PSD ii cere lui Mircea Geoana sa se retraga de la sefia Senatului

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Luni, 7 noiembrie 2011, 15:43 Actualitate | Politic


Mircea Geoana
Foto: AGERPRES
Conducerea PSD a dat un vot luni in sedinta Biroului Politic ca grupul PSD de la Senat sa decida in privinta retragerii sprijinului politic pentru Mircea Geoana ca presedinte al Senatului. Potrivit surselor HotNews.ro, liderii PSD s-au intalnit duminica seara si au stabilit inlocuitorul lui Mircea Geoana in persoana lui Titus Corlatean. Conducerea PSD ii propune lui Geoana o rocada cu Titus Corlatean: retragerea din functia de presedinte al Senatului in schimbul sefiei comisiei de Afaceri Externe. Victor Ponta si Mircea Geoana discuta la aceasta ora la grupul PSD din Senat.

Conducerea PSD vrea sa faca o rocada intre Corlatean si Geoana, mai exact Corlatean sa preia functia de presedinte al Senatului, iar Geoana sa preia sefia Comisiei de Afaceri Externe. Totodata, liderii social-democrati au transferat decizia la grupul PSD din Senat, singurul in masura sa voteze pentru retragerea sprijinului politic.

PSD mizeaza pe faptul ca, daca Geoana va fi de acord cu rocada, nu va fi nevoie de un vot in plenul Senatului pentru confirmarea lui Titus Corlatean ca presedinte al camerei superioare, au mai spus pentru HotNews.ro surse din PSD.

Presedintele de onoare al PSD, Ion Iliescu, a declarat, dupa sedinta Biroului Permanent National a partidului, ca ar fi bine ca Mircea Geoana sa accepte o rocada la sefia Senatului, adaugand ca spera sa 'aiba inteligenta minima necesara' in acest sens. "Nu pe aceasta cale mergem sa-si prezinte demisia, sa faca vacanta aceasta pozitie de presedinte de Senat, ci sa fie o rocada. Este dreptul acestui partid sa faca asa ceva", a declarat Iliescu, citat de Agerpres.

Juristii partidului sustin ca schimbarea lui Geoana se poate realiza din punct de vedere procedural bazandu-se pe o decizie a Curtii Constitutionale din 2005 care spune ca grupul PSD din Senat are dreptul sa retraga aceasta nominalizare si sa faca o alta nominalizare.

Titus Corlatean, vicepresedinte PSD: "Acest lucru este foarte clar descris si de Regulamentul Senatului si de decizia CCR din 2005 care spune foarte clar: grupul parlamentar care a propus la inceputul sesiunii presedintele Senatului are oricand dreptul sa retraga aceasta nominalizare si sa faca o alta nominalizare. E o decizie a CCR cu putere juridica obligatorie"

In urma cu o saptamina, presedintele PSD, Victor Ponta, declara intr-un interviu pentru Mediafax ca PSD nu-si permite retragerea sprijinului politic al lui Geoana pentru ca risca sa piarda functia de presedinte al Senatului.

Reamintim ca, in absenta lui Geoana - plecat in America, cativa senatori fideli lui Victor Ponta au cerut retragerea sprijinului politic al acestuia pentru functia de presedinte al Senatului. Potrivit surselor HotNews.ro, propunerea nu a castigat adepti si asta pentru ca PSD nu-si permite sa piarda sefia Senatului.



















3532 vizualizari

  • +21 (21 voturi)    
    Daca o face (Luni, 7 noiembrie 2011, 15:48)

    Nelu [anonim]

    antunci va fi prostanac de 2 x.Acum daca este mare barbat politic Geoana intoarce totul in favoarea s-a . Sa vedem cat il duce capul.Traiasca Revolutia bolsevica din Octombre care se sarbatoreste pe 7 Noiembrie.
    • +13 (13 voturi)    
      Koreeeekt (Luni, 7 noiembrie 2011, 16:12)

      marux [anonim] i-a raspuns lui Nelu

      Am ras de m-am spart! =)))
      Asa e! Traiasca revolutia bolsevica din 7 noimebrie!
      =)))

