​PERSPEKTIVA

Andreea Esca are COVID. COVID-ul există, în sfârșit!

de Eugen Istodor     HotNews.ro
Marţi, 21 iulie 2020, 10:40 Actualitate | PERSPEKTIVA


Andreea Esca
Foto: Pro TV
Întâi a fost COVID-ul. Ne-a băgat în case, ne-a omorât semenii. Apoi, am ieșit din case și am început delirul și trăncăneala. Ce morți? Ce carantină? Ce mască? - dă-le în mă-sa! Cine să potolească atâta ne-încredere în autorități, Dumnezeu, știință, medicină? Nimeni nu-i în stare. Peste toate a venit și măgăria de PR. "Bă, nu scrie că PROTV are COVID!" În sfârștit, aseară, binele a învins. Esca a mărturisit chinul, delirul prin care trece un om contaminat de COVID.

În sfârșit, binele a învins.
Dincolo de comentarii, afurisenii, înjurături, eterna întrebare “cât ai salariu Esca?”. Cum arată binele?

Esca și familia sunt spre bine cu sănătatea. Internetul a primit o lecție de sinceritate, de care avea nevoie ca de aer. Certurile, clevetelile, delirul verbal și-au primit răspunsul: coronavirusul există. E concret ca ghimbirul, urât ca Muma Pădurii și trebuie luptat cu el.

Ieri a primit o palmă peste bot delirul, delirul egoist al unei lumi care urlă, respiră, face sex, mănâncă, bărfește “pe net”. Este soiul ăsta de om-pește care se agită ca-ntr-un borcan de zacuscă.

COVID-ul există. PUNCT. Și COVID-ul nu-i doar un strănut. Nu. Este o complicație infinită care-ți răscolește trupul în căutarea fragilităților și îți tot încearcă mintea până-ți dă depresie.
COVIDul este pericol.
COVID-ul se răspândește ca dracu'.
COVID-ul nu se uită că vrei în Grecia, că mori dacă nu-ți cumperi un Porsche, că te tâmpești fără mâncare chinezească, nu se uită la cât de fericit ești, câți bani numeri, cât de mare ți-e gușa de baliverne. COVID-ul nu se uită la 5G sau la originea ta din daci, nici la leacuri din Bucegi, nici la mofturile și softurile lui Bill Gates.

nu se uită. Contagiune mai mare decât COVID este delirul verbal din mediile de socializare. COVID-ul, dă-l în mă-sa!

Există, dar...
e prea mic față de cât de mare și tare trebuie să mă arăt eu.
COVID există, dar... nu vreau să mă terorizeze Arafat!
Există, dar... să nu-mi îngrădească mie libertatea!
Există, dar... să nu-mi dea mie botniță pe bot!
COVID există, dar... dece ne bagă CIP-uri prin firul metalic de la mască.
Există, dar.. lasă, bre, să fac eu legea carantinei mai bună.
Există. dar dece să nu dăm noi bolnavilor voie să umble prin lume?

Această obsesie a lui “există, dar...” umblă liberă ca un gândac de bucătărie. Gândacul n-ar trebui să ne afecteze. Trece printre picioare. E semn că am băgat gunoiul sub preș. REGULĂ? Trebuie făcută o deratizare.

Gândacul-delir "EXISTĂ, DAR..." a dus la o escaladare a oricăror praguri de contaminare românească. Granițele ni se închid în nas. Grecia selectează românii, Ungaria ne ține în carantină. Presa străină se uită chiorâș la diavolii români.

"EXISTĂ, DAR..." spune clar: nu există.
"EXISTĂ, DAR..." vrea să spună: mă doare-n bască de reguli!

Intervenția lui Esca de aseară spune simplu: eu am COVID, omule, nu-i loc de vorbe, de întrebări imbecile!
Andreea Esca a vorbit de faptul că soțul, un copil s-au contaminat Și au trăit coșmarul lipsei de simțuri. Coșmarul testelor, incertitudinii de unde am luat, dece tocmai eu? Întreaga sa familie a ajuns în pragul acela de întrebări care o depășesc. Pentru care n-au niciun răspuns. Și care înseamnă urgent apel la doctori, știință, Dumnezeu.

