Zi neagra pentru Guvern in Senat: Legi importante respinse, amanate, blocate. Ce solutii are PDL si de ce chiulesc senatorii

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Miercuri, 5 octombrie 2011, 21:02 Actualitate | Politic


Guvernul Boc are mari probleme in Senat. In sedinta de plen, puterea a primit, miercuri, lovitura dupa lovitura, toate proiectele Guvernului fiind respinse sau amanate. Legea care reglementa modul de promovare a judecatorilor la Inalta Curte de Casatie a fost respinsa, Codul asistentei sociale si trei reexaminari de lege au fost blocate de reprezentantii Opozitiei din cauza absenteismului senatorilor Puterii. In timp ce parlamentarii PDL boicoteaza proiectele propriului Guvern, conducerea PDL nu misca un deget sa-i mobilizeze. La inceputul anului,  Traian Basescu avertiza Guvernul ca risca sa ramana fara majoritate parlamentara.
De o luna de zile, democrat liberalii nu reusesc sa-si mobilizeze oamenii. Consecintele s-au vazut, miercuri, in sedinta Senatului, cand toate proiectele Guvernului au fost blocate sau respinse. De la sedinta de plen au lipsit aproximativ 30 de senatori ai Puterii. 

Prima lovitura primita de Putere a fost amanarea pentru a patra oara a Codului de asistenta sociala. Din cauza absenteismului, senatorii Opozitiei au reusit sa amane dezbaterea Codului.

La propunerea liderului PNL, Puiu Hastotti, proiectul de lege a fost mutat de pe ordinea de zi pe ultima pozitie, amanand dezbaterea pentru a patra oara. Propunerea a fost adoptata cu 48 de voturi pentru, 40 de voturi impotriva si trei abtineri.

O a doua infrangere a Puterii a fost respingerea proiectului de lege initiat de Guvern privind impunerea de criterii mai stricte de promovare a judecatorilor la Inalta Curte de Casatie si Justitie (ICCJ) - locul unde se judeca, printre altele, si marile dosare de coruptie. Senatorii au respins si proiectul de lege, in forma inaintata de Guvern si convenita cu CSM si Inalta Curte, cu 48 de voturi pentru, 51 de voturi impotriva si o abtinere (neintrunind numarul necesar de voturi 69 proiectul a fost respins).

Alte trei cerei de reexaminare trimise de presedintele Traian Basescu au avut aceiasi soarta.

In timp ce Opozitia respingea pe banda rulanta proiectele Guvernului, liderul senatorilor PDL, Cristian Radulescu, incerca sa-si intimideze colegii cu o camera digitala. Radulescu a venit in sedinta de plen cu o camera digitala ambalata pe care a asezat-o ostentativ pe banca. "Am facut niste poze zilele trecute si vreau sa le descarc in laptop" a fost explicatia lui Radulescu.

In ceea ce priveste absenteismul, Radulescu a invocat ca ministrii senatori nu pot fi prezenti tot timpul la sedinte iar ceilalti parlamentari sunt si ei oameni si "pot sa aiba probleme acasa, de sanatate".
  • "Atunci cand ai o majoritate de un vot e foarte greu cand ai trei ministri de la PDL si doi de la UDMR, deci cinci ministri senatori, cand ceilalti mai sunt prin diverse actiuni aprobate de catre Senat in strainatate, cand sunt oameni toti, pot sa aiba probleme si acasa, probleme de sanatate, sa intrunesti intotdeauna cvorumul acela si sa ai senatorul acela in plus fata de cat este necesar. (...) De exemplu pe cine (sa sanctionam - n.r.), pe ministrii care reprezinta tara in diverse actiuni internationale?, a explicat Cristian Radulescu.
Desi blocajul din Senat dureaza de mai bine de o luna, conducerea PDL nu a discutat problema. Secretarul general al PDL, Ioan Oltean, a declarat pentru Hotnews.ro ca in forul de conducere al partidului nu s-a discutat despre mobilizarea senatorilor. "Nu am discutat aceasta problema in partid. Blocajul de la Senat este unul serios si, in urmatoarea perioada, vom aduce in discutie acest subiect", a declarat Oltean.

