​PIAȚA și BISERICA

Sfânta Parascheva. Încolonați, să dăm COVID la moaște

de Eugen Istodor     HotNews.ro
Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 10:09 Actualitate | PERSPEKTIVA


Istodor privind Viața
Foto: Cosmin Bumbut
A zis și Daniel ieri ceva. ​Din rărunchi. Ca să nu renunțe așa deodată la polonicul zilnic de manciuria și kilu de vin capadocian. Oho, atât de delicioase pentru mațele sale patriarhale. Înalt preafericitul cap al BOR din nou ne arată, în toată nuditatea ei, forța sa supremă. Patriarhalul nu crede în preaomenescul vieții noastre. Adică, în COVID. Trimite credincioșii să ia COVID de la Sfânta Parascheva. Minune? Nu. Așa-i Patriarhul nostru.


COVID-ul are ceva omenesc, bun în el. Spune omului: eu nu te omor, nu, pune mască, ai grijă de tine, de celălalt. Poți trăi mulți ani înainte.

Omul ia Covid. Și aici știm. Niciun Dumnezeu nu-l apără. Niciun Daniel nu-l însănătoșește. Nici o Paraschevă nu-i spune că moartea nu există. Ba, moaștele Paraschevei îi arată că moartea e groaznică. Omul nu trebuie să umble tralala după moaște moarte prin Iași, trebuie doar să poarte masca și să dea cu săpun pe mâini. Adică, să facă ce-l învață COVID-ul.

Anul acesta preainocenta Parascheva nu adresează niciun mesal preacredincioșilor. Din contra, tace înțeleaptă. Autoritățile din Iași îi respectă tăcerea. Bulucul de COVID este un pericol real. Parascheva face un gest simplu, omenesc, de a avea grijă de omul rătăcit, disperat.

Patriarhul însă are limbariță și face chemare la marea infectare. Puterea sa nemăsurată nu privește spre tăcerea Paraschevei, spre sfaturile COVID-ului, nu. E preaputernic. În loc să aline durerile bolnavilor, disperarea noastră de fiecare zi, în vremuri ca astea otrăvite, Patriarhul pune omul la cazna COVID-ului.

Oricât de multă grijă or avea ieșenii, Iași-ul e focar de COVID, plus că mulțimea este în sine de necontrolat, oricâte măsuri s-ar lua, oficial vorbind.

Poporul e incontrolabil. Vedeți poporul pupând moaștele cu masca la gură? Imposibil. Pupatul moaștelor se face cu pasiune tocmai și de aia ca să ajute în viața asta zbuciumată, plină de incertitudini. Iar pupătura de moaște se face cu buzele fără mască. Pupătura cu saliva ei cu tot ce rămâne pe racla Parascheva. Vine altul și o ia. Poate poți pune masca la intrare în biserică, dar la pupat, nu. Așa se ia COVID-ul. Nimic nu-i negociabil aici. E bolnav.

PS: Acest articol este scris de un om care crede că există Dumnezeu. Acest om crede că există COVID. Acest om crede că există mască și reguli impuse de statul român. Acest om nu vrea să-i uzurpe autoritatea Patriarhului și nici BOR-ului.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















15614 vizualizari

  • +18 (36 voturi)    
    HolinessDeniel este Ambasador (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 10:23)

    un domn [utilizator]

    Al Producatorului Daimler
    • +15 (29 voturi)    
      E Vorba (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 12:34)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      De CLSfinte de la Stuttgat ( pentru cei Necredinciosi care au minusat )
    • +8 (10 voturi)    
      Si de "ambasador-ciripitor"in .... (Duminică, 11 octombrie 2020, 8:20)

      gigiN [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      ...sutana al fostei DIE.Oare ce grad o mai avea acum ???
      • +1 (7 voturi)    
        Daca Este Frate (Duminică, 11 octombrie 2020, 8:59)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

        Cu cel din URSS, cred ca ai primit raspunsul

        https://basilica.ro/patriarhul-rusiei-s-a-intalnit-cu-patriarhul-romaniei-la-manastirea-danilov-resedinta-patriarhala/dsc_7078/

        In Sfanta Zi de Intai Decembrie tu mergi Acasa la Dushman...ce potzi spune ?
  • +22 (28 voturi)    
    o s-o sfeclesti, istodoae! (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 10:25)

    yotta [utilizator]

    te afuriseste poleitul slinos de n-ai sa mai ciripesti veci!
  • +13 (35 voturi)    
    Nu sunt fan, dar... (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 11:00)

