Ponta anunta ca va sesiza Comisia de Integritate a PSD in cazul Mircea Geoana

de A.N.     HotNews.ro
Luni, 7 noiembrie 2011, 20:41 Actualitate | Politic


Conducerea Partidului Social Democrat va sesiza marti dimineata Comisia de Integritate a partidului in cazul Mircea Geoana, a anuntat luni presedintele formatiunii, Victor Ponta, citat de Realitatea TV. Potrivit Agerpres, liderul social-democrat a spus ca orice membru care nu respecta o decizie a partidului, respectiv a grupului parlamentar al partidului si a conducerii PSD, "incalca Statutul" si, de aceea, trebuie sa raspunda in fata Comisiei de integritate morala. Conducerea PSD a hotarat luni inlocuirea lui Geoana cu Titus Corlatean la conducerea Senatului, Geoana declarand ca solicitarea partidului este "o decizie profund gresita, o greseala strategica majora", lasind sa se inteleaga ca nu va renunta singur la functie.

"Orice membru de partid care nu respecta deciziile propriului partid, se supune sanctiunilor. In statutul PSD sunt cateva sanctiuni posibile. Maine dimineata voi sesiza comisia, comisia trebuie sa decida, asa spune statutul partidului", a spus Ponta.

Liderul PSD a mai spus ca "o solutie simpla" pentru social-democrati este sa scape de "cei care blocheaza respectarea Constitutiei si a legii. Astazi, in Senat, cei care intr-un fel au impiedicat aplicarea Constitutiei sunt senatorii de la PDL si UNPR".


Citeste mai multe despre   


















1016 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    E bine ca e ocupat cuceva si Ponta asta (Luni, 7 noiembrie 2011, 20:49)

    roman [anonim]

    Decat sa tot dea declaratii de doi bani despre Romania mai bine sa se ocupe de clanurile din PSD care se fac sau desfac dupa cum cer finatatorii.
    • 0 (0 voturi)    
      Integritate? (Marţi, 8 noiembrie 2011, 10:37)

      Close [utilizator] i-a raspuns lui roman

      Ai crede ca oamenii astia au integritate daca au si o comisie pentru asa ceva. Cand colo....
  • +5 (5 voturi)    
    vor sa il scoata cu forta din PSD alde Iliescu (Luni, 7 noiembrie 2011, 20:49)

    Eneas [anonim]

    si Nastase iar pontanaku ,exact cum spunea azi unor ziaristi,care cautau sa il potriveasca in fata teleobiectivelor =*eu ma asez in ce pozitie vreti voi!*!!! antologic....
  • +4 (4 voturi)    
    Ha, Ha, Ha (Luni, 7 noiembrie 2011, 21:10)

    lulu [anonim]

    A luat plasa PSD-ul. Daca il schimba pe Geoana, a pierdut functia de al doilea om in stat, se luxeaza singuri. Conform zicalei: prostului nu trebuie sa-i furi geanta ca si-o pierde singur.
  • +2 (2 voturi)    
    ! (Luni, 7 noiembrie 2011, 21:25)

    dorel [anonim]

    ciudat, nu am mai auzit demult de aceasta comisie, credeam ca a disparut, functioneaza numai cand vor anumiti sefii ?, de exemplu de ce nu a functionat cand a fost arestat catalin voicu ?
  • +1 (1 vot)    
    Unde era dicatatorul? (Luni, 7 noiembrie 2011, 21:40)

    Dia [anonim]

    Din ce obser eu dictatorul nu este la cotroceni ci in fruntea celor doua partide, cine nu face cum spune Crin si Ponta este executat, asta este adevarata dicatatura, cea comunista
  • 0 (0 voturi)    
    PONTA A GRESIT GRAV (Marţi, 8 noiembrie 2011, 18:53)

    STEFAN M [anonim]

    In politica este bine sa fii hotarat, exigent si sa actionezi la timp,dar diplomatia si tactul trebuie sa te insoteasca permanent. Atitudinea de cocos da rau la electorat, ingustimea, ratoiala la fel.Nu sunt fan PSD si nu ma intereseaza motivele debarasarii de Geoana dar actiunea este puierila si aduce numai dezavantaje de imagine unui politician care vrea sa ocupe o functie importanta in stat. Ponta a gresit si decat sa continuie asa mai bine se abtine.