Mircea Geoana cere convocarea Comitetului Executiv National al social-democratilor: PSD numai unit nu este, iar acest lucru este foarte grav

de A.N.     HotNews.ro
Miercuri, 9 noiembrie 2011, 11:23 Actualitate | Politic


Presedintele Senatului, Mircea Geoana, le-a solicitat colegilor din Partidul Social Democrat convocarea Comitetului Executiv National pentru transarea situatiei legate de inlocuirea sa din aceasta functie, relateaza Agerpres. "Orice conflict in care PSD intra este un conflict de pe urma caruia are de castigat actuala Putere. Daca noi nu ne intelegem intre noi, singurii care au de pierdut sunt romanii. Consider ca PSD trebuie sa se intoarca de urgenta la adevarata agenda a populatiei", afirma Geoana intr-o scrisoare trimisa celor din PSD.
  • Stimati colegi, cu un an inainte de alegerile locale si parlamentare, este necesar ca toate fortele partidului sa fie puse in slujba singurului obiectiv major al PSD: castigarea alegerilor si instalarea unui nou Guvern. Este evident ca ne vom confrunta cu un adversar politic a carui tenacitate si forta nu trebuie subestimate. De aceea, sustin ca este necesar sa folosim experienta, expertiza si atuurile fiecarui membru PSD in aceasta confruntare electorala, care se anunta a fi cea mai crancena din ultimii 20 de ani. Nu doar ca este necesar sa folosim toate fortele pe care le avem la dispozitie, dar este absolut necesar sa avem un plan clar si o strategie bine definita pentru alegerile care vin. Nu este suficient sa asteptam erodarea electorala a adversarilor nostri, ci trebuie sa fim activi si sa avem strategii bine definite pentru modul in care ne vom prezenta in alegeri
  • Orice conflict in care PSD intra este un conflict de pe urma caruia are de castigat actuala Putere. Daca noi nu ne intelegem intre noi, singurii care au de pierdut sunt romanii. Consider ca PSD trebuie sa se intoarca de urgenta la adevarata agenda a populatiei. Avem datoria, ca partid de stanga si ca principalul partid de Opozitie, sa nu stam pasivi in timp ce un Guvern iresponsabil de dreapta ia masura de a ingheta pensiile si salariile pentru anul viitor. Avem datoria fata de electoratul nostru sa nu fim distrasi de subiecte minore, in timp ce pe romani ii preocupa acum, in prag de iarna, subiecte mult mai grave precum pensiile, salariile, preturile la alimente si la incalzire. Din pacate, partidul nostru trece prin momente tulburi care nu fac altceva decat sa influenteze negativ potentialul USL de a castiga alegerile din 2012. Cred cu tarie ca aceste momente tulburi trebuie depasite cu rapiditate, pentru a ne putea concentra pe aspectele importante, pentru noi ca partid: planificarea confruntarilor electorale de anul viitor si elaborarea strategiei castigatoare, atat pentru PSD, cat si pentru USL. Avem obligatia de a stopa hemoragia si dezertarile din partid prin reinsuflarea increderii in victoria Opozitiei. Acest lucru nu se poate intampla decat daca ne prezentam uniti in fata romanilor si in fata adversarilor politici
  • Din pacate, in acest moment, PSD numai unit nu este, iar acest lucru este foarte grav
  • In contextul in care se incearca desfiintarea actualelor judete, in contextul in care se doreste comasarea alegerilor locale cu cele parlamentare, in contextul in care se vrea impunerea votului prin corespondenta si schimbarea sistemului electoral, in contextul in care se cauta cu disperare schimbarea brutala a cadrului institutional al alegerilor, Senatul, in calitate de Camera decizionala in chestiuni administrative, capata o importanta deosebita. In acest caz, pierderea celei de-a doua functii din statul roman in favoarea Puterii inseamna grave prejudicii aduse interesului partidului. Avand in vedere cele de mai sus, consider necesara convocarea, de urgenta, a unui Comitet Executiv National al PSD pentru a ne asigura ca toate resursele partidului sunt concentrate in directia pregatirii si castigarii alegerilor de anul viitor. Acest Comitet Executiv National ar trebui sa lamureasca aceste aspecte. Consider ca este imperios necesar ca aceste intrebari sa-si afle raspunsul cat mai repede cu putinta, pentru a ne intoarce cu totii la munca pe care o depunem, fiecare in parte, pentru a castiga alegerile.
Biroul Permanent National si Grupul senatorial al PSD au aprobat luni inlocuirea lui Mircea Geoana din fruntea Senatului cu senatorul Titus Corlatean. Geoana insa nu doreste sa renunte la functia de presedinte al Senatului.


