VIDEO Crin Antonescu: Afirmatiile lui Traian Basescu la adresa magistratilor - temei pentru suspendare

de I.R.     HotNews.ro
Duminică, 6 noiembrie 2011, 14:40 Actualitate | Politic


Liderul liberal Crin Antonescu a afirmat ca declaratiile presedintelui Traian Basescu referitoare la justitie sunt un motiv de suspendare, iar partidul va participa la initierea procedurii "cel tarziu dupa alegerile parlamentare".

Declaratiile lui Traian Basescu sunt "complet inacceptabil in statul de drept" si reprezinta un "temei de declasare a procedurii de suspendare a presedintelui", a sustinut Antonescu in cadrul unei conferinte de presa.

"PNL va fi parte a initierii acestei proceduri imediat ce va avea sansa politica sa fie pusa in aplicare," a precizat el

Intrebat cand se va intampla acest lucru, liderul PNL a raspuns: "Cel tarziu dupa alegerile parlamentare, cand Romania va avea un parlament legitim."

Si liderul PSD Victor Ponta a declarat vineri ca declaratiile presedintelui sunt "motiv de suspendare."

In ceea ce priveste suspendarea sefului statului, Ponta a spus ca in momentul in care va exista sansa ca un asemenea demers sa reuseasca, nici el, si nici liderul PNL, Crin Antonescu, nu vor ezita sa-l initieze.

''Ideea e nu sa initiem, ideea e sa si reusim si imediat ce avem un vot in plus nu o sa ezit nicio secunda, nici eu si nici domnul Antonescu'', a aratat acesta.

Presedintele Traian Basescu a declarat, joi, la reuniunea Comisiei de monitorizare a progreselor inregistrate de Romania in domeniul reformei sistemului judiciar si al luptei impotriva coruptiei, care a avut loc la Ministerul Justitiei, ca, daca acum s-ar aplica hotararile judecatoresti privind plata salariilor, Romania ar intra intr-un derapaj macroeconomic.

El a sustinut in mesajul sau ca instantele au hotarat impotriva legilor prin care Romania a incercat sa treaca 'cu daune cat mai mici' prin perioada de criza economica.

"La Ministerul de Finante, ultimele cifre erau 9 miliarde - obligatii de plata din hotararile judecatoresti. Noua miliarde de lei - asta inseamna peste doua miliarde de euro, la ora asta. Sigur, vor mai veni, pentru ca veselia este mare. Alte procese intarzie cate zece ani, unde stiu eu ce interese sunt, iar astea merg snur. Aici am o intrebare pentru voi toti, pentru ca sunteti cei responsabili si de mersul justitiei si de mersul statului: Cum se poate pune justitia in situatii atat de delicate, pentru ca nimeni nu are banii astia. O tara care se imprumuta ca sa-si achite costurile, de unde credeti ca scoate noua miliarde de lei maine, ca sa respecte hotararile judecatoresti? De unde scoate Guvernul noua miliarde de lei ca sa-si arate respectul pentru hotararile justitiei?", le-a spus presedintele magistratilor prezenti la reuniunea Comisiei MCV.

Traian Basescu a adaugat ca cei care dau respectivele hotarari judecatoresti ar trebui sa indice si sursa de finantare.



Citeste mai multe despre   
















5463 vizualizari

  • +47 (59 voturi)    
    sa spunem adevarul (Duminică, 6 noiembrie 2011, 15:07)

    Valahul [anonim]

    personal ca so multi romani sunt deziluzionat de prestatoa lui base. Dar in ceea ce priveste justitia. Ar trebui chiat facute analize ale numarului de dpsare nefinalizate in special pe celel pentru marea coruptie sau cele in care poporul p;ateste la CEDO milioane de euro pentru deciziile inhuste ale justitie romane. Cir despre adormitul de antenescu el cind se va autosuspensa pentru neparticiparea in sedintele parlamentului pentru care este platiti integral chiar daca al a fost 1% la munca. Toata clasa politica trebuie trasa la raspundere pentru rezultatele mizerabile obtinuite de 22 de ani
    • -11 (13 voturi)    
      decizii injuste? (Duminică, 6 noiembrie 2011, 15:41)

      cokyfer [anonim] i-a raspuns lui Valahul

      habar n-ai despre ce vb.
      deciziile in Romania sunt date dupa legile din Romania, care de cele mai multe ori nu se "pupa" cu legile UE.

      CEDO judeca dupa legile UE, nu dupa "legea Voiculescu" priving retrocedarile care se aplica in Romania.

      Main intereseaza-te apoi da-ti cu parerea despre relatia CEDO-Justitia romana.
      • +4 (10 voturi)    
        daca ar exista (Duminică, 6 noiembrie 2011, 19:39)

        judge roy bean [anonim] i-a raspuns lui cokyfer

        legi ue...
        poti defini ?
        exista coduri uniforme de legi ue ?!
        unde, cum, cand ?
        nici macar un singur sistem de drept..
        cedo judeca numai daca nu ti'au fost incalcate drepturile prin hotarari judecatoresti.

        credeam ca_copilotii au un plan imediat de redresare, ca dau drumul la stavilare si va curge lapte si miere....
        cand colo, ei vin la putere sa'l debarce pe base, ba, dupa spusele seflui lor dela grivco, vor sa'l bage si la puscarie.

        ma rog, n'au decat, dar, io, io o s'o duc mai bine ?
        o sa aduca chinejii sa ne faca autostrazi, fabrici si uzine. aduc bone filipineze pentru toti sefii dela usl...
        si noi ?!
        nici in spania nu mai merge, nici cin italia...
        noi unde drac' ne ducem ?!
        • -6 (6 voturi)    
          incetisor ca ametesc..hai sa o luam logic. (Luni, 7 noiembrie 2011, 10:55)

          Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui judge roy bean

          Cine este cel mai toxic element al vietii noastre politice in momentul de fata?
          Cu voia dumneavoastra, primul pe lista, Basescu, Traian Basescu.
          Nu este o obsesie bolnavicioasa a opozitiei, este rezultatul unei logici elementare.
          De ce nu functioneaza un parlament reprezentativ pentru romani?
          Pentru ca nu-l vrea Basescu si a facut tot ce a putut sa schimbe raporturile in parlament.
          Prin ce metode?Ce conteaza...UNPR sa fie.
          Pentru ce nu avem un guvern care sa reflecte votul popular?
          Pentru ca nu a vrut Basescu !De ce ?
          Ca sa conduca el si numai el, fara nici o opozitie.
          Dar asta nu este dictatura....nuuuuuueste doar un iresponsabil sprijinit vinovat de alti iresponsabili.
          Cu ce poate sa inceapa curatenia opozitia?
          Cu suspendarea lui basescu si maturarea din politica a portocaliilor.
          Dupa aia...vom vedea ce dezastru avem in maini, ce au facut astia, cate datorii avem si vom incepe prin schimbarea imaginii puterii politice romane. Se vor deschide primele usi si ne vom apuca de treaba.
          Oameni competenti sunt in Romania, capabili, responsabili. Trebuie doar restabilita o scara de valori normala.
          Te bagi?
          • +4 (4 voturi)    
            Un ipocrit pe nume "judge roy bean" (Luni, 7 noiembrie 2011, 12:12)

            gioana vesela [anonim] i-a raspuns lui Wizard of Oz

            Si uite asa ai descoperit tu ca e de vina Basescu ....hhahahahahhahaha gandire tipic felix, usl, psd, pnl sau avorton politic - pacaliciule...mie sila de voi.
          • +3 (3 voturi)    
            sanchi (Luni, 7 noiembrie 2011, 12:53)

            panfilie [anonim] i-a raspuns lui Wizard of Oz

            Dupa aia...vom vedea ce dezastru avem in maini, ce au facut astia, cate datorii avem si vom incepe prin schimbarea imaginii puterii politice romane. Se vor deschide primele usi si ne vom apuca de treaba.
            ....................
            dupa aia veti avea un partid unic, de stanga dreapta si pe de laturi, un alt fsn, cu care vetzi incerca ca_cum dupa lovirutzia cea de craciun, schimbarea schimbarilor.
            va curge, cum zice judele bean, lapte si miere.
            caci, ole, ole, ilici tot mai e !
            si mai e si bonbonea, felix si toti aia ...noi.
            geaba'i bagati in fata pe copiloti. aia nici patul nu si'l fac singuri.

            sa trati bine, mai draga, dupa base !
            • +3 (3 voturi)    
              lol (Luni, 7 noiembrie 2011, 14:05)

              lol [anonim] i-a raspuns lui panfilie

              adevarul este ca nimeni nu e vinovat in Romania (ma refer la gafele sistemice si nu la micile sau marile gainarii). Lucrurile sunt de cacao fiindca ori asa le-am mostenit, ori asta e natura lor. Judecatorii trebuie sa fie corecti dar jurisprudenta romaneasca este inconsistenta, parlamentul trebuie sa dea legi consistente si reprezentative dar el insusi nu este reprezentativ. Guvernul trebuie sa aduca bunastare dar nu are mijloacele politice si nici pe cele economice necesare unui astfel de deziderat. In consecinta toata lumea fugareste orbul ca sa ii scoata ochii. Cam la asta se reduce politica romaneasca atat la televizor cat si pe forumuri. ...prea putine lucruri constructive din pacate.
    • +3 (3 voturi)    
      si inca cum.. (Luni, 7 noiembrie 2011, 10:09)

      chiar ca se merita. [anonim] i-a raspuns lui Valahul

      daca avem o magistratura care se abate de la calea dreapta asa cum este imaginata zeita dreptatii - oarba la ochi..., deci daca ei 'trag cu ochiul' este cazul ca si noi, cei din sec. 21 sa facem ce-au facut comuistii romani in sec trecut: pt as intimida adversarul [magistratura formata in timpul de dinaintea lor] au introdus in completul de judecata 'asesorii populari'; acesti aveau misiunea sa toarne la Secu [ acum, in sec 21 = opinia publica] pe acei magistrtai care dadeau solutii, sentinte contra 'clasei muncitoare in alianta cu taranimea si intelectualii'...; deci niste asesori SOCIALI autentici, alesi dintre oamenii cei mai onesti, reprezentatnti ai societatii civile, care sa asiste la procese si sa atraga atentia public ds. orice aberatie intalnita la instanta etc. este singurasolutie de a 'intra' in misculatiile din magistratura !!!
  • +74 (82 voturi)    
    Lolek si Bolek de Romania (Duminică, 6 noiembrie 2011, 15:09)

    serioussam [anonim]

    Iata solutiile de iesire din criza si relansare economica ale celor doi asa zisi "lideri" ai opozitiei democrate: suspendarea presedintelui!
    Pentru astia doi Basescu a devenit o obsesie, o problema personala.
    Insa, sa nu fim naivi: o justitie reformata cu orice pret (si nu va fi usor, credeti-ma!) ar insemna sfarsitul in primul rand pentru cele doua sinistre personaje care se zbat din rasputeri sa scape de bratul lung al legii: adrian nastase si dan voiculescu (cu litere mici, bineinteles...). Primul nu este nimeni altcineva decat mentorul politic al lui Lolek alias Victor Ponta, iar cel de-al doilea patronul de facto al antenelor 1,2 si 3, unde atat Lolek cat si Bolek (alias Crin Antonescu) se pot desfasura in voie...
    De aceea trebuie suspendat Basescu si nu pentru altceva...Nu-i asa, tovarasi?
    • +29 (35 voturi)    
      astia nu gandesc nici pana maine (Duminică, 6 noiembrie 2011, 16:00)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui serioussam

      si daca ar reusi sa-l suspende, ceea ce e foarte putin probabil, in locul lui ar veni geoana, pe care ponta vrea sa-l dea afara din partid.... oare l-ar pune geoana prim ministru tocmai pe ponta? :)))) penibili
      • +13 (15 voturi)    
        :)) Mare dreptate avea Carlin... (Duminică, 6 noiembrie 2011, 20:58)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        "prick waiving dick fight" =)) <<What? they have bigger dicks? Bomb them!>>

        Astia-s asa de ocupati cu Base ca-i posibil sa dea o masina peste ei, sa-i insele nevasta cu cel mai bun amic sau (culmea!) sa se duca la Parlament duminica!

        Singurul lucru pe care-l pot recastiga astia prin suspendarea lui Base este STIMA DE SINE, pe care au pierdut-o...

