VIDEO Victor Ponta: Daca se adopta votul prin corespondenta, cred ca trebuie sa plecam din toate functiile

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 3 octombrie 2011, 14:33 Actualitate | Politic


Presedintele PSD, Victor Ponta, considera ca, daca Parlamentul va vota Legea votului prin corespondenta, Opozitia va trebui sa renunte la toate functiile publice, relateaza Agerpres.

Liderul PSD s-a declarat, luni, de acord cu afirmatiile senatorului PNL Cornel Popa si ale presedintelui liberal Crin Antonescu, potrivit carora parlamentarii Opozitiei ar trebui sa-si dea demsia din Parlament in semn de protest fata "de abuzurile Puterii".

"Pot sa va dau un exemplu concret in care eu as crede ca trebuie sa plecam din toate functiile - daca se adopta Legea votului prin corespondenta, care inseamna ca indiferent ce voteaza romanii se fura cu scrisori, nu cred ca mai are rost nu doar sa mai stam in Parlament. Cred ca nici n-are rost sa si candidam si Romania va intra, alaturi de alte tari africane sau latino-americane, in randul celor conduse prin dictatura si prin fraudarea sistematica a votului", a afirmat liderul PSD, dupa sedinta Uniunii Social Liberale.

El a adaugat ca este constient de faptul ca Opozitia, prin prezenta in anumite momente in Parlament, nu face decat sa "legitimeze un sistem cu totul si cu totul abuziv".



"In rest, de multe ori am si eu impulsul asta de care vorbea si domnul Popa - sa nu credeti ca este o placere sa stai in Parlament alaturi de doamna Anastase sau ca ti se dezvolta mintea sau intelectul ascultand-o pe Anastase, insa daca n-am fi acolo, foarte multe dintre furaciunile si ticalostiile lor, dvs. nu le-ati putea afla. Este important sa monitorizam pe cat posibil tot ceea ce comite ilegal actuala putere, intr-un singur scop, ca la anul, cand vor fi alegeri, oamenii sa stie ce rele a facut puterea si de ce trebuie schimbata", a afirmat Ponta.

In cursul diminetii de luni, intrebat cum comenteaza afirmatiile senatorului PNL Cornel Popa potrivit carora toti parlamentarii USL ar trebui sa-si dea demisia din cauza abuzurilor puterii, liderul PNL, Crin Antonescu, a precizat ca si el crede ca, daca aceste abuzuri continua, Opozitia "ar trebui sa recurga la forme mai radicale".

"Parasirea Parlamentului e una dintre ele (dintre formele radicale - n.r.). Depinde cand si depinde cum", a mai spus liderul PNL.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














4984 vizualizari

  • +71 (77 voturi)    
    perfect (Luni, 3 octombrie 2011, 14:40)

    pehash [utilizator]

    pai treci la fapte! oricum faci umbra pamantului degeaba.

    Daca se introduce votul prin corespondenta "Romania va intra, alaturi de alte tari africane sau latino-americane, in randul celor conduse prin dictatura si prin fraudarea sistematica a votului"? Adica tari ca Elvetia, SUA si UK?
    • -28 (46 voturi)    
      Comparatie gresita (Luni, 3 octombrie 2011, 14:49)

      Anonimul Anonim [anonim] i-a raspuns lui pehash

      In Romania nu exista o clasa politica responsabila (Nici PDL nici USL, nimeni). In acest moment comparatia cu Elvetia, Sua si UK sunt nejustificate si trebuie sa dau dreptate lui Ponta, daca se voteaza va fii una dintre cele mai puternice posibilitati de fraudare. Si de altfel, nici alegatorii Romani nu sunt incoruptibili, si asta stim ...
      • +37 (49 voturi)    
        Gogu (Luni, 3 octombrie 2011, 15:08)

        miki [anonim] i-a raspuns lui Anonimul Anonim

        De unde stii ce scie in proiectul legii votului prin corespondenta,l-ai citit?Sau bati cimpi dupa ce spune Ponta
        • +25 (29 voturi)    
          si mai e ceva.. (Luni, 3 octombrie 2011, 15:58)

          unu [anonim] i-a raspuns lui miki

          De ce ar fi acuzati de fraudarea votului prin corespondenta numai cei din PDL? Sunt cumva mai capabili si "vor fura mai nult decat noi"? Sau care e faza?
        • +8 (10 voturi)    
          e greu domne! (Luni, 3 octombrie 2011, 20:51)

          trandafir [anonim] i-a raspuns lui miki

          va dati seama cate autobuze, cate gratare si cate sepci trebuie sa scoata PSD-ul ca sa contracareze milioanele de voturi contra lor??? Ca nimeni din afara nu voteaza Iliescu si gloata lui...
          • +2 (2 voturi)    
            Ponta stie de data trecuta (Luni, 3 octombrie 2011, 21:52)

            un tip [anonim] i-a raspuns lui trandafir

            Ponta a zis bine data trecuta si cred ca de asta ii e frica si acum...

            "Ei au avut o masina de fraudat mai buna" :D
      • +28 (42 voturi)    
        Frauda era problema? (Luni, 3 octombrie 2011, 15:12)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Anonimul Anonim

        Daca tu, anonim din partidul anonimilor, ai sti (din sondaje) ca 85% din alegatorii astia din afara tarii, care vor folosi sistemul de vot prin corespondenta, voteaza cu tine, crezi ca te-ai mai chinui sa fraudezi voturile celorlalti 15%??? oricum este un sistem uninominal pe circumscriptii, deci nu ai nevoie de cei 15% si mandatele din diaspora reprezinta un procent foarte mic in parlament.

        Mi se pare penibila ideea ca noi nu trebuie sa adoptam aceste sistem pentru ca avem o clasa politica iresponsabila, si sa ramanem tocmai la sistemul care a generat aceasta clasa politica. Conceptul de vot prin corespondenta nu implica automat frauda. Daca Ponta&USL si-ar concentra eforturile pe obtinerea unui sistem cat mai greu de fraudat cu siguranta ca ar gasi sustinere si din partea electoratului de dreapta.
        • -18 (34 voturi)    
          Nu conteaza? (Luni, 3 octombrie 2011, 15:42)

          Anomul Anonim [anonim] i-a raspuns lui pehash

          Tu ai vazut ce a schimbat rezultatul voturilor in 2008? Diaspora. E, in acest moment statistic vorbind, sunt cca 3-4 milioane de Romani in afara hotarelor, ce crezi "prin corespondenta" se pot manipula aceste voturi? In Romania se vor duce la vot din cei cu dreptul de alegatori, maxim 35%, manipularea voturilor din diaspora poate fii unul extraordinar de fericit pentru oricine are puterea de a face acest lucru (mai bine zis: partidului organizator, cei la putere).
          @Gogu: nu bat dupa Ponta, bat dupa logica. Ponta are aceeasi credibilitate in ochii mei ca si Basescu sau Vadim sau Marko, deci absolut nici una. Insa dpdv logic are dreptate in acest moment.
          • +11 (21 voturi)    
            exprimarea de dorit (Luni, 3 octombrie 2011, 16:08)

            sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Anomul Anonim

            inteleg cam unde bati desi te exprimi cam greu :)
            revin si eu cu intrebarea lui @miki. Ai citit proiectul de lege de tragi asemenea concluzie?
            daca da, te rugam sa aduci exemple clare din lege prin care se poate face ce ai incercat tu sa explici.
            daca nu, ajunge cu strigatul ca vine lupu ca ne-am plictisit.
            ponta nu o sa faca niciodata ceva ce-l dezavantajeaza pe el. nu are importanta cat de logic sau ilogic este ceea ce sustine
            pe ponta nu-l intereseaza ca se poate frauda. nu asta e problema lui. ci ca 90% din cei vizati nu or sa voteze cu el si pierd mult.
            apropo de logica. si anul trecut cand se dadea bacul au picat elevi si nu au putut sa dea admitere la facultate. atunci nu l-a interesat de cei care au picat. brusc acum, doar ca sunt mai multi, a inceput sa-l "preocupe". unde-i logica de care vorbesti?
            • -2 (2 voturi)    
              hm.. (Marţi, 4 octombrie 2011, 13:13)

              marcel [anonim] i-a raspuns lui sucaa

              http://votprincorespondenta.mae.ro/wp-content/uploads/2011/02/proiect-final.pdf
              te-as ruga pe tine sa aduci exemple clare....prin care NU se poate face ceea ce a incercat sa explice @Anomul Anonim:)
              • +3 (3 voturi)    
                pardon? (Marţi, 4 octombrie 2011, 15:25)

                sucaa [utilizator] i-a raspuns lui marcel

                nu eu sunt cel care am adus acuze. nu eu trebuie sa-mi probez afirmatiile. roaga-ti "colegul" sa spuna de unde a ajuns EL la concluzia aia. nu arunca pisica in bratele altuia.
                faceti la fel ca si sefii vostrii, antenescu si pontescu. tot timpul acuzati dar nicio dovada nu prezinta.
                cea mai recenta a fost cu incalcarea drepturilor omului legata se primele judecatorilor si personalului bugetar la care cedo a spus ca nici vorba de asa ceva. dar cateva luni a mintit poporul ca au fost drepturile incalcate si voi ati crezut.
                nu nene, voi aduceti dovezi, nu eu! OK?
                sau daca a zis ponta credeti fara sa cercetati?
                am mai auzit eu unu intro zi ca el nu a citit biblia dar crede in 100% pt ca sunt multi pe youtube care cred in ea :)))
                asa si voi. daca arunca poanta un rahat voi il haliti fara sa comentati/cercetati. pe voi se bazeaza pontescu procuroru cu apucaturi comuniste :)
                io-te la ei... ei acuza si eu trebuie sa ma justific... sunteti haiosi :)))
              • +3 (3 voturi)    
                securizare (Marţi, 4 octombrie 2011, 15:30)

                ovidiu [anonim] i-a raspuns lui marcel

                pai avem asa:
                1. se stie cu 60 de zile inainte de alegeri cati oameni vor sa voteze prin corespondenta (art 3, al.2) Ideea ca vor aparea din neant milioane de voturi nu se sustine.
                2. plicurile se primesc la sectiile de la ambasade cu cel putin o zi inainte de vot (art 18, al 4)
                3. La 7 dimineata in ziua votului se stie exact "prezenta la vot" prin corespondenta (art.20 al.2)
                4. votul prin corespondenta se face in baza unui "atestat". Ca sa obtii atestatul respectiv trebuie sa prezinti mai multe acte decat trebuie sa o faca un cetatean obisnuit care merge la sectia de votare - art.6 al.2
                5. atestatul cuprinde si declaratia pe proprie raspundere art.10,al.2
                6. plicurile exterioare se deschid de biroul electoral de la sectia de votare. Partidele au reprezentanti in birou; pot exista observatori independenti, la fel ca la orice alta sectie de votare
                Nu e nici o diferenta intre a numara plicuri la o sectie din ambasada si a numara buletine de vot la sectia din Cucuietii din Deal.
                Iar votul prin corespondenta e chiar mai sigur, pentru ca exista liste cu toate datele de contact si de intentificare ale votantilor. Daca cineva suspecteaza o frauda, poate sa-i sune rand pe rand pe respectivii si sa-i intrebe daca intr-adevar au votat.

                Cam asta e modalitatea prin care NU se poate frauda. Astept explicatiile/exemplele clare despre cum se poate frauda.
          • +10 (12 voturi)    
            stati stramb (Luni, 3 octombrie 2011, 16:16)

            panfilica [anonim] i-a raspuns lui Anomul Anonim

            si ganditi drept, tovilor !

            la prezidentiale, unde se alege un singur om pe toata tzara, da, conteaza mult.
            dar, e dreptul lor si trebuie sa conteze, ca acel om ii reprezinta si pe ei.

            dar, asa cum spunea cineva cu glagore, mai sus, voturile pentru parlament se disipeaza.
            sau, daca diasporezii voteaza numai la circa unu buc, atunci, influenta lor este numai la un singur ales.
            din ... 300 ?!
            daca votul lor se pune pentru circa unde a locuit inainte sa plece, tot asa, va conta putin.
            votul este uninominal, castiga al de fluiera mai tare, dintr'o strigare.
            asa e corect, sa conduca al de este cel mai bine apreciat de alegatori.

            mai important, decat votul prin corespondenta, mi se pare ca_catindatu' sa fie al locului. adica sa locuiasca in circa respectiva, permanent, cel putin cu doi ani inainte de alegeri.
            asa e cinstit.
            joana nu locuieste la dabuleni, bombo nu locuieste la cornu si nici ponta la tg.jiu, desi are bulentin d'acolo.

            si, nu in ultimul rand, sa existe, pe buletinul de vot, posibilitatea votului nul, adica pen' nici unul. asta ar arata adevarata apreciere a alegatorului, ar veni mai multi, ca cel putin ar putea exprima neincrederea in politicienii care este. :-)
          • +11 (13 voturi)    
            confuzie (Luni, 3 octombrie 2011, 16:20)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui Anomul Anonim

            diaspora a influentat semnificativ alegerile prezidentiale din 2009, nu pe cele parlamentare din 2008. pp ca stii deja, aceste alegeri vor fi in 2014 si base nu mai candideaza a nshpea oara. deci discutam despre votul prin corespondenta pentru alegerile locale si parlamentare din 2012. chiar daca s-ar inscrie la votul prin corespondenta 3 milioane de romani, tot ar fi doar ~15% din totalul alegatorilor si, ca urmare, din totalul maxim posibil al circumscriptiilor. insist, nu vad nici o justificare logica pentru fraudarea alegerilor de catre pdl intr-o circumscriptie in care oricum va castiga detasat in fata usl. mai curand mi-as face griji pentru candidatii independenti.
          • +11 (15 voturi)    
            vezi tu amice (Luni, 3 octombrie 2011, 16:30)

            dorul [utilizator] i-a raspuns lui Anomul Anonim

            pentru tine Vadim, Ponta, Basescu sau Marko au aceeasi credibilitate. Nu te cred din moment ce scrii comentarii la un articol politic.
            Vorbim de drepturi aici, sunt romani, au dreptul sa voteze in Romania, ca de-aia iti trimit tie 200 de euro pe luna, pentru ca inca le pasa.
            Cum facem ca aceasta lege sa fie cat mai aproape de ideal, sa prevenim frauda, e alta discutie. Principiul legii insa este corect.
            • -6 (8 voturi)    
              eu vad (Luni, 3 octombrie 2011, 17:50)

              Anonimul Anonim [anonim] i-a raspuns lui dorul

              poate tu primesti 200 de euro pe luna, eu nu. nu am pe nimeni in afara tarii, nici eu nu sunt acolo, eu aici vreau sa reusesc.

