PSD, PNL dar si UDMR si minoritatile au chiulit de la dezbaterile pe Constitutie. Daniel Buda: Daca saptamana viitoare Opozitia nu se prezinta la sedinta, mut dezbaterile la Comisia Juridica. Victor Ponta: Vom participa la modificarea Constitutiei in viitorul Parlament

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Miercuri, 12 octombrie 2011, 20:42 Actualitate | Politic


Parlamentarii PSD si PNL au boicotat miercuri sedinta comisiei care se ocupa de revizuirea Constitutiei iar dezbaterile au fost suspendate din lipsa de cvorum. Presedintele comisiei, Daniel Buda a declarat ca in cazul in care deputatii si senatorii Opozitiei, membrii ai comisiei, vor lipsi si saptamana viitoare, dezbaterile si votul pe proiect vor continua in Comisia juridica a Camerei Deputatilor. Buda a precizat ca la Comisia Juridica va finaliza proiectul Constititiei in maxim doua luni de zile.

"In ipoteza in care colegii din Opozitie nu vor dori sa participe la lucrari, in mod cert voi continua lucrarile in cadrul Comisiei juridice de la Camera Deputatilor. Si va garantez ca maxim doua luni de zile am sa scot acest proiect de la Comisia juridica a Camerei Deputatilor", a declarat presedintele Comisiei comune pentru revizuirea Constitutiei.

PDL a depus la doua comisii dezabterea proiectului de revizuire a Constitutiei in varianta venita de la Cotroceni, declarand ca doreste astfel sa-si mareasca sansele trecerii proiectului. La prima sedinta a comisiei mixte de revizuire a Constitutiei, PDL a anuntat ca, daca proiectul presedintelui Basescu se blocheaza in comisia speciala, muta dezbaterea in Comisia Juridica. Demersul pare fara  finalitate. Chiar daca proiectul va fi adoptat in Comisia Juridica, va ajunge in plen unde PDL are nevoie de votul a doua treimi din numarul parlamentarilor.
 
Folosindu-se de artificiul legislativ, PDL poate adopta mai usor, cu o majoritate simpla, in comisia juridica proiectul de revizuirea a Constitutiei. Conform procedurii parlamentare raportul merge in plenul Camerei Deputatilor unde are nevoie de votul a doua treimi din deputati pentru a fi adoptat. Reprezentantii Coalitiei PDL, UDMR, UNPR si Minoritatile nu detin doua treimi din numarul de mandate iar demersul are sanse mari sa ramana blocat.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1682 vizualizari

  • +12 (18 voturi)    
    Crinulet (Miercuri, 12 octombrie 2011, 20:52)

    MirceaA [utilizator]

    pai nu e Crin seful lor? Opozitia face precum seful. Mai repede faci treaba cu un prost decat cu un neserios.
    • -2 (8 voturi)    
      DICTATURA HOTILOR!!! (Joi, 13 octombrie 2011, 8:51)

      Baba Novac [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

      Actualul regim a devenit unul dement! De 7 ani PDL fura de stinge tot ce misca si le e frica de moarte sa nu piarda alegerile ca intra cu totii la puscarie!!!! Asa ca intaresc politia politica. SRI nu a facut nimic bun in acesti ani pentru Romania, jafurile continua mai abitir ca niciodata, da ei isi maresc numarul de angajati incat fosta Securitate a fost mic copil
      • +1 (5 voturi)    
        ??? (Joi, 13 octombrie 2011, 9:16)

        mojoMG [utilizator] i-a raspuns lui Baba Novac

        Si care-i legatura cu subiectul de mai sus? Sau ai avut tu o rabufnire pur si simplu?. Iti spun eu cum e: aia au facut jaf de 14 ani, astia de 7 si viitorii de inca 5 ani... Te incalzeste cu ceva?
  • +14 (18 voturi)    
    incredibil (Miercuri, 12 octombrie 2011, 21:44)

    Adrian [anonim]

    exemplu de spirit civic. Sper sa iasa cat mai mult la vot si sa ii pedepseasca pe acesti magari indolenti.
    • -2 (4 voturi)    
      PDL si reformele (Joi, 13 octombrie 2011, 12:02)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      PDL – un partid minor, cu 10% incredere din partea electoratului – vrea sa faca revolutie in Romania : reforma constitutionala, reforma administrativa, reforma electorala.
      Sa fim seriosi, cand un partid a ajuns un terchea-berchea dpdv al increderii, nu are autoritatea morala si politica sa faca asemenea reforme. Oricum ideile lor de reformare sunt foarte discutabile, iar ei –colac peste pupaza – vor sa le implementeze repede si daca s-ar putea fara dezbateri prea multe.
      Asemenea reforme trebuie facute de o majoritatea puternica, cu o legitimitate nu doar formala, ci rezultata din alegeri castigate in conditii foarte clare. Nu ca referendumul pentru desfiintarea Senatului, la care au participat 51% din alegatori (sanchi!), nu ca prezidentialele din 2009 castigate tot cu 51% si cu 1 votant la 15 secunde la sectiile din diaspora, etc. Baieti, intai trebuie sa clarificati cum a fost cu aceste scrutinuri castigate in timpul noptii si pe urma sa va ganditi la mutat muntii din loc. Pana atunci, joc de glezne, nu veniti voi sa reformati Romania cu 10% in sondaje.
  • +16 (22 voturi)    
    ... (Miercuri, 12 octombrie 2011, 21:46)

    anca [anonim]

