Kelemen Hunor: UDMR propune un nou sistem electoral - cate doi senatori in fiecare judet

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 14 octombrie 2011, 12:11 Actualitate | Politic


Presedintele UDMR, Kelemen Hunor, a anuntat, vineri, ca formatiunea sa propune un sistem electoral mixt prin care la Senat sa fie alesi cate doi senatori din fiecare judet. In acest fel, numarul senatorilor ar scadea la 100: "Noi am mai propus o schimbare, ca o tema de gandire, ca la nivelul Senatului, in sensul de a reduce numarul senatorilor, fiecare judet sa aiba cate doi senatori, indiferent de marimea judetului si fiecare sector cate un senator. Asta ar insemna ca am avea un senat sub 100 de membri, un Senat care ar reflecta o alta gandire spre viitor", a explicat Kelemen Hunor, citat de Agerpres.

"In acelasi timp, pentru Senat putem sa mergem chiar mai departe, sa fie ales pe colegii uninominale, fara lista nationala, ceea ce ar insemna o noutate. Este o tema care trebuie dezbatuta, analizata. La Camera Deputatilor am propus sa ramana asa cum e acum, numarul de deputati, nicio schimbare si un sistem mixt pentru o compensare'', a mai spus liderul UDMR.

Potrivit presedintelui UDMR, in cazul adoptarii acestui sistem, pentru alegerile la Senat in fiecare judet ar urma sa existe cate doua colegii, iar primii clasati sa devina senatori.

Kelemen Hunor a adaugat ca e necesar un sistem electoral mixt pentru a nu se pierde niciun vot al alegatorilor: ''Sunt convins ca vom gasi o solutie concreta, astfel incat sistemul proportional sa functioneze, fiecare vot sa fie transformat in mandat, sa nu se piarda niciun vot exprimat din partea niciunui cetatean. (...) Sistem mixt inseamna ca 50, 55, 60% din mandate vor fi obtinute in colegii uninominale, restul mandatelor vor fi obtinute de pe o lista nationala''.

El a subliniat ca aceasta propunere trebuie discutata cat mai repede si luata o decizie in acest sens pana la sfarsitul lunii in curs pentru a exista timpul necesar modificarii legislatiei, in paralel cu demersul de comasare a alegerilor: ''Comasarea alegerilor trebuie sa mearga impreuna cu acest sistem regandit, sistemul electoral, si daca promovam un act normativ privind comasarea alegerilor, adica prelungirea mandatului alesilor locali, trebuie dublat de acest act normativ privind sistemul electoral''.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1328 vizualizari

  • -4 (8 voturi)    
    UDMR propune... (Vineri, 14 octombrie 2011, 12:30)

    costica [anonim]

    PDL este de acord repede si Guvernul da o OUG !!!!!!!!
    Bravo UDMR!!!!
    Eu zic sa propuneti si un Presedinte si un Prim Ministru, ca PDL va aproba !!
    Si sa nu uit, autonomie in Secuime, ca acum e momentul sa-i determinati sa aprobe!!!!
    • +6 (6 voturi)    
      Minciuna lu Crinut Antonescu (Vineri, 14 octombrie 2011, 13:01)

      Relu [anonim] i-a raspuns lui costica

      mai tineti minte in 2009 cand Crinut spunea tuturor ca este o obligatie europeana ca din 2012 toate tarile europene sa treaca la parlament bicameral.Asta mintea Crinut in preajma referendumului din 2009 cand s-a consultat poporul asupra parlamentului unicameral respectiv desfintarea Senatului. Uniunea Europeana nu stia nimic aceasta obligatie find scornita de Crin Antonescu un personaj disperat ce prostii debita . Uite unde s-a ajuns acum ca politicienii nu respecta vointa poporului si nu se modifica constitutia ca sa se treca la parlament unicameral conform vointei poporului.Politicienii nu tin cont de vointa poporului si o ignora in speranta ca salveaza posturile senatorilor si o institutie inutila care consuma bani de pomana.Acuma si Hunor care pare ca nu stie nimic vine cu variante ignorand si el referendumul din 2009.Sa vada toti romanii cat dau politicienii pe vointa populara .Zero barat.
      • -3 (3 voturi)    
        chiar asa (Vineri, 14 octombrie 2011, 13:27)

