VIDEO Traian Basescu: Olanda isi va schimba atitudinea fata de aderarea Romaniei la spatiul Schengen doar printr-o rezolvare bilaterala a problemelor

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 6 octombrie 2011, 14:32 Actualitate | Politic


Presedintele Traian Basescu a declarat joi ca atitudinea Olandei fata de aderarea Romaniei la spatiul Schengen nu se va modifica decat in contextul unei rezolvari bilaterale a problemelor, titreaza Mediafax. Presedintele a dat asigurari ca se fac eforturi in aceasta directie.

Declaratia presedintelui a fost facuta in contextul discutiei despre necesitatea solutionarii pe cale bilaterala a problemelor dintre Republica Macedonia si Grecia, facand referire la inalienabilitatea dreptului de veto pe care il are un stat membru NATO.

"Romania nu poate decide intrarea Macedoniei in NATO si UE. Noi nu avem niciun motiv sa nu sustinem Macedonia pentru intrarea in Uniunea Europeana. Stim insa ceea ce stiu toti, nu numai eu sau domnul presedinte [n.r. al Republicii Macedonia]: exista un blocaj in relatia greco-macedoneana, care trebuie negociat intre cele doua capitale. Dupa noi, interesul major este al Macedoniei sa intre in NATO si in UE", a afirmat presedintele.

Traian Basescu a adaugat: "Romania este stat membru al UE. Acum doua saptamani doua state membre impotriva a alte 24 de state au anuntat ca isi vor manifesta dreptul de veto in ceea ce priveste intrarea Romaniei in spatiul Schengen. Romania nu a avut ce sa faca, este un drept al statelor membre. Sigur ca am considerat nedreapta atitudinea, incorecta fata de noi, dar noi stim acum ca aceasta atitudine nu se modifica decat daca rezolvam bilateral problemele. Si asta facem".



Amintim ca decizia cu privire la aderarea Romaniei si Bulgariei la spatiul Schengen a fost amanata pe data de 21 septembrie. Desi Polonia a sustinut aderarea, s-a creat un blocaj in urma opozitiei Olandei si Finlandei. Chestiunea nu a fost suspusa votului, fiind evitata astfel o decizie negativa ce ar fi fortat reluarea unei parti a procedurii juridice de aderare.

Problema blocajului ar putea fi pusa in discutie in cadrul Consiliului European din 17-18 octombrie.

Citeste si:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2831 vizualizari

  • -6 (10 voturi)    
    Republica Moldova? (Joi, 6 octombrie 2011, 14:39)

    mi [anonim]

    Nu moldovenii se cearta cu grecii, ci macedonenii dupa cum explica presedintele mai jos. Iar comparatia lui intre cele doua cazuri e de rasul curcilor... dar ce sa-i ceri.

    Succesuri!
    • +5 (11 voturi)    
      Arata/mi te rog unde exista... (Joi, 6 octombrie 2011, 15:15)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui mi

      Moldova in articol!
      Invata sa citesti, abia apoi ai dreptul sa ai opinie!
    • 0 (12 voturi)    
      nu are importanta ce scrie in articol (Joi, 6 octombrie 2011, 15:29)

      victor L [anonim] i-a raspuns lui mi

      principiul/ideologia "noastra/@mi" e clara:
      " jos Basescu".
      • -1 (3 voturi)    
        textul (Joi, 6 octombrie 2011, 17:53)

        mi [anonim] i-a raspuns lui victor L

        dragilor, textul a fost corectat intre timp. dar ce sa zici si tu UishpiDuishpi.

        @victor L din ce am zis eu nu reiese nicio ideologie, dar tu poti sa interpretezi ce vrei. Daca ai stii ceva despre conflictul dintre macedoneni si greci am putea avea o conversatie relativa la comparatia lui Base dintre 'conflictul' Olanda-Romania si Grecia-Macedonia.

        Succesuri, inca o data!
  • -1 (9 voturi)    
    ha ha ha! Azi e neagra, maine-i alba! :P (Joi, 6 octombrie 2011, 15:26)

    Bogdan [anonim]

    Credeam ca i-am rezolvat pe olandezi cand le-am oprit florile in vama ! Acum sa ne prefacem ca suntem un stat democratic, nu cu un "presedinte-jucator" in fruntea tarii, care foloseste institutiile statului dupa cum ii convine ?! Ha ha ha! Clar olandezii o sa fie convinsi de "buna noastra credinta" si de independenta institutiilor statului :P (banuiesc ca nu o sa le convina ca vamile UE vor raspunde la comenzile politice ale unui smecher de la Cotroceni de exemplu, nu? )
  • -1 (7 voturi)    
    Olandezii sunt vicleni. (Joi, 6 octombrie 2011, 15:40)

    Cheia olandeza [anonim]

    Ei nu au probleme cu imigratia si nici cu intrarea Romaniei in Schengen. Sunt 2 scenarii ,ori i-a rugat cineva care nu se poate certa cu Romania ca are interese evidente(gen Franta) ,ori un boss din Olanda vrea sa negocieze o privatizare ceva si cum acolo guvernul face treaba pentru mediul de afaceri se opune ca la negocieri sa zica uite daca imi dai aia facem asa. Finlanda joaca aceiasi carte .Sa se chiverniseasca cu ceva. Romania ar trebui sa riposteze prin joc fin de picioare si cotonogeala pe tacute la interesele olandeze pana inteleg ca nu le merge.Sa nu creada cineva ca un investitor strain sta intr-o tara din motive cunoscute de guvernul tarii respective.Ei stau acolo inpotriva oricarei evidente daca le convine lor ceva.Altfel nu stau nici sa le dai facilitatile cele mai permisive la limita ajutorului de stat.Se scot ei cu rotatia prin firme offshore cu profitul .
    • -1 (7 voturi)    
      Viclesuguri (Joi, 6 octombrie 2011, 16:02)

