TRAFIC

Semafor. Pe galben. Încetinesc. Opresc. Din spate, sunt claxonat dement. Linșat

de Eugen Istodor     HotNews.ro
Duminică, 31 ianuarie 2021, 18:02 Actualitate | PERSPEKTIVA


SEmafor
Foto: Hotnews
De ce? E galben. Scrie că încetinitul și opritul sunt legale. Sunt soluția. Mă simt prost. Fricos. Pe de altă parte sunt corect. Înfricoșat și corect sunt doborât psihic. Sunt mort. Urmează stopul. Sunt terminat. Plin de mânie. Vreau să-l omor pe nemernic. Am dreptul să vreau răul unuia pe care nu-l văd. Nu-l voi mai vedea. N-am ce să-i fac. Am dreptul? Păi, cine mă cenzurează? Dumnezeu nu e. Mama a murit. Legea morală e-n mine.

Visez să-i desumflu cauciucul. Să-i dau o palmă peste ochi. Că m-a claxonat. Dar nu fac nimic din toate astea. Nimic. Doar fierb. Sunt moral, sanchi, dar cu nervi la pământ.

Sunt imoral? Doar n-o să fug după omul ăla să-i spun, bă, boule, eu am încetinit-oprit la galben. De ce să intru pe galben în intersecție? Că vrei tu? Să mori tu? Cine ești? Cum te-a crescut mă-ta? De câte ori mănânci ghimbir cu somon? Mergi la sală?

De ce să fiu supus terorii roșului?
Ura asta a mea nu are niciun ecou. ĂLA a trecut pe galben. E cu 1 km mai depare de mine. 2, 3, 4. deci a reușit. A câștigat. El a reușit în viață. Eu mă simt laș, de nimic. La stop. Să-mi trag un șut în gură? Da, e cazul.

El a reușit în viață. El. El. El. El. El. El. El. El. El.El.El.El.El. Eu? Lașul care respectă galbenul. Galbenul. De ce n-am trecut pe lașgalben? De obicei trec pe galben, acum n-am trecut pe galben. Acum am respectat regulile. De ce am respectat acum regulile? Ca să mă facă ăla cu nervii? Cine e ăla? de ce azi am fost laș? De ce nu mă aplaudă nimeni?








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


11925 vizualizari

  • +13 (31 voturi)    
    Amuzant ca un pampers plin. (Duminică, 31 ianuarie 2021, 18:19)

    Luk [utilizator]

    .
    • +1 (13 voturi)    
      nu prea inteleg mesajul articolului, (Duminică, 31 ianuarie 2021, 21:30)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      insa legea circulatiei spune ca, la culoarea galben, trebuie sa opresti, mai putin in situatia in care deja ai ajuns in dreptul semaforului si nu poti opri in conditii de siguranta, Politia ridica permisele de conducere celor care trec pe galben, si bine face.
      Ca s-a incetatenit in randul romanului ideea ca poti trece pe galbe, e gresit.
      • -4 (12 voturi)    
        Permisul se ridica doar daca treci pe rosu (Luni, 1 februarie 2021, 4:27)

        Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        sau ma rog asa ar trebui, e hilar si tampit sa ti-l ridice pe galben!!! Nu exista in lege "you ran the yellow light" if you know what I mean.
        • +7 (9 voturi)    
          Cind treci pe galben se da amenda (Luni, 1 februarie 2021, 10:10)

          n4c [anonim] i-a raspuns lui Parzivall

          Art. 99

          (1)Constituie contravenții și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa I de sancțiuni următoarele fapte săvârșite de către persoane fizice:

          [...]
          15.nerespectarea semnificației culorii galbene a semaforului;
          [...]


          Cunosc foarte bine situatia, prima amenda din cariera mea de sofer am luat-o pentru trecut pe galben.

          2 iunie 1987, tin minte si acum discutia cu militianul, i-am explicat ca nu aveam cum sa opresc "in siguranta" iar el a fost de acord cu mine dar a adaugat ca tot ma amendeaza "pentru ca data viitoare o sa treci pe rosu".

          Asa ca din acea zi eu intotdeauna incetinesc la apropierea de o intersectie semaforizata, exact cum scrie in Cod, ca sa am timp sa opresc "in siguranta" in caz de galben sau altele.