              si da, imi pasa de politica, pentru ca ne afecteaza viata de zii cu zii, insa cei enumerati mai sus au aceeasi credibilitate in ochii mei. viziunea mea este ca avem nevoie de o schimbare radicala dpdv politic aici, in RO, asa ca am dreptul sa nu cred in nici una dintre politicienii de top.

              si poate ca principiul este corect, pentru ca in principiu au plecat ca nu e bine, si ei vor o schimbare, poate revin daca va fii mai bine, insa realizarea propusa este una pentru fraude si nu pentru principii corecte.
          • +3 (3 voturi)    
            Gogu (Marţi, 4 octombrie 2011, 12:41)

            miki [anonim] i-a raspuns lui Anomul Anonim

            Un lucru este cert,Ponta spune nu votului din diaspora nu de frica furtului ci de frica exclusiva a votului in sine.E clar ca 15% cit reprezinta diaspora-care se stie cum voteaza-fata de 35 %citi voteaza de regula pot misca balanta in directia puterii si nu a opozitiei.Mai bine spus 50% USL-cotatia INS la ultimul sondaj si 50 %ceilalti fara vot prin corespondenta.Daca insa adunam nu 15 % cit reprezinta intreaga diaspora ci doar 10% puterii scorul ar fii 60% la 40% in favoarea puterii actuale.Prin legea votului prin corespondenta sar putea stipula o posibilitate de verficare a acestora ulterioara votului ,pentru a elimina dubiile.Asa dpdv logic nu ar mai fi ,banuiesc nici o problema.
      • +2 (14 voturi)    
        prosti , prosti, da-s prostii nostri (Luni, 3 octombrie 2011, 15:44)

        retoric [utilizator] i-a raspuns lui Anonimul Anonim

        @Anonimul anonimilor,
        Pentru asa ,,dotare" intelectuala ai ales bine sa ramai anonim . Cu asemenea ,,anonimi" in natie, nu prea avem mari sanse ,macar, sa intelegem lumea civilizata . Pacat ca trebuie, de fiecare data sa acceptam ca-s prostii nostri.
        • -1 (7 voturi)    
          ca si tine (Luni, 3 octombrie 2011, 18:03)

          Anonimul Anonim [anonim] i-a raspuns lui retoric

          acum nu stiu sa ma simt jignit sau sa zic ca mai bine "prost" decat un raspuns gol ca al tau ... poate ca nu avem aceeasi opinie, insa eu nu te-am jignit cu nimic, nu ma simt superior tie ca sa raspund asa cum raspunzi tu la un necunoscut. nu cred ca eu reprezint problema aici, eu raman la ideea ca oricat de jignit ai fii, intelectualul politic si cultural al poilticienilor din romania nu se compara cu cei din UK, SUA sau Elvetia. Nu avem politiceni cinstiti, si nici nu te obosii sa-mi demonstrezi ca eu sunt prost pentru ca gandesc asa. Avem politica tipic balcanista, politicienii odata alesi, nu mai urmaresc interesul votantilor, nu mai reprezinta votantii, ci numai firmele care au dat sponzorizare la partid.

          Si nu ma intereseaza ca presupusele fraude au fost la prezidentiale, fraudarile alegelirol ia masura tot mai accentuata in Romania sin 2004 incoace, prezidentialele au fost numai o dovada ca nu ne pasa, si lasam sa ne fure cum vor ei, ori la voturi, ori la bani ori unde vor, pentru ca nu ne pasa. Cu posibilitatea ca iarasi jignesc pe toata lumea, desii vine de la un idiot de politician numit Ponta, comparatia sa ramane perfecta. NU avem dreptul sa ne comparam cu UK, SUA si ELVETIA, insa atat mai mult cu africa si america latina. Cand o sa avem un nivel de trai ca in Elvetia sau UK sau SUA, mai vorbim despre comparatii la fel, insa si statisticile mondiale ne aseaza intrea regiunile mentionate de Ponta.
      • +11 (13 voturi)    
        Lasa-te de poante. (Luni, 3 octombrie 2011, 16:53)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui Anonimul Anonim

        Lui Ponta ii este frica de votul prin corespondenta pentru-ca cei care vor vota prin corespondenta nu pot fi mituiti.In plus nivelul intelectual al USL nu permite sa aiva oameni de specialitate pentru supravegherea votului.La "stefan Gheorghiu"nu se facea IT.Recunoaste ca nici vocabularul lui Ponta,nici al lui Antonescu nu sunt academice.
      • +12 (14 voturi)    
        Nu prea are relevanta (Luni, 3 octombrie 2011, 16:54)

        Lol Lolovici [utilizator] i-a raspuns lui Anonimul Anonim

        Fraudarea prin voturile din diaspora e destul de irelevanta relativ la fraudarea locala cu autobuze, pungi cu faina si ulei, etc. Sa fim putin seriosi si sa ne uitam la numarul de romani care voteaza din strainatate: e foarte mic fata de numarul total de voturi.

        Acum faptul ca a fost o situatie foarte stransa la ultimele alegeri cand, teoretic, procentele diasporei au contat este altceva. Oricum argumetatia este ridicola pentru ca diferenta cu care s-a castigat poti sa o regasesti unde vrei tu, daca esti Ponta vrei sa o gasesti la diaspora, dar poate eu vreau sa o gasesc in 3 comune unde s-a dat ulei si faina. Fiecare cu ce-l doare.

        Deja la diferente din astea ridicole de 1% sau mai putin e oricum un fel de loterie asa ca ar putea fi tratata ca atare, fara sa ne legam de niste oameni care au la fel de mult drept sa voteze (in ciuda parerilor diversilor care nu inteleg cum e cu cetatenia si drepturile omului).
    • -11 (27 voturi)    
      Precizare (Luni, 3 octombrie 2011, 14:53)

      danielush [anonim] i-a raspuns lui pehash

      Ce ai enumerat tu, sunt tari normale cu oameni normali! La noi sunt alte conditii. Uita-te doar la parlamentarul "cascaval" si la bacon(schi) si apoi vei intelege de ce nu este acum momentul votului prin corespondenta. Si pentru votul uninominal se poate face o discutie intreaga. Gandeste-te la omul de rand din Apuseni care nu face diferenta de doctrina!
      • +14 (20 voturi)    
        Poate nu face deosebirea de doctrina (Luni, 3 octombrie 2011, 15:17)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui danielush

        Dar cu siguranta are mai mult bun simt decat multi politicieni si scriitori pe forumuri. Ne place sau nu forma democratica de conducere IMPUNE posibilitatea ca toti cetatenii tarii sa voteze si faptul ca toate voturile sunt egale. A invcerca sa limitezi dreptul la vot al unor cetateni plecati vremelnic din tara doar pentru ca tu ai un electorat pe care il mentii in minciuna si manipulare este profund NEDEMOCRATIC. Nu exista momente potrivite sau nu pentru democratie. Liberul acces al cetateanului la vot este esential. mai ales ca votul prin corespondenta este cel mai sigur si nu poate fi multiplu.
        • -4 (14 voturi)    
          Continuare la precizare (Luni, 3 octombrie 2011, 16:04)

          danielush [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

          OK, este dreptul fiecaruia si obligatia sa participe la vot. Dar cand legea permite sa voteze 1000 de oameni intr-o ora(ambasada Paris) sau sa se introduca voturi fara numar si control(Ambasada Chisinau) eu cred ca va trebui sa ne gandim de doua ori daca e corect sau nu! Despre normalitatea aceasta vorbim!!
          • +10 (14 voturi)    
            eu am votat la Paris in 2009 (Luni, 3 octombrie 2011, 16:21)

            diddlyjo [anonim] i-a raspuns lui danielush

            am votat la paris in ambele tururi de scrutin din 2009. primul tur a decurs in spirit neaos: harababura generala, fiecare intra in curtea ambasadei "la gramada", personalul care supraveghea procesul de votare tinea mortis sa-ti spuna ca "nu sunteti obligat sa votati pentru referendum" (asta doar in cazul in care cereai buletinul pt referendum pt ca celor care uitau sa-l ceara nu le spuneau nimic), in sectia de votare abia aveai loc sa arunci un ac, etc. am stat 4 ore la coada, in ploaie, iar la sfârsitul zilei au fost sute de oameni care nu au mai ajuns sa voteze.

