Eurodeputatul PDL Cristian Preda: PDL este mai izolat decat era PRM pe vremuri; este putin probabil sa castige alegerile in 2012

de I.R.     HotNews.ro
Duminică, 6 noiembrie 2011, 17:59 Actualitate | Politic


Cristian Preda in PE, Bruxelles
Foto: Agerpres
PDL este in prezent mai izolat "decat era PRM-ul pe vremuri", a avertizat europarlamentarul Cristian Preda, intr-un interviu pentru Europa FM, spunand ca este foarte putin probabil ca democrat-liberalii sa castige alegerile parlamentare din 2012.

"In momentul asta suntem mai izolati decat era PRM-ul pe vremuri. Noi, PDL. Trebuie sa ne raspundem la aceasta intrebare - vrem ca dupa 2012 sa mai fim la putere sau nu? Daca vrem cu adevarat - raspunsul n-a fost dat, mi se pare ca unii din partid nu mai vor sa fim la putere dupa 2012, din atitudinea lor - daca vrem cu adevarat sa fim la putere, atunci trebuie sa ne pregatim pentru diverse situatii", a spus eurodeputatul democrat-liberal, citat de un comunicat al postului de radio mentionat, potrivit Agerpres.

El a luat astfel in considerare "situatia foarte putin probabila" ca democrat-liberalii sa fie cei care castiga scrutinul, precum si "situatia mai probabila" ca PDL sa fie pe locul doi sau pe locul trei, "daca USL-ul nu rezista, asa cum anunta diversi profeti". "Si atunci sa avem o disponibilitate, o capacitate de a negocia o coalitie. Inclusiv in varianta in care n-am fi primul solist", a completat Cristian Preda.

De asemenea, el a catalogat nou-anuntatele platforme politice - Miscarea Populara si Noua Republica - drept "iluzii politice".

"Daca Alba-ca-Zapada macar este o referinta literara, Miscarea Populara nu e nici macar atat. Adica este o iluzie care si-a facut loc, in mod discret, in lumea politica, dar care nu acopera nimic", a sustinut eurodeputatul democrat-liberal.

El a aratat ca, din perspectiva politica, nu inseamna nimic faptul ca fiica cea mare a presedintelui Traian Basescu, Ioana, a inregistrat marca 'Miscarea Populara' la Oficiul de Stat pentru Inventii si Marci (OSIM).

"Politic, asta nu inseamna nimic. Acum, chiar mai mult cu cat Ioana Basescu, spre deosebire de Elena Basescu, nu are un angajament politic. Daca ramanem intr-un univers al luciditatii, lucrurile astea nu inseamna nimic. Nu exista sub etichetele pe care le pomenim ceva consistent. Exista, poate, o forma de a dilua o asteptare", a afirmat Preda.


Citeste mai multe despre   
















2893 vizualizari

  • -1 (13 voturi)    
    Preda Cristian ,e momentul sa te opresti ,tu (Duminică, 6 noiembrie 2011, 18:09)

    Eneas [anonim]

    nu esti Zavoranca sa iti blestemi si sa iti insulti propria mama ,PDL ,care ti-a dat un job de europarlamentar si accesul la niste bani nemeritati ,la care un roman in tara nici nu poate visa!
    iar daca esti si ofiter acoperit cum se vorbeste si tot cotcodacesti ,sa sti ca munte cu munte se intilneste ,dar om cu om
  • -4 (14 voturi)    
    Ce mai asteapta? (Duminică, 6 noiembrie 2011, 18:34)

    ioil [anonim]

    ade ce nu trece odata in barca USL ca prea vorbeste din gura lui Ponta!
  • -2 (14 voturi)    
    mda (Duminică, 6 noiembrie 2011, 18:37)

    despicatoru [anonim]

    sper sa ramaneti izolati pe o insula si sa nu mai aud de voi
  • +6 (28 voturi)    
    PDL a facut dreptate in Romania (Duminică, 6 noiembrie 2011, 18:46)

    dan [anonim]

