Piață​

Am plâns după un pui crescut natural, pe care l-am făcut supă. Asta-i ​chiar tragedia mâncării aruncate la gunoi

de Eugen Istodor     HotNews.ro
Sâmbătă, 20 iunie 2020, 8:55 Actualitate | PERSPEKTIVA


Istodor privind Viața
Foto: Cosmin Bumbut
​Am mare problemă. Arunc mâncarea la gunoi. Prima oară după cele 2 luni de stare de urgență. Este grav, este imoral. 2 luni de COVID acut nu mi-am permis așa ceva. Acum vreo două săptămâni cumpăr un pui crescut la țară. Acum două zile l-am aruncat la coș, plângând. Efectul consumerismului, prea multor alegeri. Efectul post-traumatic COVID. Plâng

Corina-i sursa. Știe ea oameni care îmi cresc puiul natural. Mi-a adus puiul acum vreo 2 săptămâni. Juma de pui l-am băgat în congelator. Îi spun jumătății celeilalte: hai, puiule în supă. Și, pune apă, dă-i morcov, taie-i țelină. Pun și păstârnac de când Ada mi-a arătat calea. Puiul boier. Se simte bine-n supă. E măreț. Îi iau spuma. Fac zdrențe din ou natural. Sare dau? Da! Și puiul gata în oală. Total o oră, o oră și ceva. A trecut ziua. Nu l-am mâncat. L-am băgat în frigider ca să nu mă mustre.

O săptămână a stat în frigider și nu l-am mâncat.
Am comandat cu voluptate: mâncare thai, șnițel, andive cu măsline, siminoc cu capere, coarne de melc în foaie gras. Cum a fost posibil să uit de dragul meu pui? Clar, sufăr de șoc post-pandemic. Nu mai suport, nu mai vreau mâncare de carantină.

Oricum, după zece zile, plângând, i-am făcut vânt puiului pe ghenă.
Am plâns după pui, după bani, după munca oamenilor ălora care l-au crescut. Am plâns după morcov, țelină, păstârnac, după ceapă, sare, ou zdrențe. Doamne, ce am mai plâns. Am plâns pentru că 2 luni de COVID urgent n-am aruncat mâncare la gunoi. N-am aruncat alimente de frică. Nu de frica morții de foame, nu, nu. Din pricini mult mai simple.

N-am aruncat alimente de milă. Milă față de situația mea.
Prins în COVID. Prins. Să nu ies prea des la magazin. Prins să nu risipesc bani, mâncare. Prins. Are nevoie altcineva de mâncarea pe care eu aș lua-o de la Mega. Poate. Să se bucure alt om. De ce să risipesc, de ce să mă risipesc? Și așa 2 luni am combinat verdețuri, cărnuri, resturi, rămășițe pînă la epuizarea resurselor.

Dar, acum? Puiul cel sănătos a ajuns la gunoi. Nici măcar în gură de lup, de câine, de jaguar. La gunoi. O să-l găsească vreo cioară să-mi-l mănânce? Să aibă totuși un sens puiul acela. Să nu fi aruncat lacrimi în zadar la căpătâiul puiului. Să nu plâng după lacrimi.

Și plâng acum, și voi plânge. Plâng. Lacrimă rotundă. Plină de mangan şi prolactină. Lacrima este alcătuită din mangan și prolactină. Așa cum supa are morcov, țelină, of, iar plâng, pui...






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10907 vizualizari

  • +11 (39 voturi)    
    Acesta chiar este un articol? (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 9:02)

    TheRealGicaContra [utilizator]

    Pare scris la bautura sau sub efectul halucinogenelor. Chiar n-aveti nici un fel de standarde, inghititi orice, ca pelicanii?
    • +5 (31 voturi)    
      Nu e un articol (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 10:31)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui TheRealGicaContra

      E o povestioara scurta, o satira.
      O iei prea in serios si pierzi ideea.
      • +2 (8 voturi)    
        Care idee (Duminică, 21 iunie 2020, 10:48)

        Task Damager [utilizator] i-a raspuns lui bgd

        Care idee?
    • +6 (8 voturi)    
      istodor se cauta (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 12:41)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui TheRealGicaContra