            al doilea tur de scrutin a fost total diferit in sensul ca aceea a fost prima (si, deocamdata, singura) data cand am vazut ca administratia româneasca este capabila sa organizeze o actiune sau un eveniment in aceeasi masura in care o fac si administratiile franceza & germana cu care am mai avut de-a face. nu iti dau aici toate detaliile pentru ca ar fi prea multe de scris ca sa te pot face sa pricepi, dar iti zic ca a fost o organizare impecabila: alegatorilor li s-a spus din timp util ce au de facut & ce declaratii au de completat, accesul in sectia de vot s-a facut in grupuri de câte 6 persoane pt ca erau doar 6 stampile & in momentul in care un alegator inmâna stampila comisiei, aceasta o dadea imediat unui alegator din urmatorul grup de 6. fiecare grup de 6 persoane statea in sectie aprox 90 de secunde => statistic s-a inregistrat un vot la 15-20 de secunde.

            stiu ca cei care nu au trait si prin alte parti & care nu au avut experiente complexe de viata in alte societati nu pot intelege ce inseamna buna organizare. asta e motivul pt care votul de la paris e privit cu atata neincredere de majoritatea românilor. de altfel, românii prefera sa creada in supranatural decât in ceea ce este omeneste posibil...
          • +6 (12 voturi)    
            Cauza si efect (Luni, 3 octombrie 2011, 16:24)

            dorin bretan [anonim] i-a raspuns lui danielush

            Daca unul fura ceva folosindu-se de un sac. Nu pedepsim hotul, interzicem sacii ?
          • +1 (7 voturi)    
            sursa la 1000/ora ? (Luni, 3 octombrie 2011, 16:39)

            cat [anonim] i-a raspuns lui danielush

            Poti sa dai o sursa pentru informatia 1000 / ora ?
            Ce am gasit eu, cred ca te referi la alegerile pt presedinte din 2009, arata 2.377 de persoane / zi.

            Surse:
            http://www.ziare.com/alegeri/alegeri-prezidentiale-2009/la-ambasada-romaniei-din-paris-s-a-votat-dupa-ora-de-inchidere-a-urnelor-963793

            http://lacoltulstrazii.wordpress.com/2009/12/12/viteza-votului-de-la-paris/

            http://www.romanialibera.ro/actualitate/politica/traian-basescu-la-alegerile-din-2009-aportul-voturilor-din-franta-extrem-de-important-pentru-castigarea-celui-de-al-doilea-mandat-229680.html
          • +2 (2 voturi)    
            sursa la 1000/ora ? (Luni, 3 octombrie 2011, 16:41)

            cat [anonim] i-a raspuns lui danielush

            Poti sa dai o sursa pentru informatia 1000 / ora ?
            Ce am gasit eu, cred ca te referi la alegerile pt presedinte din 2009, arata 2.377 de persoane / zi.

            Surse:
            http://www.ziare.com/alegeri/alegeri-prezidentiale-2009/la-ambasada-romaniei-din-paris-s-a-votat-dupa-ora-de-inchidere-a-urnelor-963793

            http://lacoltulstrazii.wordpress.com/2009/12/12/viteza-votului-de-la-paris/

            http://www.romanialibera.ro/actualitate/politica/traian-basescu-la-alegerile-din-2009-aportul-voturilor-din-franta-extrem-de-important-pentru-castigarea-celui-de-al-doilea-mandat-229680.html
        • -4 (10 voturi)    
          democratia romaneasca (Luni, 3 octombrie 2011, 16:35)

          justin [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

          Bogdane, nu contesta nimeni dreptul lui x sau y sa voteze. Din cate stiu eu, poate ma corectezi, toti cei care au fost in strainatate si au dorit sa voteze au facut-o. Unde ai vazut tu ca voturile nu au fost egale sau cineva nu a avut drept de vot??? Unde a zis Ponta ca ar dori acest lucru? Imi pare rau dar mesajul tau este unul pur demagogic care nu are legatura cu realitatea. Probabil de acolo si expresii de genul "mentinerea electoratului in minciuna si manipulare".

          Problema e simpla. Atata timp cat votantul nu poate fi verificat intr-un mod transparent si simplu, atata timp cat functiile de ambasador sunt oferite prietenilor de casa trasi pe linie moarta, atata timp cat exista indicii sau cel putin banuieli referitoare la existenta fraudarii voturilor in trecut, nu cred ca poti acuza opozitia ca le e frica de fraudarea alegerilor.
      • +18 (28 voturi)    
        Alo!! (Luni, 3 octombrie 2011, 15:30)

        Cocolina [utilizator] i-a raspuns lui danielush

        vezi ca noi cei din diaspora chiar suntem oameni normali,care asta si asteptam,sa putem vota precum cetatenii tarilor civilizate,iar votul prin corespondenta e un pas inainte pe drumul democratiilor la care am visat cu totii.
        Si stai linistit,ca alegerea mea nu fa fi influentata nici de irealitatea,nici de qkg de faina si unul de zahar.De ce va este frica????Ups...cred ca raspunsul il stim cu totii.
    • -15 (25 voturi)    
      problema e ... (Luni, 3 octombrie 2011, 15:19)

      me [anonim] i-a raspuns lui pehash

      ca votul prin corespondenta poate fi furat mult mai usor decat votul normal...
      ghici ce-o sa se intample?!
      • +14 (26 voturi)    
        Stiu eu (Luni, 3 octombrie 2011, 15:31)

        Glook [anonim] i-a raspuns lui me

        Stiu eu ce-o sa se intample. O sa se plimbe victoras cu galetuse prin Paris in ziua votului si o sa aibe USL 75% voturi in diaspora.
        Mai ce visuri au unii...
      • +8 (16 voturi)    
        Dumneata ai tras deja concluzia? (Luni, 3 octombrie 2011, 16:09)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui me

        Spune aici, sa vada toti copiii:

        Cum se va fura votul prin corespondenta?

        De cate ori nu iese PSD-ul se fura cu camioanele, si cu flacari violet?

        Mergi in pace!
      • +7 (9 voturi)    
        Votul nu se fura,se cumpara. (Luni, 3 octombrie 2011, 17:00)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui me

        Nu se fura voturi in campania electorala.Vorbesti prostii ca de obicei.Voturile se cumpara si asta-i buba la USL.Prin corespondenta nu pot cumpara voturi.Nu stau acum sa-ti explic care este mecanismul PSD de cumparare voturi si care in conditiile modificarii legii le da fiori.PSD au avut intodeauna cu 10-15% mai putine voturi reale,la ultimele alegeri,dar cumparatul voturilor ia salvat.
    • +10 (14 voturi)    
      Votul prin corespondenta... (Luni, 3 octombrie 2011, 15:57)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      ...este o masura de bun-simt.