Citeste mai multe despre   
















3963 vizualizari

  • +10 (12 voturi)    
    doar o intrebare (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 11:34)

    anton [anonim]

    AMR USL = ?
  • +22 (22 voturi)    
    PSD offshore srl (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 11:35)

    Gogu Demagogu [anonim]

    Ponta si-a luat-oncap .El chiar crede ca el este presedintele PSD.Schema cu alegerea lui Ponta ca presedinte PSD a fost ca Ion Nastase si Adrian Iliescu sa fie presedintele PSD si beneficiarul real.Ponta este doar un offshore dupa care se ascunde beneficiarul real. Geoana este o nuca prea tare si prea jmeker sa se lase manipulat de beneficiarul real.Si de aici nevoia de Pontanac.Pontanacul isi joaca cartea acum.Ori reuseste sa il puna la punct pe beneficiarul real ori dispare .Odata cu el dispare si fauna oportunista din jurul lui care fauna de fapt l-au laudat de a ajuns sa se creada om mare si in situatia asta . Pontanacul zice :Partidul sunt eu ! ....ceea ce beneficiarul real nu poate sa tolereze . Ajutorul de sofer de raliu Ponta sufera de sindromul volanului lipsa .El este invidios pe aia care au volanul in mana.Ori in PSD volanul este la Nea Nelul si pedalele la Ady Nastase.Daca pune o frana Nastase il da cu capul de parbriz pe Pontanac........
    • +2 (2 voturi)    
      HAHAHAHA (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 15:05)

      Liberty NOII GOLANI [utilizator] i-a raspuns lui Gogu Demagogu

      Ce tare faza te da cu capul de parbriz. HAHAHA felicitari mai facut sa rad.
  • +16 (16 voturi)    
    Geoana forteaza demisia lui Ponta ! (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 11:37)

    Mirciulica contraataca [anonim]

    Practic se va ajunge la o discutie in organele PSD din care singurul in pierdere va iesi Ponta.
    Acum 48 de ore Geoana parea victima sigura, acum va incepe sa stranga randurile adeptilor si nu e exclus sa vedem o surpriza de proportii, disparitia lui Ponta din peisajul politic.

    Pentru ca daca Ponta e fortat la demisie cariera sa e terminata, nu va mai ajunge nici sef, nici premier, s-ar putea sa aiba probleme si la numirea intr-un colegiu electoral.

    Nu este exclus ca Nastase sa apara pe post de impaciuitor si sa-si asume 'sacrificiul presedintiei partidului' in aceasta 'grea perioada'. Cu aplauze si sa traiasca nenea Iancu..

    Iar Geoana va ramane seful Senatului, pregatind in continuare urmatorul pas catre 2014..
    • +13 (13 voturi)    
      Victoras nu poate pleca decat cu Crinulet (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 12:06)

      zexe [anonim] i-a raspuns lui Mirciulica contraataca

      Manevra este dirijata de maestrul de ceremonii funebre, adica de Ion Iliescu, si are drept scop principal inlaturarea chiulangiului de la festinul pe care il anticipeaza sa vina odata cu alegerile locale. Dat fiind faptul binecunoscut ca, in teritoriu, PSD si PNL nu pot imparti frateste ugerul caprei din ograda vecinului, Iliescu doreste sa ia distanta de PNL, partid pe care l-a muls de imagine pana nu a mai ramas nimic din el. Priviti la PNL si inchipuiti-va ca va merge singurel in alegeri. Cine l-ar mai vota?
      Practic, Highlanderul face o mutare la sacrificiu, adica pierde nebunul dar se aseaza mai bine pe tabla de joc.
      In fond, cel care pierde cel mai mult este PNL si Rica Venturiano, repetentul in pantaloni scurti.
      • +9 (9 voturi)    
        NU le spune (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 12:18)