        Vestea proasta pentru ei este ca multi dintre romani si-au format parere solida despre ei, parere rezumata astfel:

        Sa ne fereasca Dumnezeu!

        =))
  • +57 (65 voturi)    
    Floricel, sa-ti dau eu un motiv serios de suspen (Duminică, 6 noiembrie 2011, 15:13)

    Tase Rotta [utilizator]

    Auzi ba aici, cum ar spune Radu Banciu, motiv foarte serios de demitere a guvernului Boc si de suspendare a lui Basescu: astia, cand au facut bugetul pentru 2012, nu au tinut cont de efectul foarte nociv al paralelismului sinelor de cale ferata asupra ciclului menstrual la gaini. Asta motiv de suspendare!
    Ah, era sa uit, transmite-i iubitului tau tovaras, Viktoras, ca, asa cum spunea un comentator HN, daca-i asa de mare asta nu inseamna ca e si bine crescut!
  • +63 (69 voturi)    
    atentiune (Duminică, 6 noiembrie 2011, 15:17)

    dan [anonim]

    antonescu si cu ponta nu au decat un singur vers:basescu.basescu.basescu.
    programe nema,solutii niica.viseaza putereaaaa.
    nu o sa va dau votul .....
  • +44 (48 voturi)    
    You now why Mr.Basescu is doing all this to you ? (Duminică, 6 noiembrie 2011, 15:19)

    bm [anonim]

    Because He Can...!!!!
    • -14 (18 voturi)    
      but still (Duminică, 6 noiembrie 2011, 17:10)

      cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui bm

      just because you can do something, it does not mean you should do it.
      • +8 (10 voturi)    
        asta (Luni, 7 noiembrie 2011, 0:11)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui cosminrs

        chestia asta merge mai curand la afirmatia astora cu suspendarea. basescu e normal sa zica ce-a zis. sincer, acum, justitia merge bine? asa simti?
      • +5 (5 voturi)    
        o singura fraza te rog! (Luni, 7 noiembrie 2011, 11:26)

        curios [anonim] i-a raspuns lui cosminrs

        in tot ce a spus Basescu, indica O SINGURA FRAZA care sa nu se regaseasca in raportul UE pe justitie! in scrierile MCV! O SINGURA FRAZA! sau Ipo-Crin vrea sa suspende UE?
    • +6 (8 voturi)    
      Because He Can (Luni, 7 noiembrie 2011, 2:03)

      L.George [anonim] i-a raspuns lui bm

      Ati scris degeaba ,Chiulangiul repetent nu cunoaste aceasta limba
  • +56 (60 voturi)    
    voiculescu reloaded (Duminică, 6 noiembrie 2011, 15:21)

    ampersand [utilizator]

    "îl vom suspenda pe Traian Băsescu pînă-n 23 martie"
    • +15 (17 voturi)    
      2223? (Duminică, 6 noiembrie 2011, 15:37)

      Traian [anonim] i-a raspuns lui ampersand

      Ca pana atunci nu prea o sa ajunga la ciolan ( putere )
    • +22 (24 voturi)    
      apropo de ,,suspendare''! (Duminică, 6 noiembrie 2011, 17:08)

      nnanicu [anonim] i-a raspuns lui ampersand

      N-a specificat anul!:D
  • +48 (52 voturi)    
    Suspendarea (Duminică, 6 noiembrie 2011, 15:25)

    Daniels22026 [utilizator]

    Opozitia apeleaza obsedant la amenintarea cu suspendarea presedintelui. Poate vor reusi. Dar exista proverbul "Nu-i pentru cine se pregateste, ci pentru cine se nimereste."

    Pe de alta parte, presedintele, lider fara indoiala al puterii din Romania, pare a critica puterea judecatoreasca, la modul general. Ar fi fost condamnabil daca Basescu incerca sa influenteze decizia judecatoreasca in cazuri concrete, dar atunci nici n-am fi aflat ca o face.

    Constitutia noastra e o ciudatenie invechita post-revolutie. Functia de presedinte, ocupata prin votul intregului popor, confera ocupantului puteri limitate, valoare decorativa si perfect inutila. Mai bine desfiintam functia de presedinte, iar liderul partidului cistigator la alegeri devine automat prim ministru, cu cea mai importanta functie in stat.
    • -13 (17 voturi)    
      dar in germania (Duminică, 6 noiembrie 2011, 17:11)

      cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      unde presedintele are tot puteri limitate? nu vrei sa mergem sa le spunem si lor ca sunt invechiti si ca noi romanii stim cum trebuie sa se modernizeze?
      • +8 (12 voturi)    
        Poporul (Duminică, 6 noiembrie 2011, 19:28)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui cosminrs

        Presedintele Germaniei NU este ales de catre popor (ci de catre Bundesversammlung = Adunarea Federala). Ca atare presedintii germani nu au putere executiva si nici nu o solicita.

        Dar daca scoti poporul la alegeri, functia respectiva trebuie sa fie obligatoriu cea mai inalta din stat, liderul puterii executive.
        • -3 (3 voturi)    
          tu spui "trebuie", constitutia zice altceva... (Luni, 7 noiembrie 2011, 10:26)

          Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

          La fel o sa spui despre orice presedinte care vine dupa basescu?
          sa zicem...Crin Antonescu...vei sustine, la fel, dreptul sau de a conduce dupa cum vrea executivul, tara ?
          La fel spuneai daca era la Cotroceni Geoana (ca era cat pe ci, ba chiar unii sustin si acum ca asta a fost rezultatul real al alegerilor, noroc cu Baconski , Branza & co.)????
          Hai, ilumineaza-ma !
          Nu discut, tocmai asta-i spilul, calitatile lor...ci doar principiul...presedintele la noi este El Lider Mahimo?
          • +1 (1 vot)    
            Rogu-te (Luni, 7 noiembrie 2011, 15:04)

            Luk [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

            hai sa nu zicem ... Crin Antonescu!

            Alaturi de gloata, il acuzi pe Basescu ca-i hot, dictator, betiv, nemernic si "presedinte jucator". Spre deosebire de Antonescu, Ponta sau Geoana, pe Basescu nu-l poti banui de prostie si nici de lipsa de maturitate. Basescu nu-i un mascarici politic precum Antonescu + Geoana + Ponta.