Acest simplu gest de mărturisire a Andreei Esca a oprit un pic mințile. românii au stat un pic pe gânduri, unii poate au lăcrimat.
Românii au privit Știrile și au spus “pipăi, acum văd că există”. Românii și-au numărat încă o dată idolii la care să se-nchine și-n care au încredere.

Esca are COVID. COVID-ul există. E tragic că binele învinge astfel, zic. Dar... merge și așa! Binele învinge! Mă rog, învinge o oră, două!






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















18846 vizualizari

  • -23 (55 voturi)    
    Interventia Andreei Esca la TV (Marţi, 21 iulie 2020, 10:56)

    Futurist Irefutabil [utilizator]

    Nu inseamna nici pe departe o dovada ca SARS-COV2 (virusul) sau COVID (boala) exista. Mai sunt doua variante de luat in calcul:

    1. Andreea Esca minte.

    2. Andreea Esca nu exista.
    • 0 (10 voturi)    
      ultima (Marţi, 21 iulie 2020, 16:04)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

      varianta este cea de luat in calcul.
      Stie toata lumea ca de fapt e vorba de un @Futurist Irefutabil.
    • +4 (12 voturi)    
      Varianta 3 (Marţi, 21 iulie 2020, 16:24)

      Vaka [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

      Televizorul nu exista...
      • +5 (13 voturi)    
        Televizorul exista (Marţi, 21 iulie 2020, 20:04)

        Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui Vaka

        Insa Esca am mari dubii. Am stat pana tarziu seara sa iasa de dupa ecran si... nimic.
        • +1 (3 voturi)    
          Grupul Comunicare Strategică sa confirme! (Miercuri, 22 iulie 2020, 7:10)

          Argon [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

          Să confirme Grupul de Comunicare Strategică (care cunoaste numele tuturor celor infectati cu Covid-19) că Andreea Esca a fost detectata cu virusul acesta chinezesc.

          De asemenea, Esca sa prezinte documentele care dovedesc ca a avut Covid-19.

          Lumea nu crede poveștile unei profesioniste în răspândirea de știri false, activitate cu care Esca se ocupă din 1995 la Pro TV.
    • +9 (15 voturi)    
      stii cum iti dai seama ca e fals? Esca gateste (Marţi, 21 iulie 2020, 19:37)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

      cand am auzit ca Esca GATESTE mi-am dat seama ca e vrajela
      • +6 (8 voturi)    
        Oricine poate gati (Marţi, 21 iulie 2020, 21:57)

        Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        Misterul in cazul meu este ca orice pun ca ingrediente, obtin tot forme carbonizate. Oricum insa, rezultatele sunt incurajatoare: mecanica cuantica nu interzice obtinerea diverselor forme alotrope ale carbonului. Pana acum am avut succes cu grafitul si nanotuburile insa sunt convins ca intr-un timp finit voi obtine cu o anumita probabilitate si diamant.
  • -40 (62 voturi)    
    Este ridicol sa-ți faci reclama pe seama Covid-19! (Marţi, 21 iulie 2020, 10:58)

    Argon [utilizator]

    Andreea Esca, cu o audienta în scădere puternica, a considerat necesara aruncarea acestei bombe, cu infectarea sa plus a bărbatului și fiului ei, crezând ca astfel o sa stea toată lumea de acum în colo cu ochii pe știrile prezentate de ea, sa vadă în ce stare se mai afla familia sa.

