Traian Basescu la Belgrad: Nu exista nicio analiza care sa spuna ca Romania ar trebui sau ar putea recunoaste Kosovo

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 1 noiembrie 2011, 16:35 Actualitate | Politic


Presedintele Traian Basescu a declarat, marti, in timpul vizitei de stat in Serbia, ca Romania nu a recunoscut si nu recunoaste independenta Kosovo si ca, pentru moment, nu exista nicio analiza care ar putea spune ca Romania ar trebui sau ar putea recunoaste Kosovo: "Un lucru extrem de important pentru noi este legat de evolutia situatiei din provincia sarba Kosovo. Romania nu a recunoscut si nu recunoaste independenta Kosovo si credem ca o solutie negociata, in care sarbii din Kosovo, in orice caz, trebuie sa aiba sentimentul ca institutiile sarbesti ii servesc si ii protejeaza, trebuie sa existe", a declarat Traian Basescu, citat de Mediafax.

El a facut aceasta afirmatie in timpul unei declaratii de presa sustinute alaturi de omologul sau sarb, Boris Tadic.

Basescu a mai spus ca, pentru moment, "nu exista nicio analiza care ar putea spune ca Romania ar trebui sau ar putea sa recunoasca Kosovo".

"Ne mentinem pozitia afirmata inca de la inceputul acestei dispute. Nu avem conditii pozitive pentru Kosovo", a conchis seful statului roman.

Seful statului roman se afla intr-o vizita de stat de doua zile in Serbia.


Citeste mai multe despre   


















1820 vizualizari

  • +5 (11 voturi)    
    BRAVO (Marţi, 1 noiembrie 2011, 17:10)

    edy [anonim]

    Felicitari domnule PRESEDINTE, aveti coloana vertebrala, Nu se poate recunoaste un stat care nu a existat vreodata, care nu are limba si populatie proprie, nu se pun cei veniti de aiurea, care vor se destabilizeze regiunea. Nu trebuie uitata traditia crestin-ortodoxa a celor 2 tari. Precum si faptul cacele 2 popoare nu sunt trintori, nu stau cu mina intinsa sa ii ajute altii si nici nu vor implementarea unei culturi neeuropene pe meleagurile noastre. Cit despre kosovari(nu sirbi) ar face bine sa puna mina la munca ca nu doare, nu sa mai astepte ajutoarele copiilor trimisi aiurea prin lume. Si daca nu le place cred ca sunt o multime de tari musulmane careiar primi, dar acolo nu se dau ajutoare!
    • +3 (3 voturi)    
      fratii nostri sarbi (Marţi, 1 noiembrie 2011, 17:36)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui edy

      Albanezii sunt urmasii ilirilor cum romanii sunt urmasii dacilor. Erau in balcani inainte sa apara migratorii slavi printre care si sarbii. Sarbii nu dau 2 bani pe romani (nu dau 2 bani pe nimeni), in schimb romanii se uita la ei ca la niste zei, ii considera frati si alte aberatii. Mai iesiti in lume sa vedeti mentalitatile altora, doar din ziare nu puteti avea o parere obiectiva...
      • +3 (3 voturi)    
        EXACT (Marţi, 1 noiembrie 2011, 18:40)

        Ilie [anonim] i-a raspuns lui Gigi

        Romanii din Serbia sunt calcati in picioare iar noi nu vedem decat marele popor frate. Deznationalizeaza fara rusine neamul romanesc. Sa li se spuna odata ce crede conducerea Romaniei despre asta!
      • +2 (4 voturi)    
        @gigi (Marţi, 1 noiembrie 2011, 19:57)

        adi [anonim] i-a raspuns lui Gigi

        stai linistit, nici romanii nu dau doi pe sarbi.
        iar de frati si prietenie, nici nu poate fii vorba.
    • +2 (2 voturi)    
      limba si stat (Marţi, 1 noiembrie 2011, 17:51)

      serban [anonim] i-a raspuns lui edy

      Priviți problema dintr-un unghi superficial. Statele Unite ale Americii nu aveau limbă proprie și nici nu existaseră ca stat, asta nu i-a împiedicat să își proclame independența. Pe de altă parte, bascii au limbă proprie, dar nu sunt independenți.
    • +2 (6 voturi)    
      Atitudine corecta (Marţi, 1 noiembrie 2011, 17:56)