          Spre enorma frustrare a celor din spate.
          • +2 (4 voturi)    
            corect (Luni, 1 februarie 2021, 11:03)

            liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui n4c

            amenta, nu ridicat permisul! E o diferenta!
          • 0 (0 voturi)    
            somnul e bun, dar acasa in pat (Luni, 1 februarie 2021, 12:27)

            jescu [utilizator] i-a raspuns lui n4c

            Pai in '87 cand erau maxim 5 masini la semafor si drumurile libere, incetineai la semafor la dar dupa aia mergeai, dar nu mai e asa. Mai recent a aparut alta abordare pentru fluidizarea circulatie(nu cea din '87): cand se face verde toata lumea pleaca cat de repede poate, accelereaza cat de tare dar fara sa scartie rotile, pentru a respecta si pe cei din spatele tau, sa treaca si ei de intersectie si sa se fluidizeze circulatia. Nu ca trebuie sa treci cu 60 la ora prin intersectie, dar un 30-40 ar fi rezonabil. Nu ca n-ar fi mai safe abordarea din '87, dar acum sunt alte conditii, desi as prefera sa fie numarul de masini de pe drum care existau in '87.
          • +1 (1 vot)    
            Ar fi atat de simplu... (Luni, 1 februarie 2021, 12:32)

            Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui n4c

            Ca sa nu mai existe discutii de genul "ati trecut pe galben", este suficient ca TOATE semafoarele sa aiba 5 secunde de VERDE CLIPITOR inainte de galben si toti soferii atenti ar aprecia corect daca mai au timp sau nu sa intre in siguranta in intersectie.

            Asa cum exista acum cronometre care iti arata cate secunde mai ai, doar ca ar fi mult mai ieftina solutia.

            Mai ramane sa scrie asta si in lege si sa se modifice semafoarele odata pentru totdeauna.
      • -1 (9 voturi)    
        ce sens? (Luni, 1 februarie 2021, 9:21)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        pai nici nu trebuie,autorul isi scrie memoriile la HN
        bine ca nu ne povesteste cum si-o fi umflat el roata cu gura...
        pai ti dai seama ce roman iesea,netflix scrie pe el
      • -1 (7 voturi)    
        nu intelegi nimic in general (Luni, 1 februarie 2021, 9:54)

        jescu [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Daca s-ar ridica permise pe galben, ai vedea multe frane la limita, cu pedala la maxim. Esti la cativa metri de semafor si vezi galben apesi pedala la maxim, la fel ca cele 50 de masini din spatele tau, e suficient unul sa nu fie pe faza. Ar fi 100 de accidente pe zi doar in cauza asta, e ca si cum ti-ar sari cineva in fatza masinii la fiecare semafor :)
        • 0 (0 voturi)    
          Am vazut destule permise (Luni, 1 februarie 2021, 12:37)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui jescu

          ridicate ptr ca s-a trecut pe galben, stiu ce vorbesc. Prefer sa opresc in conditii de siguranta, decat sa accelerez , sa ma vada agentul si sa imi ia permisul. Daca din momentul in care accelerezi tu si pana cand ajungi in intersectie se face rosu, isi ia permisul,
    • -4 (10 voturi)    
      fifi (Duminică, 31 ianuarie 2021, 22:11)

      buteflica [anonim] i-a raspuns lui Luk

      Ce sa spun, bine ca esti tu super amuzant.ca o libarca sub papuc.
    • 0 (4 voturi)    
      Aici e de vina tot USR-ul? (Luni, 1 februarie 2021, 9:24)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      Probabil, in mintea lui Eugen Istodor da...
      • 0 (2 voturi)    
        nu, BOR îi divină (Luni, 1 februarie 2021, 11:18)

        di livio [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        .
  • +3 (31 voturi)    
    ... (Duminică, 31 ianuarie 2021, 18:32)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    oare cine e de vina pentru mizeria din traficul romaniei...

    Doar politia, pentru ca ei sunt cei care nu aplica legea.
    • +17 (21 voturi)    
      sau poate educatia? (Duminică, 31 ianuarie 2021, 19:11)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Sau poate parintii?
      Sau parintii + educatia+ politia+ justitia?
  • +14 (22 voturi)    
    Daca.. (Duminică, 31 ianuarie 2021, 18:33)

    MalaEducacion [utilizator]

    ..va pasa asa de mult despre ce cred altii despre voi n-aveti decat sa suferiti la semafor
  • +7 (9 voturi)    
    ???? (Duminică, 31 ianuarie 2021, 18:33)

    mbembe [utilizator]

    !
  • +13 (19 voturi)    
    în multe locuri din Italia si Grecia... (Duminică, 31 ianuarie 2021, 18:50)

    P.Antipov [utilizator]

    ... te claxoneaza daca stai la ROSU! Bizonul local considerand ca ROSU se interpreteaza ca "cedeaza trecerea" si nu-i bai sa treci daca nu vine nimeni.
    • +8 (10 voturi)    
      e prea riscant sa faci asta,.,, (Duminică, 31 ianuarie 2021, 21:33)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui P.Antipov

      dava vine unul din dreapta si te spulbera? Tu esti 100% vinovat, iar cel din spate, care te-a claxonat, rade de tine.
      Ca sofer cu vasta experienta la volan va recomand sa faceti ce spune legea circulatiei, fara a va lua dupa cel care claxoneaza in spate (ptr ca, in caz de accident voi intrati in belea nu intrigantul care a claxonat).
      • +4 (4 voturi)    
        Sigur ca da (Luni, 1 februarie 2021, 11:06)

        P.Antipov [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        N-am zis ca trebuie sa treci daca te claxoneaza. Am zis care este atitudinea locala fata de semafor.
  • +8 (12 voturi)    
    Mai bine las decat mort (Duminică, 31 ianuarie 2021, 20:35)