            Ca Basescu nu-i pe placul tau, am priceput de prima data. Ce nu reusesc sa inteleg si vreau sa te intreb: din toate partidele alea adunate sub pulpana Bunicutei, Tamarei si Felixului, n-ati gasit niste oameni mai potriviti pentru "viitor prim-ministru" si "viitor presedinte"?

            Te-ai uitat in cv-urile lor?

            P.S. Primii care recunosc ca-i baga Basescu in cofa in orice problema sunt... chiar adversarii lui! Aminteste-ti, daca ai chef, "problemele" legate de organizarea confruntarilor televizate de la alegerile din 2009... si de ce le-a fost frica n-au scapat :))

            Concluzia? Ciumetilor care-si spun astazi "lideri virtuali" le e o frica ingrozitoare de Basescu, tine minte ce-ti spun!
          • 0 (0 voturi)    
            Gindeste-te (Luni, 7 noiembrie 2011, 18:13)

            Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

            Vrajitorule, gindeste-te: constitutia il obliga pe viitorul presedinte sa lupte electoral ca un leu pentru a ocupa functia; apoi, din "rege al animalelor", constitutia il obliga sa devina miel impaciuitor intre institutiile statului. Ce logica e asta? Cum ar putea sa-l ajute calitatile de luptator pe viitorul presedinte, care trebuie sa-si ascunda "coltii"?

            Concluzia: constitutia contine o imensa eroare ce trebuia de mult corectata. Seful puterii executive trebuie sa fie unic.
    • -13 (19 voturi)    
      Sa inteleg bine! (Duminică, 6 noiembrie 2011, 18:46)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

      Exemplu> Salariile profesorilor.
      Onor Basescu promulga o lege. Apoi realizeaza ca nu are bani. NU modiica legea, cum ar fi normal (si perfect legal, vorbim de salarile de pana la noua lege) ci alege sa nu o aplice! (ceea ce este o incalcare a legii, o ilegalitate)
      De ce?
      Ca asa vrea el.
      Justitia spune: un drept salarial nu a fost acordat, trebuie acordat. (pentru perioada cand legea a fost in aplicare)
      Guvernul spune in 2008 ca se va aplica din 2010 pana in 2012, apoi din 2012 pana in 2016.
      De ce ? Ca asa vrea !
      Basescu, ales de neam, garant bla, bla, bla... ce face?
      INSTIGA la neaplicarea sentintelor judecatoresti! De ce? ...
      Deci asta nu este condamnabil?
      Dar cand a condus sedinta de alegerile din CSM (tura trecuta) si s-a antepronuntat in privinta cui trebuie sa castige... a fost condamnabil??
      • +8 (10 voturi)    
        Drepturi nescrise (Duminică, 6 noiembrie 2011, 19:48)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Eu

        Nu stiu daca legea salarizarii profesorilor era in vigoare. Dar daca era, bineinteles ca ai dreptate.

        In privinta alegerilor din CSM, nu e deloc condamnabil ca are un candidat preferat, asupra caruia se antepronunta. De ce n-ar avea un preferat?

        Interventia imorala si condamnabila in justitie este doar presiunea asupra deciziilor judecatoresti in cazuri concrete. Critica sistemului juridic e cu totul altceva. De fapt politicienii care nu critica public justitia (desi cunosc adevarul ca noi toti), tac pentru a-si pastra dreptul nescris, imoral si ilegal de a influenta decizii judecatoresti concrete. Aceasta traditie balcanica trebuie sa piara.
      • +6 (8 voturi)    
        Matale faci putin talmes-balmes (Duminică, 6 noiembrie 2011, 19:48)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Eu

        Cand cu legea cu lefurile dascalilor, Base a avertizat ca nu-s bani. Din nefericire, tocma' ce avusese loc un precedent, proaspat judecat de CC, la care decizia a fost ca daca parlamentul trimite lege spre ratificare, presedintele tre' sa ia pozitia ghiocel, indiferent de preferintele sau parerile sale, si sa o ratifice. Asa ca Base si sa fi stat in limba nu prea avea ce face. Faza la care nimeni nu s-a sesizat ca legea e neconstitutionala - exista cre' ca in constitutie da' nu-s sigur o prevedere ca legile care au nevoie de finantare tre' sa specifice si sursa, ori in cazul legii aleia sursa era sublima da' lipsea cu desavarsire. Asa ca daca vrei matale sa pui cuiva in carca ale sase miliarde restante la plata legii aleia, pune-le frumos in carca parlamentului, ca asa e corect.

        Cat despre amanarea platilor, ce-ai vrea sa faca guvernul? Sa ia bani de la sanatate? Sase miliarde nu-i scoti din palarie - asta doar Tariceanu a fost in stare, prin punerea tarii pe butuci.
        • -1 (1 vot)    
          nu mai spune... (Luni, 7 noiembrie 2011, 12:48)

          laurentiucat [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

          vezi ca tariceanu si vosganian au fost cei care au avertizat si basescu a semnat ca primaru...a fost scandalul cu adomnitei.care intai a votat si pe urma s-a razgandit..daca e sa fim corecti.nu?
          nu zicea boc,ca daca vine pd-l la putere a doua zi
          da salariile la profesori?si a dat ca ciomu...
  • +13 (19 voturi)    
    Succesuri! (Duminică, 6 noiembrie 2011, 15:30)

    fatmanx [utilizator]

    Le urez succes tovarasilor stahanovisti anto-ponta, sunt sigur ca vor castiga TOATE alegerile posibile, pentru ca, nu-i asa, ei sunt oamenii care vin INTOTDEAUNA cu SOLUTIILE BUNE! Sunt sigur ca avantul pe care l-au avut in 2009 nu numai ca nu a scazut, ci, dupa ultimele sondaje a crescut vertiginos! Sunt sigur ca vor castiga cu cel putin 113% (cum le sade lor bine)!
    Inca o data, mult succes tovarasi! Hai suspendare!
    Cretinilor
    • +3 (3 voturi)    
      Succesuri (Luni, 7 noiembrie 2011, 10:36)