    Victorase si Crinut, cum va bateti voi joc de o tara intreaga. Lasa ca vine si ziua noastra ....
  • +7 (13 voturi)    
    astia isi bat joc de noi (Miercuri, 12 octombrie 2011, 21:57)

    gh [anonim]

    Udmr aia cu 3 la suta luati pe uninominal ciuntit,si aia,minoritati,intrati fara vot in Parlament.Astia de la NATO si UE sunt de acord cu chestia asta,sa avem parlamentari intrati fara sa fie alesi?
  • +10 (14 voturi)    
    viitorul parlament ... (Miercuri, 12 octombrie 2011, 22:04)

    unul [anonim]

    Draga victoras, daca viitorul parlament are mai mult de 300 de parlamentari este neconstitutional, nu doar nelegitim. Asta pentru ca in Constitutie se spune ca "poporul este suveran" si 80% din cei care au votat vor doar 300 de parlamentari (sau mai putini)
  • -6 (10 voturi)    
    povesti portocalii, Dle Buda... (Miercuri, 12 octombrie 2011, 22:21)

    costica [anonim]

    nici voi PDListii nu vreti modificarea Constitutiei cu 300 parlamentari cum a spus cel mai bine Presedintele Basescu!!!!!!!!!
    Chiar daca va prezentati la Comisie ptr discutii, o faceti de florile marului, stiti bine ca nici UDMR nu vrea sa auda de asa ceva, si mai ales nu veti avea 2/3 din voturi!!!
    Povesti portocalii de aruncat vorbe grele despre opozitie!!
    Dar de ce nu ati spus ca nici UDMR si nici minoritatile nu au fost prezente la Comisie ??!!
    RUSINICA !!!!!!!!
    Nici un politician NU vrea modificarea Constitutiei cum vrea TB ptr ca nu vor sa-si piarda locul de munca caldut(dorm bine in Parlament) si plin de avantaje, ca doar nu intra in politica de grija Romaniei!!!
    Intra ptr avantajele enorme!!!!
    • +2 (6 voturi)    
      dar tu vrei? (Joi, 13 octombrie 2011, 9:13)

      excalibur [utilizator] i-a raspuns lui costica

      schimbarea constitutiei?? nu ti-e rusine sa arati cu degetul tot catre cei care initiaza reforme, care sunt lasati sa astepte ca prostii sa se faca voia useleului - nu a poporului -ref modificari constitutie?? de cite ori intervii pe forum, nu faci decit sa latri contra pedeleului, dorind schimbarea lor desi din ce in ce mai clar e pt multi ca nu ai cu ce...asta e atitudine de banditi, nu parlamentari platiti din banii nostri, sa anuntam senin aminarea deciziilor cu cel putin doi ani,,, dar cine sunt nesimtitii astia care-si bat joc de vointa poporului???? cum ne spui ca sunteti acolo ca sa hotariti neluarea unei decizii ?? pentru asa ceva puteam sa facem un parlament de oligofreni..
      si daca la alegerile urmatoare struto-camila uselista nu are majoritate ce facem??? mai asteptam patru ani??? javre nenorocite,,,
      • +1 (5 voturi)    
        asta ai vrut tu sa intelegi... (Joi, 13 octombrie 2011, 11:41)

        costica [anonim] i-a raspuns lui excalibur

        eu am spus mereu ca PDL nu face altceva decat sa spuna vorbe goale, ca nici ei nu vor face reforma de care vorbesc.
        Ba mai mult am spus de nenumarate ori ca azi fara rezerve PDL=PSD. Las-o balta cu astfel de vorbe, nu aveti ce spune si va legati mereu de altele.
        Zi de ce nu au participat la discutii in comisie cei din UDMR si de la minoritati, ca doar ei sunt in coalitie si doresc reforma, nu??
        Povesti, asa cum a spus cel mai bine Presedintele Basescu, cei care NU vor reforma statului roman sunt in primul rand PDListii, ii doare undeva de Romania.
        Cat despre cei din opozitie, eu nici nu ma omor sa comentez, de la ei nu astept nimic, am spus asta de multe ori, PSD a distrus Romania in anii '90. numai ca de la PDL asteptam altceva, in 2004 am votat PD si Basescu. Si a fost UNICA mea speranta de a schimba ceva in Romania, a fost Traian Basescu.
        A fost o mare dezamagire, NU a facut nimic, azi Romania se zbate sa faca ceva fiind singura tara dintre fostele tari comuniste care beneficiaza de asistenta FMI si BM si CE ptr reformele de baza ale statului si tot degeaba !!!
        In 2008 si 2009 NU am participat la vot, ce mi-e PDL, ce mi-e PSD.
        Poti sa-mi spui ?!
        Iar fauna PDLista din Covasna unde locuiesc mi-e de-ajuns sa nu vreau sa mai aud nici de PDL.
        Presa locala scrie mereu de matrapazlacurile si de averile portocaliilor, sunt mai rai decat PSDistii.
        Toti o apa si-un pamant.

