VIDEO Victor Ponta lui Jeffrey Franks: Sunteti premierul Romaniei, adevaratul prim-ministru nu are timp sa se vada cu noi

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 4 noiembrie 2011, 11:07 Actualitate | Politic


Presedintele PSD, Victor Ponta, i-a spus, vineri, sefului misiunii FMI, Jeffrey Franks, in cadrul intrevederii dintre reprezentantii FMI, BM si CE si cei ai USL, ca este premierul Romaniei, intrucat adevaratul premier, Emil Boc, nu are timp sa se vada cu opozitia, transmite Mediafax.

"Este o veste foarte buna pentru noi pentru ca ati programat aceasta intalnire cu opozitia. Va place sau nu, noi credem ca avem aceasta intalnire cu premierul Romaniei, de vreme ce adevaratul premier nu are timp sa se vada cu noi. Credem ca este folositor pentru noi si pentru dumneavoastra sa avem aceasta discutie despre problemele economice si bugetul pentru 2012", a spus Ponta.

El a precizat ca opozitia manifesta deschidere pentru dialog, dar si pentru votarea bugetului de stat, daca exista o reala perspectiva asupra bugetului si un dialog asupra masurilor bune.

"Chiar daca draftul scrisorii este aproape gata, ideile bune pot fi intotdeauna incluse in scrisoare, nu vin doar de la Guvern, uneori vin si de la opozitie. E folositoare aceasta intalnire, mai ales ca anul viitor este unul electoral", a spus Ponta.

Presedintele PSD a aratat ca opozitia are o serie de propuneri pentru buget pe care le-a trimis Guvernului si in legatura cu care nu a primit niciun raspuns si si-a exprimat speranta ca delegatia FMI va oferi un raspuns.

La randul sau, Jeffrey Franks a precizat ca reprezentantii delegatiei FMI, BM si CE valorizeaza dialogul cu opozitia, cu sindicatele si cu asociatiile oamenilor de afaceri, el apreciind ca niciun grup politic nu are monopolul ideilor bune.

La intrevederea cu delegatia FMI, BM si CE participa Victor Ponta, Adrian Nastase, Liviu Dragnea, Eugen Nicolaescu, Daniel Chitoiu, Daniel Constantin si Liviu Voinea.



O misiune comuna a FMI, Comisiei Europene si a Bancii Mondiale se afla in Romania in perioada 25 octombrie - 7 noiembrie pentru a treia evaluare a acordului stand-by.

Liderii USL s-au intalnit si in iulie cu delegatia FMI, BM si CE.

Precedenta invitatie pentru o intalnire adresata de reprezentantii FMI opozitiei fusese respinsa de liderii USL. Seful misiunii Fondului Monetar International in Romania, Jeffrey Franks, declara, in 6 mai, raspunzand intrebarilor jurnalistilor, ca a adresat invitatii PSD si PNL pentru discutii, insa cele doua partide nu au acceptat.


Citeste mai multe despre   
















2576 vizualizari

  • +15 (17 voturi)    
    !!! (Vineri, 4 noiembrie 2011, 11:13)

    Cris [anonim]

    Gigele, omul ala isi face o impresie asupra atitudinii si abordarii si apoi se duce cu acea opinie la sefii lui si uite asa, gigel cade singur in capcana...

    Mentalitatile opozitiei.....
    • +9 (11 voturi)    
      Este altceva (Vineri, 4 noiembrie 2011, 14:09)

      Bercea Mondial [anonim] i-a raspuns lui Cris

      Ponta este in cautare de mentor .A fost Nastase,este Sarbu,era pilotul ala care l-a luat copilot,a venit imbujorat si emotionat de la Zapatero pe care la numit cizmar ,s-a declarat total partizan al lui Papandreu si al lui referendum ,(care s-a fasait intre timp si la lasat pe Ponta in admiratius intreruptus).Ponta isi cauta closca are nevoie de un mentor autoritar care sa il ghideze in orbecaiala lui politica.De-aia lau si pus sef la PSD cu gandul sa il ghidoneze expertul Nastase.Dar capatind tupeu vrea altceva vrea recunoastere mondiala.
    • +2 (2 voturi)    
      secunda 20 (Vineri, 4 noiembrie 2011, 19:24)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Cris

      ascultati la secunda 20 "since the real prime minister do not have the time to meet us" :))))) Ponta.... inglishmenule... :))) parca esti unul din fostii mei colegi care a repetat clasa de vreo 2, 3 ori