        ioan [anonim] i-a raspuns lui Relu

        vointa poporului trebuie respectata.
        intotdeauna sau din cand in cand?
        sau numai cand ii dam voie sa se exprime?
        adica: hai sa vedem cum e cu reducerea pensiilor de ex. aaa, s-ar vota impotriva, deci nu-i bun referendum pe tema asta. in lipsa referendumului zicem apoi ca vointa poporului (impotriva reducerii) nu e exprimata, deci putem sa le reducem. logic nu? :))
        tu ai mancat o portocala?
      • -2 (2 voturi)    
        li se falfaie politicienilor de vointa poporului.. (Vineri, 14 octombrie 2011, 13:47)

        costica [anonim] i-a raspuns lui Relu

        Minciuni, coruptie, populism, incompetenta cat cuprinde de sus de la Boc in jos, clientela politica in posturi cheie, o adminsitratie publica ineficienta si stufoasa....
        Vezi ce este la Giugiu, te cutremuri in ce hal a ajuns Romania azi.....
        JALE.
  • +8 (8 voturi)    
    prosti ne mai crede (Vineri, 14 octombrie 2011, 12:36)

    Mihai [anonim]

    Covasna si Salaj cu 220 000 , respctiv 240 000 de locuitori sa aiba acelasi numar de reprezentanti cu Iasi si Bacau care au 820 000, respectiv 720 000 de locuitori.

    In afara de faptul ca vor fi mai multi cetateni romani de etnie maghiara in senatul Romaniei ce argument logic puteti avea pentru o astfel de propunere idioata.
    • -3 (5 voturi)    
      si daca PDL va fi de acord ?! (Vineri, 14 octombrie 2011, 12:42)

      costica [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      ca sa nu se darame sandramaua de la guvernare !!
      Crezi ca-i doare undeva pe PDListi ca UDMR va avea un numar de senatori dublu fata de cat au acum?!
      NO WAY!!!!!!!
      Important ptr PDL e sa ramana la guvernare!!!!
  • -4 (4 voturi)    
    Mi se pare absolut rezonabil..... (Vineri, 14 octombrie 2011, 12:37)

    Andrei [anonim]

    Cred ca 2 senatori si 2 deputati de judet ar fi suficient. Deciziile s-ar lua mai usor, legislatia ar putea fi votata mai repede, iar costurile cu functionarea parlamentului ar scadea semnificativ. Asta daca nu trecem la parlament unicameral. daca se trece la unicameral (asa cum a fost decis la referendum) 3 parlamentari de judet sunt suficienti. Doamne ajuta!
    • +6 (6 voturi)    
      ti se pare (Vineri, 14 octombrie 2011, 13:00)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      nu ti-a placut geografia, nu? nici n-are rost sa te mai intreb de demografie?...
      un judet cu 2-300.000 persoane sa aiba aceeasi putere in parlament cu unul care are 800.000-1.000.000?
      Poate in visele umede ale lui Kelemen... Chiar celelalte partide ar fi retardate si ar accepta, modificarea constitutiei implica si un referendum.
  • +2 (2 voturi)    
    Senatul desfintat. (Vineri, 14 octombrie 2011, 12:41)

    Relu [anonim]

    Nu are nici un rost si nici o valoare.Este o ramasita a feudalismului romanesc cand in senat mergeau automat marii propietari de pamant,popi,ofiteri superiori si magistrati.Asta ca sa se tina departe de coate goale din camera deputatilor.Senatul nu are nici o vocatie si este o jmekerie securistica infintata de grupul Iliescu-Ilici . Se vor face economii importante daca se desfinteaza senatul.Si rezultatele referendumului din 2009 arata ca participand 50,95% din romanii electori 70% au spus da desfintarii senatului si DA parlamentului unicameral.Ce face acum Hunor ? A uitat de vointa romanilor ?Ce faceti d-lor deputati ?Va bateti joc de referendum?Sa va fie rusine!!!
  • -1 (3 voturi)    
    8 judete (Vineri, 14 octombrie 2011, 12:41)

    hm [anonim]