    Mihai_P1 [utilizator]

    Eram pe munte, urcam... la un moment dat, drumul se casca in prapastie; se prabusise o portiune. Capatul celalalt era la 1m? 1m jumate? Nu mai stiu. Drum usor in panta, piatra pe care puteam aluneca. Sa sar sau nu? N-am sarit, m-am intors. M-am simtit nasol. M-am plimbat pe altundeva, a fost fain. Acum cand citesc despre cate un om mort pe munte, mai imi aduc aminte. Parca nu e asa de rau. Eram singur, daca se intampla ceva plangeau oameni dupa mine. Oricum a fost faina plimbarea de dupa. Animalele salbatice nu supravietuiesc sarind peste prapastii... de ce as fi facut-o eu?
    • +3 (5 voturi)    
      Frumos povestit, (Luni, 1 februarie 2021, 5:57)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui Mihai_P1

      bine exemplificat, multumiri.
  • +16 (16 voturi)    
    6, 5, 4,... (Luni, 1 februarie 2021, 3:31)

    Jolly Roger [utilizator]

    Intersecție in T, vizibilitate nu prea grozava.
    6, 5, 4... hai că am timp.
    Văd salvarea. Sirena, girofar.
    Nu mai am timp.
    Eu opresc, ea trece.
    Și "zbor" un metru în față.
    Ăla din spate, de tocmai mi-a făcut bara arșice: "am crezut că o să treceți și am accelerat să-l prind și eu..."
  • -1 (9 voturi)    
    Ce e asta? (Luni, 1 februarie 2021, 6:59)

    sysrq [anonim]

    Articolul ăsta e vreun fel de metaforă sau cum? Înseamnă că ești tare crispat în trafic, ceea ce e rău și te împinge la greșeli.
    Oricum, mai tare decât ăștia care claxonează, mă enervează ăștia care adorm la semafor după care se supără că sunt claxonați, nu "ca afară" unde pot trece trei roșii și nu te claxonează nimeni (așa cred unii). Ești în trafic, când se face verde ai plecat, ești atent, nu dormi pe tine, altfel îți meriți fiecare claxon.., în cazul tău, vezi verde, mergi, nu încetinești, se face galben, depinde unde ești față de semafor, ce mare șmecherie...
  • +6 (6 voturi)    
    singura solutie e sa cereti aplicarea legii (Luni, 1 februarie 2021, 8:48)

    M***_PSD [utilizator]

    ------------------------------------------
    cod rutier:

    Art. 100:
    (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a II-a de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:

    2.nerespectarea regulilor de utilizare a mijloacelor de avertizare sonora de catre conducatorii de vehicule, cu exceptia celor care conduc autovehicule prevazute la art. 32 alin. (2) lit. a) si b);
    -----------------------------------------------------
    Art. 108

    (1) Savarsirea de catre conducatorul de autovehicul sau tramvai a uneia sau mai multor contraventii atrage, pe langa sanctiunea amenzii, si aplicarea unui numar de puncte de penalizare, dupa cum urmeaza:

    a)2 puncte de penalizare pentru savarsirea urmatoarelor fapte:
    ....
    9.folosirea incorecta a luminilor de drum fata de autovehiculul care circula in fata sa, in aceeasi directie de mers.
    ------------------------------------------

    Deci nu trebuie sa te enervezi, trebuie sa mergi la politie si sa dai declaratie. Daca 0.1% ar fi raportate atunci s-ar aplica amenzi, ar creste bugetul, si bizonii din trafic f-ar transorma in pietoni. Este obligatia tuturor participantilor la trafic sa sesizeze politia rutiera.

    Si inca ceva: data viitoare fiti responsabili si mergeti la vot!
    • -1 (5 voturi)    
      Minciuni pentru pacalit cititorii (Luni, 1 februarie 2021, 11:06)

      Victtor [utilizator] i-a raspuns lui M***_PSD

      Ai inceput cu un text bun si ai terminat cu o lozinca politica.
  • 0 (6 voturi)    
    cam inutil articolul (Luni, 1 februarie 2021, 11:05)

    liviu_ [utilizator]

    adica inteleg... "romanii "ie" naspa si te claxoneaza cand respecti legea"
    welcome to the club. De cate ori nu am patit asta.... pana cand mi-am schimbat traseul... partial si din cauza ca nu vroiam sa blochez intersectia si imi luam m... pentru asta...

    in fine, dar d c sa ma plang pe net pentur asta?! asa sunt romanii... si oarecum ii inteleg: circulatia in orasul asta e o mizerie!
  • +4 (4 voturi)    
    articolul (Luni, 1 februarie 2021, 11:46)

    vax-albina [utilizator]

    e o metaforă.
    E despre cei care încalcă legea și nu sunt pedepsiți. Acolo, sus, în posturi de conducere.
    Mai bine ”laș” decât profitor nesimțit. Indiferent de partid.