      Nu te astepta la un ecou pozitiv printre votantii PSD: ei au mari probleme cu bunul-simt!
    • -4 (8 voturi)    
      Cine te tine?! (Luni, 3 octombrie 2011, 16:06)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      Nu poti pleca inainte de votarea rezolutiei respective?!
      Nu de alta, dar sa nu/ti faci sange rau atunci!
    • -3 (3 voturi)    
      aberant (Luni, 3 octombrie 2011, 21:12)

      malureanu [anonim] i-a raspuns lui pehash

      rar ceva mai aberant ca textul pe care il propui! eu nu inteleg cum de suntei toti pdl/istii asa de incuiati! nu crezi, totusi, ca, cel putin in ceea ce o priveste pe ”ilustra” anastase, ponta (de un milion de ori mai educat!) chiar are dreptate?
    • +3 (3 voturi)    
      sunt pentru aceasta sustinere si.... (Marţi, 4 octombrie 2011, 8:44)

      Aucklanderul [anonim] i-a raspuns lui pehash

      Stai sa te corectez si indraznesc sa spun ca si NOUA ZEELANDA este una dintre tarile cu votul prin corespondenta. chiar acum 2 zile am primit instiintare despre votarea prin corespondenta.

      cum nenorocitul de iliescu a introdus salariul minim pe economie in romania, asta preluat tot din NZ, si eu imi doresc ceva constructiv preluat de aici de catre acest guvern, restul sa plece acasa sau unde vor ca nu sunt buni de nimic. ex: ponta, antenescu si clica din parlament numita opozitie.
    • +1 (1 vot)    
      sau Canada? (Marţi, 4 octombrie 2011, 20:30)

      RalooK [anonim] i-a raspuns lui pehash

      Ponta, iubire, mergi la culcare ca vorbesti aiurea!
  • +28 (34 voturi)    
    De ce le este asa frica?! (Luni, 3 octombrie 2011, 14:42)

    Ion Ionascu [anonim]

    De ce le-o fi atat de frica de votul prin corespondenta?! Zici ca sunt ca dracu' si tamaia...
    • +8 (12 voturi)    
      pentru ca sunt independenti (Luni, 3 octombrie 2011, 16:32)

      dorul [utilizator] i-a raspuns lui Ion Ionascu

      sunt oameni care nu sunt legati de ghiuleaua ajutoarelor sociale si a joburilor la stat. Sunt cei mai independenti romani. Ori asta... nu poate fi bine :P
  • +24 (30 voturi)    
    Nu cred ! (Luni, 3 octombrie 2011, 14:46)

    dorin bretan [anonim]

    Ar fi prea frumos sa fie adevarat, asa ca nu vor pleca. pentru simplu motiv ca nu au unde sa mearga.
  • +21 (27 voturi)    
    Ha, ha, ha (Luni, 3 octombrie 2011, 14:50)

    Cain [utilizator]

    Paguba in ciuperci !
  • +30 (36 voturi)    
    Go Ponta Go?:) (Luni, 3 octombrie 2011, 14:50)

    Alui [anonim]

    Daca Ponta e primul politician roman care se tine de cuvant in legatura cu demisia, eu votez cu PSD dupa care ma duc sa culeg pere din plop si micsunele din rachita.

    P.S: Domnu' procuror, de cand e "furaciuni" termen cult sau legal?
    • +7 (13 voturi)    
      idem (Luni, 3 octombrie 2011, 15:29)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui Alui

      Vreau sa vad si eu politicianul care isi da demisia si renunta astfel de buna voie si nesilit de nimeni la locul caldut si bine platit din parlament sau de la minister. In rest, sa dai din gura e usor... Doar demagogie, toti politicienii sunt la fel, daca fura ei e ok, daca fura altul... scandal, circ! Numai la oamenii din popor nu se gandeste nimeni, ca au salariile mici, ca preturile urca mereu, ca suntem cea mai saraca tara din Europa. Si ne miram ca lumea ne vede ca niste cersetori si hoti. Am spus ca nu ma mai duc sa votez niciodata la alegerile generale, pentru ca nu am cu cine, dar vazand populismul si demagogia lui Ponta, o sa merg si voi vota cu oricare dintre contracandidatii la presedentie, care are sanse sa castige.
  • +22 (28 voturi)    
    despre votul prin corespondenta (Luni, 3 octombrie 2011, 14:52)

    popas [anonim]

    dle ponta, cititi aici:
    http://votprincorespondenta.mae.ro/din-experienta-altor-state/practica-altor-state/

    Votul prin corespondenta este utilizat in cateva zeci de tari, si este pretabil pentru acelea ale caror cetateni sunt plecati in numar semnificativ in strainantate (adica si cazul Romaniei).
    Bine ca votul prin corespondenta este "un sistem cu totul si cu totul abuziv", dar votul cu urna mobila este foaaaaarte ok.

    dle ponta, de ce iti este frica, nu scapi...
    • -1 (3 voturi)    
      tu glumesti? (Luni, 3 octombrie 2011, 16:20)

      cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui popas

      ça argument la un proiect de lege al guvernului dai un site guvernamental? adica daca eu iti spun ca esti verde , ca dovada iti dau un link catre site'ul meu unde am scris ca esti verde?
      • +4 (6 voturi)    
        nu glumesc (Luni, 3 octombrie 2011, 16:53)

        James Bond [utilizator] i-a raspuns lui cosminrs

        Tu ai argumente care sa NU sustina ceea ce scrie pe acel site? La adresa data de mine, exista un mini-referat pe subiect, info stranse toate la un loc.
        Mai mult, in acest site sunt expuse argumente PRO, dar si CONTRA pentru ceea ce inseamna vot prin corespondenta.
        Este problema cititorului daca accepta sa nu ceea ce este scris acolo.
  • +20 (26 voturi)    
    scuze (Luni, 3 octombrie 2011, 14:53)

    Ana [anonim]

    dom Ponta, da' ceva nu inteleg: ce FUNCTIE ai?
    • +14 (18 voturi)    
      Gogu (Luni, 3 octombrie 2011, 15:14)

      miki [anonim] i-a raspuns lui Ana

      Functie de Nastase si Iliescu.
    • -1 (3 voturi)    
      parca e deputat (Luni, 3 octombrie 2011, 16:19)

      cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui Ana

      sau nu stii functiile? Basescu e presedinte din cate stiu.
  • +19 (25 voturi)    
    ce pacat (Luni, 3 octombrie 2011, 15:07)

    mihai [anonim]

    nu cred ca o sa am eu norocul sa-si dea victoras vreodata demisia din parlament:(
  • +9 (15 voturi)    
    Lui pontosu (Luni, 3 octombrie 2011, 15:22)

    micke45 [utilizator]

    Poti sa pleci linistit ca tot degeaba tai fruna la ciini prin asa zisele functii care le ai, dar mai repede eu cred ca Ponta se tine de poante. " Ciinii latra ursu trece"
  • +10 (14 voturi)    
    Care corespondenta? (Luni, 3 octombrie 2011, 15:29)

    Murphy [anonim]

    T. Ponta ar fi de acord cu votul prin corespondenta daca ar fi adus in tara prin membrii psd. Romanii plecati din tara nu sunt nici ai unui partid. Este vorba de plecari din punct de vedere economic si mai putin politic. (Din acelasi motiv Nastase voia sa emigreze in Congo; nu l-au primit- pacat pentru ei!) Constitutia nu spune ca TOTI romanii au drept de vot? Micul Titulescu (a marelui Titulescu in ultima decada a vietii lui!!! Cine stie istorie adevarata stie ca a inebunit)) crede ca romanii sunt numai cei care pot fi manipulati. Se inseala! Cand miii de miliarde de euro se tranczactioneaza pri internet, micii lui Vanghele , nu.
  • +9 (15 voturi)    
    USA, Elvetia , UK (Luni, 3 octombrie 2011, 15:31)

    falco [anonim]