    S-a făcut de ras cu asemenea gogoașe. Nu a avut virusul în cauza. A turnat o poveste de doi lei.
    • +2 (20 voturi)    
      normalitatea vine din Moldova (Marţi, 21 iulie 2020, 12:42)

      matematics89 [utilizator] i-a raspuns lui Argon

      e din Bacau...
    • +5 (5 voturi)    
      Just! (Marţi, 21 iulie 2020, 22:37)

      Namaste! [utilizator] i-a raspuns lui Argon

      Bravo dvs! Mulțumiri și tot atâtea ori mai multe plusuri decât minusurile cu care v-au "blagoslovit"...
  • +47 (55 voturi)    
    sa nu ne facem griji (Marţi, 21 iulie 2020, 10:59)

    liviu_ [utilizator]

    o sa apara curand oameni care o sa zica: "minte, e platita" etc!
    • +20 (22 voturi)    
      Subscriu (Marţi, 21 iulie 2020, 12:58)

      Umy [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Au aparut deja :)
    • +5 (19 voturi)    
      Eu unul (Marţi, 21 iulie 2020, 13:24)

      Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Inclin sa cred ca Andreea Esca spune adevarul insa ea insasi nu exista.
    • +18 (26 voturi)    
      Au apărut imediat! (Marţi, 21 iulie 2020, 13:25)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Mi se pare monstruos ce se petrece pe internet în legătură cu interviul ăsta. Este un tsunami de ură, de invidie și de prostie a celor care pun la îndoială adevărul acestei mărturii... Consider că politicienii veroși (mă refer la pesede și la toți ticăloșii care-i sunt alături) care sunt promotorii acestei situații otrăvitoare pentru România ar trebui să fie deferiți justiției pentru trădare de țară și îmbolnăvire intenționată a populației... În frunte cu Renate Weber, Ciolacu, Cazanciuc, Dorneanu și ceilalți...
      • +6 (14 voturi)    
        la ce sa-i (Marţi, 21 iulie 2020, 16:05)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

        duca mintea pe sustinatorii unora ca Renate Weber, Ciolacu, Cazanciuc, Dorneanu?
    • +12 (22 voturi)    
      Trolii de serviciu posteaza de obicei primii (Marţi, 21 iulie 2020, 14:31)

      ciprian_ [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Am observat ca trolii psd (sau kgb) de serviciu posteaza de obicei primii imediat dupa ce se posteaza un articol - cel mai des primele comentarii au un numar masiv de dislike-uri.

      Probabil ca sunt notificati automat, lucreaza in echipe si dau like si la colegii lor si dislike-uri la ce nu se inscrie in linia partidului sau maritului lider.
      • +6 (12 voturi)    
        De fapt (Marţi, 21 iulie 2020, 16:28)

        Vaka [utilizator] i-a raspuns lui ciprian_

        Intai scriu comentariile, apoi articolul si apoi posteaza totul ca sa fie siguri ca sunt cap de lista.
    • 0 (0 voturi)    
      Andreea Esca covid (Duminică, 26 iulie 2020, 12:09)

      Mariuca [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      Au și apărut. PSD-iști convinși care spun că și ea și Marcel Pavel au fost plătiți de ”ăștia” să declare ce au declarat.
  • -18 (40 voturi)    
    acum ca avem si confirmarea de la PROTV (Marţi, 21 iulie 2020, 11:01)

    Gryphus [utilizator]

    o sa-mi pun 2 masti cand ies din casa astazi
    • +5 (15 voturi)    
      Esti offtopic - nu a zis nimeni (Marţi, 21 iulie 2020, 14:34)

      ciprian_ [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      nimic despre masca.
      Dai senzatia ca nu te poti concentra asupra unui subiect. Ori esti trol ori emiti simptome de ADHD.

      Mie nu imi pasa iar pentru tine varinta preferabila ar fi prima - macar iei niste bani si nu esti doar un useful idiot.
      • 0 (6 voturi)    
        ma plateste kgb sa scriu (Marţi, 21 iulie 2020, 19:36)

        Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui ciprian_

        nu sunt useful idiot like you :D
        pe tine cine te plateste sa ma ataci pe mine fara motiv deci sa fii off topic deci sa aberezi?
  • +6 (20 voturi)    
    Chiar asa Istodore, (Marţi, 21 iulie 2020, 11:06)

    Susufler0 [utilizator]

    ca doar n-o fi cumparat-o Mondiala si pe asta ! :))

    PS. Erata: Oculta ! :)))))))

    PPS. ERATA (din nou) : Nu Oculta, ca tocmai ea ne-a bagat viermele neincrederii in suflete si ne-a pervertit constintele !