Apropierea campaniei electorale ii determina pe senatorii Puterii sa se delimiteze de proiectele si masurile Guvernului. "Nu ma intereseaza sa votez proiectele Guvernului, sa tai indemnizatiile la caldura si sa-mi asum oprobiul public pentru o conducere care nici nu ne onoreaza cu prezenta la sedintele de grup si in plus habar nu are cum sa castige alegerile din 2012", a declarat un senator sub protectia anonimatului. Altii prefera sa-si faca campanie in teritoriu si sa fie prezenti mai mult in colegiile unde spera sa obina un nou mandat.

La inceputul saptamanii, in Senat, Opozitia a fost la trei voturi diferenta de a adopta motiunea simpla pe subventia la caldura. Cu 66 de voturi pentru, 62 impotriva si o abtinere motiunea simpla "Caldura care ingheata Romania: regimul Basescu-Boc" a fost respinsa pentru ca nu a intrunit numarul necesar de voturi, adica 69.

Opozitia a remarcat degringolada din tabara Puterii, liberalii si social democratii luandu-i peste picior pe senatorii Puterii. Liderul grupului parlamentar al PNL din Senat, Puiu Hasotti a declarat  de la tribuna ca votul secret pe motiunea simpa a dovedit ca Opozitia este majoritara iar social democratul Ilie Sarbu, le-a transmis acestora ca trebuie sa se obisnuiasca cu gustul amar al infrangerii fiindca vor fi din ce in ce mai dese.

Din 137 de mandate, reprezentantii Puterii au 70 de senatori iar opozitia 67. Potrivit procedurii legislative pentru ca un proiect de lege sa fi adoptat este nevoie de votul a 50+1 din senatori, mai exact 69. Puterea are o majoritate  fragila la Senat, 70 de parlamentari dar, in cazul unei mobilizari exemplare, ar reusi sa-si adopte proiectele si legile propuse de Guvern.

In martie, presedintele Traian Basescu a declarat intr-un interviu acordat Realitatea TV ca, in cazul in care PDL va pierde majoritatea parlamentara, solutia pe care o va propune va fi aceea a unui prim-ministru independent.

"Stiti ce ma ingrozeste? Daca se intoarce din nou criza? (...) Stiti in ce conditii as fi spus ca Boc este iresponsabil? Daca marea salariile, daca marea pensiile, l-ati fi aplaudat, dar prabusea tara. (...) Daca se pierde majoritatea (in Parlament - n.r.) care credeti ca este solutia? Am vazut azi in Senat lipsa de interes, absenta. Cine stie, poate se pierde majoritatea foarte curand sau s-a pierdut si atunci ce solutie pot propune clasei politice, in primul rand? Un premier independent! E o solutie. Sa vedem daca o accepta", a explicat, in primavara, presedintele Basescu.

















2494 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    cum? (Miercuri, 5 octombrie 2011, 21:25)

    srpc [utilizator]

    nu vin parlamentarii Puterii la sedintele de plen? rusine Dinu Patriciu! (ca doar n-o fi Rusine pedele+UDMR +UNPR +alte deseuri).
  • -1 (7 voturi)    
    si reformele Dlui Boc ???!! (Miercuri, 5 octombrie 2011, 21:31)

    costica [anonim]

    Pana acum auzeam mereu de la DL Boc cum e cu reforma-n sus si-n jos, ca PDL si Guvernul fac REFORMA, ca asa si pe dincolo.... Vorbe, muuuulte vorbe goale, spuneam mereu cand venea Dl Boc si ne ametea cu REFORMELE facute de PDL!!!
    Cum mai e cu REFORMELE, Dle Boc ???!!
    Mai e sau nu mai e ???!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Ii doare p-astia de la PDL undeva de REFORMELE cu care ne abureste Dl Boc la televizor!!!!
  • +7 (7 voturi)    
    cam aiurea (Miercuri, 5 octombrie 2011, 23:20)

