Mircea Geoana refuza sa demisioneze de la sefia Senatului: "Nu exista nici o rocada. Nu exista nici o procedura de inlocuire a presedintelui Senatului fara un vot in plen"

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 7 noiembrie 2011, 16:55 Actualitate | Politic


Mircea Geoana a declarat luni ca cererea PSD ca el sa renunte la presedintia Senatului in favoarea colegului Titus Corlatean este "o decizie profund gresita, o greseala strategica majora", lasind sa se inteleaga ca nu va renunta singur la functie. Geoana a spus ca, daca el va fi inlocuit de la sefia Senatului, PSD nu va recistiga automat presedintia Senatului: "Nu exista nici o rocada. Nu exista nici o procedura de inlocuire a presedintelui Senatului fara un vot in plen".

Alte declaratii ale lui Mircea Geoana:

- Inteleg ca va exista o propunere din partea Grupului PSD (din Senat - n.red.)

- Faptul ca cineva care are o relatie atit de buna cu America provoaca astfel de reactii la Bucuresti imi ridica mari semne de intrebare

- Nu am cerut decit un minim respect din partea partidului

- Se incearca in acest moment oferirea catre Putere a unei functii importante, ultima detinuta de catre Opozitie. Se pare ca sint dispusi sa faca orice ca sa scape de Geoana

- Sa ma bata Dumnezeu daca inteleg care este calculul din spatele acestei decizii.


Context:

Biroul Politic National al PSD a decis luni sa-i ceara lui Mircea Geoana sa renunte benevol la presedintia Senatului pentru a prelua in schimb sefia Comisiei de Politica Externa de la Titus Corlatean, care ar urma sa devina seful Senatului.

Miscarea de luni a PSD este o surpriza pentru ca, in urma cu o saptamina, Victor Ponta declara intr-un interviu pentru Mediafax ca nu se pune problema inlocuirii lui Geoana de la sefia Senatului pentru ca aceasta ar insemna pierderea functiei detinute de PSD.

PSD sustine acum ca o rocada benevola Geoana - Corlatean la sefia Senatului ar trebui sa aiba loc fara votul plenului.

Importanta functiei

Pe linga importanta simbolica, functia de presedintele al Senatului are si o importanta strategica majora: in cazul suspendarii presedintelui Romaniei sau al incapacitatii temporare de exercitare a functiei, seful Senatului devine presedinte interimar (Constitutia Romaniei, art. 98)


Citeste mai multe despre   


















3812 vizualizari

  • +16 (20 voturi)    
    Nu gresita,ci tampita. (Luni, 7 noiembrie 2011, 17:00)

    mircea [anonim]

    Daca este sa faca rocada ,de ce sa nu o faca cu Antonescu.Tot vrea crin sa fie presedinte.Cel putin ,daca reuseste sa-l suspende pa Basescu ,sa fie omul presedinte.Aici Iliescu este si prost si rautacios(cu Antonescu).
    • +6 (6 voturi)    
      carlan sau prostanac (Luni, 7 noiembrie 2011, 17:08)

      cinic [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Daca PDL absenteaza -asa cum a facut PSD mereu- atunci fara quorum se alege NIMENI!
  • +3 (3 voturi)    
    confirmare (Luni, 7 noiembrie 2011, 17:03)

    vasile [anonim]

    Biensur que, ...mais OUI !
  • +31 (31 voturi)    
    bravo Geoana! (Luni, 7 noiembrie 2011, 17:03)

    James Bond [utilizator]

    "o decizie profund gresita, o greseala strategica majora" - a declarat Geoana

    "Nu exista nici o rocada. Nu exista nici o procedura de inlocuire a presedintelui Senatului fara un vot in plen".

    Incepand de astazi, Geoana nu mai este "prostanac"; tot incepand de astazi, conducerea PSD si USL (incluzand si "presedintii de onoare") sunt o suita de prostanaci!

    BRAVO GEOANA!
    • +1 (1 vot)    
      Bravo Mircica! (Luni, 7 noiembrie 2011, 21:51)

      DesaToto [utilizator] i-a raspuns lui James Bond

      pe cine n-ai lasat sa moara, nu te lasa sa traiesti. Daca faceai tu REFORMELE INTERNE in partidul tau de viermi care au dat lovitura de stat in 1989, PSD-ul "NOU", ar fi putut semana ca un partid social occidental (si asta eventual). Insa n-ai facut asta, si prea kosher lor, nu le esti... Azi, iti doresc succese multe versus Bunicutza, Nastase si Po(a)nta. La gunoi cu el...
  • +29 (33 voturi)    
    Prostănace, te iubim (Luni, 7 noiembrie 2011, 17:03)

    zet [utilizator]

    ... că ca tine nu găsim! :))
    Hai cu răzbelul! Hai cu iataganele! Infinge-i-l adânc, Ponta! Cosește tot ce prinzi, Geoană! Bunicuțo, învârte buzduganul ăla, de voie! Năstase, firește, explică-ne niște amintiri din copilărie (de la guvernare).
    Eu, ca votant de dreapta, nu pot decât să savurez războiul civil care tocmai se iscă în PSD.
    A, și să nu uit: țin cu toată lumea simultan! =))
    • +13 (13 voturi)    
      e clar! (Luni, 7 noiembrie 2011, 17:18)

      sir [anonim] i-a raspuns lui zet

      le-a luat Dumnezeu mintile!era timpul sa se intimple acest lucru, sub o forma sau alta ,prevestit de multi.totul e o mare minciuna la usl, e tot mai limpede.
    • -1 (13 voturi)    
      "ca votant de dreapta" (Luni, 7 noiembrie 2011, 17:36)

      marius [anonim] i-a raspuns lui zet

      doar un naiv poate crede ca in Romania partidele isi respecta doctrinele pe care le tot falfaie: populari, social-democrati, liberali, conservatori.

