Traian Basescu implineste vineri 60 de ani

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 4 noiembrie 2011, 8:47 Actualitate | Politic


Traian Basescu, la Cotroceni
Foto: Presidency.ro
Presedintele Traian Basescu implineste vineri 60 de ani, alegand sa-si petreaca ziua de nastere printr-un "liber de la serviciu", informeaza Agerpres. Seful statului si-a sarbatorit ziua de nastere inca de joi, cand s-a intalnit la Vila Lac 1 cu parlamentarii din arcul guvernamental, el mentionand ca nu este vorba despre o intalnire politica, ci doar despre a ciocni un pahar cu vin.

Potrivit surselor Hotnews.ro, presedintele Traian Basescu a primit de la grupul deputatilor PDL drept cadou un tablou care ilustreaza Portul Anvers. La aniversarea zilei de nastere a sefului statului au participat si parlamentari ai UNPR si ai Minoritatilor altele decat cea maghiara. "A fost o atmosfera relaxata, s-a glumit, s-a ciocnit un pahar de vin si s-a vorbit despre evenimentele internationale", au declarat sursele citate.

"Nu e nicio intalnire politica dar este joi si maine parlamentarii pleaca acasa. Am considerat de bun simt ca la implinirea a 60 de ani sa bem impreuna un pahar de vin. [...] Eu am rugat sefii de grupuri parlamentare sa vina. Buni, rai cum sunt, cu ei trecem criza, nu cu altcineva" a declarat presedintele Traian Basescu inaintea intalnirii cu parlamentarii.

Presedintele a adaugat ca, de ziua sa, nu va veni la serviciu.

Intrebat ce isi doreste de ziua sa, presedintele a raspuns: "Liniste".

"Ceea ce imi doresc o sa si am, adica maine nu vin la serviciu", a mai declarat Traian Basescu.

La intalnirea cu presedintele de la Vila lac 1 s-au prezentat, alaturi de premierul Emil Boc, mai multi parlamentari ai coalitiei, printre acestia numarandu-se Ioan Oltean, Cristian Radulescu, Roberta Anastase, Mircea Toader, Vasile Gherasim, Mircea Andrei, Razvan Mustea, Bogdan Cantaragiu, Tinel Gheorghe, Monica Iacob-Ridzi, Stefan Pirpiliu, Ioan Nelu Botis, europarlamentarul Traian Razvan Ungureanu, iar din partea UNPR Ion Vasile, Tudor Ciuhodaru si Valeriu Steriu.

Parlamentarii i-au oferit presedintelui diverse cadouri, printre care o statueta de cristal, cateva sticle cu vin vechi, un tablou cu Portul Anvers, o camasa si un stilou Mont Blanc.

Joi seara, presedintele a ciocnit si cu jurnalistii un pahar de sampanie pentru ca, spune el, "buni, rai cum sunt", ei au fost mereu prezenti la evenimente.

Presedintele a primit primele cadouri si urari de "La multi ani" miercuri, in Valea Timocului, de la reprezentantii comunitatii romanesti din Serbia.

Primit de etnicii romani de la Negotin cu aplauze si ovatii, Basescu a plecat dupa vizita de stat din Serbia cu o caciula traditionala si o statueta ce reprezenta un imparat roman.