    E ok. Sa fie doi senatori de judet si 8 judete. Hai trei in bucuresti, ca sa fie numar impar :)
  • +2 (2 voturi)    
    Propunere (Vineri, 14 octombrie 2011, 12:47)

    ?? [anonim]

    Suuuper, ma aliez la propunere si vin cu o completare, in fiecare judet sa fie alesi 2 senatori din care unul de la minoritati. Gluma negluma daca ne vin rromi acasa si se unesc asa va fi.Dixit.
  • -2 (2 voturi)    
    Buna propunere dar e loc si de mai bine (Vineri, 14 octombrie 2011, 12:56)

    lkjgg [anonim]

    E, doi, nu, 10 e mai potrivit
  • +1 (1 vot)    
    300 cu totii - nimic mai mult! (Vineri, 14 octombrie 2011, 13:09)

    Cataleya [utilizator]

    Se face recensamantul, se ajunge sa spunem la 20 de milioane de cetateni romani.
    Se imparte 20 mil la 300 si se ajunge la un colegiu la fiecare 66.000 de alesi. Dupa aceea n-au decat sa-si spuna deputati sau senatori, ca oricum nu mai conteaza.

    Imparteala in functie de populatia judetelor se face pe acelasi criteriu.
    Avem 40 judete, in medie ar fi cam 7-8 deputati pe judet.
    In functie de populatie, un judet poate avea 5-6 colegii iar altul 8, 9 sau 10.
    Mai ales ca votul populatiei este deja dat , cu o majoritate zdrobitoare pt reducerea la 300.

    Ungurii incep santajul.
  • +1 (1 vot)    
    Alegeri,lesinati dupa alegeri (Vineri, 14 octombrie 2011, 13:10)

    AntiM-ulte [anonim]

    Alegeti o Mare Adunare care sa se adune de doua ori pe an cfu cheltuieli minime ,iar problemele de legi sa le faca Institutele de profil politic cu studii ,economic ,social ,dar toti cu studii specifice si locuri ocupate prin concurs. Comisiile care alege candidatii sa fie straine. De asemenea primarii si personalul de executie din administratiile locale alesi prin concurs dintre absolventi de drept administrativ si inca o facultate tehnica pentru primarii din marile orase .Hai sa terminam in veacul XXI cu palavragii,cu clanuri care aleg ce vor ei, cu batai de strada ,cu pomeni facute de imbogatiti peste noapte si nu in ultima instanta de incompetenti.
  • +5 (5 voturi)    
    De ce nu se respecta votul de la referendum ?!!! (Vineri, 14 octombrie 2011, 13:24)

    fecoka [anonim]

    De ce avem nevoie de parlament bicameral ? Sincer ? Imi poate explica cineva necesitatea bicameralismului ? Acelasi proiect de lege se dezbate aiurea intr-o camera, care nu e for decizional, abia dupa aceea se trimite la cel decizional, si astfel se tot prelungeste timpul in care se scoate orice lege. De ce ? Care-i logica ?
  • 0 (0 voturi)    
    daca (Vineri, 14 octombrie 2011, 17:09)

    daca [anonim]

    daca este sa se ramana la doua camere parlamentare, propun ca una din ele sa fie aleasa "pe liste" iar a doua "pe colegii".

    prima ar reprezenta interesul puterii centrale; a doua, interesele regionale.

    in acest fel, s-ar asigura o balanta intre cele doua, fara a cadea intr-o centralizare excesiva sau in secesiune, dupa caz.

    in fine, desi minor, as propune modificarea titulaturii de Curtea Constitutionala in Consiliul Constitutional - in acest fel se elimina impresia (falsa) ca in Curtea Constitutionala sunt numiti judecatori; ei sunt politicieni.