    S. [anonim]

    in felul asta, o sa-si cam piarda voturile cei din PDL, au nevoie de multe reforme aplicate cu succes pentru a se diferentia de 'ceilalti', iar daca nici macar nu se sinchisesc, sa nu sunt capabili sa-si aduca oamenii la treaba, atunci o sa piarda si votantii care chiar spera/au incredere in reforme.
  • +7 (7 voturi)    
    ridicol (Miercuri, 5 octombrie 2011, 23:29)

    CaragialeIonel1304159165041 [anonim]

    ii doare undeva sau nu au vrut sa treaca. ce scuza penibila : " sunt si ei oameni".
    • 0 (2 voturi)    
      pai doar nu or fi persoane publice (Joi, 6 octombrie 2011, 2:49)

      cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui CaragialeIonel1304159165041

      sunt si ei oameni, au dreptul la opinii personale, pot sa bea si sa faca scandal.. toti romanii vad asta ca o normalitate.
      O sa ajungem si noi o tara normala cand cineva care detine o functie publica va trebui sa se comporte comform functiei si nu ca orice om dintr'un birt care injura in stanga si in dreapta.
      Oamenii astia trebuie sa inteleaga ca viata publica inseamna ca nu mai au voie sa faca ce face un om de rand. Daca nu vor asta atunci sa nu intre in functii de demnitati publice.
      Dar romanii voteaza tocmai pentru a putea spune ca uite si ei fac la fel ca noi si isi gasesc o scuza in a se purta aiurea.
  • +1 (3 voturi)    
    Daca reprezentantii puterii... (Joi, 6 octombrie 2011, 9:01)

    Rescatorul [anonim]

    s-au plictisit deja de "reformarea" si "modernizarea" tarii, atunci sa plece si sa lase pe altii. Incep sa cred si eu ca presedintele Basescu a ratat din nou starpirea coruptiei si reformarea tarii pentru ca a pariat pe un cal mort - PDL. Este timpul sa apara alte forte politice mai responsabile si capabile sa produca ruptura de trecutul comunist si bolsevic care inca blocheaza inaintarea tarii si ne tin in mocirla. Nu ar fi rau sa avem si alegeri anticipate. Sa aleaga romanii ce vor: sa stea in mocirla sau sa se modernizeze si civilizeze. Nu sunt fatalist, dar "dragoste cu forta. nu se face".
    • 0 (4 voturi)    
      sa stii ca si eu asta spun... (Joi, 6 octombrie 2011, 10:00)

      costica [anonim] i-a raspuns lui Rescatorul

      desi de multe ori m-ai jignit asociindu-ma cu PSD, ci Iliescu Ilici GKBistul(sau cum ii mai spuneai tu) si cu opozitia aia care nu vrea modernizarea Romaniei.
      Nu este asa, imi doresc ca si tine sa se schimbe in bine Romania, numai ca eu nu am crezut deloc in PDL, ceea ce am vazut la PDListi este ceea ce am vazut in anii trecuti la PSD!!!
      Azi, PDL=PSD, fara nici o rezerva.
      Ceea ce a facut PDL pana azi, adica acele masuri de austeritate au fost luate la presiunea FMI si BM si CE care au imprumutat Romania cu 20 miliarde Euro(altfel azi eram in faliment inaintea Greciei, pe noi nu ne salva nimeni din UE!!!).
      Altfel, PDL NU ar fi facut nici o miscare de asanare a finatelor publice ale Romaniei, asa cum nici nu a facut pana in minunata luna mai 2010 cand au inceput masurile de austeritate cerute de FMI &comp pentru scaderea cheltuielilor bugetare, in schimbul imprumutului masiv de 20 miliarde Euro!!
      Deci, ce-a facut PDL de erai tu atat de infocat sustinator iar acum te vad dezamagit la fel cum eram si eu de PDL dupa ce in 2004 votasem PD si Traian Basescu??!!!
      Si nu o data am spus despre politicienii Romaniei ca sunt TOTI o apa si-un pamant!!
      TOTI.
      • 0 (0 voturi)    
        Incep sa-ti dau dreptate.... (Joi, 6 octombrie 2011, 14:50)

