PERSPEKTIVA

Adrian Năstase și "fiul lui", Victor Ponta, reabilitați! O istorie cu pitici de grădină și Pitici pe creier

de Eugen Istodor     HotNews.ro
Miercuri, 8 decembrie 2021, 9:28 Actualitate | PERSPEKTIVA


Victor Ponta, Liviu Dragnea, Sebastian Ghita, Viorel Hrebenciuc, Adrian Nastase si Ilie Sarbu
Foto: Colaj / Sursa foto: Agerpres
Adrian Năstase are la viața lui 2 condamnări. Una e pentru "Trofeul Calității". A luat bani, prin intermediari, pentru campania electorală. Donație "voluntară" pentru ȘEFU'. A doua condamnare a fost mai simplă. A fost prins cu pitici în grădina sa. Pitici luați dintr-o vizită din China. "Fi-su" politic ,Victor Ponta, a copiat cărți pentru titlul de doctor universitar. Teza de doctorat a fost îndrumată de "ta-su" Adrian Năstase. Poveștile lor văzute de la distanță au rămas ca niște Pitici pe creier pentru contemporani.

Adrian Năstase și Victor Ponta au fost figuri luminoase în peisajul politic al anilor 1990-2010. Asta o pot garanta. Dar uite cum și dece.

Adrian Năstase făcea figura unui reformator, ba, unii îl consideră chiar astăzi cel mai bun Prim-ministru.
Eu știu că viața mea ca om a fost una rea. Rea și urâtă. Avea meteahna tâmpită Năstase de a aresta opozanți pe stradă, exemplu Ciuvică este memorabil. Ce-a ajuns astăzi Ciuvică e treaba lui.
Apoi, aroganța sa nemăsurată a creat mitologia că tot ce mișcă la Stat mișcă sub comanda lui: numiri, legi, comisioane. Nu am cum să probez chiar tot, dar cele 2 condamnări sunt probe în acest sens.
Luminos Năstase? Nu era greu să luminezi în poziția de Prim-ministru după ce avusesei înaintea ta un Văcăroiu. Nea Nicu era nepriceput la nimic, urât-mirositor în tot ce făcea. Deci, nu cred că Năstase era mai bun, mai luminos, ci mai degrabă e o chestie de succesiune. Ai un nătăfleț înaintea ta, tu strălucești. Cam așa cum strălucește Orban, pentru că Cîțu s-a făcut de râsul curcilor. Astăzi, Năstase umblă prin instanță să se reabiliteze, să-și șteargă CV-ul, cazierul judiciar de condamnările avute. Corupt a fost, corect este, drept va fi.

Adrian Năstase are un "fiu" politic. Victor Ponta era chiar speranță ăsta.
Știți cum este? Când Opoziția e vai și amar, crezi că un Ponta poate fi o speranță într-un partid pus pe furat. Victor Ponta zâmbea, înțelegea situația lui Adrian Năstase și dădea dreptate, pe ici-colo, chiar și Opoziției. De tănăr, a preferat să facă însă figurație pe unde a fost numit și să aibă gura mare pe unde a trecut. Era din partea Puterii și Puterea era și este marea Anchilozată a României. Repet, el strălucea prin comparație.
Mare lucru iarăși, era tânăr și tînărul la prima vedere dă speranțe. Și dacă stau să-l văd și astăzi tot tânăr a rămas. Cu frizura aia a lui, cu înălțimea aia a lui... Speranțe însă nu mai stârnește.
Ponta putea răsturna România. El n-a făcut mare lucru în general. A fost un plagiator de modele, din păcate. S-a împrietenit cu Ghiță și a-ncercat să-i fure din felul de a fi. Ghiță doar l-a virusat. L-a respectat și copiat pe Adrian Năstase și Năstase doar l-a virusat.
Mai rău, ca să-l copieze pe Năstase a copiat din diverși autori pentru propriul doctorat. Acum, tot tânăr și cu mari speranțe, umblă prin instanță să-și șteargă păcatul plagiatului. Corupt a fost, corect este, drept va fi.