Biografie
  • Traian Basescu s-a nascut la 4 noiembrie 1951, in localitatea Basarabi, judetul Constanta.
  • Este absolvent al Facultatii de Navigatie din cadrul Institutului de Marina "Mircea cel Batran" din Constanta (1976). A fost bursier la Cursurile Avansate de Management in Industria Transportului Maritim, organizate de Academia Navala Norvegiana, pe care le-a absolvit, ca sef de promotie, in 1995. Detine brevetele internationale de ofiter de marina comerciala, clasa a III-a, a II-a si a I-a, si brevetul international de Capitan de cursa lunga.
  • A fost ofiter maritim pe nave de mare tonaj ale flotei comerciale NAVROM Constanta (1976-1981); capitan de cursa lunga, comandant al navelor petroliere de mare tonaj 'Arges', 'Crisana', 'Biruinta' - nava amiral a flotei comerciale a Romaniei (1981-1987); sef al Agentiei NAVROM din Anvers - Belgia (1987-1989); director general al Inspectoratului de Stat al Navigatiei Civile din Ministerul Transporturilor (octombrie 1989 - octombrie 1990).
  • Traian Basescu si-a inceput cariera politica imediat dupa decembrie 1989. A fost ministru al Transporturilor in guvernele Petre Roman (30 aprilie 1991-16 octombrie 1991) si Theodor Stolojan (16 octombrie 1991-19 noiembrie 1992).
  • In 1992, a fost ales deputat din partea Partidului Democrat (PD), devenind si vicepresedinte al Comisiei de Industrie si Servicii a Camerei Deputatilor.
  • In 1996, a fost ales deputat PD in circumscriptia Vaslui. Dupa castigarea alegerilor din 1996 de catre Conventia Democrata din Romania (CDR), Traian Basescu a preluat portofoliul Transporturilor in Guvernul Victor Ciorbea (12 decembrie 1996 - 11 februarie 1998).
  • Dupa demisia lui Victor Ciorbea, in urmatoarele cabinete ale CDR - guvernele Radu Vasile (17 aprilie 1998 - 22 decembrie 1999) si Mugur Isarescu (22 decembrie 1999 - 26 iunie 2000) - Traian Basescu a detinut acelasi portofoliu - cel al Transporturilor.
  • La alegerile locale din 2000, a castigat mandatul de primar al Capitalei in turul al doilea.
  • In 2000, a devenit si presedinte al Organizatiei Partidului Democrat al Municipiului Bucuresti. In 2001, a fost ales presedinte al Partidului Democrat.
  • La alegerile locale din 6 iunie 2006, Traian Basescu a fost ales primar general al Capitalei pentru al doilea mandat, candidand din partea Aliantei Dreptate si Adevar (D.A.) PNL-PD, in cadrul primului tur de scrutin.
  • La 6 octombrie 2004, in cadrul Conferintei Nationale a Aliantei D.A., presedintele PD, Traian Basescu, a fost desemnat candidatul aliantei la presedintia Romaniei, dupa retragerea lui Theodor Stolojan, care invocase motive de sanatate.
  • A fost ales presedinte al Romaniei in urma celui de-al doilea tur de scrutin al alegerilor prezidentiale, din 12 decembrie 2004.
  • In timpul mandatului sau prezidential, la 16 aprilie 2007, Traian Basescu a fost suspendat de Parlament (cu 322 voturi 'pentru' si 108 'impotriva') (intre 20 aprilie 2007-23 mai 2007). A fost reconfirmat prin referendumul din 19 mai 2007.
  • Traian Basescu si-a depus candidatura pentru un nou mandat de presedinte la 21 octombrie 2009.
  • A castigat alegerile prezidentiale, in urma celui de-al doilea tur de scrutin din data de 6 decembrie 2009. Potrivit datelor centralizate de BEC, actualul sef al statului, Traian Basescu a obtinut 5.275.808 voturi, reprezentand 50,33%, iar contracandidatul sau, Mircea Geoana, a fost votat de 5.205.760 de alegatori, adica 49,66%.


Citeste mai multe despre   


















2108 vizualizari

  • -3 (13 voturi)    
    sefu (Vineri, 4 noiembrie 2011, 8:51)

    matrozul de serviciu [anonim]

    La multi Ani sefu!
    • -2 (10 voturi)    
      bine sefu ! (Vineri, 4 noiembrie 2011, 10:19)

      Hiksos [anonim] i-a raspuns lui matrozul de serviciu

      are cu 60 de ani mai mult decat era cazul, dar e Sefu...
  • +12 (26 voturi)    
    La Multi Ani ! (Vineri, 4 noiembrie 2011, 8:54)

    laur [anonim]

    La Multi Ani D-le Presedinte ! Va dorim multa sanatate si fericire ! Va sprijinim in lupta de modernizare a statului si va iubim !
    Dusmanilor d-voastra si televiziunilor mogule bolsevice le dorim disparitia rapida.
    • -4 (14 voturi)    
      doresti disparitia dusmanilor?? (Vineri, 4 noiembrie 2011, 9:39)

      marius [anonim] i-a raspuns lui laur

      frumoasa aliteratie! doar un manelist ar fi in stare de un asemenea mesaj!