        Relu [anonim] i-a raspuns lui zexe

        Lasa-i in prostia lor . Mai bine pentru noi sa dispara .
    • +9 (9 voturi)    
      Deparazitare DNA (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 12:16)

      Gogu Demagogu [anonim] i-a raspuns lui Mirciulica contraataca

      Citat : Daca noi nu ne intelegem intre noi, singurii care au de pierdut sunt romanii. Pai de asta ne este frica nea Geoana . Ca atunci cand vati inteles intre voi a disparut economia nationala vanduta repede de parca era de furat.Petromul cu toate resursele de titei si gaze naturale a fost praduit tocmai va "va-ti inteles intre voi.da va-ti inteles intre voi la rele.Nu mai dorim sa praduiti si ce a mai ramas din biata tara.Cautati-va servicii voi politicieni de profesie care nu mai stiti ce este munca creativa.Imbuibatii din parazitarea societatii romanesti.Capuse care vor si legimitate .
      • +3 (3 voturi)    
        vati? va-ti? (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 15:59)

        zelda [utilizator] i-a raspuns lui Gogu Demagogu

        Mei Mirciulica, un pic de atenti te rog! "va-ti" si "vati" e incorect, bine? Se scrie "v-ati" (pe voi, v )
  • +9 (11 voturi)    
    opinie (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 11:46)

    irina [anonim]

    Dacă se va dori o schimbare reală şi un echilibru politic la Senat vreodată , puteţi opta pentru depolitizarea poziţiei de Preşedinte al Senatului !
    • +3 (3 voturi)    
      Sa fie atribuita doar unui independent (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 11:58)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui irina

      si sa fie pierduta daca presedintele senatului se inscrie in vreun partid.
    • 0 (0 voturi)    
      Schimbare reala (Joi, 10 noiembrie 2011, 6:05)

      Pricop [anonim] i-a raspuns lui irina

      Poate la camera ,deoarece senatul va disparea odata cu reducerea numarului de parlamentari la maxim 300,lucru ce se va intampla inainte de alegerile din 2012
  • +6 (6 voturi)    
    ?!? (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 11:52)

    kansas [anonim]

    ...Doar atat... : "foarte grav" ?????

    Aveti pretentia sa va votam sa conduceti o tara !!!

    ...grea cum e Romania astazi, in plina criza mondiala...niste catastrofe corupte ca voi ?

    E vital sa va comportati cel putin normal, decent, inteligent...

    Voi n-aveti minte nici sa conduceti un parc auto din fostul CAP ! Fiecare vrea sa stea la geamul Tractorului Rosu...si asta o demonstrati cu agresivitatea specifica voua, rosilor...

    Catastrofal - e cuvantul cel mai potrivit, Domnule Presedinte al Senatului Romaniei...
  • +6 (6 voturi)    
    prost (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 11:56)

    mos ion roata [utilizator]

    are grade de comparatie-prostovan-prostalau-si urmatorii
  • +3 (3 voturi)    
    Astia o cauta! (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 11:56)

    timantius-raptor [anonim]

    Pesemne ca pesedistilor le mergea prea bine prin sondaje, iar asta le-a starnit pohtele si pohtira cu totii la mai mult decat pot duce! Ai lui Geoana pohtira la Cotroceni (tichie de margaritar nu le-o trebui?), ai lui Ponta la aratatul muschilor, sa se stie adicatelea cine-i seful caruia nimeni nu-i comenteaza (sa se arate adicatelea ca un fel de Lider-Soare-Sfarma-Piatra, dintre urechile caruia izvoreste lumina)... Iar cand nimeni nu a putut obtine ce-si dorea, ca n-avea cum, s-au apucat sa dea cu tunul unul dupa altul prin propria ograda. Inca putin si o sa-si darame toata sandramaua.
    Asa ca la asemenea lideri nu pot decat sa le doresc multe "succesuri" si spor la munca tovarasi! Faceti voi ce n-ar fi visat aia de la putere nici dupa consumarea unui depozit intreg de etnobotanice!
  • -2 (6 voturi)    
    Geoana (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 12:14)