    Sint doar citeva din statele unde se voteaza prin corespondenta . Da ultima data nu am votat din cauza ca ceea mai apropiata ambasada era la peste 700 km de locatia unde era, intradevar daca votam PSD mai nou USL nu ar fi primit un vot in plus . Normal ar fi sa se voteze pe baza de CNP si obligatoriu macar 10 mandate de acum incolo iar votul sa poata fi trasmins , prin corespondenta , mail sau orice alta forma , ar fi destul de usor de realizat un sistem informatizat care sa nu permita frauda. Iar cine nu a votat ar trebui sa ia o amenda de 500 RON care sa fie donata direct crucii rosii din romania. Noi inca nu sintem o democratie ,noi inca avem nevoie sa invatam ce inseamna democratia si ce implica ea. Si sper ca la urmatoarele alegeri sa fie uninominal nu un amestec de toata jena , vreau sa stiu persoana care am introdus-o in parlament , sa pot urmari daca a facut ceva sau nu in mandatul acordat de mine.
  • -1 (5 voturi)    
    Votul din diaspora (Luni, 3 octombrie 2011, 15:36)

    Foxi [anonim]

    Votul prin corespondenta este pentru cetateni stabiliti in strainatate cu adresa in Romania? Adica plicul cu buletinul de vot se trimite la adresa lui Popescu in Romania si el voteaza din Spania candidatul de Romania sau cel de diaspora? Sau tipic romanesc alege!!!
    • -1 (3 voturi)    
      nu se trimite acasa (Luni, 3 octombrie 2011, 16:37)

      monica [anonim] i-a raspuns lui Foxi

      Se trimite la misiunea diplomatica sau oficiul consular de la care a primit omul documentele, cf. paginii MAE. Adica se voteaza la acceasi sectie sa si cand ar fi mers 1000 de km cu masina, doar ca trimite scrisoare pentru asta.
  • +9 (13 voturi)    
    Alta aberatie (Luni, 3 octombrie 2011, 15:41)

    Ema [anonim]

    Adica daca eu am sarit parleazu' in vecini pentru niscaiva experienta profesionala diversificata si/ sau imbunatatita, votul meu e mai usor de fraudat decat al lui badea Ion din deal, pe care l-a cinstit dom' primar cu o sticla de palinca in ziua alegerilor?
    • -2 (6 voturi)    
      DA (Luni, 3 octombrie 2011, 16:17)

      cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui Ema

      chiar e mai usor de fraudat un vot prin coresondenta.
      si inca ceva. nu ai sarit nici un parleaz. decat poate sa mergi la un icafe sa scrii asta.
      • +2 (4 voturi)    
        Alte aberatii (Luni, 3 octombrie 2011, 17:17)

        Ema [anonim] i-a raspuns lui cosminrs

        1. Abtine-te de la atacuri la persoana. Daca nu poti intelege o exprimare ironica, mai bine ignora decat sa te faci de ras.
        2. Prin toate satele sunt foarte multi batrani care abia reusesc sa citeasca ce scrie pe buletinele de vot, si cu atat mai putin inteleg implicatiile votului lor. De multe ori tanti secretara pune ea stampila unde trebuie.
        3. Stim cu totii ce influenta are dom' primar cand se intreaba badea la un pahar cu palinca daca sa mearga si el la vot.
        4. Chiar crezi ca votul prin corespondenta este totuna cu a trimite o carte postala care se rataceste sau e mazgalita de vreun functionar plictisit? Exista proceduri speciale de manipulare a documentelor gestionate de ambasade. Daca se vrea aplicat e mult mai sigur decat o cabina de vot de la cuca macaii.
        5. Incrancenarea asta impotriva diasporei, incercarea de a ne face sa parem dusmanii Romaniei se va intoarce impotriva PSD-ului. Doar ne intarata mai tare sa calatorim pana la cea mai apropiata ambasada, sau chiar sa ne programam un concediu la momentul potrivit.
        6. In orice tara dezvoltata este ceva absolut normal ca multi cetateni sa munceasca perioade mai lungi sau mai scurte in alte tari, sa calatoreasca, sa fie in miscare. Este viata secolului 21.
        • -1 (1 vot)    
          NU (Marţi, 4 octombrie 2011, 10:22)

          cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui Ema

          q. Dar tu de ce nu poti intelege o exprimare ironica? Asta fiind si apararea mea la ce am scris. Ca e la moda.
          w. Stim cu totii asta.
          e. Oare de ce sunt partidele de la putere sunt la racolare de primari?
          r.Poti sa crezi ce vrei tu, dar daca tu controlezi ambasadele poti sa substitui voturile foarte usor. Poti sa dai voturi ale unor oameni care de fapt nu au votat.
          t.Da'l mai incolo de PSD. Programeaza'ti concediul cand vrei tu. Doar nu te mai da din afara Romaniei cand tu zaci bine mersi in tara asta.
          y. Nu a negat nimeni ca nu e normal sa lucrezi in alta tara. Nu e absolut normal, dar nu are nici o legatura cu nimic. Daca ai lucra in lata tara nu ai avea timp de scris pe aici..
  • -5 (11 voturi)    
    ok (Luni, 3 octombrie 2011, 15:42)

    gogu votant [anonim]

    sa-l bage, oricum nu mai votez partiul asta de mafioti PDList, prefer USL.
  • -3 (15 voturi)    
    vot (Luni, 3 octombrie 2011, 15:47)

    Spock [anonim]

    Pe mine nu ma deranjeaza in sine votul, ci faptul ca cei care s-au carat din aceasta tara vor dicta cine sa ma conduca pe mine si in ce rahat sa traiesc timp de patru ani. Nu uitati ca eu platesc impozite, CAS, fond de pensii, taxa de drum, etc. in Romania si nu in Italia, Spania, USA etc.
    • +4 (12 voturi)    
      Uite Scotty: (Luni, 3 octombrie 2011, 16:16)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Spock

      eu nu-s de acord ca votul meu sa fie egal cu votul tau si am un milion de motive pentru asta.

      Sunt obligat sa accept regula democratica, dar nu-mi face deloc placere, ok?
      • -1 (5 voturi)    
        logica ta lasa de dorit ... (Luni, 3 octombrie 2011, 16:29)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui Luk

        de fapt nu exista .
        • +5 (9 voturi)    
          Sa-ti fac un desen? (Luni, 3 octombrie 2011, 17:01)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui adrian

          Domnul Spock doreste ca votul lui sa insemne mai mult deca votul unui roman care munceste la Roma (de exemplu).

          Eu vreau ca votul meu sa insemne mai mult decat votul domnului Spock.

          Daca nu intelegi nici acumte rog sa insisti: continuam pana pricepi!
          • -2 (4 voturi)    
            logica (Luni, 3 octombrie 2011, 18:43)

            Spock [anonim] i-a raspuns lui Luk

            Domnul Spock daca face casa noua nu i-ar conveni sa vina vecinii sa-i spuna sa-o vopseasca in rosu in loc de portocaliu, sa puna in gradina bordura de bazalt sau din beton ori sa se uite la stiri pe A3 ori TVR Info. Ar fi mult mai multumit daca ar fi lasat sa aleaga el ce vrea sa faca cu casa lui.
            • +4 (4 voturi)    
              Daca-i casa lui, de acord! (Luni, 3 octombrie 2011, 21:21)

              Luk [utilizator] i-a raspuns lui Spock

              Dar daca voi vreti sa vopsiti casa NOASTRA cata vreme sunt eu in delegatie, nu aveti dreptul sa alegeti fara mine culoarea, vopseaua, pretul sau momentul.