      Carabusul Auriu [anonim] i-a raspuns lui Cheia olandeza

      Pai la olandezi e simplu - ING bagata in colimator - si asta pe drepte - si sa vezi razgandire. Shell tinut in rezerva daca ING strange tare din buci. Oricum la olandezi le place cu stransu' din buci asa din principiu
  • +5 (7 voturi)    
    mda (Joi, 6 octombrie 2011, 17:12)

    S. [anonim]

    suntem corupti si nu meritam, asta-i adevarul. Tocmai m-am intors de la o conferinta in care-a vorbit un parlamentar german si a fost reamintit scandalul din The Times, si spunea ca nu-si imagineaza cineva cum poate fi atat de prost. Cat despre vetoul Olandei si al Finlandei, e normal, suntem platiti prost, si de-aici(dar nu numai) exista coruptie. Cum sa lasi granitele in baza celor mai corupte state din Uniune?Trebuie sa fii cretin.
    • +3 (5 voturi)    
      Cretinii Europei (Joi, 6 octombrie 2011, 17:48)

      silviu [anonim] i-a raspuns lui S.

      Asa am fost vreme de multe veacuri - cretini care ne-am impotrivit turcilor - si acum tarile civilizate si necucerite de turci ne dau lectii despre civilizatie si democratie ...Corect , am fost cretini ca ne-am impotrivit in loc sa-i lasam sa treaca sa-si faca razboaiele cuvenite...si acum poate eram intelesi .
    • +3 (3 voturi)    
      de acord ca (Joi, 6 octombrie 2011, 17:55)

      coor [utilizator] i-a raspuns lui S.

      suntem cum suntem , dar treaba cu granitele , hmm , mai gandeste-te ! e cale lunga din Romania in Olanda sau Finlanda , deci era logic sa se impotriveasca altii , mai apropiati de noi ! nu ? ceva e putred in Olanda , de data asta !
      • -2 (2 voturi)    
        putred putred (Joi, 6 octombrie 2011, 21:17)

        do [anonim] i-a raspuns lui coor

        da asa este,ceva putred in UE...basescu cu sleahta lui!!!
  • -1 (1 vot)    
    dilema grecilor cu a mecedonenilor (Vineri, 7 octombrie 2011, 0:26)

    visio [anonim]

    este inca de la inceputul tarilor respective; oricum, nu ne intereseaza; ceea ce este imporatant pentru noi este ca olanda sa ne cumpere toate droggurile si in schimb le dam toate persoanele "diferite" de cele normale...e un schimb ok, asa-i?
  • -2 (4 voturi)    
    Pe TVR referindu-se la (Vineri, 7 octombrie 2011, 8:25)

    Audit [utilizator]

    controalele realizate in vami la produsele din Olanda, dl. Presedinte a zis "in Romania produsele etnobotanice sunt interzise"!!! L-am crezut ca fraierul. Minciuna gogonata! Este o lege blocata la Camera Deputatilor care interzice ceva dar nu tot. In schimb copii si parinti sunt distrusi in continuare de complicitatea autoritatilor si, iata, cu minciuna Presedintelui.
  • +1 (1 vot)    
    mda2 (Vineri, 7 octombrie 2011, 8:44)

    S [anonim]

    nu-i nimic putred, prin Grecia intrau cei mai multi imigranti in UE, si apoi ajungeau in toata Europa, doar nu ramaneau acolo. Odata trecuta granita, daca esti in Schengen nu te mai controleaza nimeni, asta-i ideea. Daca in Grecia, unde au salariile de cel putin 4 ori mai mari, intrau atatia, gandeste-te cati ar intra pe la noi.
    Si daca tot ati adus in discutie R. Moldova, e adevarat, are sens in discutia actuala. Basescu a facut 2 chestii, una buna si una proasta. Una buna ca ajuta R. Moldova, si daca/cand or intra in Uniune, atunci am fi aproape 'uniti'(in ideea ca ar fi fara granite, ar fi o limba comuna intre cele 2 tari si vom avea toti euro) si una proasta: ca da asa multe vize, si e normal ca occidentalii, care deja au f multi imigranti, sa se opuna intrarii altora, ba mai mult cu acte in regula, prin ROmania
  • -3 (3 voturi)    
    eroare (Vineri, 7 octombrie 2011, 10:08)

    srpc [utilizator]

    problemele dintre noi si Olanda se vor rezolva cand vom atinge gradul minimal de civilizatie si onestitate pe care - perfect justificat - ni-l pretind olandezii.
  • 0 (2 voturi)    
    fas (Vineri, 7 octombrie 2011, 16:13)

    za one [anonim]

    Bai tata da cat de complicat e ma sa faca o comisie...sa se duca la olandezi, francezi, norvegieni si sa le zica... tata suntem din partea guvernului Romaniei si vrem sa rezolvam problemele...ia ziceti voi ce doleante aveti. Simplu nu ? Apoi daca se pling aia de t.i.g.a.n.i. ok... 2 suturi in f.u.n.d. si mars in tara ! Apoi sa nu mai poata intra in tarile respective... ce e asa greu ? Si sa rezolve problemele !
    Cheia solutiei consta in comunicare...
    Eu pun pariu cu voi daca as avea puteri depline din partea Guvernului as rezolva tot :)