    PPPS. Una peste alta, de data mi s-a parut convingator eseul lui E. I.
  • -36 (48 voturi)    
    Ar trebui inchisa (Marţi, 21 iulie 2020, 11:20)

    TrickyWicky [utilizator]

    Pt ca-si foloseste notorietatea pt a induce populatia in eoare.
    Ar trebui inchisa si inculpata
    • +19 (29 voturi)    
      Martorii lui Garcea, (Marţi, 21 iulie 2020, 11:38)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui TrickyWicky

      Cheloo, si alti patroni de bombe inchise si afaceri cu plante si corali pe post de tratamente, care trimit oamenii la manifestatii o injura deja. Ce nu inteleg "intreprinzatorii" astia e ca nu o sa le mearga comertul nici cu ele deschise daca le cad musterii morti pe strada. Ghinion!
    • +15 (19 voturi)    
      Jenant (Marţi, 21 iulie 2020, 12:55)

      Umy [utilizator] i-a raspuns lui TrickyWicky

      Un comentariu total aiurea si plin de rautate.
    • +3 (11 voturi)    
      Inculpata de? (Marţi, 21 iulie 2020, 13:26)

      Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui TrickyWicky

      De hinducere a poulatiei in eoare? Sau ca isi fosoleste notoietatea?
    • +11 (21 voturi)    
      Comentariu penibil. Sugestie Hotnews (Marţi, 21 iulie 2020, 14:48)

      ciprian_ [utilizator] i-a raspuns lui TrickyWicky

      Ar trebui HN sa mai dea block la trolii care varsa mizerii pe aici doar ca sa adune dislike-uri.

      Personaje precum TrickyWicky in mod evident fac trolling si nu adauga nici o valoare, se poate verifica usor din istoricul postarilor lor.

      Poate daca la un numar de 3-5 postari care primesc masiv dislike un admin ar verifica putin activitatea comentatorului respectiv si l-ar bloca macar o perioada - HN ar creste mult in calitate.

      In plus ar ajuta daca primul comentariu ar fi reviewed de catre HN in situatia in care articolul ar face referire la psd, rusia, usa, conspiratie sau coronavirus.
      • +1 (7 voturi)    
        HN respecta libertatea de exprimare ! (Marţi, 21 iulie 2020, 16:26)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui ciprian_

        E aiuritor ce spui : daca nu adauga niciun fel de plus valoare sa li se dea block !!! Sa le fie verificat "istoricul" !

        Hei, Cipriane trezeste-te !
        • +3 (9 voturi)    
          atunci cum poti sa te aperi (Marţi, 21 iulie 2020, 17:33)

          ciprian_ [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Pana acum am vazut troli care incercau sa influenteze o opinie in favoarea cuiva sau ceva.

          Aici nici macar nu pare vorba de asa ceva - pur si simplu scopul in sine e scaderea calitatii sectiunii de comentarii.

          Foarte rar am vazut in ultimul timp comentarii educate si de calitate. Inainte citeam uneori cu mai mare interes comentariile decat articolul in sine. Sectiunea de comentarii a devenit mai degraba o arma politica in care oameni normali stau sunt pusi fata in fata cu oameni platiti. Pe moment e ok, cititorii HN sunt educati insa si trolii au devenit mult mai abili intr-un sens pe care nu il dezvalui pentru ca nu vreau sa ii ajut.

          Eu am propus nu block total ci mai degraba - pentru postarile foarte foarte suspecte - un fel de rate limiting: https://en.wikipedia.org/wiki/Rate_limiting

          Daca nu block macar sa ii faca pe troli sa munceasca mai mult - incat sa isi merite banii:
          mai multe captcha, sa raspunda la intrebari cat fac 2+3, etc.

