 (0 voturi)    
      US-lasule (Vineri, 18 noiembrie 2011, 20:20)

      titisour60 [utilizator] i-a raspuns lui penescu

      Unde mama-dracului erai cind sub obladuirea lui Ilici Iliescu ati dat atatea prerogative CCR de au ajuns sa conduca ei Guvernul Ce este mai grav in mintea ta ??? Tacerea si drepturile pe care le-a dat presedintele vostru criminal celor care astazi ei si odraslele lor ne omoara pe trecerile de pietoni dupa ce au furat tot ce se putea fura din tara aceasta sau incecarea lui Basescu de ai aduce cu picioarele pe pamant pe cei care trebuie sa imparta dreptatea si sa raspunda de felul cum o fac Deocamdata in PDL sunt uscaturi care-si primesc pedeapsa meritata dupa faptele care le-au facut . Voi cand va condamnati criminalii?????????
  • +1 (3 voturi)    
    NA DOVADA (Vineri, 11 noiembrie 2011, 12:29)

    Razvan [anonim]

    Uite asta e dovada incontestabilă că Justiţia funcţionează în România. Să nu mai auzim USL-aşi care continuă cu ideea că totul e comandă politică , nu e chiar asa.
  • +1 (3 voturi)    
    primar cluj (Vineri, 11 noiembrie 2011, 12:59)

    rok [anonim]

    Primarul fifty-fifty ,stiati ca i se spune,?????????????
  • -1 (3 voturi)    
    tot nu cred in DNA (Vineri, 11 noiembrie 2011, 13:04)

    marika [anonim]

    nu cred in DNA nici acum Cine stie din ce motive basescu a sacrificat pe cativa din oamenii PDL!
    Cotizau putin fata de cat invarteau sau alte motive !
    Cand vor apare acele nume grele din acest partid cutremurator de bogat in frunte cu DUDUIA care a primit de la DNA numai note de trecere si nu a raspuns la nicio intrebare abia atunci voi fi convinsa
    Voi de la Hotnews aiuriti-ne in continuare....
    • +1 (1 vot)    
      Vor aparea si alea (Vineri, 11 noiembrie 2011, 13:59)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui marika

      dar mai aprope de alegeri sa aiba un impact covarsitor asupra votului.