      "since the real prime minister does not have the time too meet us " am invatat eu la scoala pe care ai tai membri de partid au distrus-o dupa 89 :D
      • -1 (1 vot)    
        Asa, si? (Duminică, 6 noiembrie 2011, 0:50)

        Adrian [anonim] i-a raspuns lui eu

        Care e problema, nu inteleg? Imbecilitatea asta a romanilor ca trebuie sa vorbesti corect gramatical si corectezi toate greselile minore ma scoate din minti. Poate din punctul tau de vedere gramatica e importanta - nimic mai fals. Fluenta e mult mai importanta. Sunt in Australia de cativa ani buni si pot sa iti zic ca inclusiv australienii fac greseli gramaticale atat in scris cat si oral. Da, gramatica mea e varza, dar atat timp cat ma pot intelege cu oamenii din jurul meu nu am avut niciodata probleme (lucrez in consultanta si tin prezentari si cursuri la colegi... australieni!)
        Nu sunt simpatizant Ponta si PSD, nu ma leg de idioteniile acestui specimen, ci ma leg de faptul ca esti tu destept si trebuie sa corectezi o greseala minora de genul do/does. Nu cred ca nenea de la FMI nu a inteles ce a zis Ponta. In alta ordine de idei, as fi tare curios sa iti aud nivelul de engleza intr-o situatie reala si nu rezolvand exercitii de Present Tense pe calculator.
        • 0 (0 voturi)    
          Gramatica (Duminică, 6 noiembrie 2011, 13:48)

          Valentin [anonim] i-a raspuns lui Adrian

          Ai dreptate, nu trebuie neaparat sa corectam cu obstinatie greselile gramaticale ale altora, mai ales intr-o limba straina. Dar nici sa tinem prezentari si cursuri cu o gramatica varaza !!!
  • +24 (26 voturi)    
    hmm... (Vineri, 4 noiembrie 2011, 11:48)

    xeon [anonim]

    nu-l opreste nimeni p'asta micu'?! numai prostii scoate...
  • +22 (24 voturi)    
    ! (Vineri, 4 noiembrie 2011, 11:53)

    Stefan [anonim]

    alta prostie marca Ponta!

    Mai baiatule, vezi ca idolul tau grec tocmai a demisionat!

    Ia exepmlu...
  • +17 (19 voturi)    
    Ponta buimac? (Vineri, 4 noiembrie 2011, 12:12)

    denvarel [utilizator]

    Premierul este in mintea lui Ponta (functie de interlocutor):
    Basescu,
    Franks,
    Si ultimul pe lisa cu voia dumneavoastra - Boc

    Mai multa corenta in convingeri n-ar strica. Poate ajunge premier chiar el si se trezeste ca altii il numesc premier cand pe Nastase, cand pe Antonescu.
  • +10 (12 voturi)    
    bun bun... (Vineri, 4 noiembrie 2011, 12:32)

    omul [anonim]

    Si care sunt bunele idei? Sau nu a mai apucat micul ponta sa le dezvolte?
  • +9 (11 voturi)    
    cat timp... (Vineri, 4 noiembrie 2011, 13:03)

    egroeg [anonim]

    opozitia USL este una distructiva si nu constructiva,cine si-ar mai pierde vremea cu voi?
    • +8 (10 voturi)    
      Acum, (Vineri, 4 noiembrie 2011, 14:47)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui egroeg

      in faza asta, opozitia este, daca ne referin la tontu si oul bont, este mai degraba distractiva!
      usl, in toate formele lui este distructiv din decembrie 1989!
  • +8 (10 voturi)    
    Obraznicul si impoliticosul "carlan" (Vineri, 4 noiembrie 2011, 13:05)

    catalin [anonim]

    "Precedenta invitatie pentru o intalnire adresata de reprezentantii FMI opozitiei fusese respinsa de liderii USL"...Iata adevarul!...Mincinosul presedinte PSD-ist nu se dezminte ,obraznic si impoliticos fata de oaspetii straini,nu spune ca in ultimii ani au fost doar impotriva intalnirilor cu premierul sau cu presedintele tarii...El si celalalt sunt vesnicii Gica-Contra care nu aveau ce sa discute,erau superiori ca gandire...Ei erau legitimii,ceilalti de la putere nu...Este bine ca s-au mai trezit nitel,poate-i trezeste de tot Jeffrey Franks...ca cu asa visatori si cu asa iubire de care se bucura in popor ne vom trezi mai rau decat amaratii aia de greci.
  • +10 (12 voturi)    
    ... (Vineri, 4 noiembrie 2011, 13:11)

    cosmin ungureanu [anonim]