          Sunt fan al democratiei insa democratia e fragila si trebuie sa gasim o cale sa o aparam, macar in cazurile evidente. Daca mai continua mult asa nu stiu cat interes o sa mai prezinte sectiunea comentariilor pentru oameni care sunt interesati in a gasi in comentarii un plus real adus articolului in sine. Apreciez foarte tare HN si sunt citititor fidel de mult timp si mi-ar parea rau sa il vad tras in jos cu efort platit si directionat special.
          • +3 (5 voturi)    
            Cred ca e suficient exemplul personal: (Marţi, 21 iulie 2020, 19:57)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui ciprian_

            al tau, al Leului in iarna si al tuturor celorlalti care vor sa comunice idei !

            PS. Eu nu l-as fi bagat in seama ! A exprimat o opinie si vedea ca nu rezoneaza nimeni nici pozitiv , nici negativ la spusele lui. A primit cateva comentarii , a fost bagat in seama si va incerca si data viitoare ! :(((((

            PPS. Altfel, HN e parfum fata de g4 !
      • +5 (5 voturi)    
        Păi Hotnews (Marţi, 21 iulie 2020, 16:41)

        Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui ciprian_

        nu publică un comentariu înainte de a-l modera, cică... Dar nu ne spun și ce criterii au în procesul moderării...
        • +5 (9 voturi)    
          Si inca ce modereaza (Marţi, 21 iulie 2020, 17:20)

          Vaka [anonim] i-a raspuns lui Leul in iarna

          Cenzureaza comantarii scrise civilizat si decent dar care nu comvin redactiei si lasa sa treaca comentarii care instiga la ura sau violenta....
  • +12 (28 voturi)    
    sunt cei care nu cred in virus niste prosti? (Marţi, 21 iulie 2020, 12:11)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Da, sunt oameni care nu cred in virus , si sunt luati de prosti , imbecili etc. Unii poate chiar sunt si e iremediabil,dar majoritatea sunt victimele sistemului politic din Romania care i-a facut sa nu creada in nimic ,sa nu aiba incredere in nimeni.
    Ministrii , prim-ministrii, parlamentari , cei alesi , care pana mai ieri se labartau pe ecranele TV , au devenit mai apoi puscariasi , fugari, cautati de interpol. Pai astia au fost alesi , au avut un capital imens de incredere de la multi si nimeni nu s-a intrebat cum vor evolua milioane de oameni dezamagiti , prostiti cu promisiuni ca viata li se va schimba si cand colo e la fel, se zbat cu o pensie amarata, cu un salariu amarat, se chinuie de la o luna la alta sa isi plateasca facurile.Cum sa creada in doctorii care apar la tv, cand oamenii acestia de cum au intrat pe usa unui spital de stat li se cer bani de la obraz , bani pe care, cel mai adesea, nu ii au?
    Toti acesti oameni nu mai iluzii, sperante , nu mai cred in nimic, nici in covid, nici in PNL,nici in PSD sau USR. Daca sunt tineri pleaca de aici…daca nu, raman aici si se taraie de la o zi la alta.
    Deci, maestre Istodor, n-ai inteles nimic si nici A. Esca trecuta printr-o drama pe care nu si-a dorit-o si nimeni nu i-a dorita. Dar una e sa vezi viata avand mii de euro salariu pe luna si alta cand ai 2000 lei /luna!
    Eu insa sfatuiesc pe toti sa poarte masca, sa pastreze distanta sociala si sa evite aglomeratiile ,chiar si intalnirile cu cei apropiati ,daca se poate. Vom trece si peste asta….
    • +9 (15 voturi)    
      Moartea e aceeasi (Marţi, 21 iulie 2020, 13:39)

      AdrianIulian [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      Si atunci cand ai mii de euro si 2000 lei pe luna, moartea e la fel pentru toti. Deci, toti trebuie sa luam aceleasi masuri. Masca e pentru toata lumea.

