Sever Voinescu: Colegiul Director a mandatat conducerea PDL sa abordeze mai flexibil in Coalitie subiectul regionalizarii

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 3 octombrie 2011, 18:27 Actualitate | Politic


Purtatorul de cuvant al PDL, Sever Voinescu, a declarat, luni, la Parlament, ca in urma sedintei de duminica seara a Colegiului Director, conducerea partidului a fost mandatata sa discute o formula mai flexibila in cadrul Coalitiei in privinta reorganizarii administrativ-teritoriale pentru raspunde, astfel, si temerilor UDMR, relateaza Agerpres.

Sever Voinescu a fost intrebat de presa daca in cadrul Colegiului Director al PDL de duminica seara s-a decis ca discutiile din cadrul Coalitiei pe marginea proiectului reorganizarii administrativ-teritoriale sa fie finalizate pana la sfarsitul lunii noiembrie si daca in urma reuniunii democrat-liberale s-a degajat ideea unui proiect de reorganizare care sa cuprinda 12 judete.

"Da corect, asa este", a spus Voinescu referindu-se la termenul legat de luna noiembrie.

"Noi am avut proiectul nostru. Ceea ce am decis ieri este sa manifestam suficienta flexibilitate in chestiunea aceasta pentru a obtine si acordul colegilor de la UDMR. (...) Importanta acestui proiect este atat de mare din punctul nostru de vedere incat, practic, ieri Colegiul Director a mandatat conducerea partidului sa continue aceste negocieri pe o formula suficient de flexibila care sa raspunda si temerilor colegilor de la UDMR", a mai declarat purtatorul de cuvant al PDL.

Sever Voinescu a subliniat ca masura reorganizarii administrativ-teritoriale trebuie facuta la finalul unui mandat, inainte de urmatorul ciclu electoral, comentand astfel declaratiile presedintelui UDMR de saptamana trecuta potrivit carora reorganizarea administrativ-teritoriala este un proiect care se poate realiza doar dupa 2012.

"Este o chestiune de logica politica. Reorganizarea administrativ-teritoriala nu se poate face decat la finalul unui mandat, nu o poti face la inceputul unui mandat. Pentru ca noi vom alege, daca ramanem asa, Doamne fereste, 41 de presedinti de Consilii judetene si dupa trei luni ce facem, reorganizam judetele sau cum? Prin urmare e logic, e firesc ca o asemenea masura de reorganizare administrativ-teritoriala sa o luam la sfarsitul unui mandat pentru ca apropiatele alegeri sa se desfasoare in noua formula", a declarat Voinescu.

Purtatorul de cuvant al democrat-liberalilor a repetat ca proiectul reorganizarii administrativ-teritoriale este unul extrem de important pentru Romania si si-a exprimat convingerea ca pana la urma, impreuna cu UDMR, vor ajunge la o concluzie si il vor realiza.

Despre varianta de regionalizare pe care se vor purta in continuare discutiile in Coalitie, Sever Voinescu a declarat ca, in principiu, PDL se gandeste la respectarea regiunilor istorice.

"Noi am mandatat echipa sa discute cu colegii de la UDMR pe o formula flexibila. Sigur ca ne gandim la respectarea in principiu a regiunilor istorice ale Romaniei care au o anumita identitate in mentalul colectiv romanesc si au o anumita identitate si in privinta comunitatilor de acolo", a mai afirmat Voinescu.

El a completat, insa, ca regiunile istorice sunt destul de imprecise.