    Lionheart [utilizator]

    Avem un articol foarte bun aici!
  • +16 (40 voturi)    
    Una dintre dovezile de..... (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 11:16)

    gigiN [utilizator]

    ....imbecilizare a unui popor este inchinarea la moaste !!!
    • +4 (10 voturi)    
      Acuma (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 16:33)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Sa Nu Uiti ca Aveam Moastele Litografiate ale Cizmarului in mai toate incaperile Statului

      Apoi

      Dupa 20 05 1990 au pus in Geamuri Cucuveaua Zambitoare ( asta nu ajunge sa fie Moashte vreodata )
    • +2 (6 voturi)    
      hahahaha (Duminică, 11 octombrie 2020, 2:17)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Sau la Sf. Greta!
    • 0 (6 voturi)    
      Ce spui scrii tu (Duminică, 11 octombrie 2020, 14:38)

      revelare [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      este dovada imbecilizării.
  • +11 (21 voturi)    
    Corect si in plus un citat din Biblie (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 11:29)

    DEMOCRATES [anonim]

    Foarte corect . Marii preoti au uitat ce scrie in Biblie:
    Este scris în Biblie: Romani 13:1-4. “Supuneţi-vă guvernului, căci Dumnezeu l-a aşezat acolo. Nu există niciun guvern în toată lumea asta care să nu fi fost adus la putere de Dumnezeu. Astfel, cei care nu vor să respecte legile ţării refuză, de fapt, să-L asculte pe Dumnezeu şi vor fi pedepsiţi pentru aceasta. Căci judecătorul nu inspiră frică celor care au o purtare corectă; dar cei care comit rele îi vor şti totdeauna de frică. Dacă vrei să nu-ţi mai fie frică, respectă legile şi nu te va mai durea capul. Judecătorul este trimis de Dumnezeu să te ajute. Dar dacă comiţi vreo abatere, fireşte că ai de ce să te temi, căci el va porunci să fii pedepsit. Tocmai pentru acest scop l-a trimis Dumnezeu.” (NT pe înţelesul tuturor).
    • -12 (24 voturi)    
      Este scris de asemnea (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 13:31)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui DEMOCRATES

      "Căci din cuvintele tale vei fi scos fără vină şi din cuvintele tale vei fi osândit.”(Matei 12,36). Si iata cuvintele autointitulatului credincios, autorul: 'polonicul zilnic de manciuria și kilu de vin capadocian-delicioase pentru mațele sale patriarhale'(autorul a luat masa cu patriarhul?), omul nu trebuie să umble tralala după moaște moarte, Patriarhul pune omul la cazna COVID-ului..
      • +2 (14 voturi)    
        Nu stiu unde ai citit (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 16:29)

        democtrates [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        Matei 12,36:Vă spun că, în ziua judecăţii, oamenii vor da socoteală de orice cuvânt nefolositor, pe care-l vor fi rostit.
        Ce are de a face cu ce am scris eu si ce fac acesti preoti farisei ???
        • -6 (16 voturi)    
          Matei 12 (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 19:05)

          Altiro [utilizator] i-a raspuns lui democtrates

          Iisus: "35. Omul cel bun din comoara lui cea bună scoate afară cele bune, pe când omul cel rău, din comoara lui cea rea scoate afară cele rele.
          36. Vă spun că pentru orice cuvânt deşert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteală în ziua judecăţii.
          37. Căci din cuvintele tale vei fi găsit drept, şi din cuvintele tale vei fi osândit. " M-am referit la comentariile autorului articolului(care se da credincios) despre patriarh.
      • +3 (9 voturi)    
        Am Crezut Ca Ai Patzit Ceva (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 16:30)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        Ai Lipsit de la Martie 2020
    • -1 (1 vot)    
      Religia -magie neagra (Luni, 12 octombrie 2020, 21:33)

      Stela [anonim] i-a raspuns lui DEMOCRATES

      Supuneti-va conducerii daca aceasta reprezinta interesele religiei . Daca nu - protestati , faceti revolutie si ucideti in numele Domnului .
  • +9 (19 voturi)    
    Adevarul transant, (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 11:32)

    Astazi [utilizator]

    desi incomod si poate un pic exagerat ca exprimare. Dar poate ca de exagerare e nevoie ca sa te trezesti...
  • +1 (19 voturi)    
    Misto ! Titlul articolului face toti banii, (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 11:53)

    Susufler0 [utilizator]

    asa ca nu ma grabesc sa citesc si continutul ca sa nu ma deziluzionez cumva !