    Aste e important!
    - A taiat salariile de 100.000 euro pe care le daduse PNL sprijinit de PSD acolitilor lor
    - a lasat justitia sa lucreze si bandele de vamesi, functionari corupti, interlopi au ajuns in fata judecatorilor -
    - nu a tiparit bani ca sa avem inflatie de peste 200% cum a facut PSD
    - nu a vandut companiile statului pe nimic asa cum a facut PSD cu Petrom
    - nu a tras tepe de miliarde tarii cum a facut PSD cu Bechtel
    - a lasat massmedia sa functioneze liber. daca vrei sa-ti injuri guvernul, presedintele poti sa o faci linistit ca oricum CNA doarme. cand era Adrian Nastase trebuia sa te gandesti bine sa nu o incurci.

    Acum e democratie pentru toti romanii, in timp ce PSD si PNL au condus tara intr-un sistem mafioto-securisto-corupt.

    Asta e important, Cezar Preda! Nu sa fii populist si ipocrit. Ce trebuie PDL sa faca e sa-i faca sa inteleaga pe cat mai multi romani ca asta e democratia pentru care romanii s-au sacrificat in '89, sau tinerii au fost omorati de minerii chemati de Iliescu in anii '90. Democratia in care oamenii sunt liberi si infractorii trimisi in fata judecatorilor!
    • +4 (6 voturi)    
      cate minusuri daca ne luam de cine nu trebuie? (Duminică, 6 noiembrie 2011, 19:23)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui dan

      HotNews love cristian preda si remus cernea ?prea sar minusurile sa nu fie *automate*
      m-am lamurit de multa vreme ,dar hai sa mai incercam ....
    • 0 (4 voturi)    
      plus (Duminică, 6 noiembrie 2011, 21:29)

      plus [anonim] i-a raspuns lui dan

      +1
    • +1 (3 voturi)    
      preda stie toate alea f. bine (Duminică, 6 noiembrie 2011, 23:20)

      panfilica [anonim] i-a raspuns lui dan

      numai ca, pe buna dreptate, se teme ca s'ar putea ca toate alea, de le insirasi, sa ia sfarsit la alegeri.
      omul incearca o tz^ra de ratziune, sa alerteze pe cei responsabili din pdl.
      insusi base le tot da coate, ba si suturi, pe treaba asta.

      iar cu raspublica a noua, miscarea dreptei spre stanga, miscarea populista sau populara...
      astea trebuiau sa emane de jos, sa existe fierbere in randul maselor de alegatori, constienti de necesitatea acelor miscari. dar, asa cum zice, sunt numai palavras, parole, parole, vorba cantecului.
      vin si cam tarziu. ca maine vin alegerile...

      daca va repeziti la preda, fara sa'i dati nici macar o lecuta de credit, atunci, chiar sunteti orbi.

      sa traiti bine, sa dea Domnul ....
  • 0 (4 voturi)    
    gura pacatosului adevar graieste (Duminică, 6 noiembrie 2011, 19:32)

    El Condor [anonim]

    Comparatia cu Zavoranu este deplasata. Mi se pare ca este primul care indrazneste sa spuna adevarul in fata. De astfel de oameni are nevoie Romania : care spun adevarul, nu care-l ascund sau masluiesc. Domnule Cristian Preda : pentru curajul dumitale, cand ai sa apari pe buletinele de vot, indiferent pentru ce, te voi vota. Esti al doilea vot promis.
    • 0 (4 voturi)    
      trebuia sa aiba curaj si inainte de a fi europarl (Duminică, 6 noiembrie 2011, 21:35)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui El Condor

      ..mentar!cu sacii in caruta e usor sa faci pe reformatorul!te rog sa ma crezi ,tot o mare deceptie va fi ...mai cerceteaza...
  • +1 (3 voturi)    
    din pacate... (Duminică, 6 noiembrie 2011, 19:57)

    noname [anonim]