      Eu o sa devin admiratorul celui mai mare PSDist dintre comunistii securist din PSD. Daca nu e de acord, Geoana o sa ii dea o replica usturatoare celui mai mare daunator al Romaniei de dupa '89 (Ion Iliescu). Asa o sa ii arate cine e prostanacul!
      Doamne da sa aiba minte Geoana. This could be the end of PSD as we know it! :D
  • +19 (19 voturi)    
    Adunatura de clanuri numita PSD (Luni, 7 noiembrie 2011, 15:52)

    dan [anonim]

    Se fac schimbari in ierarhia de clanuri din care e format PSD-ul
  • +16 (16 voturi)    
    Cum se poate asa ceva ?????? (Luni, 7 noiembrie 2011, 15:59)

    portocala mecanica [anonim]

    Pai , n-a trecut luna de cind Pontacul imatur dadea pe goarna ca sub conducerea lui imatura , PSD-ul nu va face niciodata aceeasi greseala de a risca pierderea sefiei Senatului , ca atunci cind Prostanacul a organizat "Noaptea cutitelor lungi " din hotelul de la Otopeni !!!

    eheeeeeeeeeeee !! vorba Basescului :ce mi-e Prostanacul Geoana , ce mi-e Tonta , cirlanul fara minte ......... tot un drac !

    p.s : PT. USL , ACEASTA GRESEALA POLITICA MAJORA , ESTE INCEPUTUL SFIRSITULUI , O SA VEDETI , IN CURIND !
  • +11 (11 voturi)    
    daca Geoana va fi de acord cu rocada (Luni, 7 noiembrie 2011, 16:17)

    victor L [anonim]

    Pai, presedintia Senatului se poate transmite? nu se fac alegeri?
    Prostanacul a fost ales cind pesedeii erau la guvernare cu portocaliii; acum se schimba calimera.
    • +10 (10 voturi)    
      Bineintzeles ca nu se poate ........... (Luni, 7 noiembrie 2011, 16:30)

      JE [anonim] i-a raspuns lui victor L

      ce vrea Ilici !! Trebuie sa se dea un vot nou in Senat ! iar PSD nu are majoritate ! Cred ca viitorul sef al Senatului o sa fie Cristian Diaconescu .
      Sa vedem , sa vedem , cum spune orbul ( uselist :) )
    • +4 (4 voturi)    
      micul titulesco mizeaza pe (Luni, 7 noiembrie 2011, 16:37)

      tanasa pistol [anonim] i-a raspuns lui victor L

      calitatile de gentleman si diplomat ale lui joana ioropeanu.
      adica, mircica, impovarat de prea multe probleme si cu esperentza diplomaticeasca, se va cere el insusi la comisia de probleme externe, unde este nevoie de un expert diplomat cu stagiu la wash.

      noi, dela galerie, sa strigam, intr'un glas:
      mircica nu te lasa
      acum este vremea ta !
      mircica tine-te bine
      popo'u este cu tine !
      sa s'auda pan'la wash
      mircica nu e pungash !

      ...e numai un preten d'al vintului..

      jos iliescu !
  • +15 (15 voturi)    
    ... (Luni, 7 noiembrie 2011, 16:29)

    dragos234 [utilizator]

    Daca PSD nu poate sa il schimbe pe Basescu, macar pe Geoana atunci.
  • 0 (0 voturi)    
    Adio USL (Marţi, 8 noiembrie 2011, 10:48)

    Marius [anonim]

    USL se destramă. A venit momentul în care această struţo-cămilă va dispărea de pe scena politică.
  • 0 (0 voturi)    
    pa pa usl! (Marţi, 8 noiembrie 2011, 23:58)

    mruxandra [anonim]

    nu le ajunge ca le pleaca oamenii..acum ii mai dau si afara?..si uite asa usl-ul se destrama..oricum nu e decat o constructie politica artificiala, nu vor ajunge sa candideze impreuna la anul!