      Asa se face ca ajungi la monstruozitati precum:
      - PDL voteaza marirea salariilor profesorilor desi este pardid de dreapta
      - PSD propune scaderea taxei unice si a TVA plus relaxarea fiscalitatii desi este partid de stanga
      - PNL introduce in 2007 compensare de 90% pentru medicamentele pensionarilor.

      Lucrurile comune ale acestor partide este pofta de ciolan si aburirea electoratului. Restul este doar gargara.
    • +1 (3 voturi)    
      Bine ca n'ai uitat!! (Luni, 7 noiembrie 2011, 19:11)

      Ion B [utilizator] i-a raspuns lui zet

      Mi-ai facut ziua. Pa bune. Impartial ca romanu'.
      Am ras cu pofta. Merci beaucoup mon cher.
  • +11 (11 voturi)    
    Am inteles acum , ce vor astia!!!! (Luni, 7 noiembrie 2011, 17:12)

    Gogu [anonim]

    sa fie AUTOMAT schimbat Prostanacul cu Corlatzean , fara vot in Senat !
    Adica , din nou , nu le pasa de Constitutie si de lege sau regulamentul Senatului cit timp Cirlanul imatur vrea sa fie cum spune el si marioneta ailalta , de la pnl , OCHI DE PESTE FIERT !
  • +14 (14 voturi)    
    ha ha ha (Luni, 7 noiembrie 2011, 17:21)

    Tom_Macaragiu [utilizator]

    mai ce funny sunt copilandrii astia de isi spun `opozitie`.

    Faza 1: a iesit la rampa `ochi de peste fiert` si a zis ca Basescu este dictator dovedit si ca va fi suspendat.

    Faza 2: unu mai destept ca toti astia din usl pune urmatoarea problema:"In cazul in care reusiti sa il suspendati pe Basescu, Gionel trece automat la carma intrucat este omul nr 2 in stat."
    Asta nu este tocmai bine pt magnificii lideri, pt ca Gionel este un paria. A fost suspendat jumatate de an din partid, pontanacul vrea, in continuare, sa dea cu el de pamant. Cum sa il puna pe asta presedinte? :)))

    Faza 3: in cele din urma s-au gandit si ei sa il schimbe pe Gionel ca sa nu spumege pontanacul si bunicuta, caci Gionel, oaia neagra a familiei mediocre usl, va ajunge prezidente.

    Faza 4: ma`c sa imi fac niste floricele pt ca ceea ce urmeaza este de-a dreptul peste `Vocea Romaniei`
  • +4 (4 voturi)    
    Dude, I love you ! (Luni, 7 noiembrie 2011, 17:29)

    Fram [anonim]

    Keep in touch !
  • +7 (7 voturi)    
    să vezi (Luni, 7 noiembrie 2011, 17:37)

    mem [anonim]

    să vezi păruială între Geoană și Ponta :))
  • +10 (10 voturi)    
    :) (Luni, 7 noiembrie 2011, 17:58)

    Trojan.H [utilizator]

    Geoana ne lumineaza: nu este un razboi intre el si gruparea Ponta, ci de-a dreptul intre America si Rusia.
  • +6 (6 voturi)    
    deci e clar (Luni, 7 noiembrie 2011, 18:13)

    Laur [anonim]

    Hai Geoana
    • 0 (0 voturi)    
      Hy (Luni, 7 noiembrie 2011, 20:48)

      Simea I [anonim] i-a raspuns lui Laur

      Sa vina la DNA, sa rezolve afacerea cuprului !
      Desi vrea sa-si cumpere tronul facind troc ba cu Moscova ba cu Washintonul, se pare ca batut la porti inchise.. Pasiunea lor nu e cuprul.
      Incearca cu incredere si bate la poarta DNA,.
      Exista si procedura autodenuntului. Daca santinelele dorm in post., intra pe usa din spate. Nici o grija, filmatul e interzis.
      Nu ezita, Vintu si Luca te asteapta......
  • +4 (4 voturi)    
    banana (Luni, 7 noiembrie 2011, 18:41)

    fane zdrobitoru [anonim]

    Interesant, prostanac,prostanac dar le cam nimereste..nu am cerut decat un minim respect din partea partidului..hmm inteligent!! iar maimutoiului din curtea liceului e gelos pe jeoana ca i-a luat banana..se pare ca asistam la un meniu agitat cu ochi de peste fiert garnisit cu banana lipsa din dotare si pe care o cauta ponta de un timp incoace..cred ca de aici s-a iscat conflictu'
  • +3 (3 voturi)    
    :) (Luni, 7 noiembrie 2011, 20:03)

    ampersand [utilizator]

    "cineva care are o relatie atit de buna cu America"
    ţopăilă, după vizitele tale nocturne la Moscova pentru "dezgheţarea relaţiilor cu Rusia", n-are rost să pozezi în aliatul SUA, greşeala ta a fost că l-ai şuntat pe micul mao în intenţia de-a poza el cu voiculescu strigând "cheers"!

    Du-te ţopăind!
  • 0 (0 voturi)    
    !!! (Luni, 7 noiembrie 2011, 20:36)

    asa [anonim]

    acest subiect este o diversiune!!!! subiectul nr 1 este dosarul cu prejudiciu de 180 de milioane in care vantu si altii sunt cercatati pentru spalare de bani si delapidare!!!! romani, nu va lasati pacaliti!!!