    PS. Poate mai incolo, dupa cafeaua de dimineata ! :)))
    • +5 (19 voturi)    
      ))))) eu sunt la a II a cafea (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 12:51)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Insa am pus un strop de Cognac ( sfintzit )
      • +1 (15 voturi)    
        Esti un adevarat Domn ! Te respecti ! (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 13:55)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Si mie imi place la cinci dupa amiaza sa beau o marghilomana !

        PS. Si sa chibitez pe teme de politica externa !
        • +4 (12 voturi)    
          Din Pacate ( pentru Altii ) (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 16:29)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          La Asta Ne Pricepem ))))
  • +14 (24 voturi)    
    In cele mai multe religii (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 12:38)

    Dilematic [utilizator]

    preotul se crede ceva mai mult decat Zeul !
    • -9 (19 voturi)    
      în noua religie covrig? (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 18:08)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui Dilematic

      arafat se crede mai mult dăcît Zeus, tătă zîua predică pe la televiziuni...dăcît că nu-l crede nime, nici nu-l mai suportă nime...geaba luați la mișto bătrînii ăia care voiau să meargă la Iași, me too...ei în asta cred, nu în arafat, jo napot...și nu-i intere că vor muri de covrig, cancer sau nosocomiale, ceva tot va fi...sigur că dacă purtăm cîrpe pe bot(CTP zise, nu io, cîrpe), vom trăi veșnic...auleo, scuze, de nosocomiale nu se moare în Ro, numa de covrig...și covrigu se ia numa la biserică, la alegeri nu
      • -1 (7 voturi)    
        Stii care e probbema ta? (Duminică, 11 octombrie 2020, 14:42)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui di livio

        Tu in loc sa gandesti, crezi. Ba ce zice unul, ba ce zice altul. Daca ti-ai folosi chestia aiadintre urechi la gandit, poate ai intelege ceva din articol. Dar doar crezand, si mai ales crezand biserica si negand stiinta, n-ai cum ajunge la vro concluzie logica. P.S. Aceeasi biserica in care crezi tu ardea pe rug oameni acu 300 de ani pentru ca sustineau neadevaruri vrajitoresti de genul "pamantul e rotund'sau "pamantul se invarte"
        • -2 (8 voturi)    
          știință? (Duminică, 11 octombrie 2020, 16:51)

          di livio [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          știință îi aia care mă botnițează?...ăsta-i răspunsu științei la gripă, o cîrpă pe meclă?...și fără botniță n-am voie să intru în alimentară să-mi iau o pită, și sînt și amendat...amenda pt nepurtarea botniței îi taman echivalentu arderii pe rug d-amu tri sute de ani...amu citesc pe Digi că virusu nu mai stă pe suprafețe, s-a răzgîndit, nu mai tră spirt...peste o lună nici botniță nu va mai trebui, îmbolnăvește milioane de oameni sănătoși...expiri codoi, inspiri codoi, imunitate naturală la max
          • -1 (1 vot)    
            Atunci Ce Propui ? (Duminică, 11 octombrie 2020, 18:10)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui di livio

            N am inteles daca Agheasma ta iI mai buna ca botnitzaa
            • -1 (3 voturi)    
              propun să fim lăsați să respirăm (Duminică, 11 octombrie 2020, 20:24)

              di livio [utilizator] i-a raspuns lui un domn

              normal, măcar atîta...de cînd îi botnița obligatorie au esplodat covrigii, de ce, nu știu...ne va spune știința cîndva...cre că botnița îi la fel de folositoare ca aghiasma în cazu covrig
              • -2 (2 voturi)    
                Esti in etapa (Duminică, 11 octombrie 2020, 20:39)

                un domn [utilizator] i-a raspuns lui di livio

                Care bate campii
                Lasa asta la unii mai cu stil
          • 0 (0 voturi)    
            vai de capul tau... (Vineri, 16 octombrie 2020, 14:23)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui di livio

