​OPINIE perspektiva ACUM SI VIDEO

Ce se schimbă după 15 mai? Cine își dă jos masca minciunii? VIDEO

de Eugen Istodor     HotNews.ro
Joi, 7 mai 2020, 17:58 Actualitate | PERSPEKTIVA


Covid 19
Foto: Perspektiva
Ticăloșii rămân la fel. La fel și turbații, haidamacii, tablagii, pușlamalele, orgolioșii, vitezomanii, gâzii, autostrăzile, spitalele, politicienii, funcționarii, sinucigașii, oboarele. Ghișeele, birocrația, trenurile jegoase, prețurile exorbitante la mare. Va fi ca după Colectiv. S-a întâmplat ceva după Colectiv? Nu. Mânia a fost cu mult mai prezentă. Și naivii cu mult mai cinici. Și cei mai mulți ne-am refugiat încleștați în spatele unor ideologii, idiosincrazii, găști.

2 luni de recluziune nu au cum să schimbe vreo istorie.



Cei care și-au dobândit prin pile și incompetență pozițiile oriunde ar fi, au scăpat. Tot acolo vor fi. Și nu vor dori să facă vreun bine cuiva. De oameni, de săraci, de bolnavi? Îi doare-n cot. Cocoțați în vârf curând vor scuipa cu sete. Da, în România, da, la Suceava, la Focșani. Vor sta la prăduit. Simbolic, managerul de la Focșani care a fugit cu actele în munți, intră iar sub aripa lui Oprișan, jupânul județului. La fel și managerul de la Spitalul Suceava. Jupânul Flutur îl va mângâia pe creștet. E bine!

2 luni de recluziune nu au cum să schimbe vreo istorie.
Cei care și-au dobândit pensii uriașe +salarii prin șmecherii, au scăpat. Ca să înțelegeți, vom lua simbolic cazul colonelului Nelu cu pensie uriașă+amantă+salariu. A infectat tot Spitalul Gerota. Simbolic, Nelu tot acolo va fi, acasă, cu nevasta care-l adoră, la ADP Sector 4, dece nu? El nu se schimbă. În vârful ierarhiei, nu va schimba nimic. Minciuna? Hai că a mers și așa! “Fetele” care s-au pupat pe obraji cu el de Mărțișor, tot acolo vor pupa. E bine!

2 luni de recluziune nu au cum să schimbe vreo istorie.
Jurnaliștii gâzi se întorc vehemenți la datorie. Supărați că frica i-a paralizat o clipă, se vor întoarce la fabrica de fake news-uri și la viața lor dulce, cinică, plătită din clickbait. Simbolic, directorul de la Sistemul de Gospodărire a Apelor Suceava, Daniel Drăgoi, s-a rugat în genunchi în fața instituției pe care o conducea pe vremea COVID. El regizase pioșenia cu un fotograf fără mamă, fără tată. Dat afară totuși aseară a fost șters de obidă pe tv. E bine!

2 luni de recluziune nu au cum să schimbe vreo istorie.
Agricultura românească n-are cum să-și hrănească poporul. Dacă-n pământ nu-i sămânța pe ogoare, ea n-are cum să nască hrană. Dacă nu există de ani de zile irigații, nu-s astăzi magii care să aducă ploaia. Vom aduce portocale și ghimbir tot din lumea mare. E bine! 2 luni de recluziune nu au cum să schimbe vreo istorie. Bancherii își vor lua comisioanele și vor fi cu mult mai atenți la om și afacerea lui, ambii în derivă. Corporatiștii, firmele de utilități, de telefonie, etc. nu vor inventa roata nici ei, iar miliardarii, milionarii nu-s mai naivi, ci feroci. Generozitatea pe vremea covidului se stinge treptat. Egoismul este bun. E bine!

2 luni de recluziune nu au cum să schimbe vreo istorie.
Țăndăreiul, Ferentariul și alte sărăcii tot acolo vor rămâne. Nu-i mută nimeni nici mai spre București, nici mai spre New York. Mai mult, granițele sunt închise pe termen nelimitat și cei care migrau spre “bogăție” vor împărtăși sărăcia noastră. Ne vom devora între noi. Pământul făgăduinței este România. E bine!

De acum încolo vom purta mască permanent.
Ca să se schimbe ceva ar trebui mulți dintre noi să ne dăm demisia, să ieșim din jocurile mincinoase în care eram dinainte de COVID. Cu masca pe meclă, cine, în timpul ăsta, cu adevărat, s-a gândit la minciuna în care trăiește? Cine sub mască, da, recunoaște adevărul? Cine renunță la ipocrizie, minciună, egoism, lăcomie? Tu?