        Si sa stii ca nu o sa stau mereu sa-ti raspund tie si altora la astfel de comentarii, facute in lipsa de argumnete la ceea ce spun.
        • -2 (4 voturi)    
          acum mi-e clar... (Joi, 13 octombrie 2011, 11:59)

          excalibur [utilizator] i-a raspuns lui costica

          esti un simplu postac uselist... asa se explica fervoarea cu care abordezi subiectul. Noi vorbim de pdl si tu ma iei cu altele... mars
  • +9 (11 voturi)    
    Ponta este parlamentar la misto. (Miercuri, 12 octombrie 2011, 22:27)

    mircea [anonim]

    Cred ca ar trebui sa-i scoatem din Parlamentul Romaniei pe cei care-si bat joc de tara si amana pentru cand au ei chef ,votarea unor legi importante.In parlamentul viitor sa nu le mai oferim ocazia sa o faca pe smecherii pe banii nostri.
  • +10 (14 voturi)    
    SA SE INTELEAGA !!! (Miercuri, 12 octombrie 2011, 22:48)

    kappy [anonim]

    revizuirea constitutiei ,adica reducerea numarului de parlamentari de la 471 la 300 este blocata de partidele care de 20 de ani SE OPUN BUNASTARII ROMANILOR SI VOINTEI ACESTORA ; PSD ,PNL SI UDMR SA FIE CLAR.!!
    • -4 (4 voturi)    
      clar! (Joi, 13 octombrie 2011, 9:16)

      cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui kappy

      Doar FSN'ul vrea bunastarea tarii. Na.. Cum se numeste acuma? PDL parca.
      • +1 (1 vot)    
        Cand te-ai nascut? (Joi, 13 octombrie 2011, 16:25)

        mojoMG [utilizator] i-a raspuns lui cosminrs

        Daca nu stii cine e FSN-ul ??? macar nu te mai face de ras, daca mai multe nu stii...
  • -4 (8 voturi)    
    nu inteleg (Miercuri, 12 octombrie 2011, 23:09)

    smen [anonim]

    de ce se strofoaca astia cu Constitutia,oricum nu au 2/3,PDL stie ca nu are majoritatea necesara de a modifica constitutia
    • +3 (7 voturi)    
      exact (Joi, 13 octombrie 2011, 4:23)

      NewLevel [anonim] i-a raspuns lui smen

      Demersul e necesar. In felul asta poate pricep si telespectatorii lu' Badea Mircea cine nu vrea dimimuarea numarului de parlamentari.
    • +3 (5 voturi)    
      cel putin , in plen, e pe fata.. (Joi, 13 octombrie 2011, 9:16)

      excalibur [utilizator] i-a raspuns lui smen

      cine se opune modificarilor gen reducerea, etc... nu una mincam si alta vorbim
  • +4 (6 voturi)    
    micul (sau piticul) (Joi, 13 octombrie 2011, 8:46)

    banateanul. [utilizator]

    Titulescu, crezi ca vei face parte din viitorul PARLAMENT?Sper ca cetatenii acestei tari ,vor avea atata discernamant sa stie ca ramasitele bolsevistilor numai au ce cauta in PARLAMENT !
  • 0 (2 voturi)    
    UNPR (Joi, 13 octombrie 2011, 9:31)

    catalin_mattei [utilizator]

    UNPR-ul este acel ciot care face ca actualul Parlament sa nu mai reprezinte vointa alegatorului de la momentul alegerilor parlamentare... cei care doresc sa realizeze modificarea Constitutiei trebuie sa aiba girul cetatenilor cu atat mai mult cu cat acestia vor fi cei ce in final isi vor exprima acceptul sau nu asupra noii Constitutii... in conditiile unui PDL ajuns la cota de max 20%, a unui UNPR nascut din jocuri politicianiste realizate la Cotroceni, actualul Parlament este doar o adunatura si nu reprezinta vointa politica a poporului.. dl Basescu ar trebui sa cunoasca cel mai bine acest lucru mai ales ca domnia sa este cel care acum ceva vreme ne vorbea despre necesitatea reintoarcerii la popor pt respectarea vointei acestuia...