      Emilian [anonim] i-a raspuns lui fatmanx

      Oare nataraii de Anto-Ponta nu-si dau seama ca ei vor plati toate despagubirile aberante hotarate de catre judecatori fara existenta resurselor,daca(Doamne fereste)ajung la putere?Vai de ei...
      • +1 (1 vot)    
        ba vai de noi (Luni, 7 noiembrie 2011, 15:27)

        colu [utilizator] i-a raspuns lui Emilian

        ptr.ca noi le vom plati din impozite si taxe mai mari.
  • +14 (16 voturi)    
    Eu propun... (Duminică, 6 noiembrie 2011, 15:35)

    Alegatorul [anonim]

    ... initierea unei liste de semnaturi pentru suspendarea lui Ponta si Antonescu, din Parlamentul Romaniei... pentru ineptiile pe care le debiteaza periodic... Consider ca prin modul in care inteleg sa faca politica, acesti doi parlamentari au inselat increderea cu care i-au investit alegatorii
  • +20 (22 voturi)    
    Critica (Duminică, 6 noiembrie 2011, 15:37)

    Vasile [anonim]

    Eu cred ca presedintele are voie sa critice sistemul corupt judecatoresc din tara asta. Atunci de ce dreaqu mai este presedinte? sa taca din gura si sa tolereze impostura hotia si coruptia din sistem?
    Si aia de la UE au criticat sistemul, vrea Crinel sa-i suspende si pe aia?
  • +16 (18 voturi)    
    PNL este din ce in ce mai penibil... (Duminică, 6 noiembrie 2011, 15:43)

    Colette [utilizator]

    Tocmai ma intrebam ce s-a mai intamplat cu 'suspendarea' lui Basescu, nu cumva au uitat de ea? Uite ca, zilele trecute, Ponta mi-a dat raspunsul iar acum vine si ne spune si Antonescu ca Basescu trebuie suspendat pentru ca Justitia merge perfect, tot ce ne reproseaza cei de la Bruxelles sunt povesti, refuzul admiterii in Spatiul Schengen si pe motive de coruptie a magistratilor sunt niste exagerari si minciuni. Asa ca Basescu, care este un 'dictator,' trebuie suspendat ca a indraznit sa se ia de aceasta 'casta' care conduce, de fapt, Romania! Ca acesti judecatori, indiferent de nivelul la care isi dau verdictele, sunt mana-n mana cu marii corupti, cu interlopii si clanurile de borfasi nu conteaza, pt. Antonescu este o normalitate! Cum isi permite Basescu sa le dea lectii??? DEJA OBSESIA CU SUSPENDAREA PRESEDINTELUI TRAIAN BASESCU S-A DEMONETIZAT SI AR TREBUI SA GASEASCA ALTCEVA! Dar nu sunt in stare, USL s-a format pe ura anti Basescu, cei doi se sutin tot pt a-l suspenda pe Basescu! SPER CA ACEST CLOVN NUMIT CRIN ANTONESCU, ACEST CATAVENCU PNL-IST SA DISPARA CAT MAI REPEDE DIN POLITICA!
    • -5 (5 voturi)    
      He, he, desteptarea! Vin alegerile.... (Luni, 7 noiembrie 2011, 10:33)

      Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui Colette

      Vedem atunci cine dispare din politica.
      Desi sunt convins ca vom asista la o manipulare mai grosolana a alegerilor decat cele din '46 cand "au castigat" comunistii, nu cred ca va reusi gasca oranj sa se salveze.
      ramas singur, Basescu nu mai face nici cat o ceapa degerata.
      Ori se ascunde la Cotroceni si tace chitic pana i se termina mandatul, ori, daca deschide gura in stilul consacrat, este eliminat in secunda doi.
      Urmeaza apoi puscaria (dupa redeschiderea dosarelor lui blocat la ordin).
  • +17 (19 voturi)    
    Ponta si Antonescu (Duminică, 6 noiembrie 2011, 16:16)

    dragos [anonim]

    Zice Ponta ceva, zice si Antonescu a doua zi. Mai bine faceti economie, il dati pe Ponta de doua ori la stiri, ca oricum Antonescu zice tot aia.
  • +12 (14 voturi)    
    bai fratilor (Duminică, 6 noiembrie 2011, 16:20)

    Leon [anonim]

    voi alta placa chiar nu aveti?
    Asta cu suspendarea presedintelui va obsedeaza, devinde ridicol.
    Intre timp ati reusit sa decredibilizati toate principiile autentice de stanga.
    Mi-e rusine de ce oameni politici imi cer votul.
    Daca-l suspendati pe Basescu ce?
    O sa functioneze Justitia mai bine?
    Asta e problema justitiei romane, ca a fost criticata de presedintele statului?
    Chiar n-aveti alte idei? Voi reprezentati opozitia?
  • +14 (16 voturi)    
    Antonescu si Ponta 2 lideri catastrofali (Duminică, 6 noiembrie 2011, 16:36)

    Idealistu [utilizator]

    Din pacate pentru Romania, tipul de politica pe care-l face opozitia, prin cei 2 lideri, este incalificabil. Absolut toate "initiativele" si declaratiile sunt conjucturale, anti prezidentiale si din pacate IMPOTRIVA INTERESULUI NATIONAL. A nega realitatea dezastroasa a sistemului judiciar din Romania, inseamna ca de fapt dispretuiesti adevarul si dreptatea.
  • +15 (17 voturi)    
    cu ...... la psihiatru (Duminică, 6 noiembrie 2011, 16:42)

    rica [anonim]

    vai de mama noastra

    astia au facut psihoza
    m-am saturat sa aud base,base,base,base,base

    oameni buni, pe cine alegem noi?

    pe cei care nu ii suporta pe ceilalati

    vai de copii nostrii, ce cultiva mai marii partidelor
  • +11 (13 voturi)    
    Si... (Duminică, 6 noiembrie 2011, 16:52)

    nana [anonim]

    Cand va fi ales acel parlament legitim? Inteleg acum ilegitimitatea parlamentului actual, nu permite declansarea suspendarii, celui care a trezit din somnul mortii... stim noi, pe cine!
    Prin apararea justitiei corupte din RO, atacandu-l exact pe cel care totusi cauta solutii pentru corectarea acestui deficit romanesc, oare, nu inseamna, directa influentare pentru propriile avantaje ale celor corupti?
    • +7 (9 voturi)    
      Culmea culmilor insa ... (Duminică, 6 noiembrie 2011, 19:53)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui nana