        Rescatorul [anonim] i-a raspuns lui costica

        dar, sa mai vedem. Poate-poate, in ceasul al 12-lea. Altfel, pe cine mai votam? Pe Dan Diaconescu?
        • 0 (0 voturi)    
          NU (Vineri, 7 octombrie 2011, 18:42)

          costica [anonim] i-a raspuns lui Rescatorul

          dar sincer sa fiu habar NU am cu cine voi vota si sa stii ca multa lume pe care-o cunosc este in aceeasi situatie.
          Mai ales aici in judetul Covasna avem o adevarat fauna si la PSD si la PNL si la PDL si la...
          Doar cu UDMR se poate vota, dar asa votau maghiarii, de 20 de ani, ca ei nu aveau alta varianta, de-acum nu va fi la fel de simplu nici pentru ei...
          Habar nu am si mai rau e ca vom vedea la greu pungile portocalii-verzui, sau rosii sau galbene pline cu zahar, ulei, faina....
  • +1 (1 vot)    
    tot reforme (Joi, 6 octombrie 2011, 9:28)

    theaba [utilizator]

    tot reforme vor face si urmatorii, asa cum au facut pana inainte de '06.prezenta va fi tot asa ca si azi nu cere responsabilitate de la ei. si doamne fereste sa ceri seriozitate, cinste?!!!, scopul lor e inca un grad maso pe umar. doar nu crezi ca pentru binele tarii au ajuns ei acolo.
  • +3 (3 voturi)    
    nesimtire (Joi, 6 octombrie 2011, 10:29)

    lupu [anonim]

    La servici, dintr-un colectiv de 70 de oameni, din cand in cand se intampla sa lipsesca unu pentru ca e bolnav si unu pentru ca are probleme familiale. Dar in majoritatea zilelor lucratoare (excluzand perioadele de concedii) sunt 70 de oameni prezenti. Salariul mediu este de aproximativ 1500 de lei si se lucreaza de la 9 la 6. In parlament vine cine are chef, cand are chef, legile nu trec dar salariile sunt in medie de 5000 de ron (daca nu ma insel). Cata nesimtire sa aibe oamenii astia in ei? La ce au candidat acolo daca nu vor sa vina la munca sa voteze? Ca altceva nu trebuie sa faca si nici macar nu trebuie sa aibe liceul terminat.
    • +3 (3 voturi)    
      ce sa voteze ?! (Joi, 6 octombrie 2011, 11:04)

      costica [anonim] i-a raspuns lui lupu

      Legea privind asistenta sociala, care va taia ajutoarele sociale pentru jumatate dintre cei care le primesc azi in mod ILEGAL ???!!
      Dl Boc spune asta in mod corect, numiai ca nu se prea omoara nici Dumnealui sa faca ceva ca parlamentarii puterii si ai coalitiei sa voteze Legea, iar parlamentarii puterii nici nu vor sa auda sa o voteze pentru ca asta ar insemna sa-si ia ADIO de la voturile amaratilor care in schimbul acestor ajutoare ii voteaza an de an !!!!!!!!!
      Asa au facut TOATE guvernele post '89 din Romania..
      Saracii primesc acele ajutoare contra VOTURI, iar campania electorala din 2012 este atat de aproape ca astia din PDL nu mai stiu cum sa atraga voturi NU sa le indeparteze!!
      Ce sa voteze, scaderea numarului de parlamentari la 300, ca sa ramana fara loc de munca aproape jumate dintre ei ?!
      CONCLUZIE: ADIO reformele de care Romania are nevoie, PDL si coalitia isi vede INTERESELE, si NU-i intereseaza DELOC interesele Romaniei.
      Ce sa voteze ?!
  • 0 (0 voturi)    
    rusine (Joi, 6 octombrie 2011, 18:40)

    mara [anonim]

    Toti ,cei de la putere si cei din opozitie , nu au pic de bun simt . Sunt platiti de noi toti , dar nu-i intereseaza binele acestei tari . Sunt necesare legi concrete , clare , care sa nu lase loc de interpretari . Dar ei, ce fac ? Sa-i mai alegem ? Pe care dintre ei ? Pe care partid ?Dezamagire , din partea tuturor.