Știți cum este.. istoriile astea penale poate nu-s decât în parte adevărate.
Da, Justiția a fost a lui Băsescu, cum spun ei, care Băsescu ce s-a ales de el? Umblă pe la coana Justiție să-și spele păcatele turnătoriei și să-și salveze copila și colaboratoare din ghearele corupției.
Da, Piticii de grădină și Trofeul Calității, Plagiatul - pot fi adevărate. Dar adevărat este cu adevărat că astfel de fapte lasă urme, umbre în conștiința contemporanilor. Sunt Pitici pe creier, nu în grădină. Piticii pe creier se fac mari și sunt virali. Piticii aceștia sunt alcătuiți din imaginea lor publică, este imaginea creată de ei cât au fost puternici, de opoziție și opozanți, de gura lumii slobodă.

Piticul meu uite ce articol a scris, bazat pe condamnări reale și interpretări personale. O generație întreagă are astfel de Pitici pe creier în administrare. Și asta e adevărata condamnare a lui Năstase și Ponta.

Au dreptul cei doi să-și șteargă istoricul carierei? Au, cum să nu.
Dar cât om mai rămâne pe pământ, uite, câțiva care le știm istoriile o să le râdem în față. Au fost aroganți ei o viață? Acum ne-a venit nouă rândul. Cine râde la urmă, răde mai bine!
Ștergeți domnilor! Aveți și argumente juridice. Ștergeți! Cât vom trăi, vom râde de voi. Istoricul vostru penal vi-l veți șterge, dar piticii noștri nu aveți cum să ni-i luați.Urâm corupții, ne iubim piticii.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8996 vizualizari

  • +16 (20 voturi)    
    Simpatic articolul ! (Miercuri, 8 decembrie 2021, 9:41)

    Susufler0 [utilizator]

    De data asta mi se pare reusit !

    PS. Dar stiu eu ?!! Si eu am pitici pe creier si s-ar putea sa ma insel ! :)))))
  • +9 (17 voturi)    
    PPS. Daca i-ar fi apartinut si colajul foto (Miercuri, 8 decembrie 2021, 9:48)

    Susufler0 [utilizator]

    tot lui Istudor atunci articolul ar fi fost exceptional !

    PS. Acest colaj foto vine sa argumenteze faptul ca PSD sub Ciolanu se poate reforma pana la loc comanda, inutil insa pt ca noi, cei cu "pitici pe creier", tot asa il vom percepe precum cel dinainte de "reabilitare" !
    • +4 (6 voturi)    
      sunt dezolat (Miercuri, 8 decembrie 2021, 21:39)

      dekar [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Atat de uitat haiducul Hrebe (din panoplie) si padurile lui mult visate ?
      • +5 (5 voturi)    
        I-ai uitat tu figura de "guzgan rozaliu" ! (Miercuri, 8 decembrie 2021, 22:38)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui dekar

        E in randul doi, primul din stanga !
      • +4 (4 voturi)    
        Sunt dezolat si eu ! (Joi, 9 decembrie 2021, 9:48)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui dekar

        Te refereai la faptul ca a cazut atat de nemeritat in uitare !
        Eh... el are inca de patimit ! Se pare ca intai trebuie sa te reabilitezi si dupa aceeea sa visezi la revenirea vremurilor glorioase de odinioara !

        PS. Desi daca stau bine sa ma gandesc au existat si oameni cu adevarat inteligenti si care si-au cunoscut perfect interesul. Il am in vedere aici pe Radu Berceanu imaginea pedelista din oglinda a pesedistului Hrebe, ilustratorul perfect al zicalei : "Hotul neprins, negustor cinstit" !

        PPS. Mai trebuie sa stii si cand sa te retragi ! :)))
        • +2 (4 voturi)    
          Pai l-au (i-au) cam prins (Joi, 9 decembrie 2021, 11:27)

          dekar [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Si pe el si pe juniorul dumisale,maaare profesor,pe care si-l facuse coechipier la manaria"recuperarii".Ia,acolo,ceva peste patruzeci si ceva de MII de ha. de padure.Cu unsurosul print de romania care acum isi pazeste pielea in alt cotlon de lume.
          • 0 (2 voturi)    
            Nu, nu iar nu ne intelegem ! (Joi, 9 decembrie 2021, 12:17)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui dekar

            Referirea la zicala "Hotul neprins e negustor cinstit" il avea in vedere pe Radu Berceanu care s-a retras inainte de a deveni o persoana de interes pt DNA !