              E clar?

              Cetatenii care muncesc in strainatate au familii, prieteni si interese in Romania. Au plecat sa munceasca si nu ti-au cerut bani de bursa sau de drum, bine?

              Daca este sa selectam cetatenii cu drept de vot, haideti sa-i alegem pe cei care contribuie net la bugetul statului si sa-i excludem pe cei care beneficiaza de orice fel de ajutor de stat (cu exceptia pensionarilor) precum si bugetarii, ce spuneti de propunerea asta?

              Avand in vedere ca asigur 10 salarii / luna si platesc taxe cat alti 50-60 de romani, doresc ca votul meu sa cantareasca mai mult decat al dumneavoastra.

              Cand va mai erijati in "cetatean reprezentativ", va rog sa aveti in vedere toate elementele.

              Daca n-ati inteles nici acum, continuam discutia.
    • +3 (9 voturi)    
      Ai cetatenia romana? (Luni, 3 octombrie 2011, 16:22)

      uluit [utilizator] i-a raspuns lui Spock

      Daca ai cetatenia romana, esti roman si ai dreptul sa votezi si sa schimbi clasa politica din Romania.

      Nu plata imozitelor sau a taxelor de drum (buna gluma) iti da acest drept.

      Multi dintre romanii plecati au rude ramase in tara si sunt cu multi mai responsabili si atenti cu cine voteaza. Diaspora nu poate fi cumparata cu un litru de ulei si un kilogram de zahar pentru un vot.

      Du-te si plange alaturi de 'sefu' Ponta.
      • -3 (3 voturi)    
        rude (Luni, 3 octombrie 2011, 18:48)

        Spock [anonim] i-a raspuns lui uluit

        Exact cum spui colegu. Eu din munca mea intretin parintii lor, eu le platesc pensia, alocatia si scolarizare la plozii pe care i-au lasat in urma in Romania. Ei platesc o singura taxa cu banii cistigati afara: TVA cind cumpara ceva din Romania, in rest nimic.
        Stai linistit, ca nu votez cu nimeni, cu Ponta in niciun caz, insa nu sunt un postac care da cu minusuri la comentariile realiste.
        • +6 (6 voturi)    
          continui in confuzie (Luni, 3 octombrie 2011, 19:31)

          uluit [utilizator] i-a raspuns lui Spock

          Din start ai o gresala de logica (in mod involuntar sau voit) cand faci o diferentiere intre:
          Ei (diaspora) - Eu (platitorul de taxe)
          (deh - meteahna de mentalitate a luptei de clasa, comunistoide - aka Iliescu & comp.)

          Toti fac consum si "Tu" (cel ramas in tara) si Ei (cei plecati), asta contribuie la functionarea economiei din romania.

          Tu din munca ta, intretii sistemul, iar executivul se ocupa de buna functionare.
        • +4 (4 voturi)    
          Alo? (Luni, 3 octombrie 2011, 21:24)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui Spock

          pune mana si citeste cati banii au adus oamenii astia in Romania.

          Sa-ti bati joc de munca altuia se numeste Prostie.
    • +5 (9 voturi)    
      iar cei din afara ei (Luni, 3 octombrie 2011, 16:29)

      george [anonim] i-a raspuns lui Spock

      au acoperit deficitul bugetar al Romaniei ani de zile trimitand miliarde de euro anual in tara
  • +1 (7 voturi)    
    hai ca ne-ai speriat ! (Luni, 3 octombrie 2011, 15:51)

    dan [anonim]

    Eu zic sa nu asteptati,datii drumul de acuma !
  • +7 (13 voturi)    
    nuuu (Luni, 3 octombrie 2011, 15:53)

    Analfabet [anonim]

    Nu e suficient! Plecati din tara sau duceti-va la puscarie! Asa am o pofta sa mi se faca dor de voi...
  • +4 (8 voturi)    
    Protest (Luni, 3 octombrie 2011, 15:57)

    Leeview [anonim]

    Domnule Ponta,

    Eu propun sa plecati din parlament si daca oamenii ce refuza sa se uite la antene si irealitati au drept de vot. E complet nedemocratic sa voteze si cetatenii romani care refuza rahatul zilnic administrat de televiziunile mai sus mentionate.

    Sa nu aibe drept de vot decat cei intoxicati de antene. Nu te uiti 2 zile la rand, pierzi dreptul de vot.
    • +3 (3 voturi)    
      TV (Luni, 3 octombrie 2011, 16:37)

      geo12 [utilizator] i-a raspuns lui Leeview

      da, ai dreptate! doar ca ai uitat sa mentionezi si alte televiziuni toxice: B1 si OTV!
  • +2 (4 voturi)    
    am o solutie perfecta (Luni, 3 octombrie 2011, 16:15)

    cosminrs [utilizator]

    De fapt nu e una. Inca nu stiu care ar fi mai buna.
    Tot se spune ca daca nu il sustii pe Basescu sa pleci din tara daca nu iti convine. Ailalti spun sa plece sustinatorii puterii ca tot au fost alesi cu voturile din afara tarii.
    Asa ça eu propun. Ori un razboi civil, ori impartim tara in doua. Si sa se mute cine vrea in ce parte vrea.
    Asa deja nu se mai poate. Sincer eu as prefera un razboi civil. Poate dupa cateva seci de mii de morti se trezesc si romanii la realitate si se opresc din discursurile astea radicale.
    • +1 (3 voturi)    
      nu cred ... (Luni, 3 octombrie 2011, 16:30)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui cosminrs

      pana apuca romanii sa se trezeasca ... vine sfarsitul lumii ...
  • +3 (7 voturi)    
    Drum bun (Luni, 3 octombrie 2011, 16:21)

    vantulescu [utilizator]

    Si cale batuta nea pontacu' !
  • +3 (5 voturi)    
    este penibil acest Ponta (Luni, 3 octombrie 2011, 16:22)

    nico [anonim]

    Este indulgent spus penibil acest Ponta precum si toti politicienii sau concetatenii (caci sunt multi si din astia) care gandesc de ce sa voteze romanii din strainatate daca nu stiu cum se traieste in RO sau de ce sa voteze prin corespondenta (cei de afara sau din RO). As vrea sa le spun la toti ca asta-i jocul democratic care se joaca in toate tarile din Vest, SUA, Australia sau mai stiu eu ce alte tari dezvoltate. Atat cei de afara cat si cei din RO avem un drept natural atat timp cat avem BI si pas de RO, plus ca mai si impingem la PIB cu ceva valuta, care e cea mai importanta (pt ca platile interne sunt pe final de suma nula), Daca ar iesi Ponta castigator datorita votul prin corespondenta atunci ar fi ok ?
  • +3 (7 voturi)    
    azi la tr. magurele (Luni, 3 octombrie 2011, 16:26)

    teleormaneanl [anonim]

    muncipiu de vaza al guberniei lu dragnea, pastorit de primar pesede, cam de 22 de ani.