      PS: La multi ani, d-le Presedinte! V-am votat prima oara, m-ati dezamagit a doua oara, sper sa nu va mai vad prin politica. Dar sa aveti o viata lunga si sanatoasa!
  • +12 (20 voturi)    
    La multi ani! (Vineri, 4 noiembrie 2011, 9:00)

    Audit [utilizator]

    Sanatate si tot ce isi doreste!
  • +14 (26 voturi)    
    La Multi Ani! si multumesc (Vineri, 4 noiembrie 2011, 9:02)

    dan [anonim]

    Eu am simtit ca ati fost un presedinte extraordinar pentru Romania. Ati facut si multe greseli uneori in principal declaratii neportrivite dar ce ati facut pentru tara a fost extraordinar.

    Ati smuls-o din guvernarea securisto-mafiota a PSD-ului cand clanurile de interlopi, fostii securisti, mafiotii si coruptii faceau legea si acum avem o tara in care eu SIMT CA POT RESPIRA, ca pot spune ce vreau eu, ca totul depinde de mine si nu de o gevernare corupta cum a fost cea a lui Iliescu si Adrian Nastase.

    La Multi Ani si multumesc!
  • -6 (20 voturi)    
    La multi ani, Traian Basescu (Vineri, 4 noiembrie 2011, 9:13)

    Wizard of Oz [anonim]

    Inca un pic si ajungi la varsta pensionarii....
    Iti urez sa traiesti ani multi , ca pensionar, in conditiile pe care le-ai asigurat pensionarilor de astazi.
    Cat mai multi, ca sa ai timp de gandire, sa-ti dai seama cat ai gresit.
    Sper ca justitia sa aiba grija de dosarele tale, sa nu se prescrie (bine ar fi ca parlamentul, atat de umilit de acest individ, sa dea o lege antiprescriere).
    In rest...iti doresc ce-mi doresti si tu mie, cetateanului roman....
  • +7 (19 voturi)    
    Cel mai independent presedinte al Romaniei (Vineri, 4 noiembrie 2011, 9:15)

    Ash [anonim]

    Au fost unii puternici (Iliescu), altii ridicati de "popor" (EC)
    El a fost si una si alta, dar a ramas deasupra puterii care care l-a ridicat, ne-dependent de ea.
    Apoi, independenta a devenit Puterea lui
    • 0 (4 voturi)    
      La multi ani, domnule presedinte! (Vineri, 4 noiembrie 2011, 12:42)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Ash

      O zi de nastere reusita depinde de urarile cunoscutilor.

      Dependenta de ceilalti iti da putere, atat ca individ cat si ca societate, si nu independenta!
  • +12 (16 voturi)    
    La Multi Ani! (Vineri, 4 noiembrie 2011, 9:25)

    Reader [anonim]

    .
  • +11 (17 voturi)    
    LA MULTI ANI ! (Vineri, 4 noiembrie 2011, 9:33)

    cetatean [anonim]

    LA MULTI ANI !
  • +7 (11 voturi)    
    LA MULTI ANI ! (Vineri, 4 noiembrie 2011, 9:38)

    Le Bolvin [anonim]

    LMA SEFU ! Multa sanatate si putere de munca !
  • +9 (15 voturi)    
    La multi ani! (Vineri, 4 noiembrie 2011, 9:40)

    Nicoleta [anonim]

    La multi ani,multa sanatate si tot ce va doriti.
  • +10 (14 voturi)    
    LMA!!! (Vineri, 4 noiembrie 2011, 9:42)

    fan [anonim]

    La Multi Ani, BASE!!!!!!
  • +8 (16 voturi)    
    La multi ani, domnule Presedinte! (Vineri, 4 noiembrie 2011, 9:42)