      Oricum, sotul ei nu este inca in afara pericolului, iar plamanii, odata afectati, nu prea mai sunt ca la inceput. Iar 50 ani sunt totusi 50, nu 20. Eu la 40 nu mai ma simt ca la 20. Si fac sport de 4 ori pe saptamana.
    • -3 (9 voturi)    
      Neaparat si goggles, iar masca sa fie N95 (Marţi, 21 iulie 2020, 16:25)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      cel putin, plus manusi daca vrei sa aiba efect cat de cat ce faci. Si btw, roaga-te sa nu fie airborne cum spune OMS, ca nu-l mai opreste nimeni si nimic in cazul asta.
      • +1 (5 voturi)    
        mastile chirurgicale sunt suficiente (Marţi, 21 iulie 2020, 17:38)

        ciprian_ [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

        Studiu Oxford: "face masks and coverings work"

        The general public does not need to wear surgical masks or respirators. We find that masks made from high quality material such as high-grade cotton, multiple layers and particularly hybrid constructions are effective...

        https://www.ox.ac.uk/news/2020-07-08-oxford-covid-19-study-face-masks-and-coverings-work-act-now
        • -1 (3 voturi)    
          Vezi cum crezi toate prostiile!!! (Miercuri, 22 iulie 2020, 4:57)

          Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui ciprian_

          Si btw, am uitat, dopuri pt urechi, ca daca iti stranuta careva din lateral, ai mierlit-o!!!
    • +3 (9 voturi)    
      Cei care publică niște comentarii (Marţi, 21 iulie 2020, 16:47)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      monstruoase nu au decât o mică parte de scuză din faptul că sunt manipulați... Poți să fii prost, poți să fii neșcolit îndeajuns, dar nu ai nici o scuză DACĂ EȘTI PUR ȘI SIMPLU RĂU ȘI INVIDIOS... Și eu asta am observat de ieri, de când a apărut acest interviu... Că se manifestă o mulțime de creaturi RELE, INVIDIOASE ȘI EGOISTE... Chestia asta mă înspăimântă.
      • +3 (3 voturi)    
        Exhibiționismul este o (Marţi, 21 iulie 2020, 22:44)

        Namaste! [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

        perversiune.
      • 0 (2 voturi)    
        e plina lumea de ei (Miercuri, 22 iulie 2020, 6:41)

        mike_the_hunter [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

        E plina lumea de insi rai si invidiosi, de prosti. O categorie aparte sunt prostii tupeisti si incapatanati care, de exemplu, nu vor sa poarte masca cu nici un chip, care te claxoneaza ca mergi prea incet pe strada in Bucuresti,desi tu ai 50 km/h cat prevede legea, care te dispretuiesc ca iti platesti taxele, ca iti dai examenele la timp si iei 9 sau 10., sau ca stai si inveti si nu ti-ai deschis un cont pe facebook.
        Azi aceste mediocritati au glas datorita internetului, prostii se aduna , oamenii inteligenti mai putin.
        Dupa era ticalosilor care a fost comunismul, traim azi in epoca prostiei si marlaniei.
        Azi fiind miercur,i mii de giboni si giboane deja tropaie la gandul ca pleaca la mare in weekned ,ca prostia oboseste si e nevoie de relaxare....
    • -3 (3 voturi)    
      A crede (Marţi, 21 iulie 2020, 17:27)

      Vaka [anonim] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      in virus

      sau

      in existent virusului

      ?
    • 0 (0 voturi)    
      De n ai avea (Miercuri, 22 iulie 2020, 8:24)

      Costi888 [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      Incredere in USR, atata timp cat nu au fost niciodata la guvernare?
  • +14 (26 voturi)    
    si (Marţi, 21 iulie 2020, 12:32)

    andrei [anonim]

    demni urmasi ai unor indivizi gen Mircea Badea, Mugur Ciuvica si altii asemenea lor, nu va doresc decat sa luati o gura de Covid si sa va chinuiti vreo 2 luni sa respirati. Dar in prostia voastra nu ati recunoaste ca exista nici daca v-ar pune capacul la coparseu.
  • 0 (6 voturi)    
    "Știrista" este o vajnică (Marţi, 21 iulie 2020, 22:42)

    Namaste! [utilizator]

    propagandistă, nimic nou...