      ... e ca actualul parlament a ajuns sa aibe componenta pe care o are ca urmare a unei legi al carei arhitect sef a fost unu' Hrebenciuc, a.k.a sobolanul rozaliu, membru marcant al PSD, care pe moment s-a dat la fund. Legea aia a permis multora sa ajunga in parlament de pe pozitia a treia in circumscriptia electorala in care au candidat, prin decizie directa a sefului partidului. Cre' ca in cazu' lu' Ponta si Antonescu e nevoie de dictionar pt. traducere: parlament legitim pentru ei e parlament a carui componenta sefii de partide ajung s-o dicteze integral, nu doar partial, ca acuma.
  • +12 (16 voturi)    
    maimutzareala (Duminică, 6 noiembrie 2011, 16:53)

    lemurianul [anonim]

    Is plecat de ceva timp si cam am idee cum e politica prin alte parti. E pe acelasi calapod, guvernarea actuala si opozitia dar...aceasta din urma e valoroasa, vin de multe ori cu niste idei care cutremura guvernarea. La noi, usl-istii is doar niste macanitori ieftini, niste giboni care chiraie la comanda si voteaza "politic" in favoarea camatarilor. punct.
    • -5 (7 voturi)    
      nu mai spune...! (Duminică, 6 noiembrie 2011, 19:57)

      laurentiucat [utilizator] i-a raspuns lui lemurianul

      ai tu idei?
  • +11 (15 voturi)    
    Pe ce te bazezi (Duminică, 6 noiembrie 2011, 17:00)

    Justin [anonim]

    Crin Antonescu nu stie altceva, decat suspendare. Dar ce face el, ce merite are fata de tara. Ce a facut efectiv pana in prezent pentru Romania. Ceva masurabil si in antiteza de netagaduit comparativ cu ceilalati presedinti, inclusiv cu Basescu. Are el legitimitate garantata de fapte si nu de vorbe. De vorbe suntem satui. Daca se considera barbat, sa dea o declaratie de principii semnata in alb. Sa scrie acolo ce va face daca va deveni presedinte. Iar daca nu va reusi sa se tina de cuvant, intr-un termen de bun simt sa semneze ca isi va da demisia. De vorbe suntem satui. Avem experienta celor peste 20 de ani in care toti politicienii ne-au mintit. De ce am avea, incredere in tine Antonescule. Ce tu te crezi Messia? Cine te-a profetit pe tine? Eu ca roman modest si cu cei 6-7 ani de acasa te consider un lup imbracat in blana de oaie.
  • +11 (13 voturi)    
    mai mult decat suspendare (Duminică, 6 noiembrie 2011, 17:00)

    math [anonim]

    Afirmatiile defaimatoare la adresa justitiei sunt motiv de puscarie nu numai de suspendare. In loc sa ii laude ca au actionat rapid si au judecat corect, in favoarea categoriilor defavorizate.

    In Grecia s-au putut plati toate cele 15 salarii si 1000 de avantaje, noi de ce sa fim mai cumpatati ?

    In plus Crin si Victoras, uniunea de stangu'-n dreptu' au cu siguranta solutii care sa aduca la buget 18 miliarde de RON, in primele 12 luni, fara sa creasca nici o taxa. Pur si simplu vor face totul pentru tara si popor, iar economia va exploda, poporul va munci 20 de ore pe zi.

    Nota explicativa: ieri auzeam doi domni vorbind: "cumnatul meu a fost grefier, are 5000 lei pensie". Asta o fi inainte sau dupa procesul castigat ?? dar mai conteaza ?
  • +19 (21 voturi)    
    Sa traduc (Duminică, 6 noiembrie 2011, 17:03)

    Vlad [anonim]

    Sa traduc aceasta obsesie cu suspendarea lui Basescu: Cei doi lideri deja si-au impartit ciolanu (pe hartie). Asa cum Antonescu "stie" ca urmatorul premier va fi Ponta, "stie" de asemenea ca el "va fi urmatorul presedinte al Romaniei." Si acuma doar nu o sa mai astepte omu doi ani (de la alegerile de anu viitor) sa isi termine Basescu mandatul (poate Basescu sa fie mielusel cu opozitia)... ca doar in doi ani se pot intampla multe pe plan electoral.

    Pe langa faptul acesti "lideri ai opozitiei" sunt pur si simplu penibili, au un tupeu incredibil. Toti stim ca justita e la pamant dar nu am auzit ca Ponta, doctor in drept penal, sa fi initiat vreun proiect de lege pe justitie (sau oricare alt domeniu daca stau sa ma gandesc... sau stai a fost una cred: "legea anti-Udrea").

    Vai de noi cu astia la putere.
  • +17 (19 voturi)    
    Deci,Crinule merge bine justitia? (Duminică, 6 noiembrie 2011, 17:24)

    maria [anonim]

    Nu stiu ca sa mai faca ca sa scape hotii !
    A spus cumva Basescu un neadevar?
    Toata lumea stie adevarul,sunteti niste caraghiosi!
    Cred ca si nu prea destepti; poate de disperare !
  • +14 (16 voturi)    
    Amenintare (Duminică, 6 noiembrie 2011, 17:35)

    Mircea [anonim]

    Pai daca Ponta si Crin o tin mereu cu suspendarea , sa ne mai miram ca Basescu va face tot ce-i sta in putinta sa nu ajunga acesti doi juni la putere ?!
  • +14 (16 voturi)    
    astia-s niste obsedati frustrati (Duminică, 6 noiembrie 2011, 17:39)

    paolalaan [utilizator]

    chiar asa niste obsedati pur si simplu!singurul lor gand si obsesie as zice patologica e sa-l dea jos pe base ,ori de cate ori omul acesta vine cu cate o idee buna , invidia si frustrarea lor nu are limite !tocmai de aia vor pierdeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee!bravo base!
  • +16 (18 voturi)    
    populism desantat, alt episod al celor 2 USLasi (Duminică, 6 noiembrie 2011, 17:43)

    dino [anonim]

    ungurii au reusit sa modifice Constitutia lor pt a interzice Justitiei sa se implice in decizii financiare guvernamentale, fiind clar ca un judecator NU ARE COMPETENTE in decizii fiscal-financiare, pt simplul fapt ca nu s-a pregatit pt asta !!! E clar ca aripa bolsevica a justitiei romanesti face populism ieftin, la fel si cei doi dinozauri-clovni USLasi.
  • +15 (17 voturi)    
    "nu ai cu cine ba" (Duminică, 6 noiembrie 2011, 17:47)

    hmm [anonim]