"Se intampla adesea ca in interiorul unor regiuni istorice sa ai alte regiuni istorice si asa mai departe. Vrem cu aceasta noua abordare sa raspundem ingrijorarilor colegilor de la UDMR", a conchis purtatorul de cuvant al PDL.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















742 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    ne-am gandit noi la PDL... (Luni, 3 octombrie 2011, 19:15)

    vio [anonim]

    ca daca colegii de la UDMR vor pe argumnetul regiunilor istorice sa fie Tinutul Secuiesc separat deci fara Cv si Hg la un loc cu Brasov, Alba si Sibiu, noi PDL vom cam fi de acord !!
    Intrebare: daca Cv si HG raman separate, celelalte judete de ce sa nu ramana si ele ?!
    Cum veti expica discriminarea sau separatismul sau tratamentul diferit al judetelor, de ce nu respecta toate aceleasi criterii invocate ca argumente in favoarea reorganizarii, adica scaderea cheltuielilor !!!
    De ce la CV si HG sa nu scada cheltuielile si la jud Alba sa spunem ele trebuie sa scada ??!!
    Raspuns: ca asa vrea UDMR si altfel se darama sandramaua!!!
    Bravo UDMR, voi cantati ca PDL joaca !!!
    La fel la votul prin corespondenta!!!!
    • -3 (3 voturi)    
      adica sa o lase jos ca macane !nu este permis ca (Luni, 3 octombrie 2011, 19:54)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui vio

      niste provinciali ,ajuns la putere sa debiteze enormitati despre regionalizarea Romaniei ,descentralizare si alte subiecte antinationale !
    • 0 (0 voturi)    
      Totusi, cate judete pe regiune? (Luni, 3 octombrie 2011, 19:56)

      UDMR, frana in dezvoltarea Romaniei [anonim] i-a raspuns lui vio

      Se pare ca se merge catre un compromis, intre varianta Basescu de 8 regiuni si aceea a UDMR de 16 regiuni, media fiind 12 regiuni.
      Presupunand ca asa va ramane in final, prima regiune sigura e Bucuresti-Ilfov, inevitabil cea mai bogata si poate cea mai populata, cu circa 3 milioane.

      UE recomanda minim 1,5 milioane si maxim 3 milioane/regiune.

      Ramanem deci cu 40 de judete a fi impartite la 11 regiuni.
      Ceea ce inseamna ca vor fi regiuni cu 3 judete si altele formate cu 4 judete.

      Toader Paleologu a declarat ca nu exista nici un fel de criteriu etnic, se merge pe eficienta economica si administrativa, dar ca trebuie tinut cont de 'temerile maghiarilor'.

      Voalat, asta ar putea insemna ca maghiarii ar ramane cu cel putin un 'super-judet' cu majoritate etnica maghiara, cel mai probabil Mures-Harghita-Covasna, unde etnii maghiari ar fi cam 55-60%. Pentru ca daca se adauga inca 1 judet, oricare din jur, majoritatea devine romaneasca si asta nu va fi acceptat de UDMR.

      Alta varianta e un 'super-judet' format doar din Harghita si Covasna, cu 80% maghiari.

      Oricare ar fi varianta, tot raman 10 regiuni de gasit, in asa fel incat sa nu avem discrepante mari intre ele, de PIB, populatie, infrastructura sau potential econnomic, altfel le punem probleme din start.

      Candva, UDMR era perceputa ca o organizatie progresista, acum e clar ca nu mai e cazul, a devenit un handicap pt Romania.
  • -1 (3 voturi)    
    ref votul prin corespondenta (Luni, 3 octombrie 2011, 20:07)

    All Gaarf [anonim]

    Noi romanii ce traim in afara tarii suntem foarte interesati de posibilitatea de a vota odata la patru ani.Poate ca stiti cat de greu ne este sa o facem din cauza organizarii ce nu poate prinde toate comunitatile de romani.Am prieteni din state care au facut sute de mile pentru a putea beneficia de dreptul constitutional de a-si alege conducatorii.Am inteles ca sunt retineri fata de acest sistem si va pot spune ca nu este nici un pericol da frauda.Acest sistem se prectica de multi ani in state dar si in europa si nu am auzit de vreo frauda.Speram ca cei ce sunt indreptatiti sa hotarasca intrarea acestui sistem in legea electorala sa o faca ca semn al solidaritatii romanilor din tara cu cei ce vremelnic activeaza in afara ei si pentru asta multumim
  • +2 (4 voturi)    
    De acord! (Luni, 3 octombrie 2011, 20:33)

    worker [anonim]