    Ce altceva putea emite agariciul asta infatuat? E evident ca Ponta e setat taman pe dos - daca afara e zi el zice noapte, daca Europa zice ca referendumul Greciei e catastrofal el sare in sus de bucurie etc. etc. etc. Ma si intreb uneori - daca ai da la o parte toate ponticelele si glumisoarele lui ieftine, oare ce ar mai ramane? Raspunsul e simplu - vidul!
    • -5 (7 voturi)    
      Eu prefer vidul! (Vineri, 4 noiembrie 2011, 13:23)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui cosmin ungureanu

      Ma simt mai liber si pot sa fac ce vreau fara sa-mi fie frica ca ma lovesc de ceva.
      • +4 (8 voturi)    
        ... (Vineri, 4 noiembrie 2011, 13:53)

        cosmin ungureanu [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        Nu ati inteles, mein Herr! Sau va prefaceti ca nu intelegeti. Ma refeream la vidul din capul lui Ponta si nu la vid in general.
        Iar lovitura de un asemenea vid, in cazul in care respectivul posesor de vid pune mana pe putere, poate avea grave consecinte.
  • +8 (10 voturi)    
    Astept fluturasii PSD (Vineri, 4 noiembrie 2011, 13:45)

    PROXIMUS [anonim]

    Dupa iesirile publice din ultima vreme ale "carlanului"Ponta astept fluturasii cu propaganda ideilorPSDiste care periodic inunda cutiile postale ale blocului unde locuiesc.Ieri am calcat pe covorul de fluturasi aruncati de colocatarii mei oripilati de mesajul insotit de figura celuilalt lider pilon al USL,dom'Antonescu,din propriile cutii postale.De curiozitate am numarat 13 fluturasi.Pe scara sunt 15 ap.Mi-am zis unul ar fi al meu pe care inca nu l-am jetat din cutie dar al 15-lea?M-am dumirit caci in singura garsoniera de pe scara era o echipa de zugravi semn ca stapanul lipsea si nu a avut cine sa se ocupe de fluturas.Mi-am zis ca nu este cel mai reprezentativ sondaj de opinie dar nu cred in ruptul capului ca USL va obtine mai mult de 30% din voturi in 2012.
  • +8 (10 voturi)    
    Fratilor, (Vineri, 4 noiembrie 2011, 14:44)

    giga [anonim]

    unde ii gaseste PSD-u' pe astia ? Daca Geoana era prostanac asta ce naiba mai e?
  • +3 (7 voturi)    
    PONTA (Vineri, 4 noiembrie 2011, 15:16)

    Alexandru IONESCU [anonim]

    Este un fapt de insemnatate istorica intalnirea delegatiei FMI-BM-CE de astazi cu cei mai capabili politicieni ai Romaniei, in sfarsit au avut si ei ocazia sa-i intalneasca si sa-i asculte pe acesti oameni care pot salva (prin ideile lor politice si mai ales, economice) omenirea de la pieire ! Cred ca dl. FRANKS a inteles ce a pierdut pana astazi prin faptul ca nu s-a intalnit cu dl. PONTA (nu-mi mai amintesc bine de ce nu s-au intalnit, a refuzat dl. FRANKS sau a refuzat dl. PONTA ?!), ce bogatie de idei a ratat pana azi !? Unde ar fi fost omenirea la sfarsit de 2011 daca acesti oameni (delegatia opozitiei romane) ar fi fost ascultati la momentul potrivit !? Sper ca dl. FRANKS sa aduca ideile pe care le-a auzit azi la cunostinta mai marilor lumii in cel mai scurt timp posibil, pentru a se putea curma suferintele nedrepte ale oamenilor muncii din intreaga lume !
    • +6 (6 voturi)    
      ideille lor care ar putea schimba fata lumii (Vineri, 4 noiembrie 2011, 17:24)

      V.Vintilescu [anonim] i-a raspuns lui Alexandru IONESCU

      cred ca una din aceste idei pe care i-a spus-o domnului Franks este aia cu Udrea