Urmărește YOUTUBE Perspektiva. Jurnal


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8370 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    probabil nu mare lucru (Joi, 7 mai 2020, 18:14)

    dan [anonim]

    singura sansa de schimbare este la alegeri, atat - daca o ratam, mai asteptam 4 sau 5 ani
    • 0 (14 voturi)    
      alegeri la calendele coronavirus (Joi, 7 mai 2020, 19:24)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui dan

      pana atunci prostii isi pun si botnita pe strada, iar unii #stauacasa
      • 0 (12 voturi)    
        izolarea socială salvează vieți (Joi, 7 mai 2020, 20:03)

        zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        Purtarea măștii salvează viețile celor cu care se intersectează respectivii
  • -3 (19 voturi)    
    show ieftin (Joi, 7 mai 2020, 18:18)

    sitizan [utilizator]

    bre, istodoare..ai un mod penibil de a ingala si a duce intr-o zona indigesta (bine, tie ti se pare ca e cu totul cool si nemaipomenita) orice tema interesanta si cu potential...incat ma tot mir de ce niciun prieten (fie si din cei pe care-i fortezi sa te numeasca asa) nu te trage de atentie sa te aduca cu picioarele pe pamant. sau macar in fata unui ciob de oglinda..
    ti-ar fi de mare folos...
    • -1 (5 voturi)    
      asa e (Vineri, 8 mai 2020, 3:19)

      AMDATi [utilizator] i-a raspuns lui sitizan

      nici nu-i mai deschid "articolele". acum am intrat pentru comentarii.
  • +14 (18 voturi)    
    NU se va schimba nimic! (Joi, 7 mai 2020, 18:22)

    Tutea [utilizator]

    Înșelătoria, minciuna, corupția, nepotismul, pilele, partidul înainte de toate, urna cu voturi, pensiile speciale, abuzurile unor indivizi cu 8-10 clase care s-au trezit cu un chitanțier de care pot dispune după bunul plac - îngropând în sărăcie un amărât care n-a știut să completeze corect un colț de hârtie și toate câte mai sunt rămân așa cum le știm. Pentru simplul fapt că aduc profit și satură indivizi lacomi și vanitoși. Ieri PSD. Astăzi PNL. Discursul este altul. Victimele sunt aceleași. Perspectiva neschimbată. Noapte bună, România!
    • +3 (9 voturi)    
      se mai schimba cate ceva in bine, totusi (Joi, 7 mai 2020, 20:23)

      dan [anonim] i-a raspuns lui Tutea

      nu poti compara PSD-ul, cea mai joasa speta de indivizi, un adevarat clan mafiot, cu USR PLUS, sau cu PNL-ul -> nu sunt perfecti, iar PNL-ul mai are dubiosi, dar mai fac si treaba pentru populatie.
      Romania nu va fi niciodata Elvetia, intrebarea este daca vrem sa devenim mai saraci, cu mai multa coruptie, sau dorim sa avem un trai un pic mai bun.
      Singurul moment in care Politicul este taxat este cel al alegerilor, de aceea le este teama doar de rezultatul alegerilor, in rest de nimic altceva - asa ca ar trebui sa mergem cu totii la alegeri, altfel SIGUR nu se va schimba nimic in bine.
      Daca mergem, mai avem o sansa :)
  • +11 (13 voturi)    
    Și în completare... (Joi, 7 mai 2020, 18:34)

    Tutea [utilizator]

    ...vreau să mai spun că nimic nu se va schimba pentru că Tăriceanu, Patriciu, Catarmă, Relu Fenechiu, Bogdan Olteanu, Dan Radu Rușanu și tot ce înseamnă PNL-ul tradițional și sulfuros s-a ridicat și îmbogățit, în ultimii 30 de ani, utilizând indivizi nefrecventabili și principii pe care ar trebui să le înfiereze astăzi! Ca să crezi în pocăința și îndreptarea propriului călău îți trebuie doar atâta "înțelepciune" cât să nu greșești drumul spre eșafod....Al tău!
    • +1 (3 voturi)    
      Si in completare... (Vineri, 8 mai 2020, 13:38)

      gillda_47 [utilizator] i-a raspuns lui Tutea

      ...in fine vad ca ti-ai revenit...
  • +6 (12 voturi)    
    Frica a lucrat... (Joi, 7 mai 2020, 19:56)

    Namaste! [utilizator]

    nefast pentru imunitate, oamenii sunt prizonierii spaimei si vor accepta acum orice din partea guvernului care le-a scazut mult moralul, infantilizandu-i...Vor accepta inacceptabilul...daca nu se vor trezi din transa indusa de "autoritati"...
  • +5 (9 voturi)    
    ei, da (Joi, 7 mai 2020, 20:27)

    di livio [utilizator]

    2 luni de recluziune nu au cum să schimbe vreo istorie.
    Cei care și-au dobândit pensii uriașe +salarii prin șmecherii, au scăpat. Ca să înțelegeți, vom lua simbolic cazul colonelului Nelu cu pensie uriașă+amantă+salariu. A infectat tot Spitalul Gerota. Simbolic, Nelu tot acolo va fi, acasă, cu nevasta care-l adoră, la ADP Sector 4, dece nu? El nu se schimbă. În vârful ierarhiei, nu va schimba nimic. Minciuna? Hai că a mers și așa! “Fetele” care s-au pupat pe obraji cu el de Mărțișor, tot acolo vor pupa. E bine!...Nelu la ADP, fi-su la sri, noră-sa la PMB, vechea și noua nomenklatură...Nelu va fi judecat pînă la prescriere