      Mircea [anonim] i-a raspuns lui edy

      Statul Roman nu poate recunoaste autonomia Kosovo pentru ca ar fi ca si cum ar recunoaste autonomia ungurilor din Romania. Inadmisibil.
      • 0 (0 voturi)    
        Mda (Miercuri, 2 noiembrie 2011, 1:07)

        io [anonim] i-a raspuns lui Mircea

        Acelasi motiv pentru care nu ne putem permite sa recunoastem Palestina... Din pacate.
    • -1 (5 voturi)    
      interesanta logica (Marţi, 1 noiembrie 2011, 18:06)

      t [anonim] i-a raspuns lui edy

      zici ca "Nu se poate recunoaste un stat care nu a existat vreodata, care nu are limba si populatie proprie, nu se pun cei veniti de aiurea, care vor se destabilizeze regiunea".

      acum sa vedem cum arata sud-estul Europei in a doua jumatate a sec XIX si in primii 20 de ani ai sec XX:
      - un stat numit "România" nu a existat niciodata; în locul lui au existat trei mici statulete din care unul apartinea culturii europene (Ardealul), iar celelalte doua apartineau culturii orientale; in cea mai mare parte a istoriei lor, cele trei statulete au fost in conflict unele cu altele
      - desi fiecare dintre cele trei statulete avea mai multe limbi (slavona si latina în biserici, slavona, greaca, latina, germana si maghiara in scoli, turca, greaca, armeana, maghiara, germana si romana în comert, româna, maghiara si germana pe ogoare), printre care si o limba proprie majoritatii locuitorilor, sînt de observat urmatoarele: 1. pîna în urma cu 100 de ani, majoritarii din Baragan se intelegeau greu sau deloc cu majoritarii din Crisana - in Baragan se foloseau cuvinte de genul "cioban, giubea, hartzaba, mahala etc" care erau de neînteles pentru un taran roman din Crisana care vorbea cu "pacurar, shuba sau boanda, stricata, oshteaza sau marginime" (observa doar aceasta scurta serie de cuvinte corespondente) 2. pentru a se ajunge la o limba comuna tuturor vorbitorilor de varii dialecte romanice din sud-estul continentului, o mîna de intelectuali au fost nevoiti sa croiasca o limba nou-nouta, formata in proportie de 45% din cuvinte frantuzesti, latinesti si italienesti proaspat imprumutate.
      - populatia proprie celor 3 statulete era cît se poate de diversificata iar populatia unui statulet nu semana niciodata cu populatia celorlalte doua statulete: românii, ungurii si nemtii din Ardeal aveau dansuri, muzici si cule asemanatoare, dar foarte diferite de cele ale românilor, sîrbilor si grecilor & turcilor de la sud de Carpati

      din toate astea se deduce migratia diverselor populatii & politica lor.
      • +1 (1 vot)    
        Aiurea. (Marţi, 1 noiembrie 2011, 18:40)

        Cavalerul Bizantin [anonim] i-a raspuns lui t

        "I pak spui domniietale ca mai marele miu, de ce am înţeles şi eu. Eu spui domniietale iară domniiata eşti înţelept şi aceste cuvinte să ţii domniiata la tine, să nu ştie umin mulţi, şi domniile vostre să vă păziţi cum ştiţi mai bine. " No, înţelesu-ai? E scrisoarea lui Neacşu din Campulung, sec. XVI. Nu ştiu câţi englezi pot citi un text englez din sec. XVI.
    • +2 (2 voturi)    
      hai sa nu mai recunoastem independenta ... (Marţi, 1 noiembrie 2011, 20:41)

      Anonimus [anonim] i-a raspuns lui edy

      ... Republicii Moldova. Argumentele tale cu existenta anterioara, limba si cultura se potrivesc perfect.