            Stiinta aia, asha cat a dus-o capul, face si ea ce poate ca sa amane raspandirea virusului pana apare un vaccin care sa produca o imunitate de masa si sa previna mai apoi raspandirea. Si oare viata unor categorii sensibile la virusul asta, cum ar fi batranii, cardiacii sau diabeticii, nu valoreaza suficient pentru tine incat sa porti botnita aia cand intri intr-un spatiu public inchis? Chiar atat de dezumanizat ai ajuns incat sa nu suporti un rahat de masca pe mecla cat iti iei o paine in schimbul vietii catorva batuti de soarta.
  • +15 (27 voturi)    
    dacă statul (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 14:35)

    Fu Thien Zbang cenzuratul [utilizator]

    român i-ar pune să plătească taxe și impozite ar face un ban grămadă pentru pensii și alocații!
    n-am auzit ca vreun popă să fie întrebat de avere case mașini proprietăți! de ce ?întrebare pentru partide în campania pentru parlament:veți impozita biserica în ansamblu și afacerile popilor în particular?cu ce sunt mai speciali popii decât restul muritorilor?
    puteți adăuga idei și propuneri!
  • -7 (23 voturi)    
    comunismul (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 16:44)

    vodatepes [utilizator]

    Comunismul nu a murit asa cum si prostia. Un articol de prin ani 20 ai secolului trecut din Rusia comunista. Aruncam cu noroi in credinta si biserica ca sa acoperim prostia guvernului cu alegerile si deschiderea scolilor fara nici o pregatire. Tariasca neomarxisti,
    • -1 (5 voturi)    
      Credinta... (Duminică, 11 octombrie 2020, 19:26)

      Vlad111 [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      Haideti sa nu mai legam prostia de credinta. II tine cineva pe credinciosi sa se roage? Ce este atat de greu de inteles ca daca sunt 52 de oameni intr-un autocar care merge 6-7 ore de la Voluntari la Iasi, inauntru fiind aerul inchis, daca este 1 persoana infectata se pot infecta minim 10? S-a intamplat in China chestia asta, pe curse interne. Oamenii nu se teleporteaza la pelerinaj, oamenii fac multe ore pe drum in mijloace de transport in comun. Iarasi, ca sunt voci care vorbesc de biserica, si de Arafat, etc. Ati vazut ce s-a intamplat anul asta la Mecca? Nu stiu cati ati vazut, poate erati plecati pe la mare, ca na, era prin iulie, si sincer... nu prea pareti interesati de ce se mai intampla si pe la altii.. La Mecca, in loc de 2.5 milioane de oameni au venit anul asta 1000. Doar 1000. Oare de ce? Ca nu au avut un Daniel sa ceara reluarea pelerinajelor? Alta chestie... Ziceti de alegeri. Pai la alegeri te duci 2-3 ore cu autobuzul? eu zic ca cei mai multi merg pe jos, pana la scoala din apropiere... si nu se pupa cu nimeni pe drum, si nici macar nu se inghesuie pe undeva... Chiar asa, cam in toata Europa a crescut numarul de cazuri, ce, si aia au avut alegeri?? Exemplu, Franta azi. Deci ar fi bine sa nu mai scoatem lucrurile din context.
  • -3 (23 voturi)    
    Sunt curios (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 17:27)

    doar_un_mesaj [utilizator]

    ce medicamente prizează autorul articolului? Un text incoerent, sacadat și cu rupturi patologice de logică.
  • -6 (24 voturi)    
    Puțină decență va rog! (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 18:48)

    Gigi Popa [anonim]

    Aveți dovezi ca Patriarhul României consumă icre de Manciuria? Sau vin din Capadocia?

    Daca aveți vreo urmă de onoare de jurnalist va rog sa le prezentați!

    Dacă nu...adăugați încă un P.S. in care sa precizați că aceasta este o speculație făcută de dvs în căutarea senzaționalului ieftin!

    Acest articol marca Dan Diaconescu este jenant...

    Respect dreptul fiecărui om la opinie personală! Am însă câteva solicitări: sa se folosească un limbaj civilizat, fără minciuni (metoda Firea), cu argumente valide.

    Va pun in vedere următoarea situație jenantă:
    - Președintele României, înainte de Paștele ortodox de anul acesta, când erau de trei ori mai puține cazuri ca înainte de alegerile locale a fost foarte vehement ca oamenii SA STEA IN CASĂ "sa nu avem înmormântări după Paște";
    - același Președinte, înainte de recentele alegeri din septembrie a îndemnat lumea sa meargă în număr cât mai mare la vot;
    - deci: COVID-ul stă pitit la colțul Bisericilor, nu?
    - acesta este DISCRIMINARE PE MOTIVE RELIGIOASE!