    Gabi M [utilizator]

    dovedeste prin neplecarea din PSD(dupa ce colegii vor sa te excluda) ca este asa cum l-a numit Iliescu-un Prostanac!
  • +5 (5 voturi)    
    PSD se confirma a fi partid de nomenclaturisti (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 12:18)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    PSD se confirma a fi partid de nomenclaturisti
    Ponta un chibit, Dulaii sun Iliescu si Nastase
    Mai sunt si ceva aplaudaci si lingai cu oarecare influenta pe lângă jupâni
    Restul Clienţi sau mase de manevră !
    Centralismul democratic redivivus !
  • +2 (2 voturi)    
    gresit (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 12:29)

    dan [anonim]

    romanii care si-au vazut de treaba,au avut numai de pierdut si cu voi.poate nu crezi asa ceva.
  • -3 (3 voturi)    
    egal (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 13:48)

    Mihai [anonim]

    Putin imi pasa cine va fi in fruntea opozitiei, pana la urma. Voi vota impotriva PD-L-ului, pentru ca au furat si batjocorit omul de rand, cum n-a mai facut-o nimeni in trecut. La fel gandesc si cei din jurul meu (lucrez in invatamantul superior de stat).
    • +3 (3 voturi)    
      Invatamantul-pamant de flori, Abramburico! (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 14:33)

      zexe [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Invatamantul superior de stat este parte a mafiei din invatamantul romanesc. Nu ma indoiesc ca sunteti foarte revoltati si ca prezentati rezistanta la reforma.
  • +1 (1 vot)    
    baietii astia au uitat ceva (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 14:49)

    elefantul [anonim]

    singurul lucru care nu-i luat in considerare de oamenii astia e bunul simt. adica geoana se duce in state luand fata conducerii, sustinut de un grup de lobby care reprezinta orice mai putin interesele nationale. ponta care il astepta oricum dupa colt face ceea ce e normal intr-o organizatie si propune pedepsirea periculosului precedent de indisciplina. intr-un mod absolut obscen, dinozaurii si baronasii isi pleaca umilele frunti in fata unor presiuni care nu pot sa tina decat de interese externe sau de afaceri marunte locale.
    tin astia de scaune in detrimentul bunului simt mai rau ca in corporatii. parca-i fifa. e un mesaj excelent pt alegatori: "pot sa fac orice vreau, am spate".
    mai are cineva pretentii sa ne prezentam la vot ?
  • +1 (1 vot)    
    aaaa (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 15:31)

    edy33 [anonim]

    Cum mai are pretentia ponta sa mai aiba sperante sa castige ceva cu usl daca el singur face praf usl si partidul. Oare antonescu nu e capabil sa isi dea seama k o sa piarda orice sansa la alegeri daca nu se termina odata circul asta in psd?????
  • 0 (2 voturi)    
    Hmmmm nimeni nu vede realitatea? (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 17:55)

    Stef [anonim]

    Parerea mea este ca nici iliescu nici nastase nu este in spatele acestui joc.Adevaratul papusar este basescu.El are relatia cu americanii sa nu uitam,geoana avea relatii si atunci base l a tras De guler si l a trimis in state.In prima faza iliescu si nastase l a blamat pe geoana,apoi au schimbat foaia a 2 zi.Basescu e singurul care are de castigat,il ridica pe geoana rupe usl ul,il lasa pe geoana sa si recastige partidul,la pnl il termina pe antonescu si la urmatoarele alegeri pdl pnl = guvernare ha ha ha e simplu oameni buni
    • 0 (0 voturi)    
      ups (Joi, 10 noiembrie 2011, 1:22)

      laurentiucat [utilizator] i-a raspuns lui Stef

      cica am votat ptr comentariul asta sila comentarii e 0-0.beton1
      asa e frate stef..cum zici tu...
  • +1 (1 vot)    
    se vede (Joi, 10 noiembrie 2011, 8:51)

    sir [anonim]

    ca iliescu s-a ramolit.nu mai are singe sa cheme minerii sa faca ordine in psd.gata bolsevicul e pe duca,amin!