      Si de cand nu sunt albanezii neeuropeni? Sunt mai vechi europeni decat majoritatea europenilor. Mai toti au venit "de aiurea" pe cand albanezii erau deja la locul lor.
  • +4 (4 voturi)    
    Rusine (Marţi, 1 noiembrie 2011, 18:15)

    Andu [anonim]

    Dar despre cei 300 000 de romani din valea Timocului care sunt supusi unui proces de sarbizare fortat nici un cuvant?
  • +2 (2 voturi)    
    Stereotipuri (Marţi, 1 noiembrie 2011, 18:56)

    RazTaz [utilizator]

    Ca si ante-comentatorului Gigi, si mie mi s-a acrit pina in gat de stereotipurile astea timpite cu "fatii nostri sarbi".

    Lucrez in Kosovo de jumatate de an si viata de aici nu seamana deloc cu vorbitul din "carti" de acasa.

    Situatia albanezilor din Kosovo nu are absolut nimic in comun cu cea a ungurilor din Romania. Ungurii din Romania n-au fost niciodata arestati de politia secreta, nu a fost niciodata batuti si impuscati pentru ca vorbeau ungureste, nu au fost niciodata scosi din case si manati cu pistolul la timpla spre granita, nimeni nu a omorat vreodata vreun ungur pentru vroia autonomie.

    Multi dau din gura insa putini stiu cu adevarat ce s-a intimplat aici.

    Cred ca a venit vremea sa ne informam inainte sa ne dam cu parerea si sa renuntam la stereotipuri si idei preluate pe nedigerate de la "lideri de opinie".

    Romanii (vlahi) din Valea Timocului sint la fel de rau tratati ca toate celelalte minoritati din Serbia. Iar sarbii au o atitudine foarte dispretuitoare fata de noi, romanii... ne considera niste salbatici saraci si nu dau doi bani pe noi. Nu stiu de ce sint asa de iubiti pe la noi....
  • +1 (3 voturi)    
    //// (Marţi, 1 noiembrie 2011, 19:20)

    Albanezul [anonim]

    Atitudinea antikosovară a domnului Băsescu este o atitudine personală şi presidenţială, dar nu şi o titudine naţională. Devenind avocatul Serbiei în materie de Kosovo, domnia sa a devenit un antikosovar convins, precum îi convine Moscovei şi nu Washingtonului. Mie mi se pare că acest fanatsim diplomatic prosârb despre Kosovo dăunează grav interesele naţionale şi internaţionale ale României.
    Nici-o duferenţă între domnul Băsescu şi tov. Iliescu care i-a întins covorul roşu unui criminal de război, Miloşevici, în 1992, declarând fără ruşinare că cei mai buni prieten ai României sunt Marea Neagră şi Serbia. Care Serbie? A Serbiei care a exercitat crime de război, genocid, etnocid şi Holocaust împotrivă albanezilor kosovari. primitivism politic şi ruşine presidenţială şi guvernamentală! Un argument în plus că încă suntem conduşi de mentalitatea dâmboviţeană a slugilor lui Ceauşescu.
    BOX
    Mua me duket se nuk do ta çojë gjëkundi ky fanatizëm diplomatik proserb ndaj Kosovës.
  • +2 (2 voturi)    
    Rusine! (Marţi, 1 noiembrie 2011, 20:35)

    Anonimus [anonim]

    Cu romanii din Valea Timocului cum ramane, domnule Presedinte? Ei trebuie sa aiba sentimentul ca institutiile romanesti ii servesc si ii protejeaza? Nu-i mai normal sa aiba acest sentiment fata de autoritatile din zona in care traiesc (adica sarbesti)? Acelasi lucru se intampla si cu sarbii din Kosovo (care trebuie serviti si protejati de autoritatile din Kosovo) si mai ales cu albanezii din Kosovo (care numai serviti si protejati de autoritatile sarbesti n-au fost si nici nu vor fi vreodata).