    Romanii sunt satui sa auda "base nu e bun".... Dar baietii astia de doi lei politica nu sunt in stare sa inteleaga lucrul acesta... ma intreb daca au inteles ceva vreodata...
  • +10 (12 voturi)    
    acusi (Duminică, 6 noiembrie 2011, 17:48)

    gigel [anonim]

    serios, Base a fost la buda de 5 ori azi nu e asta un motiv de suspendare?! .. jos cu el!!!
  • +19 (21 voturi)    
    Suspendare pentru chiul nu se poate? (Duminică, 6 noiembrie 2011, 18:12)

    Liviu Iordache [anonim]

    Anul viitor, repetentul national face 20 de ani batuti pe muchie de cind ia bani degeaba de la Parlament, asa ca ar fi timpul sa fie suspendat, macar, daca nu pus la racoare, la puscaria datornicilor. Pina, insa, la suspendarea presedintelui poate afla ca nu se mai poate initia suspendarea in parlament daca nu are avizul Curtii constitutionale. Nemaivorbind de lipsa de bun simt a unuia venit de pe locul 2 in Senat, care a luat locul unui om de care politica romaneasca avea mare nevoie in prim-plan acum, in criza economica - Ionut Popescu! Fie si numai pentru asta Crin Antonescu ar trebui sa primeasca o suspendare pe 10 ani din toate drepturile civile! In plus, ia sa facem o socoteala. Sa zicem ca, in medie, un parlamentar roman a fost ales de 5-6.000 de romani, asta face cel mult 3.000 milioane de voturi (sunt deputati, la minoritati, cu 34 de voturi!). Ei bine, daca din astia 236, adica reprezentantii a circa 1 milion de romani, decid, crede Antonescu, in nesimtirea lui, suspenda presedintele, se anuleaza 5.200.000 de voturi ale romanilor! Numai in mintea bolnava a lui Antonescu aka Voiculescu poate inflori mucegaiul asta!
    • +6 (8 voturi)    
      semnaturi (Luni, 7 noiembrie 2011, 1:17)

      dorel [anonim] i-a raspuns lui Liviu Iordache

      eu zic sa strangem semnaturi pentru suspendarea lui crin antonescu pentru absente nemotivate, prezenta, doar 1%, eu consider evaziune fiscala, furt calificat si premeditat, pentru ca isi ia salariul fara a presta aceea munca, nu ?
  • +7 (9 voturi)    
    numarati... numarati (Duminică, 6 noiembrie 2011, 19:07)

    Mihai G [anonim]

    Chiar Antenescu nu stie sa numere cite dosare de mare coruptie sunt pe cale sa fie prescrise daca nu cumva au si fost prescrise datorita justitiei? Mai corupti decat coruptii sunt si asa zisii judecatori. (uita Antenescu de Costiniu si acolitii lui?) Sau poate el si Tonta sunt cu ceva dosara la DNA si in justitie si isi cauta aparatori?
  • +6 (8 voturi)    
    SUSPENDAREA (Duminică, 6 noiembrie 2011, 19:18)

    Petre Dan Constantin [anonim]

    Băiatul ăsta, cu nume de floare, deși plecat cu pluta, simte că nu va câștiga nimic de pe urma alegerilor și o tot ține mereu cu suspendarea. Măcar să se înscrie în constituție obligativitatea inițierii a 2-3 moțiuni de suspendare la fiecare mandat
  • +5 (7 voturi)    
    nu te cred, nu esti in stare (Duminică, 6 noiembrie 2011, 19:20)

    grobianul_chucky [anonim]

    numai gargara e de capul tau si al pontacului.
    dati-mi doar cateva exemple concrete de "realizari" ale voastre si atunci poate ca am sa va cred.
    pana atunci nu pot decat sa cred ca sunteti niste losers frustati
  • +5 (7 voturi)    
    Antonescu este in criza de timp. (Duminică, 6 noiembrie 2011, 19:27)

    mircea [anonim]

    In 2012 vin alegerile si Ponta spera sa fie premier.Antonescu trebuie sa astepte pana in 2014 si Ponta ia spus sa-l alunge pe Basescu daca vrea sa fie presedinte.Si asa Nastase a spus ca nu este sigura sustinerea lui Antonescu pentru prezidentiale,asa ca Antonescu vorbeste ca sa nu adoarma.Mare prost.Si-au batut si-si bat joc PSD de el si de liberali.Daca PSD si-a rezolvat interesele,PNL a pierdut tot.
  • -5 (9 voturi)    
    ce chestie... (Duminică, 6 noiembrie 2011, 19:59)

    laurentiucat [utilizator]

    dupa cum comenteaza astia pe aci ,zici ca pd are 90% din voturi la urmatoarele alegeri....mai rafirati baieti,mai rasfirati...bate la ochi.
    • +3 (5 voturi)    
      crezi ca are vreo legatura ? (Luni, 7 noiembrie 2011, 9:16)

      ela [anonim] i-a raspuns lui laurentiucat

      Crezi ca are importanta de ce partid apartii ? doar PSD si PNL baga pumni in gura celorlalti, si la tv si peste tot unde apar nu se mai poate asculta o conversatie de impertinentii de la USL.

      Aici nu depinde de partid, toata lumea poate sa-si spuna o parere.
      Iar magistratii sunt niste magari oricum , cred ca fara exceptie.