    Miscarea, oricare ar fi ea, ''noua'' nu stiu ce, au mai fost si vor mai fi "noi chestii", albe ca zapada si lazaroiul ipocrit nu fac decat rau pdl, duc la dezbinare si confuzie in randul alegatorilor. bine ar fi daca pdl s-ar distanta clar de asemenea miscari si ipochimeni ce nu duc nicaieri si slabesc partidul... lovitura data greilor din partid a fost buna pt parvenirea celor noi (nicio clipa n-a fost vorba de imaginea partidului), iar partidul a pierdut clar. in prezent, pdl traieste doar cu vorbe goale, udrea, lazaroiul, botis, popescu si ceilalti, bagati pana in gat in banii publici prin firmele lor, nu vor aduce voturi in partid. doar pe cele de gasca.
    • +2 (2 voturi)    
      corect (Duminică, 6 noiembrie 2011, 23:29)

      sahistul [anonim] i-a raspuns lui noname

      nici macar o rocada n'au facut, ca lumea.
      l'au schimbat pe vasalie cu ionica.
      vasalie din bihor cu ionica dela bistritza.
      tandy cu mandy.
      i'au cooptat pe macovei si paleologu pe post de zorzoane.
      "ala mic", cum ii zicea base, lui paleologu, la o hahaiala pe sticla.

      partidul lui ionica, falca, flutur, vasalie, preda de buzau, foaielata, marinaru toader, sulfina, vass, oameni grei, cu ...esperentza :-)

      macovei, paleologu, cristian preda, baconschi, si chiar voinescu, astia sunt de pavoaz.
  • 0 (4 voturi)    
    Cristian Preda nu are ce cauta in politica. (Duminică, 6 noiembrie 2011, 20:05)

    mircea [anonim]

    Sincer ,C.Preda este un ratacit in politica.Nu cred ca ar fi bun la nici-un partid.Este infumurat si nu-i place sa lucreze in echipa.In plus te lasa la greu si incearca sa pupe funduri pentru a-si asigura viitorul.Nu-l credeam un ipocrit,dar este.Nu cred ca-l va mai vota cineva la viitoarele alegeri.Nu merita sa fie in viata politica a Romaniei.
  • -1 (5 voturi)    
    Izolare ? (Duminică, 6 noiembrie 2011, 20:14)

    Stanica [anonim]

    PDL este izolat mai ceva ca PRM. Din cate stiu eu, coalitia inca mai functioneaza. In parlament sunt doua tabere puterea si opozitia. Puterea cu PDL, UDMR si UNPR plus independenti si opozitia USL (pnlpsd). Despre ce izolare vorbiti?
    Si apoi domnule Preda, faceti mai mult rau PDL decat se chinuie USL sa faca. Spalati-va rufele in familie.
  • -1 (5 voturi)    
    Cristian Preda (Duminică, 6 noiembrie 2011, 20:43)

    victor L [anonim]

    din ce partid face parte?
    Tare ipocrit mi se pare acest domn europarlamentar.
    PDL-ul este partidul lui; ca atare isi face autocritica.
    A patricipat cu elan revolutionar la izolarea portocaliilor prin vizitele la iRealitatea si Anateme.
  • +2 (4 voturi)    
    sa dispara (Duminică, 6 noiembrie 2011, 21:00)

    gabriela [anonim]

    O gandire critica si corecta cu cu parere de rau pentru cei ce traiesc bine sau au crezut in doctrina creata doar sa aplice marionistic comenzi externe de impovarare a tarii-ca pe vremuri-un domn pus sa ne slabeasca din ce in ce, sa ne indatoreze si sa dispara orice forma de democratie. Cu cat devenim ca popor mai slab cu atat le va fi mai usor sa ne calce pe grumaz, sa ne jefuiasca, sa ne umileasca.
    RUSIEN celor care inca mai emit pareri ce sustin aceasta guvernare slaba si acest presedinte rau pentru tara.
  • -1 (3 voturi)    
    de ce sunteti izolati?! (Duminică, 6 noiembrie 2011, 21:26)

    costica [anonim]

