CNSLR-Fratia: Pana nu se clarifica situatia lui Liviu Luca, nu vom propune alta persoana la Comitetul Economic si Social European

de Catalina Ciociltan     HotNews.ro
Luni, 7 noiembrie 2011, 21:27 Actualitate | Politic


Vicepresedintele CNSLR-Fratia, Sorin Stan, a declarat, luni, ca pana cand nu se va clarifica situatia lui Liviu Luca, prim-vicepresedintele confederatiei, acesta nu va fi schimbat din functia de membru al Comitetului Economic si Social European (CESE), relateaza Mediafax.

Stan a spus ca "nu este normal sa tragem intr-un om care nu a fost condamnat". El a precizat ca CNSLR-Fratia va propune alta persoana pentru CESE doar daca Liviu Luca va fi arestat.

Guvernul a anuntat ca a solicitat confederatiei sindicale CNSLR-Fratia sa propuna un inlocuitor pentru Liviu Luca in functia de membru al Comitetului Economic si Social European (CESE), dupa ce prim-vicepresedintele confederatiei sindicale a fost retinut pentru delapidarea Petrom Service SA si spalare de bani.

Liviu Luca a fost numit in vara acestui an, de catre Consiliul Uniunii Europene, drept membru in cadrul Comitetului Economic si Social European pana la 20 septembrie 2015.

Conform Legii Dialogului Social, membrii in CESE sunt desemnati de catre Comitetul Economic si Social (CES) din Romania, pentru sindicate, patronate si societatea civila, iar propunerile CES sunt transmise la Uniunea Europeana de catre Guvern.

HotNews.ro a scris in premiera ca CNSLR-Fratia l-a desemnat pe Luca drept reprezentant in CESE, un organism european cu rol consultativ.

La momentul nominalizarii lui Luca, Florian Costache, presedintele CES, a declarat pentru HotNews.ro ca propunerea a fost facuta de reprezentantii CNSLR si a primit avizul CES. "La ora aceea (in vacanta de vara) dl. Luca nu avea problemele pe care le are acum. Si oricum, cata vreme nu exista o sentinta de condamnare definitiva nu poti acuza un om. Guvernul a indeplinit o formalitate prin nominalizarea d-lui Luca", a explicat Florian Costache pentru HotNews.ro.




















894 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    Tovarasii se apara intre ei (Luni, 7 noiembrie 2011, 21:32)

    dan [anonim]

    Deci pe indivizii aia din sindicat nu-i intrereseaza ca apara un potential infractor, ei merg pana-n panzele albe cu el.

    pacat ca nu fac acelasi lucru cu interesele membrilor de sindicat. si se mai mira ca nimeni nu da doi bani pe ei, cand cheama lumea la miting :))
    • +9 (9 voturi)    
      Mda (Luni, 7 noiembrie 2011, 22:21)

      haha [anonim] i-a raspuns lui dan

      Probabil ca lantul arestarilor la CNSLR-Fratia nu s-a terminat. Ca doar nimeni nu fura singur, dar se inconjoara de prosti care sa-l apere si cand e dat pe fata.
  • +13 (13 voturi)    
    e perfect normal (Luni, 7 noiembrie 2011, 21:54)

    dum_i [utilizator]

    Din cate am inteles, indivizii din organizatia mafiota (inca una) ..fratia l-au pus acolo TOCMAI ca sa aiba IMUNITATE.

    Ceea ce logic face ca niciodata sa nu poata fi condamnat, desi nici morti nu i-ar ridica imunitatea.
  • +4 (4 voturi)    
    Asta-i sindicatu' (Luni, 7 noiembrie 2011, 21:58)

    Gigell [anonim]

    Adica: http://en.wikipedia.org/wiki/Syndicate#Crime_syndicates
  • +9 (9 voturi)    
    MEMBRII AIA DE SINDICAT (Luni, 7 noiembrie 2011, 21:59)

    pointless man [utilizator]

    sint chiar orbeti ? Ii voteaza cineva pe astia ? Le da cineva cotizatie ? Of si vai - sindicatele crimei din Romania pe linga care mafiosi americani sint niste clovni plicticosi.
  • +10 (10 voturi)    
    Pai ce sa mai clarifice? (Luni, 7 noiembrie 2011, 22:25)

    fatmanx [utilizator]

    L-au arestat, gata, cariera lui s-a dus! Oh, wait, credeam ca-s in filme, ce naiv! Pai tovarashu Luca o avea multe fraie in mana, normal ca nu se pot dezice de el...
  • +9 (9 voturi)    
    S-au facut de 'cacao', daca mai era nevoie... (Luni, 7 noiembrie 2011, 22:33)

    Colette [utilizator]

    Era si normal sa aibe aceasta pozitie, toti sunt bagati pana in gat in tot felul de afaceri, care mai de care mai ilegale s,i ca atare, nu il pot 'trada' pe Luca! Prostii de sindicalist dau cotizatia, iar liderii lor au ajuns primii mafioti ce au luat drumul la DNA! Halal lideri de sindicate, au reusit sa duca in derizoriu si aceasta forma legala, logica, necesara de organizare a oamenilor angajati in sectorul de stat sau privat! Am inteles ca inca nu se cunoaste averea exacta a acestui Luca?!? In ce tara traim?
  • +7 (7 voturi)    
    Pai se poate, mafia sa lupte in interior... (Luni, 7 noiembrie 2011, 23:01)

    Costica [anonim]

    De aia "sindicatele" nu mai au nici o legitimitate, caci sefii lor s-au folosit de ele sa-si faca interesele si au distrus sindicalismul care este foarte apropiat de un sistem mafiot. De aceea membrii de sindicat sunt mai mult fortati sa cotizeze si nu participa la "miscarile " de strada. Pentru ce , sa faca liderii si mai multi bani?
  • +3 (3 voturi)    
    Prostii mor (Luni, 7 noiembrie 2011, 23:56)

    revelare [anonim]

    pe mana lor...
  • +1 (1 vot)    
    ca idee (Marţi, 8 noiembrie 2011, 1:08)

    ion [anonim]

    mai toti va focusati pe Vantu,domnilor Vantu este mic copil pe langa Luca.
  • +3 (3 voturi)    
    alta persoana la CESE (Marţi, 8 noiembrie 2011, 1:40)

    D.Daniel [anonim]

    Pana se clarifica situatia lui Luca sa-l propuna pe Marius Petcu