      Esti cumva din tagma lor ?
      • -3 (3 voturi)    
        da (Luni, 7 noiembrie 2011, 13:05)

        laurentiucat [utilizator] i-a raspuns lui ela

        in niciun caz din tagma jefuitorilor ca voi...
        • +2 (2 voturi)    
          ai vorbit (Luni, 7 noiembrie 2011, 14:19)

          Jagged Fel [utilizator] i-a raspuns lui laurentiucat

          cand trebuia sa taci...nu ca m-ar mira...esti tu, Crinut? :)
          • 0 (0 voturi)    
            ups! (Luni, 7 noiembrie 2011, 19:26)

            laurentiucat [utilizator] i-a raspuns lui Jagged Fel

            m-ai descoperit...pupa-ma!!!
  • +4 (6 voturi)    
    antonescu mai bine tacea (Duminică, 6 noiembrie 2011, 21:14)

    cartarescu [anonim]

    Uite cine s-a gasit sa apere pe judecatori...rusine antonescu...esti rupt de realitatile acestei tari....mai bine te-ai angaja la REALITATEA...
  • +6 (8 voturi)    
    ! (Duminică, 6 noiembrie 2011, 21:27)

    dorel [anonim]

    tovarase antonescu, daca acesta este un motiv de incalcare grava a constitutiei, te inseli, a doua, daca acesta va fi motivul pentru vreti sa-l suspendati, atunci veti pierde, doarece si USL-asii vostri, vor vota impotriva, pentru ca marinarul a spus un adevar despre justitie, sunt satui de coruptia din sistemul judiciar, la voi USL, si la special ponta, am inteles inainte, ca este doctor in penal, ma mir, nu am vazut la voi un program de combaterea coruptiei
  • +1 (5 voturi)    
    istoria noastra e plina de tradari.... (Duminică, 6 noiembrie 2011, 23:26)

    Andrei T [anonim]

    Miza strategica a inlaturarii presedintelui Basescu prin suspendare e uriasa. Pana la anul scutul antiracheta american nu va fi functional si exista pericolul real ca o noua putere sa denunte acordul care permite prezenta americanilor pe pamant romanesc si implicit scoaterea tarii de sub influenta ruseasca. Desigur ca Moscova va face orice ca sa alunge pe americani, inclusiv sa ceara imperativ agentilor lor de influenta gesturi extreme. Un asfel de gest este si suspendarea unui presedinte ales democratic. Nu exista un caz asemanator in lumea democratica. Gestul seamana cu o eliminare fizica a presedintelui roman, asa cum s-a produs eliminarea fizica a presedintelui polonez. ponta si Antonescu isi asuma rolul de criminali platiti ai Moscovei. tipic romanesc, din pacate. Istoria noastra e plina de tradari si de crime impotriva propriilor conducatori dictate de puteri straine. Grele vremuri vin peste Romania...
    • 0 (0 voturi)    
      ma intreb (Luni, 7 noiembrie 2011, 14:23)

      Jagged Fel [utilizator] i-a raspuns lui Andrei T

      cine ti-a dat minusuri :)
  • +4 (6 voturi)    
    LUPTATI IMPOTRIVA CORUPTIEI!! (Duminică, 6 noiembrie 2011, 23:52)

    MARIA [anonim]

    justitia din Romania este CANCERUL societatii noastre. acesti oameni politici care sunt impotriva combaterii coruptiei sunt la fel ca si justitia!......... pina nu scapam de ei,nu vom avea o Romanie care sa functioneze normal!!!......poporul trebuie sa inteleaga ,sa-i taxeze la alegeri!!....ne-am saturat de circul pe care-l face opozitia,nu vedeti cit sunt de caraghiosi? cu GIOANA ce mai au? si cata panarama fac tot timpul! D-L presedinte BASESCU nu incalca constitutia,atrage atentia asupra mafiei justitiei!!... o tara intreaga sufera din cauza lor!! sa le fie rusine!!!....chiar ne cred prosti?........
  • 0 (2 voturi)    
    ... (Luni, 7 noiembrie 2011, 7:08)

    cineva [anonim]

    astia nu vor sa-l suspende, vor sa-l omoare. exista pe saitul yogaesoteric.net o `profetie` a unui indian, gupta swami (parca) in care se afirma ca opozita va organiza un atentat si-l vor omori, cam pe la jumatatea celui de-al doilea mandat al sau, dupa care va fi un mare haos in tara. eu sper sa nu se adevereasca.
    • -4 (4 voturi)    
      ei, daca asa scrie pe site-ul lui Bivolaru.... (Luni, 7 noiembrie 2011, 10:42)

      Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui cineva

      Este o idee....se aude la serviciile secrete?
      basescu martirizat ar aduce multe voturi PDL, poate sa fie o solutie pentru gasca oranj, doar asa este in haita, daca sacrificiul unui membru aduce foloase haitei.....nici o problema.
      Organizarea unui atentat, cica al USL, nu este o problema pentru voi, doar este una din lectiile elementare din manualul agentului secret...
      Normal ca urmeaza haos, dar din haos se poate ridica orice si oricine...mai ales daca este pregatit sa "emane" la momentul oportun.
      Bravo cineva, tu esti zvoner sau doar raspandac?
  • +1 (3 voturi)    
    rabdare... (Luni, 7 noiembrie 2011, 8:05)

    Nae [anonim]

    Nu mai are Crin rabdare pana in 2013. Banuie ca daca mariajul politic al PNL-ului cu PSD o sa scartie, PSD va rupe USL inainte de alegerile prezedintiale. PSD au ales dintre vrabie si cioara in USL si s-ar putea sa le obtina pa amandoua :D
  • +1 (5 voturi)    
    Obsedati (Luni, 7 noiembrie 2011, 8:57)

    ela [anonim]

    Tara noastra e plina de obsedati:
    Magistratii - cum sa fure si sa insele mai mult statul si omul de rand
    Opozitia - "ce a mai facut Basescu" si "cum sa-l dam jos pe Basescu"
    Politia - "cum sa-l scapam de puscarie pe x, care e bogat pana nu mai poate" (mafiot, parvenit, membru de guvern, vedeta porno, etc...)
    Guvernul - "Cui dam urmatorul contract pe bani publici?"
    Tiganii - "de unde mai luam ceva fier vechi"

    Toti astia ar trebui trimisi sa munceasca in ocna 2-3 ani dupa care cred ca se vor linisti si o sa faca ce trebuie. (poate....)
  • +3 (3 voturi)    
    Dl.Chiul Castro Crin (Luni, 7 noiembrie 2011, 11:05)

    Gabi M [utilizator]

    crede ca daca il suspenda pe Basescu, automat devine el Presedinte!In plus toata lumea stie si vede cat de corupta si/sau incompetenta este justitia.Daca cei doi lideri ai asazisei opozitii nu se duc repede sa se trateze de obsesie psihotica basesciana si dupa ce Basescu nu va mai fi Presedinte ei tot "Jos Basescu" vor striga!