            PS. In ce-l priveste pe Hrebe, intr-adevar a facut cea mai mare gresala pe care o poate face un parinte cu copilul sau ! In loc sa-l protejeze si sa-l fereasca de rele, a facut exact pe dos : l-a atras in mijlocul lor si i-a patat viitorul !
  • -15 (27 voturi)    
    Stimate domnule Istodor (Miercuri, 8 decembrie 2021, 10:25)

    Tokeniza. Din carne de vake. [utilizator]

    Imi permit sa va intreb un singur lucru: aveam la conducere pe unii mai buni?

    Daca da, atunci de ce oamenii nu i-au amendat pe fostii corupti pentru a numi pe unii super capabili?

    Daca nu, atunci care e rostul analizei? S-a facut tot ce era mai bun pentru Romania in acel moment.

    Si ca tot vorbiti de succesiune: nu uitati ca am avut-o pe Dancila primadona si catindada la postul de pres. al Romaniei din pozitia sa de chef al delegatiei romane - cum bine era titulatura sa la PE in hartiile oficiale.

    Asadar va repet intrebarea? UNDE sunt AIA BUNI, oamenii capabili din politica? Eu unul nu ii vad. Vad insa niste oameni politici perfect croito pentru gusturile aligatorilor care voteaza. Mariajul perfect.
    • +12 (16 voturi)    
      Ăia mai buni, curați (Miercuri, 8 decembrie 2021, 11:29)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Tokeniza. Din carne de vake.

      nu ajung să mai candideze sau dacă se mai strecoară câte cineva e făcut praf de mass-media infractorilor condamnați penal și nu are șanse în alegeri.
      Deci invariabil ai de ales între Năstase, Ponta, Dragnea, Dăncilă, Daiea, Dàncu, Cîțu.
      Cei care vor să facă ceva contra corupției, ceva pt România nici nu pot și nici nu au voie să-și înregistreze vreun partid.
      Deci NU în mod paradoxal totuși se votează cu acești spălați de justiție.
      • +2 (2 voturi)    
        Ma bucur (Miercuri, 8 decembrie 2021, 15:06)

        Tokeniza. Din carne de vake. [utilizator] i-a raspuns lui nick24

        Ca inca esti optimist.
  • +16 (20 voturi)    
    Bombonel… (Miercuri, 8 decembrie 2021, 10:43)

    mamaika [utilizator]

    …este si va fi, pentru restul zilelor sale, un fost puscarias!
    • -9 (13 voturi)    
      de asemenea, prin comparatie (Miercuri, 8 decembrie 2021, 12:59)

      cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui mamaika

      va fi considerat inca o vrem cel mai bun prim ministru.
      pentru ca trebuie sa dam dreptate autorului articolului - comparatia este cu Roman, Vacaroiu, Radu Vasile, Boc, Orban, Dancila, Citu.
      si chiar nu poti considera mai bun pe altul
      si asta este trist - cu totii ne dorim unul mai bun si mai competent.
      degeaba
      • +10 (12 voturi)    
        @cucuveaua mov (Miercuri, 8 decembrie 2021, 15:44)

        mamaika [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

        Am o imagine in care fostul puscarias apare la semnarea vanzarii Petrom catre OMV. Ma mai uit la ea, cand unii ca tine incep sa debiteze aberatii. A propos: unii zic ca si-a luat 100 milioane de coco. O fi mult, o fi putin?
  • +16 (18 voturi)    
    În cazul *simpaticului* Pontache Mitomanul (Miercuri, 8 decembrie 2021, 11:24)

    Rescator [utilizator]

    sunt câteva lucruri de rezolvat:
    -DIICOT să facă o percheziție la locuința acestui
    geniu,pentru a descoperi fabrica de *bombe* cu
    care se laudă pe România TV;
    De exemplu pe burtiera postului scrie în fiecare seară:
    -Victor Ponta aruncă bomba;
    -Victor Ponta detonează bomba:
    -Victor Ponta este singurul care a aflat Bomba Zilei;
    -Victor Ponta face dreptate urșilor,etc.
    De fapt toate zicerile individului sunt minciuni și gulgute,
    pentru al face fericit pe Ghiță de la Belgrad.
  • -1 (13 voturi)    
    Apropo de luat bani pentru (Miercuri, 8 decembrie 2021, 12:18)

    xrogo [utilizator]

    campania electorala, Udrea cu Topoliceanu au luat milioane de euro pentru PNL, Basescu a fost cumva condamnat pentru asta, sau numai la PSD se aplica?
    • +8 (14 voturi)    
      xgroho, fara suparare, dar si tu ai pitici (Miercuri, 8 decembrie 2021, 12:51)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      (pesedisti) pe creier daca o tii langa cu Baselu si cu Udrea !