    ValT [utilizator]

    Va multumesc ca nu renuntati.
  • +8 (12 voturi)    
    60+++ (Vineri, 4 noiembrie 2011, 9:43)

    SD [anonim]

    La Multi Ani Domnule Presedinte !!!
  • -3 (11 voturi)    
    Bafta (Vineri, 4 noiembrie 2011, 9:44)

    VictorH [utilizator]

    Serios e aproape de o varsta cu parintii mei.
    Sa ved daca ajunge in somaj ca majoritatea oamenilor de varsta lui unde isi gaseste de lucru fara sa se foloseasca de pilele,nepotismele si relatiile de rudenie cu care ne-a invatat. Sunt curios daca din salriul pe care il va avea intr-o astfel de situatie va mai avea bani sa intretina tot ce a " adunat " o viata plus sa isi sustina fetele care au sa cada din functiile pe care nu au reusit pana acum sa arate ca le merita. La multi ani !!! ca pensia vine
  • 0 (4 voturi)    
    la fix se potriveste reclama asta cu articolul :) (Vineri, 4 noiembrie 2011, 9:47)

    SD [anonim]

    Supliment Natural din plante. Mai Mare. mai Puternic. mai Tare.
  • +7 (13 voturi)    
    La multi ani! (Vineri, 4 noiembrie 2011, 9:51)

    Trojan.H [utilizator]

    La multi ani!
  • +6 (12 voturi)    
    La multi Ani! (Vineri, 4 noiembrie 2011, 9:52)

    Patrulescu [anonim]

    Va dorim un sincer La multi Ani!
  • +1 (9 voturi)    
    De bun simt (Vineri, 4 noiembrie 2011, 9:53)

    sgc [anonim]

    LA Multi Ani sanatosi, Domnule Presedinte!
    Intr-adevar e de bun simt sa-i urezi unui om multi ani de viata ( chiar si daca e fost/actual rege)!
  • +8 (16 voturi)    
    LA MULTI ANI DOMNULE PRESEDINTE ! (Vineri, 4 noiembrie 2011, 10:15)

    tudor [anonim]

    La multi ani, multa sanatate, sa traiti mult si cum va place, si mai ales, sa nu puneti la suflet niciodata ce va zic oamenii rai din jurul dvs. pentru ca sunt unii oameni din tara asta care va apreciaza din tot sufletul pentru ce ati facut in toti acesti ani pentru noi toti, chit ca unii isi dau seama si altii nu. nu o sa am poate ocazia niciodata sa va spun la multi ani personal, si nici nu o sa imi auziti vreodata urarea aceasta, e postata pe un site doar, dar ma multumesc cu atata, oricum cand ai un gand bun pentru cineva nu conteaza ca ii spui asta sau nu, ci conteaza sa il ai. LA MULTI ANI !
    • +5 (11 voturi)    
      Bine spus (Vineri, 4 noiembrie 2011, 10:23)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui tudor

      Acelasi lucru va ureaza si un student de 23 de ani.
  • +5 (13 voturi)    
    la multi ani! (Vineri, 4 noiembrie 2011, 10:16)

    singeorz [utilizator]

    cu sanatate si putere de munca ,SI NU VA LUATI DUPA CEI CE VA DENIGREAZA CA ,NU E CAZUL!
  • +6 (12 voturi)    
    La multi ani! (Vineri, 4 noiembrie 2011, 11:09)

    Tom_Macaragiu [utilizator]

    Va multumesc pentru prestatia pe care ati avut-o in calitate de Presedinte. Am simtit ca sunt reprezentat de un Presedinte care si-a asumat rolul cu adevarat.
    Din pacate nu va mai pot vota inca o data, dar sper sa scoateti din maneca un om care sa continue procesul de modernizare a Romaniei.
    Multa sanatate si tot ceea ce va doriti.
  • +5 (9 voturi)    
    La multi ani!!! (Vineri, 4 noiembrie 2011, 11:10)

    Cris [anonim]