    DL Boc ne asigura de fiecare data ce bine functioneaza coalitia(desi in coalitie UDMR canta iar PDL danseaza ceardasul unguresc!!!) , adica aveti UNPRul Dlui Oprea(unde migreaza mai nou toti primarii opozitiei, ce mai vreti de-atat ??!!) sau aveti UDMRul, partener de incredere pentru toate partidele romanesti cand ajung la guvenare!!!!
    Niciodata 2 partide romanesti(exclud UNPR, in opinia mea UNPRul NU este un partid politic pentru ca nu a participat la alegeri, nu au fost votati de romani) nu s-au inteles sa guverneze, dar de fiecare data fiecare partid romanesc s-a inteles bine si a guvernat bine mersi alaturi de acelasi UDMR!!!
    Si atunci, de ce spuneti ca sunteti izolati?!
    Niciodata nu va mai sta PDL mai bine ca acum, cu atatia aliati politici, va rog sa retineti asta !!
    Dupa 2012 nici unul dintre partidele din actuala coalitie nu va mai avea nevoie de PDL daca nu va castiga alegerile !!!
    Asa repede va va uita si UDMR si UNPR si vor trece repede in barca puterii, la fel cum azi gasim in UNPR alaturi de PDL pe Dl Gabriel Oprea(fost PSD al Dlui Nastase) sau pe Miki Spaga , tot membru de frunte de la PSDul cel mai corupt!!!
  • +1 (3 voturi)    
    ...un om mic care se crede mare.... (Duminică, 6 noiembrie 2011, 23:55)

    Andrei T. [anonim]

    Domnul Cristi Preda are multe frustrari. El e urat, dar se crede frumos, e mediocru, dar se crede stralucitor, e antipatic dar se crede bun de lider. Sigur, multe din cele spuse de dansul sunt adevaruri banale, pe care un om politic nu le spune pentru ca are responsabilitati, nu pentru ca nu le sttie. Domnul C.P. sufera ca e nebagat in seama si ca nu primeste aplauze. Sigur, PDL-ul este izolat, dar corect e sa spui si de ce, Ca sa existi e necesar sa urli cu lupii? E normal sa arunci cu laturi in incercari oneste de a coagula dreapta numai ca tu nu faci parte din ele/? Tot ce spune C.P. sunt cuvintele unui om mic care se vede mare.
    • 0 (2 voturi)    
      e mai mare ca Boc..... (Luni, 7 noiembrie 2011, 9:06)

      costica [anonim] i-a raspuns lui Andrei T.

      Nu crezi??!
      Eu de exemplu nu-l vad pe Boc sa fi ajuns la Brusselles, daca nu-l punea TB ca Prim Ministru nu mai auzeam de Boc la viata noastra... Ghinionul nostru............
  • 0 (2 voturi)    
    so what (Luni, 7 noiembrie 2011, 10:20)

    Johnny [anonim]

    Probabil ca are dreptate. Insa nu conteaza pe ce loc o sa iasa Alba ca Zapada sau Miscarea Populara sau (hm...) PDL, cert e ca stinga imputita n-o sa obtina pe veci votul meu, chiar daca tot restul populatiei Romaniei va vota cu USL. Si acum oile mioritice sa sara cu minusurile si sa-mi zica fascist sau postac portocaliu.
  • 0 (0 voturi)    
    mda.. (Luni, 7 noiembrie 2011, 23:49)

    MRuxandra [anonim]

    Ca să devină politician adevărat, Preda ar trebui să înveţe regulile de funcţionare ale unui partid – nu e moral şi civilizat să ieşi şi să critici partidul din care faci parte. La urma urmei, datorită PDL se află Cristi Preda la Bruxelles. Măcar din motivul ăsta, ar trebui să dea dovada de mai multe respect.