      PS. Acum e vorba de Bombo si de Mitomanul ! Astilalti inca nu au ajuns in situatia (ne)fericita a pesedacilor de a cere reabilitarea ! :)))
    • +7 (11 voturi)    
      Pai astia pe care-i pomenesti (Miercuri, 8 decembrie 2021, 13:50)

      Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      sunt mana'n mana cu PSD-ul.
      Pe Bombonel, ponta si ceilalti, tot ai lor din PSD i-au dat in gat.
      Ce-i asa de greu de inteles?
  • +9 (11 voturi)    
    Cine poate uita episodul fularului? (Miercuri, 8 decembrie 2021, 14:28)

    Mihnea [anonim]

    Cand vrei sa faci show, apai poti sa fii sigur ca va fi memorabil. Musiu Nastase, acoperit cu naframa, nuva iesi prea curand din memoria colectiva. Daca ai trecut pe la Rahova intr-un mod atat de public, nu te mai spala nicio reabilitare. Vei ramane in amintirea noastra drept puscariasul Adrian Nastase.
    Mi-a placut articolul.
  • +4 (6 voturi)    
    Regret că Năstase a fost condamnat pe ne-drept ! (Miercuri, 8 decembrie 2021, 18:31)

    Cremenarul [utilizator]

    In mod normal, Adrian NĂSTASE ar fi trebuit să fie arestat / condamnat pentru că a pus la cale, împreună cu Fănel PĂVĂLACHE, escrocheria privind Banca Internatională a Religiilor.
    Este cert că F.PĂVĂLACHE, consilier guvernamental, nu ar fi putut acționa dacă nu ar fi avut acceptul prealabil al lui Adrian NĂSTASE, primul ministru al României.
    • +4 (4 voturi)    
      Curat murdar Coane Fanica! (Joi, 9 decembrie 2021, 9:20)

      Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui Cremenarul

      Bietul AN care primea spaga de 400 mii $ depunand-o in contul lui din banca, ca fiind valoarea bijuteriilor matusei Tamara, o pensionara amarata si care traia intr-o garsoniera confort 3!
      Banca respectiva a raportat tranzactia (c/f legii) la oficiul national de spalare a banilor, dar functionarul de acolo (numit de psd) a sustras-o si distrus-o nedandu-i astfel curs spre investigare.
      Un caz clar de spalare de bani pt care pedeapsa era de 12 ani puscarie!
      Alt caz de spalare de bani era in anul in care a trecut in declaratia de avere ca a castigat in anul respectiv, 200 mii $ din vanzarea de oua de la ferma de pasari din Cornu, dar a uitat sa-i spuna si lui fi-su, asa ca asta a declarat reporterului care scrisese reportajul, ca ei de 3 ani de zile nu mai aveau nicio pasare la ferma!
      Exemplele sunt multe.
      Foarte cinstit baiatul asta (AN).
  • +5 (5 voturi)    
    Burberry si cu Pontanel, doi golani cu sthaif (Joi, 9 decembrie 2021, 3:27)

    Fu Leng [utilizator]

    Intr-o tara normala infundau parnaia pe viata.....
  • +1 (1 vot)    
    Dezbatere serioasă: (Joi, 9 decembrie 2021, 10:13)

    asavreau [utilizator]

    Și Năstase& Ponta asta vor. Să ajungă în centrul atenției folosind media. Din critică, peste câteva zile vom vedea articole care, timid la început, vor arăta meritele deosebite ale guvernărilor Năstase& Ponta, fără să menționeze conjunctura favorabilă internațională și internă, urmare a unor guvernări anterioare(de sacrificiu) care au atras investitori și au deschis piețe de desfacere. În fapt Năstase& Ponta au fost și vor să fie în continuare niște profitori, cu sprijinul unei părți a presei aservite. În loc să ne modernizăm, ne învârtim în cerc și ne întrebăm de ce la noi nu se poate.