    Trebuie mai multa flexibilizare in zona Podisului Dobrogei. Si chiar in zona Olteniei. Cit de multa se poate. Dar imi pare mie ca flexibilizarea PDL se produce numai acolo unde apare duritatea UDMR. Si atunci pentru ce motiv sa mai cred ca PDL-ul imi apara MIE ca roman interesele in aceasta tara???

    Sa fim seriosi: UDMR-ul vrea sa-si faca o tara mica si PDL-ul o vinde pas cu pas. Ca doar aceasta flexibilizare nu se da pe gratis!

    Mi-e scirba!
  • 0 (2 voturi)    
    UDMR si coalitia lu' peste...... (Luni, 3 octombrie 2011, 20:42)

    costica [anonim]

    UDMR pune din nou frână PDL: modificările la sistemul electoral propuse de democrat-liberali, primite cu "NEM"
    UDMR nu vrea să audă de nicio ofertă a PDL. Fie că este vorba de reorganizarea teritorială, fie de sistemul electoral, Uniunea lui Kelemen Hunor nu este de acord cu variantele propuse de democrat-liberali, ba, mai mult, ameninţă că la o încercare de a trece modificările prin asumarea răspunderii parlamentarii UDMR vor trânti guvernul la moţiunea de cenzură. Cum în şedinţa de azi a coaliţiei nu s-a ajuns la nicio concluzie, o discuţie tranşantă ar urma să aibă săptămâna viitoare.
    Disputa la zi între PDL şi UDMR este legată pe modificările sistemului electoral, puse de pedelişti cap de listă a priorităţilor pentru alegerile de anul viitor. După un acord de principiu ca primul clasat să câştige mandatul de parlamentar, au început şi problemele. UDMR nu vrea reducerea numărului de parlamentari la 300. "Nu suntem pregătiţi pentru asta", a fost argumentul invocat de Verestoy Attila, care nu s-a declarat entuziasmat nici de celelalte propuneri ale democrat-liberalilor.

    Nici reorganizarea teritorială, asumată ca prioritate de PDL, chiar printr-un vot în Colegiul Director de duminică seară, nu este susţinută de UDMR. Verestoy Attila a declarat, pentru Gândul, că un astfel de demers nu poate fi finalizat pănă la alegeri, fiind nevoie ca propunerile să fie discutate şi populaţia consultată. "Transpunerea în practică poate fi făcută din legislatura viitoare cel mai probabil", a spus el. Mai mult, Verestoy a precizat că UDMR nu susţine ca regiunile de dezvoltare să se constituie în judeţe, aşa cum vrea PDL.
    "La şedinţa Coaliţiei nu s-a discutat despre reorganizare. Prioritate pentru UDMR va fi după 2012. Dacă se ajunge în plen, cred că vom respinge reorganizarea . Nu este o prioritate pentru noi să discutăm în acest mandat. Nici varianta 10-12 regiuni nu e o prioritate", a susţinut şi Mate Andras Levente.

    UDMR canta, PDL joaca... ceardasul....
    • +1 (1 vot)    
      Oare cum ??!!! (Luni, 3 octombrie 2011, 21:36)

      lili [anonim] i-a raspuns lui costica

      Ar cataloga Dl Boc si PDLul lui si mai ales Dl Basescu opozitia daca ar avea o pozitie similara celei a UDMR??!!
      In mod sigur ceva de genul: "opozitia este impotriva intereselor nationale" sau " opozitia distruge democratia" sau "opozitia nu este de acord cu scaderea cheltuielilor bugetare" sau cine stie ce alte formulari tipice ptr Boc & company portocaliu-verzuie .....
      Ipocrizie rar intanita....