      Si se descopera ca uita prea usor de pandemie...
      Chestiune de lipsa de disciplina in munca, reactii emotionale si nu rationale - acesta este Istodor
      • +1 (5 voturi)    
        a uitat de pui .. (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 14:55)

        boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        fiindca era prea ocupat cu educatia sexuala a altora , sau a sa, daca e tot la capitolul "redescoperiri"
    • 0 (4 voturi)    
      Quota mon cher, quota de progresism (Duminică, 21 iunie 2020, 12:15)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui TheRealGicaContra

      trebuie inclus si prostul satului, asa ca hotnews are quota de corectitudine!

      fara quota, nu ar exista, nimeni nu s-ar sinchisi sa asculte si citeasca prostiile si elucubratiile unora
  • +9 (13 voturi)    
    Trimite-l lui Zizek (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 9:02)

    xolv [utilizator]

    el oricum mananca din gunoi.
  • +17 (31 voturi)    
    Incredibil (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 9:50)

    Iorga Andrei [anonim]

    Este primul meu comentariu postat vreodată pe HotNews și cred că și ultimul.
    Probabil părerea cititorilor nu contează atâta vreme cat dl istodor primește aprobarea redacției pentru a i fi publicate elucubrațiile.
    Delirante, aș adăuga. Dar și publicitatea negativă e in fel de publicitate, nu i așa draga redacție. Cat despre domnul autor așa zis ziarist as avea nenumărate sugestii dar pe care din respect pentru ceilalți care ar putea să mi citească comentariul, mă abțin să i le transmit. Ii doresc in schimb liniște și sănătate, se pare că are
    • -2 (4 voturi)    
      RAR MI-A FOST DAT (Duminică, 21 iunie 2020, 7:54)

      pointless man [utilizator] i-a raspuns lui Iorga Andrei

      să citesc un comentariu atît de pertinent și simultan echilibrat. Cred că avem multe de discutat (la alt nivel decît articolul) așa că vă propun să ne întîlnim pe fb. Cum nu pot distinge între multiplii ”Iorga Andrei” vă furnizez numele meu: ”Vasiliu Mircea Paul”.
  • +11 (11 voturi)    
    am inteles: (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 10:14)

    victor L [utilizator]

    din fudulie comandam " cu voluptate: mâncare thai, șnițel, andive cu măsline, siminoc cu capere, coarne de melc în foaie gras", decit sa consumam produse neaose, cîh, nu sint trendi :D
    • +3 (3 voturi)    
      este din curiozitate, diversitate, comoditate (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 12:11)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      cee ce face ca...las pentru alt comentariu
  • +5 (7 voturi)    
    lel (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 13:15)

    Georgiana1995 [utilizator]

    Ăsta a venit de la VICE
  • +6 (6 voturi)    
    Concluzia (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 15:08)

    Ovi [anonim]

    mancare de post in fiecare zi pt tot restul vietii
  • +6 (6 voturi)    
    Take care and stay safe! (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 16:10)

    Namaste [utilizator]

    "Plang, mananc si plang", stim inca din poezia "Caprioara" de N Labish... Tragic...
  • 0 (2 voturi)    
    N-am inteles faza! (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 23:37)

    Codruta N [utilizator]

    Pana la urma, de ce ai aruncat, totusi, puiul acela?
    Puteai sa nu-l arunci - si te scuteai de un plans :P
    Aaa... daca voiai, totusi, motive de plans, zi - ca-ti dau eu mai multe >:
  • +3 (3 voturi)    
    Nu e siminoc (Duminică, 21 iunie 2020, 14:40)

    fLoreign [utilizator]

    Ci somon.

    Restul articolului este ca si ciorba de burta: ori o iubesti la nebunie, ori o urasti cu infocare.
  • +2 (2 voturi)    
    Din nefericire... (Duminică, 21 iunie 2020, 22:32)

    nick24 [utilizator]

    “ Puiul cel sănătos a ajuns la gunoi. Nici măcar în gură de lup, de câine, de jaguar. La gunoi. O să-l găsească vreo cioară să-mi-l mănânce?”

    ...șobolanii sunt cei care se înmulțesc pe la gunoi.