    Sanatate si numai bine!
  • +5 (11 voturi)    
    LA MULTI ANI ! (Vineri, 4 noiembrie 2011, 11:19)

    banateanul. [utilizator]

    Si din pacate este ultimul mandat !
    (stiu si astept minusurile )
  • +5 (11 voturi)    
    La multi ani (Vineri, 4 noiembrie 2011, 11:25)

    micke45 [utilizator]

    Va doresc"La Multi Ani" multa sanatate si putere de lupta pentru o Romanie mai intelepta si lipsita de "gunoaiele" societatii.
  • +4 (10 voturi)    
    La Multi ani! (Vineri, 4 noiembrie 2011, 11:25)

    gd [utilizator]

    Va doresc din suflet multa,multa sanatate,putere sa rezistati detractorilor,mult curaj,sa fiti iubit si ......o picatura de noroc.......
    Asa sa va ajute Dumnezeu!
  • +4 (10 voturi)    
    La multi ANi (Vineri, 4 noiembrie 2011, 12:12)

    Tudor [anonim]

    La multi Ani, TRAIASCA PRESEDINTELE BASESCU !
  • +3 (9 voturi)    
    base (Vineri, 4 noiembrie 2011, 12:18)

    kristi [anonim]

    La multi ani asa cum i-ai avut pana amu! Nu prea ai adversar in politica, esti de departe cel mai bun!
  • +2 (4 voturi)    
    La multi ani! (Vineri, 4 noiembrie 2011, 13:57)

    cosmin f. [anonim]

    La Multi Ani domnule presedinte!!!
  • +1 (5 voturi)    
    Presedintele a schimbat prefixul (Vineri, 4 noiembrie 2011, 15:08)

    avatar [anonim]

    La multi ani cu sanatate!Familia si romanii cu capul pe umeri sa va fie mereu alaturi.
  • +1 (3 voturi)    
    La Multi Ani (Vineri, 4 noiembrie 2011, 17:26)

    Catalin [anonim]

    La Multi Ani, multa sanatate si noroc, si spor la munca
  • 0 (2 voturi)    
    urare (Vineri, 4 noiembrie 2011, 19:07)

    votant [anonim]

    la multi ani tot inainte cu sanatate nu te lasa sefu nu lasa corabia sa se scufunde
  • -1 (3 voturi)    
    La multi bani! (Vineri, 4 noiembrie 2011, 19:58)

    Traian [anonim]

    Iti doresc, Base, sa nu apuci batranetea
  • -1 (1 vot)    
    La Multi Ani ! (Vineri, 4 noiembrie 2011, 20:24)

    sergiu [anonim]

    D-le Presedinte, asi fi cel mai fericit dintre pamanteni daca ati reusi sa incepeti Procesul impotriva comunismului, aidoma Procesului de la Nuremberg. Ei ne sufoca. Ei nu ne lasa sa progresam. Ei sunt Raul care trage Romania inapoi.

    Mult succes!
  • +1 (1 vot)    
    La multi ani ! (Vineri, 4 noiembrie 2011, 21:21)

    sucu carmen [anonim]

    La multi ani ! Multa sanatate , tot ce va doriti pentru dvs. si familie , distractie placuta alaturi de prieteni
  • -2 (2 voturi)    
    Presedintele care nu a facut nimic bun pentru mine (Vineri, 4 noiembrie 2011, 23:21)

    kkkjjklklkjkljk [anonim]

    Datorita lui muncesc de doua ori mai mult , castig de doua ori mai putin si traiesc intr-un stres de 4 ori mai mare. Ce s-ai doresc in conditiile astea ? Sa faca totusi, macar pe ultima suta de metri si lucruri bune pentru populatia tarii ca de lucruri rele am vazut (taieri, reduceri, taxe, jicniri, greseli, abuzuri, injustitie, politizare, etc).
  • +1 (1 vot)    
    Sanatos, la punga gros! (Sâmbătă, 5 noiembrie 2011, 3:41)

    mihaela [anonim]

    La ulti ani Domnule Presedinte!
    Aveti si oameni care va iubesc fara sa fie membrii de partid.