    se pregateste recensamantul populatiei.
    prefectura a deschis o lista cu cei dornici sa participe la colectarea datelor, pe teren..
    au ajuns la primarie, la ora anuntzata.
    surpriza !
    se inchideau ghisee pe capete si amploiatii se grabeau in aceiasi sala unde asteptau cei anuntati de la judet.
    a venit un tov, tot dela primaria cu trei trandafiri, si a scos o lista.
    suropriza ?!
    toti amploiatii primariei au fost retinuti in sala, pentru instructaj si alte detalii, iar ceilalti invitati la plimare.

    deci, de zilele recensamntului, primaria va fi inchisa, caci doamnele si domnii tovarasi vor fi cu geanta pe la usile oamenilor.

    mai corect era ca aceste slujbe, tempoarare, remunerate, sa fi fost date prin fortele de munca, sa beneficieze de acel mic venit, cei ce n'au de lucru.

    dar, vai, ponta vrea sa ..demisioneze.
    ca ei n'au loc la ciolan...

    propun sa demisioneze si dragnea si primarul dela turnu magurele !

    poate se dezbate la realitatea :)
  • +1 (5 voturi)    
    jos PSD (Luni, 3 octombrie 2011, 16:26)

    vlad tepes [anonim]

    sa plecat ... ca oricumin urma voastra a ramas desert si uscaciuni... paaaaaaa
  • +3 (7 voturi)    
    "forme radicale" (Luni, 3 octombrie 2011, 16:33)

    Pawl [anonim]

    Pentru Antonescu, o "forma radicala" ar fi prezenta la sedintele Parlamentului peste 50%, nicidecum parasirea lui, fie si pentru simplul motiv ca, in al doilea caz, n-ar observa nimeni diferenta.
  • +3 (5 voturi)    
    Wow... (Luni, 3 octombrie 2011, 16:49)

    zit [anonim]

    De ce n-ati zis asa, pina acum, fratilor ?? Daca stiam ca doar atit trebuia ca sa plecati din functii ...
  • +2 (4 voturi)    
    HAI ! (Luni, 3 octombrie 2011, 16:59)

    marimar [anonim]

    Ce mai asteptati ?
    Lasati-i sa se fure singuri. Nu-i mai cocolositi...
    Succes !
  • +3 (5 voturi)    
    Eu nu stiu ce mai asteapta... (Luni, 3 octombrie 2011, 17:04)

    bubu [anonim]

    Ponta dragul meu, Si azi si in secunda urmatoare postarii mele daca ti-ai da demisia pun o lumanare ca am scapat de voi . Da lucruri bune se intampla rar mai nenea . ps: 21 ani, student
  • +3 (5 voturi)    
    Aici nu este vorba de furat voturi... (Luni, 3 octombrie 2011, 17:31)

    Alius [anonim]

    Asta este foarte clar. Toate discutiile despre posibile furturi ale voturilor nu-si au rostul. De furat voturi s-au furat si la votul normal.

    Daca vroiau ei (PSD) sa implementeze un sistem care sa diminueze posibilitatea furturilor voturilor, l-ar fi facut cand au fost la putere. Pe ei insa nu-i intereseaza cei din strainatate, pentru simplul motiv ca cei din strainatate, in proportie de 80%, voteza impotriva PSD, cu sau fara Ponta la conducere. Asta e toata problema: pentru PSD este important ca sa voteze cat mai putini cetateni romani cu domiciliul in strainatate. Sa ne aducem aminte cate probleme au fost cu votarea in strainatate pe vremea PSD-ului: au facut tot posibilul sa ingreuneze procesul de votare. Au si inchis sectii de vot mai devreme, pe motivul ca.. in tara s-a terminat ora de votare, fara sa tina insa cont de diferenta de fus de orar.

    Cat despre modul in care s-a votat la ultimele alegeri, PSD-ul si PNL-ul au avut reprezentanti la toate sectiile de votare din strainatate. Daca acele persoane nu au avut nimic de zis despre posibilele fraude, nu inteleg de ce-si mai racesc unii gura (sau degetele) degeaba pe-aici. Pa la revedere!
  • +3 (5 voturi)    
    USL contra Europei! (Luni, 3 octombrie 2011, 17:38)

    Magda [anonim]

    Ponta ar mai trebui sa lase raliurile (cazaturile in cap produc leziuni ireversibile) si sa se documenteze. Belgia are un sistem de vot electronic intern si extern. La sediul Ministerului de Interne exista un dispaly enorm, de unde ziaristii au acces in timp real asupra rezultatelor votului. Estonia, micuta tara baltica are primul sistem de vot electronic din Europa, bazat pe carti ID electronice. Cu ajutorul unui simplu cititor de card mantat pe USB, estonienii voteaza de acasa sau de unde ori fi ei. USL-istii ar trebui sa spuna ca ei sunt CONTRA votului din strainatate, unde au avut constant sub 5%, chiar in sectii unde tot personalul a fost din partea PSD.
  • +3 (5 voturi)    
    @Ponta - n-ai tupeu, esti circar (Luni, 3 octombrie 2011, 18:00)

    radu [anonim]

    @Ponta - ar fi superb sa va vad plecati din toate functiile, chiar as fi dispus sa dau salariul meu pe 3 luni pt asta, dar nu cred ca are poporul roman norocul asta
  • +3 (5 voturi)    
    ... (Luni, 3 octombrie 2011, 18:38)

    anca [anonim]

    Ce fain ar fi !!! Sa-ti dai tu demisia , evident !!!
  • +3 (3 voturi)    
    Victor Ponta: Daca se adopta votul prin coresponde (Luni, 3 octombrie 2011, 22:31)

    Patrick [anonim]

    Ponta stie ca omenii din afara nu sunt pentru el si ai lui. De fapt de ce am vota un aventurier? Odata am vazut la TV ca pina si bay-sitter are din Filipine. Romania nu dispune de persoane cu calificari atit de inalte? Probabil ca ar face cariera politica mai degraba in Filipine, chiar patriotism.
  • +3 (3 voturi)    
    ponta (Luni, 3 octombrie 2011, 22:40)

    tzepes [utilizator]

    Pontiac, daca ai avea putina minte si putin patriotism ai fi de acord cu votul prin corespondenta; astfel s-ar diminua considerabil puterea UDMR, dar ori nu pricepi ori te doare la ...basca.
  • +3 (3 voturi)    
    Minunile :) (Luni, 3 octombrie 2011, 23:08)

    Vizitiul [utilizator]

    Plecarea PSD ar fi intr-adevar o minune, problema e ca nu cred in minuni :(
  • +3 (3 voturi)    
    Bravo (Marţi, 4 octombrie 2011, 4:58)

    Gogu [anonim]

    Poti sa pleci de pe acum,nu te plangem....
  • +3 (3 voturi)    
    Plecarea din functii (Marţi, 4 octombrie 2011, 6:52)

    sandu [anonim]

    Nu vad de ce trebuie sa asteptati adoptarea votului prin corespondenta,va opreste cineva sa plecati din functii chiar acum?Cred ca nu va opreste nimeni Ar fi singurul lucru bun pe care-l poate face USL
  • +3 (3 voturi)    
    sa plece (Marţi, 4 octombrie 2011, 9:44)

    saaa [anonim]

    ar fi benefic pentru toata lumea, dar sa plateasca pentru dezastrul lasat in urma.
  • +2 (2 voturi)    
    Referendum (Marţi, 4 octombrie 2011, 10:55)

    Dan [anonim]

    Locuiesc de peste 7 ani in Germania. As dori sa votez in conditii civilizate si fara sa stau la cozi de 2 ore in ambasada sau consulat.
    Propun ne organizam sa ne organizam printr-o petitie a romaniilor din strainatate si sa ne cerem dreptul la vot prin corespondenta.