    Domnule Istodor, nu credeți ca prin articolul dvs încurajați această DISCRIMINARE pe motive religioase?
    • -1 (5 voturi)    
      Nu este discriminare (Duminică, 11 octombrie 2020, 13:05)

      Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Popa

      La vot te poti duce, pentru ca acolo nu sta Covid pitit dupa niciun colt, fiind un exercitiu democratic Covid va fi rezonabil in comportament si-i va lasa pe oameni sa voteze in liniste, Iohannis facand un mic pact cu diavolul, sau mai rog, cu Covid in cazul asta, pe cand daca vorbim de credinciosi pe astia putem sa-i haituim si sa-i alungam din dorintele lor nebune si nestapanite de a se duce la pelerinajul traditional, care oricum nu aduce absolut niciun beneficiu personal lui Iohannis si nici "guvernului lui", asa ca inaltpreasfintitii nostri conducatori de stat de la Cotroceni si de la Palatul Victoria pot fi pupati in cur mult mai asiduu zilele acestea de catre impostorii securitatii dreptei dictatoriale si nedemocratice din Romania, la indicatiile masinariei de propaganda useristo-penelisto-dreptace.

      Deci unde e discriminarea? Aici vorbim despre capital electoral, ce treaba avem noi cu discriminarea? Daca politica aceasta bazata pe miciuna, impostura si manipulare securista care exploateaza partea intunecata a fiintei umane, place si prinde la societatea noastra arhaico-primitiva, ce ne mai putem dori mai mult de atat?

      Ridicarea din comuna primitiva nu se va face peste noapte si probabil ca nici peste 1000 de ani de acum incolo.
    • -3 (3 voturi)    
      Raspuns... (Duminică, 11 octombrie 2020, 19:37)

      Vlad111 [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Popa

      Cum ziceam si mai sus... discriminarea pe motive religioase este o prostie vehiculata ori din nestiinta (posibil), ori din rea credinta (si asta posibil). Nu reusesc insa sa imi dau seama care predomina. La Mecca, anul asta, in loc de vreo 2.5 milioane de oameni, au venit doar 1000. La vot, cati oameni au mers cate 3,4,5 ore cu autocare pline? Si cata imbulzeala este la vot, si cata imbulzeala e la moaste? Deci... sa pastram linia rationala, si sa nu mai scoatem informatia din context, zic eu...
      Ce e greu de inteles ca daca mergi cu autocarul pana la Iasi si inapoi, vreme de cateva ore, ai sanse mari sa te intorci COVID pozitiv? De exemplu, in Bucuresti, sunt peste 500 de cazuri pe zi. (depistate) Oare daca pleaca 100 de autocare in pelerinaj, chiar nu se nimereste nicio persoana pozitiva la pelerinaj? Si asta este un exemplu simplu. See? De asta s-a interzis pelerinajul din alte localitati in Iasi. E simplu
  • -3 (13 voturi)    
    Traiasca ateii neomarxisti... (Duminică, 11 octombrie 2020, 10:49)

    Ark_ro [utilizator]

    si toti astia de credeti ca Dumnezeul este doar CEO-ul vostru... Tristilor, viata o sa va arate cat de mult va inselati!
    • +2 (4 voturi)    
      Care s Aia ? (Duminică, 11 octombrie 2020, 12:50)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Ark_ro

      Io nu sunt Ateu !
      • 0 (2 voturi)    
        Sunt pe aproape! (Duminică, 11 octombrie 2020, 19:33)

        junshi [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Prietene, numai sa mi ceri!!
        • -1 (1 vot)    
          Ai schimbat userul (Duminică, 11 octombrie 2020, 20:40)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui junshi

          Sau eshti tovarashul lui @ark-ro ?
          • -1 (1 vot)    
            Onoarea fie cu tine! (Duminică, 11 octombrie 2020, 20:58)

            junshi [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            Ca eu, numai in ea cred!!
  • 0 (2 voturi)    
    Sfanta Parascheva (Luni, 12 octombrie 2020, 7:21)

    Z [anonim]

    Dar pana la urma ce legatura a avut aceasta sfanta cu spatiul Romaniei, oricare ar fi fost acesta? Macar stia ceva de poporul din acest spatiu?
    • 0 (2 voturi)    
      Contează ? (Luni, 12 octombrie 2020, 8:59)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Z

      In situația in care Talibanii dau drumul la Radio Trinitas la Maxim crezi ca mai aude cineva ceva ?