    Gogorita asta nationalista cu precentul Kosovo raportat la secuii din Romania trebuia sa inceteze, nu sa fie hranita la nivel prezidential. Mai ales ca, daca e sa facem comparatii (desi lucrurile nu sunt deloc comparabile in prezent, dar au fost in trecut), Ardealul seamana cu Kosovo exact pe dos, romanii = albanezi si ungurii = sarbi. Sa mai zic si de Republica Moldova? Cum ar fi fost sa se opuna care mai de care independetei Moldovei, cu argumente din astea, ca n-au analiza, ca rusii trebuie protejati de institutii rusesti etc.? Cu genul asta de argumente voia domnul Presedinte sa participe la negocieriele privind Transnistria?

    Degeaba am trait o istorie, ca natie, daca uitam de unde am plecat. Si pentru cine? Pentru sarbii care nu dau 2 scuipati pe noi?
  • +1 (1 vot)    
    Enough is enough (Marţi, 1 noiembrie 2011, 21:46)

    MihaiG [utilizator]

    Romania si Basescu in genere trebuie sa inceteze cu fricile astea idioate legate de Tinutul secuiesc si sa recunoasca independenta Kosovo. Cele doua cazuri nu sunt similare! Nimeni nu i-a dat afara pe secui din scoli, de la slujbe si nimeni nu le-a bombardat casele cum au patit albanezii in Kosovo.

    De ce vorbeste Basescu doar de sarbii de acolo care "trebuie sa aiba sentimentul ca institutiile sarbesti ii servesc si ii protejeaza"? De majoritarii albanezi, peste 90% din populatie, nu are nimic de zis?
    Este o atitudine oarba, care aduce deservicii Romaniei si ajungerii la un acord in acea regiune. Dintr-o incapatanare stupida Romania prefera sa se alieze cu Rusia decat cu majoritatea aliatilor sai din UE si NATO.
  • +1 (1 vot)    
    Kosova este Albania! (Marţi, 1 noiembrie 2011, 22:23)

    Mona Agrigoroaiei [anonim]

    Ba nu domnule Basescu, trebuie sa va contrazic, exista toate analizele pentru care Kosova este teritoriu albanez, cucerit si colonizat de catre Serbia in 1912. Pozitia pro-sarba a presedintelui Basescu, care sta sub calcaiul porcin al Serbiei este totodata antinational romaneasca. Kosova este Moldova Albania, asa cum Basarabia este Kosova Romaniei. Cele doua chestiuni sunt similare. Romania trebuie sa se unifice cu Basarabia si Kosova cu Albania. Orice alta similitudine este gresita si o teza a serviciilor secrete sarbo-romane, care intoxica opinia publica nestiutoare din Romania. Jos cu panslavismul (ruso-sarb)! Traiasca Albania de Nord (Kosova)! Traiasca Romania de Nord (Basarabia! Acum ori niciodata, treziti-vaaaaaaaaaa politicieni romani!
    • 0 (0 voturi)    
      BASESCU PERECLITEAZA RELATIILE ROMANO-ALBANEZE (Duminică, 6 noiembrie 2011, 10:38)

      Tudor Vladimirescu [anonim] i-a raspuns lui Mona Agrigoroaiei

      Iata parerea albanezilor despre romani! Datorita lui Basescu, ne considera tigani si slugi ai Moscovei. Rusine!

      http://www.shekulli.com.al/shekulli/2011/11/02/basesku-as-e-kemi-njohur-e-as-do-ta-njohim-kosoven/